Punto y Raya Festival – PyRFORMANCE #1 by KinoManual + Pin Park
kinoMANUAL to duet: Aga Jarząb/Maciek Bączyk. Wspólnie tworzą filmy i obiekty odwołujące się do bogatej tradycji ruchomych obrazów, sztuki kinetycznej, animacji i kina eksperymentalnego. Preferują tradycyjne, analogowe techniki pracy, takie jak: rysunek, wycinanka, non camera, found footage i wszelkiego rodzaju manipulacje materiałem światłoczułym. Celem duetu kinoMANUAL są zarówno realizacje audiowizualne, jak i żywy kontakt z tworzywem i narzędziami, których używają w procesie twórczym. kinoMANAUAL to filmy i obiekty, które chcą korespondować z bogatą tradycją filmowej i kinetycznej awangardy.
Zarówno tytuł debiutanckiej płyty – Krautpark, jak i nazwa duetu – Pin Park, sformowanego przez Macieja Polaka i Macieja Bączyka to słowa-klucze do odczytania i zrozumienia ich muzyki. Jako Pin Park pełnymi garściami czerpią z niemieckiej eksperymentalnej elektroniki lat 70. Korzystając z oryginalnego instrumentarium (dwa modularne syntezatory Synthi AKS), rozpościerają szerokie spektrum analogowych brzmień, generując muzykę pełną melancholii i wyciszenia, zbudowaną na pętlach rozwijających się motywów, przeszytą mnóstwem detali i dźwiękowych niuansów. Mimo iż Pin Park to duet w pewnym stopniu improwizujący, a debiutancka płyta duetu Krautpark powstała w efekcie spontanicznej sesji, ich kompozycje to zamknięte całości, które złożyły się na jeden z najciekawszych albumów eksperymentalnych pierwszej połowy 2017 roku. (CD/LP Instant Classic)
Pin Park i kinoMANUAL poszukują w swoich wspólnych projektach audiowizualnych synestetycznej kombinacji pomiędzy dźwiękiem i obrazem. Bogata biblioteka ujęć, pętli, trików i eksperymentów formalnych, które powstają w pracowni kinoMANUAL, dostaje swoje drugie życie podczas wspólnych koncertów. Granie na żywo i miksowanie obrazu w czasie rzeczywistym przynosi nowe pomysły i odkrywa nowe możliwości dla obu mediów. Zarówno warstwa audio jak i video niesie ze sobą spory ładunek abstrakcji, co idealnie wpisuje się w minimalistyczną koncepcję festiwalu Punto y Raya.
Więcej o wydarzeniu na oficjalnej stronie festiwalu
Punto y Raya (PyR) to unikatowe w skali światowej wydarzenie w całości dedykowane filmowi abstrakcyjnemu, który łączy w sobie film, sztuki wizualne, nowe media, muzykę, dźwięk i sztukę eksperymentalną. Celem festiwalu jest promocja tych artystycznych filmów, które poprzez wykorzystanie uniwersalnych i ponadczasowych środków wyrazu, tworzą wyjątkowy rodzaj filmowego języka, przekraczającego bariery międzykulturowe. Festiwal zainaugurowany został w 2007 r. i od tego czasu odbywał się już w Hiszpanii, Niemczech i na Islandii, w tak znanych i renomowanych instytucjach kultury jak ZKM w Karlsruhe czy Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii w Madrycie. W tym roku wydarzenie zawita do Polski. Jego siódma edycja odbędzie się w dniach 25-28 października 2018 r. w Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA we Wrocławiu, a także w przestrzeni Pawilonu Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej, oddziale Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Festiwal oferuje odbiorcom zainteresowanym filmem, animacją, muzyką i sztuką współczesną, bardzo atrakcyjny i zróżnicowany program. Poza międzynarodowym konkursem filmów krótkometrażowych, na który zgłaszane są setki prac, przewidziane są m.in. sekcja poświęcona polskim twórcom „Polish Panorama”, sekcja poświęcona brytyjskim twórcom „British Panorama”, retrospektywy artystów, pokazy dla dzieci, pokazy na żywo, warsztaty, wykłady masterclass, instalacje multimedialne.
Szczegóły wydarzenia na: https://www.puntoyrayafestival.com/en/index