Udostępnij:

Dodano:

10.07.2023 00:40

Rezydencja artystyczna

W ramach Programu Rezydencyjnego Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia ICORN (International Cities of Refuge Network) wraz z Wrocławskim Domem Literatury przyznaliśmy stypendium Uładzimirowi Niaklajeu, białoruskiemu poecie i prozaikowi, opozycjoniście, który –  w wyniku prześladowań przez białoruski reżim – zmuszony był opuścić swoją ojczyznę.

Wrocławski Dom Literatury jest operatorem Programu Rezydencyjnego Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia ICORN (International Cities of Refuge Network). OKiS przyznał stypendium na realizację działań z dziedziny literatury ze względu na to, że Uładzimir Niklajeu jest jednym z najwybitniejszych przedstawicieli poezji białoruskiej, cenionym twórcą i działaczem społecznym m.in. autorem powieści, dramatów historycznych i kilkunastu tomików poetyckich, laureatem szeregu nagród zawodowych i państwowych za twórczość literacką. Jego książki były tłumaczone na języki rosyjski, polski, węgierski, litewski, szwedzki  i fiński.

To już kolejne nasze działanie mające na celu wsparcie artystów oraz niezależnej kultury białoruskiej.

fot. Rafał Komorowski

Uładzimir Niaklajeu – poeta, prozaik, tłumacz, działacz społeczno-polityczny. Urodzony 11 lipca 1946 roku w miejscowości Smarhoń na Grodzieńszczyźnie. Lata dziecięce spędził w Krewie znanej z podpisania w tym mieście w 1385 Unii Krewskiej, co nie pozostało bez wpływu na tematykę jego twórczości. Uczył się w mińskim technikum elektrotechnicznym. Potem w Instytucie Literackim w Moskwie oraz na Wydziale Filologicznym Mińskiego Instytutu Pedagogicznego. Pracował jako telegrafista, mechanik radiowy, dziennikarz, prezenter telewizyjny, redaktor. Redagował pismo „Krynica” oraz gazetę „Litaratura i mastactva” („Literatura i Sztuka”). Jest laureatem wielu nagród krajowych i międzynarodowych. W 2012 roku nominowany do Nagrody Nobla przez Białoruski PEN Center i Związek Pisarzy Białoruskich.

W 1999 roku Niaklajeu został zmuszony do opuszczenia Białorusi z powodów politycznych. Mieszkał i pracował w Polsce i Finlandii. W 2004 roku wrócił do ojczyzny. W latach 1998-2001 był przewodniczącym Związku Pisarzy Białoruskich, a także prezesem Białoruskiego PEN Center (2005-2009). Wystartował w wyborach prezydenckich w 2010 z ramienia Republiki Białoruś. W dniu wyborów został dotkliwie pobity przez specjalną jednostkę milicji, a następnie uprowadzony ze szpitala przez funkcjonariuszy białoruskiego KGB i osadzony w więzieniu. Amnesty International uznała Uładzimira Niaklajeu za więźnia sumienia.

Swoje więzienne doświadczenia Uładzimir Niaklajeu wykorzystał do napisania tomiku wierszy „Listy da Woli” (wiersze i poemat), wydanego w Wilnie w 2011, a także powieści „Automat do napojów z syropem i bez”, przetłumaczonej na język polski i uhonorowanej Nagrodą im. Jerzego Giedroycia. Jego najważniejsze dzieła ostatnich lat to powieść „Hej Ben Hinnom” (pol. „Ognista gehenna”) oraz dramaty historyczne „Giedymin” i „Jagiełło”.

W lipcu 2023 roku, nakładem Wydawnictwa Kolegium Europy Wschodniej, ukazał się tomik wierszy Uładzimira Niaklajeu  pt.”Sam” w przekładzie Adama Pomorskiego, Bohdana Zadury, Czesława Seniucha i Jarosława Andersa.

 

 

Współorganizacja rezydencji:

Projekt współfinansowany z budżetu  Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Odsłuchaj treść artykułu

AKTUALNOŚCI

Dodano: 18.09.2023 02:00

Dolnośląski Kongres Kultury 2023

W dniach 13-14 października odbędzie się w DCF we Wrocławiu pierwsza odsłona Dolnośląskiego Kongresu Kultury w ramach obchodów Święta Województwa Dolnośląskiego. Zachęcamy do zapoznania się z programem wydarzenia oraz zgłaszania udziału w panelach i dyskusjach. pokaż więcej »

Dodano: 15.09.2023 11:52

XIX EDYCJA Dolnośląskiego Konkursu Literackiego „MY POLACY – MY DOLNOŚLĄZACY” o Laur Złotego Pióra

Zapraszamy do udziału w konkursie uczniów szkół średnich, techników, szkół branżowych oraz VIII klas szkół podstawowych województwa dolnośląskiego. Termin nadsyłania prac mija 16 listopada 2023 roku. pokaż więcej »

Dodano: 25.09.2023 08:43

Galeria zdjęć z wystawy Konkursu im. Horbowego/ Photos of the Horbowy Competition’s exhibition

Prezentujemy galerię zdjęć Michała Pietrzaka z wrocławskiej wystawy w ramach Międzynarodowego Konkursu Szkła im. Horbowego, którą można oglądać do 21 października w Galerii Geppart./ We present photos by Michal Pietrzak from the Wrocław exhibition as part of the Horbowy International Glass Competition, which will be open until 21st of October at the Geppart Gallery. pokaż więcej »

Dodano: 18.09.2023 08:00

Równowaga I Performance

Zapraszamy na drugą odsłonę projektu "Równowaga". 27 września w sali Instytutu im. J. Grotowskiego odbędą się działania artystyczne, performance w wykonaniu Janusza Bałdygi, Angeliki Fojtuch i Ewy Zarzyckiej. Realizacje trójki uznanych polskich artystów poszerzą kontekst pojęcia równowagi, tak kluczowego w diagnozowaniu przyczyn destabilizacji świata. pokaż więcej »

Dodano: 18.09.2023 07:00

10-lecie Zespołu HEJSZOVINA

Zapraszamy na jubileuszowy koncert Zespołu Wokalnego Hejszovina, podczas którego wystąpią również zaproszeni artyści z repertuarem operetkowym i operowym. Koncert odbędzie się 30 września o godz. 18:00 w Teatrze Zdrojowym w Kudowie-Zdroju. pokaż więcej »

Dodano: 18.09.2023 07:00

3. KWADRA PEŁNIA – KARKONOSKA NOC ELEKTRONICZNEJ AWANGARDY

Industrial Art po latach wraca z projektem 3 KWADRA - tym razem w pełni księżyca! 29-30 września 2023, Schronisko na Hali Szrenickiej pokaż więcej »

Dodano: 18.09.2023 07:00

I BAL CHARYTATYWNY DOBRE SERCA

Serdecznie zapraszamy na Bal Charytatywny, który odbędzie się już 29 września w Górze, a całkowity dochód z imprezy zostanie przeznaczony dla Podopiecznych Stowarzyszenia "Gramy dla". pokaż więcej »

Dodano: 18.09.2023 06:00

Polsko-Czeskie Dni Kultury Chrześcijańskiej we wrześniu

Zapraszamy na wrześniowe wydarzenia artystyczne w ramach XXXIV Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej „Bądźmy Rodziną” pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)