Udostępnij:

Dodano:

29.08.2017 13:27

Przenikanie

Książka jest podsumowaniem projektu pod tym samym tytułem, na który składały się: warsztaty, działania terenowe, koncerty i prezentacja efektu pracy artystów na wystawie w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu (18 listopada – 30 grudnia 2016 roku).

Projekt realizowany był w Bagnie, Obornikach Śląskich i Żmigrodzie.

Do realizacji projektu zaproszeni zostali artyści, animatorzy, edukatorzy i badacze. Przy czynnym współudziale władz miejskich, historyków, młodzieży i towarzystw oświatowych opracowali szereg indywidualnych obrazów, tłumaczących na język uniwersalny to co lokalne, niewidoczne czy zapomniane. Działania zachęcić mają do nowego spojrzenia na wciąż kształtującą się społeczną tkankę, ale i sprowokować do odczytania kulturowej spuścizny tych szczególnych miejsc na nowo.

Subiektywne opowieści o czasie i przestrzeni, mówiące „tu i teraz”, wciąż przenikają się z tym co ukryte, czy wyparte z pamięci. Odległości i relacje przestrzenne ulegają zniekształceniu. Wielkości ulic, kąty pomieszczeń, kolory i faktury przeobrażają się pod wpływem działania czasu. Przestrzeń i emocje zmieniają swoje wymiary i znaczenia. Na mapach życia mamy wiele miejsc szczęśliwych, tych tragicznych i zupełnie obojętnych. Istnieją nieskończone ilości odwzorowań świata, tworzące codziennie zapisy na nowo zniekształcającej się rzeczywistości…

Książka oprócz tekstów wprowadzających w tematykę zawiera również komentarze artystów, dotyczące zrealizowanych przez nich projektów, ich biogramy oraz bogaty materiał ilustracyjny.

Artyści: Agnieszka Antkowiak, Piotr Drewko, Monika Drożyńska, Łukasz Dziedzic, Kasia Kmita, Kamila Kobierzyńska, Daniel Koniusz, Tomasz Koszewnik, Monika Kotecka i Karolina Poryzała (Kurkotkollektiv), Eugeniusz Minciel, Joanna Rzepka-Dziedzic, Rafał Wilk, Urszula Wilk, Natalia Wiśniewska

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Mapy: Marcin Siehankiewicz

Kuratorka: Agnieszka Chodysz-Foryś
Współpraca programowa: Daniel Koniusz

Organizatorzy: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego, Muzeum Współczesne Wrocław

Mecenat: Marszałek Województwa Dolnośląskiego i Burmistrz Gminy Żmigród

Redakcja: Agnieszka Chodysz-Foryś, Daniel Koniusz

Adjustacja i korekta: Elżbieta Łubowicz

Projekt: Marta Przeciszewska

Teksty: Mateusz Marczewski, Zofia Reznik, Agnieszka Chodysz-Foryś

Tłumaczenie: Monika Ujma

Wydawca: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

ISBN 978-83-62290-87-1

Format: 17×23,5 cm | liczba stron: 192 | oprawa: miękka

Język: polski i angielski

Odsłuchaj treść artykułu

AKTUALNOŚCI

Dodano: 10.02.2023 03:00

Alex Urban. She Devil

Zapraszamy na wystawę artystki Alex Urban SHE DEVIL, która odbywa się w dniach 10 lutego -16 kwietnia 2023 w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA. Alex Urban swoją opowieścią o kobietach usiłuje odczarować złogi fallocentrycznej, zanurzonej w religii kultury i aberracyjne odarcie ich z powagi i właściwej im roli. pokaż więcej »

Dodano: 22.03.2023 10:00

Szkolenie: Zostań grantopisarzem!

Dolnośląskie Laboratorium Kultury OKiS we Wrocławiu zaprasza na bezpłatne szkolenie dla reprezentantów sektora kultury na Dolnym Śląsku, dotyczące tajników prawidłowego aplikowania o środki finansowe na działalność. Szkolenie odbędzie się 14 kwietnia br. pokaż więcej »

Dodano: 22.03.2023 09:55

W/E LAB RESIDENCY. NABÓR NA REZYDENCJE ARTYSTYCZNE

Zachęcamy do udziału w rocznym projekcie w zakresie sztuk wizualnych, który inauguruje program rezydencji w gospodarstwie FLOWLAND w Tarczynie. Projekt adresowany jest do twórców i twórczyń polskiego, niemieckiego i ukraińskiego pochodzenia z obszaru Dolnego Śląska i Saksonii, pokaż więcej »

Dodano: 20.03.2023 10:45

KONKURS GRANTOWY – Europejska Stolica Kultury Chemnitz 2025

Ruszył nabór wniosków dla instytucji, organizacji i osób prywatnych z Dolnego Śląska na projekty transgraniczne z partnerami z Czech i Niemiec w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Chemnitz 2025. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami na temat grantów oraz realizacji projektów kulturalnych w ramach programu ESK Chemnitz 2025. pokaż więcej »

Dodano: 20.03.2023 09:00

Cykl wykładów Bogusława Jasińskiego Czy teatr może być zbawiony?

Zapraszamy na cykl wykładów Bogusława Jasińskiego - filozofa, artysty i autora kilkunastu książek z zakresu filozofii i estetyki. Trzy wykłady cyklu: Czy teatr może być zbawiony? odbędą się w kwietniu i maju br. pokaż więcej »

Dodano: 20.03.2023 08:30

Spektakl „Poskromienie”

Wiosną na scenę wrocławskiej Piekarni - Centrum Sztuk Performatywnych powraca spektakl "Poskromienie" w reżyserii Moniki Pęcikiewicz oparty na szekspirowskiej komedii. Zapraszamy w dniach 14, 15 i 16 kwietnia 2023. pokaż więcej »

Dodano: 20.03.2023 08:20

Summer Guitar Festival 2023

Ruszyły zapisy on-line do udziału w tegorocznej edycji Festiwalu w Krzyżowej. która odbędzie się w terminie 6-13 sierpnia 2023. Wśród pedagogów kursów gitarowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych znakomici artyści z Polski i zagranicy. Zapraszamy na www.guitarfestival.okis.pl pokaż więcej »

Dodano: 20.03.2023 07:15

Maluję, więc jestem. Spotkanie z malarką Mirą Żelechower-Aleksiun z okazji wydania monografii „Mira między A i Ż”.

Mira Żelechower-Aleksiun, wrocławska malarka i scenografka teatralna, była gościem Mariusza Szczygła podczas spotkania 29 marca w Faktycznym Domu Kultury w Warszawie. Rozmowa o pracy artystycznej i twórczych inspiracjach odbyła się z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 55-lecia pracy artystycznej oraz 80-lecia urodzin artystki. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)