Rośnie we mnie to samo, co we mnie maleje

Wystawa podsumowująca cykl rezydencji twórczych w Tarczynie – W/E LAB RESIDENCY

Artystki i artyści:

Anja Asche, Lisa Maria Baier, Oliwia Drozdowicz, Theo Guicheron Patrycja Plich, Oscar Lebeck, Amelia Nin, Bartłomiej Puch, Viktoriia Tofan, Anastasiia Zuzuliak

Kuratorka:

Jagna Domżalska

Wernisaż:

8 grudnia 2023, godz. 18:00

Czas trwania wystawy:

8-21 grudnia 2023

Miejsce:

BULVARY
ul. Księcia Witolda 11, Wrocław

Organizator:

Fundacja FLOWLAND, OP ENHEIM | VOP, BULVARY

Współorganizatorzy:

Galeria Sztuki w Legnicy
Schlesisches Museum zu Görlitz
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu (OKiS)
Flowland

Mecenas honorowy:

WOMAK

_________________

Projekt realizowany we współpracy i przy wsparciu finansowym Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego i Departamentu Senatu ds. Kultury i Europy w Berlinie.

Udostępnij:

Dodano:

08.12.2023 07:00

Rośnie we mnie to samo, co we mnie maleje

Trudna historia Dolnego Śląska oczami artystów. Wystawa podsumowująca cykl rezydencji twórczych W/E LAB RESIDENCY

Już 8 grudnia o godz. 18:00 we włocławskich Bulwarach odbędzie się wernisaż wystawy „Rośnie we mnie to samo, co we mnie maleje”. Ekspozycja zamyka program tegorocznego cyklu wydarzeń prezentującego prace rezydentek i rezydentów projektu W/E LAB RESIDENCY w Tarczynie.

Idea stojąca za W/E LAB Residency (west-east laboratory) została uchwycona w samej nazwie projektu, który stał się dla biorących w nim udział artystek i artystów swoistym laboratorium twórczym. Kontemplując burzliwą historię miejsca, osoby rezydujące w malowniczym Tarczynie, eksplorowały rozległe tematy traum pokoleniowych i tożsamości.

Niewielki Tarczyn, gdzie opuszczone budynki przeznaczono na rezydencję artystyczną. Przestrzeń powstała dla osób, które w swojej twórczości badają historię Dolnego Śląska lub inne zagadnienia związane z przeszłością i pamięcią. Pierwsza edycja pobytów badawczych dowiodła, że także wiele młodych artystek i artystów sięga po te trudne tematy – wyjaśnia kuratorka, Jagna Domżalska Wydarzenia porezydencyjne uświadamiają natomiast wciąż żywą potrzebę podejmowania rozmowy, pogłębiania wiedzy i dzielenia się losami i doświadczeniami.

Latem 2023 roku wieś na Dolnym Śląsku, przez miesiąc była domem dla grupy twórczyń i twórców pochodzących zarówno z Polski, jak i Niemiec czy Ukrainy. Używając różnych środków wyrazu, prowadzili oni rozbudowany dialog z historią. Zainspirowana Tarczynem Viktoriia Tofan w swojej praktyce artystycznej stawiała pytania dotyczące budowania tożsamości narodowej w ujęciu granic terytorialnych. Poezja Theo Guicherona-Lopeza, w przekładzie Patrycji Plich, ukazywała znaczenie ziemi – zarówno tej, po której stąpamy, jak i w znaczeniu kolektywnym. Pracujący w technice wideo Oscar Lebeck, uwypuklił przykryte przez przyrodę fundamenty obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, a rozważająca temat nacjonalizmu Lisa Maria Baier upamiętniła ofiary przesiedleń, w szczególności własnej rodziny. Oprócz wymienionych twórczyń i twórców, na wystawie zbiorowej znalazły się prace Anji Asche, Oliwii Drozdowicz, Amelii Nin, Anastasii Zuzuliak i Bartłomieja Palucha.

Na znaczenia zawarte w tytule wystawy „Rośnie we mnie to samo, co we mnie maleje” naprowadza nas kuratorka, przywołując słowa dolnośląskiego poety opisujące moment oswajania tego,                      co nieuświadomione.

Zebrane prace rezydentek i rezydentów dotyczą traum pokoleniowych i poszukiwań tożsamości, niektóre wychodzą z konkretnych wydarzeń historycznych, inne z pozoru zupełnie w nich nieosadzone, odnoszą się do samej przyrody i pejzażu. Wszystkie jednak wynikają z zadumy, którą wspomniane otoczenie umożliwia, wszystkie też podobną zadumę powodują. Odsyłają do kwestii, do których wraca się niechętnie, bo uruchamiają w nas niezgodę i poczucie bezsilności; jednocześnie w jakiś sposób kojądodaje Jagna Domżalska.

Ekspozycja we włocławskich BULVARACH stanowi ostatni punkt programu tegorocznych wydarzeń związanych z  projektem W/LAB RESIDENCY – wcześniejsze prezentacje i spotkania odbyły się w Legnicy, Tarczynie oraz Görlitz.

Praktyka twórcza artystek i artystów rezydujących w Tarczynie pokazuje nam aktualność tematów związanych z przynależnością do miejsca oraz potencjał mówienia o nich nieoczywistym językiem sztuki współczesnej – mówi Kama Wróbel, dyrektorka OP ENHEIM.

Wernisaż odbędzie się 8 grudnia o godz. 18:00, a wystawa będzie dostępna do 21 grudnia 2023 roku. W dniu 09.12.2023 o godz. 12:00 odbędzie się spotkanie z artystami i artystkami połączone z oprowadzaniem po wystawie, na którym obecna będzie również kuratorka, Jagna Domżalska.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Więcej informacji: LINK

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 31.03.2025 13:26

Finisaż wystawy „GLASS WITHOUT BORDERS”

Finisaż wystawy „Glass without borders” w ramach projektu e-Glass Festival w Centrum Dziedzictwa Szkła Krosno połączony z promocją katalogu. Zapraszamy w czwartek, 2 kwietnia o godz. 10.00. pokaż więcej »

Dodano: 17.03.2025 00:20

„Monologi pana H. czytanie performatywne albo stand-up” Henryka Koczana pt. „Bajki ze Stumyślowego Lasu”

Wraz z Klubem Muzyki i Literatury we Wrocławiu zapraszamy na „Monologi pana H. czytanie performatywne albo stand-up” w wykonaniu Henryka Koczana pt. „Bajki ze Stumyślowego Lasu”. Występowi będzie towarzyszyła oprawa muzyczna pokaż więcej »

Dodano: 17.03.2025 00:20

TE WSZYSTKIE RAJE, KOMETY I POLONIE

Wystawa nawiązuje do książki Te wszystkie Raje, Zrywy i Jutrzenki. O małych kinach na Dolnym Śląsku autorstwa Lecha Molińskiego i Jerzego Wypycha. Czwórka artystów – Gerard Lebik, Lech Moliński, Kamila Mróz i Jerzy Wypych – podejmie temat powojennych losów kin poprzez różne media: dźwięk, tekst, instalację i fotografię. pokaż więcej »

Dodano: 17.03.2025 00:10

KARNAWAŁ CASANOVY – weneccy artyści we wrocławskim Ratuszu

Zapraszamy na „Krótką niesamowitą historię weneckiego karnawału”, czyli konferencję i spektakl w strojach z epoki w wykonaniu Compagnia de’Calza „I Antichi”. Podczas wydarzenia, które odbędzie się  8 kwietnia w Sali Wielkiej Ratusza we Wrocławiu będzie można poznać historię najsłynniejszego karnawału na świecie od jego początków do upadku Republiki. pokaż więcej »

Dodano: 15.03.2025 10:10

Nagroda Kulturalna Śląska 2025 dla Jacka Głomba

Dyrektor Teatru im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, Jacek Głomb, został laureatem Nagrody Kulturalnej Śląska. Nagroda Kraju Związkowego Dolnej Saksonii przyznawana jest za wybitne działania na rzecz kultywowania i upowszechniania kultury śląskiej oraz współpracy polsko-niemieckiej. pokaż więcej »

Dodano: 15.03.2025 00:30

Jazz Piano Masterclass/ Vardan Ovsepian

Zapraszamy na część otwartą Jazz Piano Masterclass 8 kwietnia na Wydziale Muzyki Jazzowej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Zajęcia poprowadzi Vardan Ovsepian, amerykański kompozytor i pianista, wykładowca California Institute of The Arts. pokaż więcej »

Dodano: 10.03.2025 08:00

25. Summer Guitar Festival. Krzyżowa | Jubileusz Festiwalu!

W tym roku współorganizujemy 25. edycję Summer Guitar Festival, która odbędzie się w terminie 20-27 lipca w Krzyżowej! Wśród gwiazd jubileuszowej edycji festiwalu: Joscho Stephan, Sven Jungbeck, Mateusz Kowalski i Marek Pasieczny. pokaż więcej »

Dodano: 24.02.2025 01:00

42. Ogólnopolski Turniej Małych Form Satyrycznych w Bogatyni

Trwa nabór zgłoszeń do konkursu na tekst satyryczny o nagrodę „Złotego Kosy” oraz konkursu na sceniczną prezentację własnych utworów satyrycznych. Gala finałowa odbędzie się 24 maja na scenie Bogatyńskiego Ośrodka Kultury. pokaż więcej »

Skip to content