Udostępnij:

Dodano:

10.07.2023 00:40

Rezydencja artystyczna

W ramach Programu Rezydencyjnego Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia ICORN (International Cities of Refuge Network) wraz z Wrocławskim Domem Literatury przyznaliśmy stypendium Uładzimirowi Niaklajeu, białoruskiemu poecie i prozaikowi, opozycjoniście, który –  w wyniku prześladowań przez białoruski reżim – zmuszony był opuścić swoją ojczyznę.

Wrocławski Dom Literatury jest operatorem Programu Rezydencyjnego Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia ICORN (International Cities of Refuge Network). OKiS przyznał stypendium na realizację działań z dziedziny literatury ze względu na to, że Uładzimir Niklajeu jest jednym z najwybitniejszych przedstawicieli poezji białoruskiej, cenionym twórcą i działaczem społecznym m.in. autorem powieści, dramatów historycznych i kilkunastu tomików poetyckich, laureatem szeregu nagród zawodowych i państwowych za twórczość literacką. Jego książki były tłumaczone na języki rosyjski, polski, węgierski, litewski, szwedzki  i fiński.

To już kolejne nasze działanie mające na celu wsparcie artystów oraz niezależnej kultury białoruskiej.

fot. Rafał Komorowski

Uładzimir Niaklajeu – poeta, prozaik, tłumacz, działacz społeczno-polityczny. Urodzony 11 lipca 1946 roku w miejscowości Smarhoń na Grodzieńszczyźnie. Lata dziecięce spędził w Krewie znanej z podpisania w tym mieście w 1385 Unii Krewskiej, co nie pozostało bez wpływu na tematykę jego twórczości. Uczył się w mińskim technikum elektrotechnicznym. Potem w Instytucie Literackim w Moskwie oraz na Wydziale Filologicznym Mińskiego Instytutu Pedagogicznego. Pracował jako telegrafista, mechanik radiowy, dziennikarz, prezenter telewizyjny, redaktor. Redagował pismo „Krynica” oraz gazetę „Litaratura i mastactva” („Literatura i Sztuka”). Jest laureatem wielu nagród krajowych i międzynarodowych. W 2012 roku nominowany do Nagrody Nobla przez Białoruski PEN Center i Związek Pisarzy Białoruskich.

W 1999 roku Niaklajeu został zmuszony do opuszczenia Białorusi z powodów politycznych. Mieszkał i pracował w Polsce i Finlandii. W 2004 roku wrócił do ojczyzny. W latach 1998-2001 był przewodniczącym Związku Pisarzy Białoruskich, a także prezesem Białoruskiego PEN Center (2005-2009). Wystartował w wyborach prezydenckich w 2010 z ramienia Republiki Białoruś. W dniu wyborów został dotkliwie pobity przez specjalną jednostkę milicji, a następnie uprowadzony ze szpitala przez funkcjonariuszy białoruskiego KGB i osadzony w więzieniu. Amnesty International uznała Uładzimira Niaklajeu za więźnia sumienia.

Swoje więzienne doświadczenia Uładzimir Niaklajeu wykorzystał do napisania tomiku wierszy „Listy da Woli” (wiersze i poemat), wydanego w Wilnie w 2011, a także powieści „Automat do napojów z syropem i bez”, przetłumaczonej na język polski i uhonorowanej Nagrodą im. Jerzego Giedroycia. Jego najważniejsze dzieła ostatnich lat to powieść „Hej Ben Hinnom” (pol. „Ognista gehenna”) oraz dramaty historyczne „Giedymin” i „Jagiełło”.

W lipcu 2023 roku, nakładem Wydawnictwa Kolegium Europy Wschodniej, ukazał się tomik wierszy Uładzimira Niaklajeu  pt.”Sam” w przekładzie Adama Pomorskiego, Bohdana Zadury, Czesława Seniucha i Jarosława Andersa.

 

 

Współorganizacja rezydencji:

Projekt współfinansowany z budżetu  Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 28.10.2024 10:00

Wyniki głosowania do Rad Kultury

Znamy wyniki głosowania do Dolnośląskiej Rady Kultury oraz Wrocławskiej Rady Kultury, które w ramach trzyletniej kadencji będą doradzać Marszałkowi Województwa Dolnośląskiego oraz Prezydentowi Miasta Wrocławia. pokaż więcej »

Dodano: 28.10.2024 09:00

Fotorelacja z Kongresu Kultury Wrocławia i Dolnego Śląska

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z Kongresu Kultury Wrocławia i Dolnego Śląska, który odbył się 25 i 26 października 2024 we Wrocławskim Centrum Kongresowym. pokaż więcej »

Dodano: 28.10.2024 08:00

Fotorelacja z otwarcia wystawy „Maria Michałowska. Na końcu tej drogi być może znajdę lustro”

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z otwarcia monograficznej wystawy Maria Michałowska. Na końcu tej drogi być może znajdę lustro, które odbyło się 25 października w Muzeum Architektury we Wrocławiu. pokaż więcej »

Dodano: 28.10.2024 07:00

Fotorelacja z prapremiery spektaklu „Lobster” Teatru Kombinat

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z prapremiery spektaklu „Lobster” Teatru Kombinat, która odbyła się 25 października 2024, w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego, Sali Teatru Laboratorium we Wrocławiu. pokaż więcej »

Dodano: 30.10.2024 08:00

XVII Międzynarodowy Festiwal „Hałda Jazz” 2024 – Bolesławiec

31 października w Bolesławcu wystąpią Anna Maria Jopek oraz Piotr Wojtasik z towarzyszeniem znakomitych artystów jazzowych na zakończenie jesiennej edycji Festiwalu Hałda Jazz. pokaż więcej »

Dodano: 30.10.2024 07:30

Scena ukraińska. Sezon II 2024/2025

Premiera spektaklu charkowskiej nieformalnej platformy kulturalnej i kreatywnej „Cvitna Kapusta” już 2 listopada w Sali Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego. pokaż więcej »

Dodano: 30.10.2024 07:00

WIECZÓR POEZJI MASADA

6 listopada zapraszamy do Klubu Muzyki i Literatury we Wrocławiu na wieczór poezji MASADA połączony z prezentacją książki Piotra Chrzczonowicza. W części muzycznej programu muzycznej pieśni poetyckie do słów Anat Zagorski Springmann,Wisławy Szymborskiej i Ewy Lipskiej. pokaż więcej »

Dodano: 30.10.2024 06:00

„Karma Kamana. Oddech” rozmowa z Krzysztofem „Kamanem” Kłosowiczem

Krzysztof „Kaman” Kłosowicz, którego twórczość i działalność artystyczną opisuje najnowsza książka wydana nakładem OKiS we Wrocławiu, będzie gościem Dariusza Sasa podczas spotkania 7 listopada w Sali Teatru Laboratorium. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)