Data i miejsce

7 grudnia 2023
Start: 18:00
Galeria FOTO-GEN OKiS
pl. bpa Nankiera 8, Wrocław

Bilety:

Wstęp wolny

Udostępnij:

Dodano:

27.11.2023 05:00

REINTERPRETACJE | performens dźwiękowy

Zapraszamy na dźwiękowe podsumowanie 2023 roku w sztukach wizualnych Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu. 7 grudnia podczas wydarzenia „Reinterpretacje” będziemy mieli okazję wziąć udział w trzech eksperymentach dźwiękowych reinterpretujących twórczość Mariny Abramowić, Jerzego Rosołowicza i Alex Urban, przenoszących sztukę wizualną na doświadczenie słuchowe.

 

W programie:

JAKUB BARANOWSKI plays Marina Abramović

Jakub Baranowski, występujący jako Venena, człowiek zafascynowany granicami człowieczeństwa, a zwłaszcza ich brakiem między ludźmi, biologicznymi źródłami mistycyzmu, myślami Bataille’a, transgresją. Muzycznie związany z podziemną wrocławską sceną elektroniczną, członek zawieszonego projektu eksperymentalno-blackmetalowego Dementria, grającego m.in. muzykę do niemych filmów, takich jak Nosferatu i Gabinet dr Caligari.

Stworzona przez niego praca opiera się na kompozycji stworzonej wyłącznie z dźwięków nagranych podczas oryginalnego performensu Abramovic/Ulay z 1977 roku. Nagranie zostało przetransformowane w celu wytworzenia tonu Sheparda, dezorientującej iluzji dźwiękowej. Dźwięk powstaje przez nakładanie się dwóch fal, przechodzących jedna w drugą, pozostających ze sobą w równowadze, tworząc swego rodzaju dźwiękowe wahadło, zdające się wiecznie zmieniać, jednocześnie pozostając takie samo.

Latem 2023 roku Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu zorganizował w Galerii FOTO-GEN wystawę „Równowaga”.

Więcej info: https://fb.me/e/1pDVjjRZt

 

JAKUB MAJCHRZAK plays Jerzy Rosołowicz

W tym roku zamykamy 3-letni monograficzny projekt badawczy związany z Jerzym Rosołowiczem.

W 2022 roku Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu zrealizował w Muzeum Współczesnym Wrocław monograficzną wystawę prac artysty a w grudniu tego roku oddamy w państwa ręce pierwszą monograficzną publikację Rosołowicza. Kuratorką wystawy i redaktorką książki jest dr Marika Kuźmicz.

Działanie dźwiękowe autorstwa Jakuba Majchrzaka będzie jeszcze jednym, ważnym elementem projektu. Do tak istotnego wątku performatywności dzieł Rosołowicza spróbujemy dodać ich interpretację w sferze dźwięku.

Jakub Majchrzak (ur. 1982) – niezależny muzyk związany ze środowiskiem wrocławskiej Salki CRK i twórca wideo. Aktywny na scenie muzycznej DIY od dwóch dekad w zespołach (m.in. Kurws, Przepych, Norymberga, Pustostany) i poza nimi (komponując pod nazwą Strzał w kolano bądź improwizując pod własnym nazwiskiem).

Uczestniczył w kilku programach rezydencyjnych, efektem jednego z nich był projekt Życia Żółć. Ma na swoim koncie prawie 500 koncertów w większości krajów Europy (m.in. Primavera Sound Festival, Avant Art Festival, SOTU Festival, Stellar Swamp Festival, DomOFFon, Przegląd Sztuki SURVIVAL, Out of Smth) i miesięczną trasę po zarówo europejskiej jak i azjatyckiej części Rosji. Ze swoimi zespołami nagrał 8 albumów i jeden singiel, współprodukował i udzielał się gościnnie na płytach zespołów Barłóg i Ukryte Zalety Systemu.

https://jakubmajchrzak.tumblr.com/music

https://www.facebook.com/jakub.majchrzak.sound.video

 

CEZARY ROSIŃSKI plays Alex Urban

Występy Czarka Rosińskiego charakteryzują się szerokim spektrum elektronicznych brzmień oraz gatunków. Podczas występów na żywo wykorzystuje cyfrowe metody kreacji i procesowania dźwięku oraz syntezator modularny. Miłośnik ekspresyjnego grania, improwizacji i czworonogów. Jest członkiem zespołów Rozwód oraz Młyn.

W interpretacji twórczości Alex Urban artysta wykorzysta damskie chorały oraz subtelną i momentami ekstremalną elektronikę.

Alex Urban (ur. 1978) – absolwentka wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Swoje prace prezentowała na wystawach solowych i grupowych, m.in. w Stephen Romano Gallery (Nowy Jork), IMT Gallery (Londyn), Platan Gallery (Budapeszt), Bestregards Gallery (Frankfurt nad Menem), Art Space Gallery (Edynburg), Muzeum Współczesnym Wrocław, Galerii LETO (Warszawa), Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki (Warszawa), Galerii Cellar (Kraków), Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej (Słupsk), BWA Awangarda (Wrocław) oraz w Mieszkaniu Gepperta (Wrocław).

Wiosną 2023 roku Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu zorganizował w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA retrospektywną wystawę .

https://fb.me/e/9T3tzMKIX

 

Organizator:

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Odsłuchaj treść artykułu

AKTUALNOŚCI

Dodano: 24.11.2023 04:00

WARSZTATY FILMOWE
Podstawy języka filmowego

Warsztaty filmowe dla osób zainteresowanych filmem, chcących realizować własne projekty filmowe oraz przygotowujących się do studiów artystycznych. Zapraszamy 2 grudnia do Instytutu im. Jerzego Grotowskiego. Wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy. pokaż więcej »

Dodano: 10.11.2023 01:00

ANKIETA: DOLNY ŚLĄSK – LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI

Zachęcamy podmioty prowadzące działalność kulturalną na Dolnym Śląsku do udziału w badaniu ankietowym, którego celem jest pozyskanie wiedzy na temat potencjału kulturalnego naszego regionu. pokaż więcej »

Dodano: 27.11.2023 15:00

OKiS na 31. Wrocławskich Targach Dobrych Książek

Serdecznie zapraszamy do odwiedzin naszego stoiska na Wrocławskich Targach Dobrych Książek 2022 , które odbędą się w dniach 30 listopada - 3 grudnia 2023 w Hali Stulecia we Wrocławiu (stoisko numer: 26). Podczas Targów będzie można zakupić publikacje OKiS w atrakcyjnych, promocyjnych cenach! pokaż więcej »

Dodano: 27.11.2023 05:50

Koncert zespołu PESH 

2 grudnia w Teatrze Starym w Bolesławcu odbędzie się koncert zespołu PESH - polsko-norweskiego zespół młodych i niezwykle utalentowanych muzyków aktywnie działających na europejskiej scenie jazzowej. pokaż więcej »

Dodano: 27.11.2023 05:45

MIKOŁAJKOWA ZABAWA W MARCINKOWICACH

Mikołajkowa zabawa na dmuchańcach już 3 grudnia w Marcinkowicach. Wspaniała integracja, która od lat przyciąga setki dzieci z różnych powiatów całego województwa. Serdecznie zapraszamy! pokaż więcej »

Dodano: 27.11.2023 05:40

Mikołajkowa Przechadzka Dolnośląska

Jeśli chcecie spędzić niezapominany weekend z całą rodziną, 3 grudnia zapraszamy na Mikołajkową Przechadzkę Dolnośląską. W programie spacer szlakiem atrakcji kulturalnych Wrocławia, zabawy, konkursy i pokazy filmowe. pokaż więcej »

Dodano: 27.11.2023 05:30

Bajkowe Mikołajki w Siechnicach

Bajkowe Mikołajki w Siechnicach. Atrakcje, spektakle, koncert pastorałek Magdy Steczkowskiej. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 3 grudnia 2023 roku na placu przy Urzędzie Miejskim w Siechnicach. pokaż więcej »

Dodano: 27.11.2023 05:25

BENEFIS KUBY STANKIEWCZA

Benefis jednego z najbardziej cenionych, polskich pianistów jazzowych - Kuby Stankiewicza, z okazji Jego urodzin. Wśród gości koncertu, na który zapraszamy 5 grudnia o godz. 18.00 do Sali Koncertowej Radia Wrocław gwiazdy polskiej sceny jazzowej, m.in. Grażyna Auguścik, Anna Maria Jopek, Jan Ptaszyn Wróblewski, Piotr Baron i Piotr Wojtasik. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)