Prezentacja projektów w ramach tegorocznej edycji programu Bardzo Młoda Kultura na Dolnym Śląsku
Przez całe wakacje i jesień w całym województwie realizowane są warsztaty i projekty w ramach tegorocznej edycji programu Bardzo Młoda Kultura na Dolnym Śląsku. Towarzyszy im ekipa telewizyjna DOKIS realizująca materiały promocyjne mające na celu ukazanie osób zaangażowanych w projekt i miejsc gdzie przedsięwzięcia są finalizowane. Zapraszamy do oglądania serwisów foto oraz kolejnych materiałów filmowych zamieszczanych na kanale DOKIS TV na YouTube i Facebooku Bardzo Młoda Kultura na Dolnym Śląsku.
W tym roku realizowane są inicjatywy dziennikarskie, teatralne, muzyczne oraz z zakresu sztuki cyrkowej. Prezentujemy krótkie charakterystyki lokalnych projektów:
„Wołowski recykling lokalny” to warsztaty z twórczego wykorzystania rzeczy niepotrzebnych, odpadów, surowców wtórnych. Warsztaty będą współrealizowane przez lokalnych rzemieślników i artystów. W skład zespołu projektowego wchodzą: Anna Stelmarczyk-Matraj, Kamila Jędrzejowska, Natalia Gołubowska.
„Mój pierwszy koncert” to inicjatywa realizowana na terenie gminy Wisznia Mała. Polega ona na połączeniu trzech środowisk we wspólnym akcie twórczym zwieńczonym koncertami uczestników u boku profesjonalnych muzyków i niepełnosprawnych artystów. W skład zespołu projektowego wchodzą: Jarosław Andrzejczak, Magdalena Just, Aleksander Sadowski.
„FONIATRYK. Pejzaż dźwiękowy” to eksperymentalna inicjatywa, która będzie realizowana w Kamiennej Górze i Świdnicy. Uczestnicy projektu tworzyć będą pejzaże dźwiękowe miejsc, komponować i aranżować utwory muzyczne oraz badać audiosfery miasta i lasu. Efektem pracy będzie instalacja dźwiękowa zaprezentowana na festiwalu w Kamiennej Górze oraz wspólne działania performatywne z muzykami Festiwalu Bachowskiego w Świdnicy. W skład zespołu projektowego wchodzą: Marcelina Halaś, Joanna Oleksy, Oliwia Salomon.
„Teatr w moich rękach” projekt teatralny teatru lalek, w którym uczestnicy pod okiem animatorów i aktorów stworzą scenariusz, samodzielnie wykonają lalki oraz przygotują własne przedstawienie. Całość zakończy się premierą spektaklu w październiku w szkołach w Nielubi i w Brzegu Głogowskim. W skład zespołu projektowego wchodzą: Katarzyna Rokosz, Katarzyna Płuciennik – Wójt, Iwona Trzeciak.
„Kulturalna Oleśnica” projekt stawia sobie za cel pokazanie Oleśnicy, osób tworzących jej kulturę i historię okiem i piórem młodych mieszkańców Oleśnicy i Dobroszyc. Na projekt składają się warsztaty dziennikarskie, fotograficzne, montażu filmów, a także warsztaty z korekty tekstów dziennikarskich i organizacji pracy redakcyjnej. Najciekawszą częścią projektu będą wywiady prowadzone przez młodzież z oleśnickimi artystami publikowane w lokalnej prasie i wydanie Spacerownika po Oleśnicy. W skład zespołu projektowego wchodzą: Edyta Małys-Niczypor, Monika Zdobylak, Marzena Tyl.
„Paczłorkowo” to połączenie różnych dziedzin sztuki, różnorodnych działań twórczych oraz różnych środowisk, odwołujących się do uniwersalnego język teatru, muzyki i plastyki, zakończone spektaklem wystawionym na scenie jednego z teatrów jeleniogórskich. Scenariusz, scenografia i muzyka stworzone będą przez jeleniogórską młodzież gimnazjalną, uczniów z niepełnosprawnością intelektualną ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, uczestników Muzycznej Grupy Integracyjnej PENTATONIKA. W skład zespołu projektowego wchodzą: Katarzyna Mokanek – Piątek, Edyta Chwalibóg, Beata Ignatowska.
„Nie ma nudy, jest ogień” to projekt adresowany do młodzieży z gminy Niechlów, którą interesuje świat sztuki cyrkowej. Projekt przewiduje m.in. taniec z ogniem, warsztaty kuglarskie i warsztaty z choreografii. Całość zakończona zostanie spektaklem. W skład zespołu projektowego wchodzą: Katarzyna Kurdek, Katarzyna Słomczyńska, Patrycja Kurdek.