Udostępnij:

Dodano:

06.05.2019 15:10

POSTAĆ DNIA w finale 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

Komisja Artystyczna po obejrzeniu 130 realizacji polskiego dramatu współczesnego wybrała dwanaście przedstawień, które w finale powalczą o nagrodę główną i nagrody indywidualne oraz ponad pięćdziesiąt, które otrzymają prawdo do refundacji kosztów produkcji.

Jacek Sieradzki, Zuzanna Berendt, Dominik Gac, Andrzej Lis, Henryk Mazurkiewicz, Piotr Morawski, Sandra Szwarc, którzy współtworzyli Komisję Artystyczną, do finału 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej zakwalifikowali następujące przedstawienia:1. „Dziki” autorstwa Klaudii Hartung-Wójciak i zespołu wykonawców w reżyserii Klaudii Hartung-Wójciak z Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu

2. „Król” Szczepana Twardocha w adaptacji Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki z Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie

3. „Kwiat paproci” Marii Wojtyszko w reżyserii Jakuba Krofty z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

4. „Lwów nie oddamy” Katarzyny Szyngiery, Marcina Napiórkowskiego i Mirosława Wlekłego w reżyserii Katarzyny Szyngiery z Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

5. „Najmrodzki, czyli dawno temu w Gliwicach” Michała Siegoczyńskiego w reżyserii Michała Siegoczyńskiego z Teatru Miejskiego w Gliwicach

6. „O mężnym Pietrku i sierotce Marysi. Bajka dla dorosłych” Jolanty Janiczak w reżyserii Wiktora Rubina z Teatru Polskiego w Poznaniu

7. „Pod adresem marzeń” Elżbiety Chowaniec w reżyserii Marka Zákosteleckiego z Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach

8. „Postać dnia/siedem reakcji na jedno zdarzenie czyli opowieść teatralna o aktorze Przegrodzkim” pilgrima/majewskiego w reżyserii Seba Majewskiego z Teatru Polskiego w Podziemiu, wyprodukowane przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu

9. „Rzeczy, których nie wyrzuciliśmy” Marcina Wichy w adaptacji Łukasza Wojtyski w reżyserii Magdy Szpecht z Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie

10. „Staś i Zła Noga” Katarzyny Błaszczyńskiej na podstawie komiksu autorstwa Tomasza „Spell” Grządzieli w reżyserii Bartłomieja Błaszczyńskiego z Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach

11. „Thriller” Soni Roszczuk, Pawła Sakowicza i Anny Smolar w reżyserii Pawła Sakowicza i Anny Smolar z Nowego Teatru w Warszawie

12. „Wyzwolenia” Magdaleny Drab w reżyserii Piotra Cieplaka z Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.

Kolejny, finałowy etap to wybór „najlepszych z najlepszych”, którego dokona jury w składzie: Krzysztof Babicki, Jacek Kopciński, Michał Kotański, Paweł Płoski, Anna Wakulik. Na obejrzenie spektakli wytypowanych przez Komisję Artystyczną mają oni czas od 10 maja do 20 czerwca. Zwycięzców poznamy 29 czerwca podczas uroczystego finału, wyniki zostaną także opublikowane na stronach Instytutu, Konkursu oraz na wortalu e-teatr.pl.

Poza finałową dwunastką Komisja Artystyczna 25. edycji Konkursu wybrała 53 spektakle, które będą mogły ubiegać się o prawo do refundacji kosztów produkcji (ich lista dostępna jest w linku poniżej). Na kosztorysy powykonawcze czekamy do 30 maja – na ich podstawie Komisja Finansowa podejmie ostateczną decyzję o przyznaniu refundacji.

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej jest organizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Informacja pochodzi ze strony e-teatr.pl

 

 


Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Dominik Gac, Andrzej Lis, Henryk Mazurkiewicz, Piotr Morawski, Jacek Sieradzki, Sandra Szwarc i Zuzanna Berendt.

AKTUALNOŚCI

Dodano: 02.09.2019 15:11

We wrześniowym numerze ODRY

ŚWIERKOSZ: Czy człowiek przetrwa? • SURDYKOWSKI o demokracji SZARUGA o Polsce w ruinie • CESARZ o groźbie wojny • KARŁOWICZ • ABRAMOWICZ: Ciemna dziś noc • GÖMÖRI A IWASZKIEWICZ ORŁOŚ: Sen o brzozie • MONIUSZKO w 200-lecie • pokaż więcej »

Dodano: 16.09.2019 10:26

Zdarzenia. Zdzisław Jurkiewicz

Książka ukaże się w listopadzie 2019 r. Wydawca: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu - Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego pokaż więcej »

Dodano: 16.09.2019 01:20

Festiwal Literatury Górskiej w Lądku-Zdroju

19-22 września 2019, Lądek-Zdrój pokaż więcej »

Dodano: 16.09.2019 01:10

Kategorium – ilość: jedność, wielość, ogół

20 września-29 października 2019, wernisaż: 20 września 2019, godz. 18.00, finisaż: 30 października 2019, godz. 18.00, Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu, ul. Wysockiego 29, Wałbrzych pokaż więcej »

Dodano: 16.09.2019 01:09

KONCERT HAWDALOWY: KLEZMERZY Z ROZMARKU!

22 września 2019, niedziela, godz. 18:00, Synagoga pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7, Wrocław pokaż więcej »

Dodano: 16.09.2019 01:00

WRZEŚNIOWE POKAZY SPEKTAKLU POSTAĆ DNIA

27 września 2019, godz. 17:30, 28 września 2019, godz. 17:30, Sala Teatru Laboratorium, Rynek Ratusz 27, Wrocław (Przejście Żelaźnicze) pokaż więcej »

Dodano: 16.09.2019 00:59

Czwartek podwójnie ujemny z Karelem Tůmą i Cojotem Carlosem

27 września 2019, godz. 19.00, Księgarnia Hiszpańska Wrocław La Librería Española de Wrocław, ul. Szajnochy 5, Wrocław, wstęp wolny pokaż więcej »

Dodano: 16.09.2019 00:35

ALEJA NARODOWA w ramach Festiwalu „SCENA WOLNOŚCI” w Słupsku

5 października 2019, godz. 17.30, Nowy Teatr w Słupsku, Mała Scena, ul. Jana Pawła II 3 pokaż więcej »