Udostępnij:

Dodano:

10.07.2023 00:40

Rezydencja artystyczna

W ramach Programu Rezydencyjnego Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia ICORN (International Cities of Refuge Network) wraz z Wrocławskim Domem Literatury przyznaliśmy stypendium Uładzimirowi Niaklajeu, białoruskiemu poecie i prozaikowi, opozycjoniście, który –  w wyniku prześladowań przez białoruski reżim – zmuszony był opuścić swoją ojczyznę.

Wrocławski Dom Literatury jest operatorem Programu Rezydencyjnego Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia ICORN (International Cities of Refuge Network). OKiS przyznał stypendium na realizację działań z dziedziny literatury ze względu na to, że Uładzimir Niklajeu jest jednym z najwybitniejszych przedstawicieli poezji białoruskiej, cenionym twórcą i działaczem społecznym m.in. autorem powieści, dramatów historycznych i kilkunastu tomików poetyckich, laureatem szeregu nagród zawodowych i państwowych za twórczość literacką. Jego książki były tłumaczone na języki rosyjski, polski, węgierski, litewski, szwedzki  i fiński.

To już kolejne nasze działanie mające na celu wsparcie artystów oraz niezależnej kultury białoruskiej.

fot. Rafał Komorowski

Uładzimir Niaklajeu – poeta, prozaik, tłumacz, działacz społeczno-polityczny. Urodzony 11 lipca 1946 roku w miejscowości Smarhoń na Grodzieńszczyźnie. Lata dziecięce spędził w Krewie znanej z podpisania w tym mieście w 1385 Unii Krewskiej, co nie pozostało bez wpływu na tematykę jego twórczości. Uczył się w mińskim technikum elektrotechnicznym. Potem w Instytucie Literackim w Moskwie oraz na Wydziale Filologicznym Mińskiego Instytutu Pedagogicznego. Pracował jako telegrafista, mechanik radiowy, dziennikarz, prezenter telewizyjny, redaktor. Redagował pismo „Krynica” oraz gazetę „Litaratura i mastactva” („Literatura i Sztuka”). Jest laureatem wielu nagród krajowych i międzynarodowych. W 2012 roku nominowany do Nagrody Nobla przez Białoruski PEN Center i Związek Pisarzy Białoruskich.

W 1999 roku Niaklajeu został zmuszony do opuszczenia Białorusi z powodów politycznych. Mieszkał i pracował w Polsce i Finlandii. W 2004 roku wrócił do ojczyzny. W latach 1998-2001 był przewodniczącym Związku Pisarzy Białoruskich, a także prezesem Białoruskiego PEN Center (2005-2009). Wystartował w wyborach prezydenckich w 2010 z ramienia Republiki Białoruś. W dniu wyborów został dotkliwie pobity przez specjalną jednostkę milicji, a następnie uprowadzony ze szpitala przez funkcjonariuszy białoruskiego KGB i osadzony w więzieniu. Amnesty International uznała Uładzimira Niaklajeu za więźnia sumienia.

Swoje więzienne doświadczenia Uładzimir Niaklajeu wykorzystał do napisania tomiku wierszy „Listy da Woli” (wiersze i poemat), wydanego w Wilnie w 2011, a także powieści „Automat do napojów z syropem i bez”, przetłumaczonej na język polski i uhonorowanej Nagrodą im. Jerzego Giedroycia. Jego najważniejsze dzieła ostatnich lat to powieść „Hej Ben Hinnom” (pol. „Ognista gehenna”) oraz dramaty historyczne „Giedymin” i „Jagiełło”.

W lipcu 2023 roku, nakładem Wydawnictwa Kolegium Europy Wschodniej, ukazał się tomik wierszy Uładzimira Niaklajeu  pt.”Sam” w przekładzie Adama Pomorskiego, Bohdana Zadury, Czesława Seniucha i Jarosława Andersa.

 

 

Współorganizacja rezydencji:

Projekt współfinansowany z budżetu  Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 02.04.2025 14:09

Polskie szkło artystyczne w Bratysławie

W okresie od kwietnia do września 2025 będzie można obejrzeć kilka wystaw polskich artystów szkła w Bratysławie. Ekspozycje promować będą polskie rzemiosło i sztukę szklarską na międzynarodowej scenie artystycznej, a twórczynie i twórcy zaprezentują na nich nowoczesny design oraz dzieła wykonane w tradycyjnych technikach. pokaż więcej »

Dodano: 11.04.2025 14:58

Fotorelacja z wernisażu wystawy”Polskie szkło artystyczne w Bratysławie”

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wernisażu wystawy "Polskie szkło artystyczne w Bratysławie". Oficjalne otwarcie ekspozycji odbyło się 10 kwietnia 2025 w Słowackim Muzeum Narodowym w Bratysławie. pokaż więcej »

Dodano: 10.04.2025 14:48

XX OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL TEATRALNY MŁODZIEŻOWE ZATARGI Z TEATREM

XX Ogólnopolski Festiwal Teatralny Młodzieżowe Zatargi z Teatrem w Bolesławskim Ośrodku Kultury! Festiwal potrwa od 11 do 13 kwietnia, a w tym roku hasłem przewodnim jest zdanie Stanisława Wyspiańskiego „Teatr mój widzę ogromny.” pokaż więcej »

Dodano: 09.04.2025 14:49

LEGNICKI JARMARK WIELKANOCNY

W dniach 12-13 kwietnia odbędzie się Legnicki Jarmark Wielkanocny. Na jarmarku będzie można znaleźć regionalne przysmaki, rękodzieło oraz świąteczne dekoracje. Dla uczestników przygotowano także warsztaty i animacje. pokaż więcej »

Dodano: 09.04.2025 13:30

Fotorelacja z Karnawału Casanovy

Kilka kadrów z „Krótkiej niesamowitej historii weneckiego karnawału”, czyli konferencji i spektaklu w strojach z epoki w wykonaniu włoskiej grupy teatralnej Compagnia de’Calza „I Antichi”. pokaż więcej »

Dodano: 09.04.2025 04:00

Scena ukraińska. Sezon II 2024/2025

W kwietniu w ramach Sceny Ukraińskiej zapraszamy na premierę spektaklu niezależnego teatru GAS "Słodko-kwaśny", 12 i 13 kwietnia w Sali Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego. pokaż więcej »

Dodano: 17.03.2025 14:30

KRUCHE KSZTAŁTY WYOBRAŹNI. Kolorowe dekady polskiego szkła Horbowy – Dajewska – Illo – Łabiński – Wójcik

Cykl wystaw monograficznych czterech wybitnych polskich artystów szkła: Zbigniewa Horbowego, Małgorzaty Dajewskiej, Mariusza Łabińskiego oraz Igora Wójcika oraz słowackiego designera Patrika Illo pod wspólnym tytułem: „KRUCHE KSZTAŁTY WYOBRAŹNI. Kolorowe dekady polskiego szkła”. pokaż więcej »

Dodano: 17.03.2025 14:15

„Inne trzy. Młode polskie szkło” wystawa w Bratysławie

„Inne trzy. Młode polskie szkło” wystawa, na której zaprezentowane zostaną prace stworzone przez artystki należące do najmłodszego pokolenia polskich projektantów szkła: Julię Ciułek, Justynę Dżaman oraz Katarzynę Pilic. pokaż więcej »

Skip to content