Udostępnij:

Dodano:

17.04.2020 08:46

#PROJEKTY PROBLEMOWE JOANNA PAWLIK feat.: Kamil Kurzawa, Daniel Stachowski. SCHRON BOJOWY vol. 1 

#PROJEKTY PROBLEMOWE

 

JOANNA PAWLIK feat.: Kamil Kurzawa, Daniel Stachowski. SCHRON BOJOWY vol. 1
Znów powracamy do cyklu #PROJEKTY PROBLEMOWE, w którym pochylamy się nad pojęciami najistotniejszymi. Tym razem prezentujemy Państwu wystawę, która stanowiła istne studium zjawiska, jakim jest bezpieczeństwo, będące podstawową potrzebą człowieka. To fundament rozwoju, kolejnego zasadniczego wymiaru naszego istnienia. Stan dający stabilność i rękojmię jej utrzymania, przeciwieństwo chaosu. W tym momencie temat niezwykle istotny.
Schron bojowy Joanny Pawlik to opowieść dwubiegunowa. (…) artystka konsekwentnie podejmuje refleksję nad niepełnosprawnością i wykluczeniem. Dotyka niewidzialnych podziałów przebiegających w świecie sztuki i w społeczeństwie. Bada granice pomiędzy profesjonalnymi i amatorskimi środkami wypowiedzi artystycznej, stawia pytania o możliwość ich współistnienia i rezonowania w procesie twórczym.
[fragment tekstu A. Żechowskiej].

Artystka, a zarazem kuratorka wystawy, Joanna Pawlik, zaprosiła do udziału w tej problemowej wystawie dwójkę wrocławskich artystów outsiderów: Kamila Kurzawę i Daniela Stachowskiego, stawiając tym samym na równi swoje prace z ich twórczością, redukując tym samym podziały pomiędzy przyjętą oficjalnie sztuką profesjonalną i sztuką wizjonerów z kręgu Outsider Art.
Wystawa prezentowana była wiosną 2017 roku w Muzeum Współczesnym Wrocław. Wsparcie kuratorskie nad wystawą objęła Agnieszka Chodysz-Foryś.
Centrum narracji stanowiły dwie prace. Przejmujący film Tren Joanny Pawlik rejestruje młodą, niewidomą kobietę śpiewającą fragment III Symfonii Góreckiego – lament matki nad śmiercią syna poległego w powstaniu śląskim.
Schron bojowy. Linia środkowej Odry to obiekt Daniela Stachowskiego i jego przeskalowane odwzorowanie, realny schron, w którym każdy, kto poczuje taką potrzebę, może się ukryć, zniknąć. Rozwinięciem wątku zagrożenia i metod radzenia sobie z nim były prace Kamila Kurzawy: Zeszyty oraz animacje z serii TWSE (The Weirdest Show Ever). Zeszyty, a tak naprawdę obiekty zeszytowe nawiązujące do formy komiksowej, to zbiory multiplikacji oraz wielu form ewolucji superbohaterów: komórczaków, wodzów, władców pojazdów, wojowników.
 
Większość prac prezentowanych na wystawie powstało specjalnie na tę okazję lub była to ich pierwsza publiczna odsłona.
Organizatorzy: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego, Muzeum Współczesne Wrocław
Mecenat: Marszałek Województwa Dolnośląskiego
Projekt dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Wystawie towarzyszył panel dyskusyjny Miejsca bezpieczne. Stany zagrożenia. Przestrzeń wolności w Outsider Art. Prelegenci zastanawiali się nad fenomenem „Outsider Art” – na czym polega ta sztuka, przez kogo i dla kogo jest tworzona, jak wygląda jej relacja do innych nurtów i zjawisk we współczesnej sztuce? Te tematy były uzupełnione dyskusją o miejscu i roli sztuki w radzeniu sobie ze złożonością współczesnego życia. W dyskusji udział wzięli: Joanna Pawlik, Małgorzata Szaefer, Rafał Jęczmyk, Agnieszka Chodysz-Foryś.
Więcej: https://www.facebook.com/events/802097323276505/
Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 15.07.2024 06:00

Glass without borders. Dolnośląskie Warsztaty i Sympozjum Szkła Artystycznego i Designu

W dniach 15-28 lipca po raz kolejny spotkamy się na pograniczu polsko-czeskim, by podziwiać autorskie dzieła sztuki i designu polskich, czeskich, koreańskich i amerykańskich artystów. pokaż więcej »

Dodano: 25.06.2024 13:10

OSIEDLA KULTURY I SZTUKI/ DRUGI NABÓR 2024

Nowy nabór w ramach programu OSIEDLA KULTURY I SZTUKI. Dotacje na przedsięwzięcia artystyczne mogą pozyskać artyści, grupy nieformalne czy organizacje pozarządowe. Nabór potrwa do wyczerpania środków lub zamknięcia projektu. pokaż więcej »

Dodano: 26.07.2024 15:32

JANUSZ CEDRO/ NAJPIĘKNIEJSZE POLSKIE PIOSENKI

Po raz kolejny zabrzmią najpiękniejsze, polskie piosenki z lat 60. i 70. w wykonaniu wokalisty i gitarzysty Janusza Cedro. Zapraszamy na koncert z cyklu "Rozśpiewany Dolny Śląsk" w piątek, 26 lipca do Cieplic. pokaż więcej »

Dodano: 23.07.2024 10:00

Fotorelacja z 24. Summer Guitar Festival. Krzyżowa 2024

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z 24. Summer Guitar Festival, który odbył się w dniach 14-21 lipca 2024 w Krzyżowej. pokaż więcej »

Dodano: 18.07.2024 10:55

XXV Festiwal Bachowski Świdnica

Festiwal Bachowski Świdnica świętuje w tym roku swoje ćwierćwiecze. XXV edycja odbędzie się w Świdnicy i licznych pobliskich miejscowościach w dniach od 18 do 28 lipca. pokaż więcej »

Dodano: 15.07.2024 06:00

DOLNOŚLĄSKIE KONCERTY LETNIE

W sierpniu zapraszamy do Wrocławia na 10 koncertów, które odbędą się w ramach nowego cyklu "Dolnośląskie Koncerty Letnie" pokaż więcej »

Dodano: 15.07.2024 05:00

Country pod Śnieżką

10 sierpnia od godziny 16:00 zapraszamy na jeleniogórskie Błonie gdzie odbędzie się 11. odsłona Pikniku Country pod Śnieżką. pokaż więcej »

Dodano: 15.07.2024 05:00

“Bliskie Kino” i Festiwal Filmowy Spektrum

Letnie pokazy filmów w dolnośląskich plenerach. Od 22 czerwca do 14 września odbędzie się pięć projekcji kinowych hitów z ostatnich lat. “Bliskie Kino” zawita do Szczepanowa, Duszników Zdrój, Obornik Śląskich, Świebodzic i Kamiennej Góry. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)