Udostępnij:

Dodano:

06.05.2019 15:10

POSTAĆ DNIA w finale 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

Komisja Artystyczna po obejrzeniu 130 realizacji polskiego dramatu współczesnego wybrała dwanaście przedstawień, które w finale powalczą o nagrodę główną i nagrody indywidualne oraz ponad pięćdziesiąt, które otrzymają prawdo do refundacji kosztów produkcji.

Jacek Sieradzki, Zuzanna Berendt, Dominik Gac, Andrzej Lis, Henryk Mazurkiewicz, Piotr Morawski, Sandra Szwarc, którzy współtworzyli Komisję Artystyczną, do finału 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej zakwalifikowali następujące przedstawienia:1. „Dziki” autorstwa Klaudii Hartung-Wójciak i zespołu wykonawców w reżyserii Klaudii Hartung-Wójciak z Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu

2. „Król” Szczepana Twardocha w adaptacji Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki z Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie

3. „Kwiat paproci” Marii Wojtyszko w reżyserii Jakuba Krofty z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

4. „Lwów nie oddamy” Katarzyny Szyngiery, Marcina Napiórkowskiego i Mirosława Wlekłego w reżyserii Katarzyny Szyngiery z Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

5. „Najmrodzki, czyli dawno temu w Gliwicach” Michała Siegoczyńskiego w reżyserii Michała Siegoczyńskiego z Teatru Miejskiego w Gliwicach

6. „O mężnym Pietrku i sierotce Marysi. Bajka dla dorosłych” Jolanty Janiczak w reżyserii Wiktora Rubina z Teatru Polskiego w Poznaniu

7. „Pod adresem marzeń” Elżbiety Chowaniec w reżyserii Marka Zákosteleckiego z Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach

8. „Postać dnia/siedem reakcji na jedno zdarzenie czyli opowieść teatralna o aktorze Przegrodzkim” pilgrima/majewskiego w reżyserii Seba Majewskiego z Teatru Polskiego w Podziemiu, wyprodukowane przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu

9. „Rzeczy, których nie wyrzuciliśmy” Marcina Wichy w adaptacji Łukasza Wojtyski w reżyserii Magdy Szpecht z Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie

10. „Staś i Zła Noga” Katarzyny Błaszczyńskiej na podstawie komiksu autorstwa Tomasza „Spell” Grządzieli w reżyserii Bartłomieja Błaszczyńskiego z Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach

11. „Thriller” Soni Roszczuk, Pawła Sakowicza i Anny Smolar w reżyserii Pawła Sakowicza i Anny Smolar z Nowego Teatru w Warszawie

12. „Wyzwolenia” Magdaleny Drab w reżyserii Piotra Cieplaka z Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.

Kolejny, finałowy etap to wybór „najlepszych z najlepszych”, którego dokona jury w składzie: Krzysztof Babicki, Jacek Kopciński, Michał Kotański, Paweł Płoski, Anna Wakulik. Na obejrzenie spektakli wytypowanych przez Komisję Artystyczną mają oni czas od 10 maja do 20 czerwca. Zwycięzców poznamy 29 czerwca podczas uroczystego finału, wyniki zostaną także opublikowane na stronach Instytutu, Konkursu oraz na wortalu e-teatr.pl.

Poza finałową dwunastką Komisja Artystyczna 25. edycji Konkursu wybrała 53 spektakle, które będą mogły ubiegać się o prawo do refundacji kosztów produkcji (ich lista dostępna jest w linku poniżej). Na kosztorysy powykonawcze czekamy do 30 maja – na ich podstawie Komisja Finansowa podejmie ostateczną decyzję o przyznaniu refundacji.

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej jest organizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Informacja pochodzi ze strony e-teatr.pl

 

 


Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Dominik Gac, Andrzej Lis, Henryk Mazurkiewicz, Piotr Morawski, Jacek Sieradzki, Sandra Szwarc i Zuzanna Berendt.

AKTUALNOŚCI

Dodano: 30.09.2022 01:00

Emisja reportażu z jubileuszowego 60. Międzynarodowego Festiwalu Moniuszkowskiego w Kudowie-Zdroju

Zapraszamy na emisję reportażu z jubileuszowego 60. Międzynarodowego Festiwalu Moniuszkowskiego w Kudowie-Zdroju, która odbędzie się 30 września 2022 o godz. 19.05 na antenie TVP3 Wrocław. pokaż więcej »

Dodano: 15.09.2022 04:30

Ruszyła XVIII edycja Konkursu Literackiego o Laur Złotego Pióra „My Polacy, My Dolnoślązacy”

Dolnośląski Konkurs Literacki o Laur Złotego Pióra „My Polacy, My Dolnoślązacy” jest skierowany do młodzieży ponad 300 szkół województwa dolnośląskiego. W konkursie zwyczajowo bierze udział ok. 400 uczniów ze szkół podstawowych i liceów, którzy zgłaszają swoje prace w dowolnej formie literackiej na jeden z trzech podanych wcześniej tematów. pokaż więcej »

Dodano: 01.07.2022 05:00

Międzynarodowy Konkurs Szkła im. Horbowego

Do 30 września br. trwa nabór zgłoszeń na Międzynarodowy Konkurs Szkła im. Horbowego, który towarzyszy światowym obchodom Międzynarodowego Roku Szkła Organizacji Narodów Zjednoczonych./ The end of September is the deadline for application to the Horbowy International Glass Competition, which attends the global celebration of the United Nations International Year of Glass. pokaż więcej »

Dodano: 30.09.2022 09:00

Suwon International Art Project ONSAEMIRO

Z przyjemnością informujemy, że Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu bierze udział w kolejnym międzynarodowym festiwalu sztuki – Suwon International Art Project ONSAEMIRO oraz w wyjątkowo wchodzącym w jego ramy, jednym z najważniejszych azjatyckich międzynarodowych festiwali fotografii Suwon International Photo Festival pokaż więcej »

Dodano: 30.09.2022 08:00

Polsko-gruzińskie wykonania Vivaldiego

"Cztery Pory Roku" Antonia Vivaldiego w wykonaniu dolnośląskiego kwintetu jazzowego The 5th Season Quintent oraz Orkiestry Symfonicznej Batumskiego Centrum Sztuki  to unikatowy projekt muzyczny, który prezentowany będzie dwukrotnie w Batumi w dniach 1 i 2 października 2022 w ramach Polsko-Gruzińskiego Festiwalu Kultury. pokaż więcej »

Dodano: 30.09.2022 07:00

Gruzińskie tourée Zespołu HEJSZOVINA

Zespół folklorystyczny HEJSZOVINA będzie gościł na koncertach w Gruzji w dniach 3-7 października 2022 r. w ramach Polsko-Gruzińskiego Festiwalu Kultury. Zespół zaprezentuje za granicą m.in. pieśni patriotyczne oraz utwory regionalne wywodzące się z pogranicza polsko-czeskiego. pokaż więcej »

Dodano: 30.09.2022 06:00

CAŁY KAZIO – Festiwal Marii Czubaszek i Wojtka Karolaka

9. edycja festiwalu inspirowanego twórczością Marii Czubaszek i Wojtka Karolaka odbędzie się w dniach 7-9 października w Polanicy Zdroju na Dolnym Śląsku Na festiwalowej scenie pojawią się m.in. Natalia Przybysz, Ania Rusowicz, Fisz Emade, Maciej Maleńczuk, Irena Santor, a także Artur Andrus, Marzena Rogalska czy Joanna Kołaczkowska. pokaż więcej »

Dodano: 30.09.2022 05:00

Kazimierz Pawlak – Projekt 4.0

Razem z Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu zapraszamy na Jubileusz 40-lecia pracy artystycznej i dydaktycznej Kazimierza Pawlaka połączony z prezentacją monografii "Podróżnik. O życiu i szkle Kazimierza Pawlaka" autorstwa Moniki Braun, który odbędzie się 8 października 2022 o godz. 18:00 w Galerii Geppart we Wrocławiu. pokaż więcej »

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)