Udostępnij:

Dodano:

08.09.2023 05:00

Premiera filmu edukacyjnego „Pomyłka sądowa” na YOUTUBE

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu zaprasza do obejrzenia filmu pt. „Pomyłka sądowa”.
Od 8 września 2023 dostępny na YouTubie!

Pomyłka sądowa to niezwykły filmowy projekt, który powstał we współpracy Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu z Fundacją Adwokatury i Naczelną Radą Adwokacką.

Film, oparty na motywach powieści Bracia Karamazow Fiodora Dostojewskiego, może służyć aplikantom adwokackim i adwokatom uczącym się wymowy oraz przemówień sądowych. Pod względem artystycznym skierowany jest do każdego odbiorcy, ukazując kunszt pisarski Fiodora Dostojewskiego.

W materiale zobrazowana jest praca adwokata, prokuratora, sędziego, a także metoda zadawania pytań oraz konstrukcja mowy końcowej. Prezentowane są także zeznania świadków i opinie biegłych. Całość składa się ze sceny sądowej, zrealizowanej wg scenariusza i w reżyserii Stanisława Melskiego,  w lutym 2023 roku w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu, oraz z przedmowy członków Naczelnej Rady Adwokackiej. Pomysłodawcą projektu i konsultantem prawnym Pomyłki sądowej jest adw. dr Andrzej Malicki.

 

 

Po co sięgać po przykład fikcyjnego procesu sądowego z XIX-wiecznej Rosji, gdy teraźniejszość obfituje w liczne, prawdziwe procesy, na podstawie których możemy się wiele nauczyć?
W tym projekcie nie chodzi o powtórkę ze znajomości prawa. Zależy nam na wskazaniu uniwersalnych i ponadczasowych umiejętności, które są nieodzowne do wykonywania zawodu adwokata. Jest to próba nauczania prawa przez film, co jest powszechnie praktykowane na amerykańskich uczelniach wyższych.

adw. Przemysław Rosati (Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej)

 

Umiejętność przemawiania – nie tylko w sądzie – jest konieczna dla każdego adwokata, który musi się wyróżniać poprawnym posługiwaniem się słowem, niezależnie od miejsca, okoliczności i czasu, kiedy przychodzi mu zabierać głos. Najlepszą szkołą poprawnego przemawiania jest przede wszystkim teatr i grający w nim aktorzy. Od strony fonetycznej, techniki i wyrazistości słowa, umiejętności przekonywania i realizacji zadania „jestem słyszany, słuchany i rozumiany” najlepszą okazję do tego stwarzają przedstawiane przez aktorów role na sali sądowej – role obrońców, oskarżycieli, sędziów czy też biegłych. Taką okazję stwarza też film pt. Pomyłka sądowa na motywach powieści Fiodora Dostojewskiego Bracia Karamazow, a w szczególności część obejmująca proces niewinnie oskarżonego syna ofiary, a więc Dymitra Fiodorowicza Karamazowa.

adw. dr Andrzej Malicki (członek Naczelnej Rady Adwokackiej)

 

Oddajemy w Wasze ręce Pomyłkę sądową nagrywaną w gmachu wrocławskiego sądu przez aktorów Teatru Polskiego, projekt wspierany przez województwo dolnośląskie.

Krzysztof Maj (Zarząd Województwa Dolnośląskiego)

 

 

Scenariusz i reżyseria: Stanisław Melski
Obsada: Krzysztof Brzazgoń, Błażej Michalski, Marcin Piejaś, Andrzej Olejnik, Krzysztof Kuliński, Andrzej Gałła, Beata Śliwińska, Martyna Witowska-Grabosz, Igor Kowalik, Ernest Nita, Przemysław Sejmicki, Stanisław Melski, Katarzyna Janekowicz, Adam Buraczek, Grzegorz Kloc
Konsultacja prawna: adw. dr Andrzej Malicki

Reżyseria obrazu: Adrian Janisio
Zdjęcia: Piotr Bartos, Grzegorz Jankowski, Marek Hajduk, Michał Matuszewski
Światło, montaż i postprodukcja: Adrian Janisio
Udźwiękowienie filmu i opracowanie muzyczne: Szymon Straburzyński
Premiera: 8.09.2023

 

Produkcja:
Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Fundacja Adwokatury we współpracy Naczelną Radą Adwokacką

Projekt współfinansowany przez Fundację Adwokatury wraz ze wsparciem darczyńców (w tym adwokatów)
oraz z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Więcej o projekcie tutaj

 

 

 

 

 

 

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 20.04.2024 02:00

XXXIII Festiwal „Maj z Muzyką Dawną”

4 maja rozpocznie się tegoroczna edycja Festiwalu "Maj z Muzyką Dawną", który od ponad 30 lat wzbogaca repertuar kulturalny regionu dolnośląskiego o mniej znaną lub rzadko wykonywaną muzykę wokalno-instrumentalną dawnych mistrzów. pokaż więcej »

Dodano: 09.04.2024 12:15

KULTURA I SZTUKA NA WROCŁAWSKICH OSIEDLACH

Co ciekawego wydarzy się w najbliższym czasie na wrocławskich osiedlach? Jakie przedsięwzięcia realizowane będą w ramach projektu OSIEDLA KULTURY I SZTUKI 2024? Zachęcamy do zapoznania się z harmonogramem wydarzeń. pokaż więcej »

Dodano: 20.04.2024 02:30

„AskAPP”– spektakl Roberta Traczyka w ramach Teatru na faktach

Spektakl „AskAPP” powstał na podstawie licznych wywiadów przeprowadzonych z kurierami rowerowymi, taksówkarzami i pracownicami seksualnymi. Stanowi przenikliwe, krytyczne spojrzenie na współczesną pracowniczo-wirtualną rzeczywistość. pokaż więcej »

Dodano: 20.04.2024 02:30

„Harlender” nominowany do Najpiękniejszych Polskich Książek 2023

Wydany przez nas album twórczości Marcina Harlendera otrzymał nominację do nagrody Najpiękniejszych Polskich Książek 2023 w kategorii sztuki i fotografii, przyznawanej przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek. pokaż więcej »

Dodano: 20.04.2024 02:05

Koncert zespołu „The Cuban Latin Jazz” w DCS Polana Jakuszycka

Podczas Biegowej Majówki 3 maja w DCS Polana Jakuszycka, zapraszamy na koncert zespołu „The Cuban Latin Jazz”, podczas którego spotkamy się m.in.: z Wandą Panfil, Adrianem Kosterą oraz Robertem Maćkowiakiem. pokaż więcej »

Dodano: 08.04.2024 05:00

ZAAKCEPTUJMY TO, CO NAM SIĘ NIE PODOBA | Ros Khavro

Zachęcamy do odwiedzania nowej wystawy w Galerii FOTO-GEN, na której znajdują się fotografie i rzeźby ukraińskiego artysty Rosa Khavro. pokaż więcej »

Dodano: 08.04.2024 04:00

Improwizacja: struktura i impuls | Імпровізація: структура та імпульс

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty teatralne dla młodzieży w wieku 12–19 lat, których celem jest pogłębienie kreatywności, motywacji i jakości pracy w grupie. pokaż więcej »

Dodano: 08.04.2024 04:00

Eksploracja wolnego ciała | Досліджуючи вільне тіло

Warsztaty poświęcone ciału, jego swobodzie na scenie i w życiu codziennym. Gdzie zaczyna się i kończy wolność? Gdzie znajduje się punkt zatrzymania lub uwolnienia impulsu z ciała? Tym razem to ciało będzie najmądrzejszym nauczycielem. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)