Udostępnij:

Dodano:

16.07.2018 12:37

Rozpoczyna się realizacja dolnośląskich projektów BMK 2018

W różnych częściach Dolnego Śląska w ramach programu Narodowego Centrum Kultury w Warszawie pn. Bardzo Młoda Kultura rozpoczyna się realizacja projektów z zakresu edukacji kulturowej. Uczestnikami programu są dzieci, młodzież, a nawet przedszkolaki. Tegoroczna edycja programu przewiduje projekty o tematyce filmowej, teatralnej, folklorystycznej, historii techniki, w których udział wezmą również osoby niesłyszące i z innymi niepełnosprawnościami.

Ideą programu Bardzo Młoda Kultura na Dolnym Śląsku jest współpraca między szkołami i instytucjami kultury. Projekt wprowadza w życie pomysły tworzone przez osoby, które na co dzień zajmujące się edukacja i kulturą. Z tego połączenia powstają bardzo ciekawe projekty, które mogą być atrakcyjne dla młodych ludzi. Potwierdzają to poprzednie edycje programu, w których uczestniczyły już 24 zespoły, co daje łącznie 72 liderów realizujących przedsięwzięcia muzyczne, plastyczne, filmowe, kuglarskie, eksperymentujące z dźwiękiem. Program jest realizowany na terenie całej Polski. Na Dolnym Śląsku operatorem jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, a pomysłodawcą Narodowe Centrum Kultury w Warszawie. Kontynuacją po zdobyciu odpowiednich kompetencji jest np. program Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne, który skierowany jest do domów kultury, gotowych prowadzić nowatorskie działania animacyjne przy współpracy społeczności lokalnej.

Krótki opis projektów BMK na DŚ – 2018:

„WY-TWORY, czyli wałbrzyskie tworzenie” – przedsięwzięcie, które składa się z trzech bloków warsztatowych, adresowanych do przedszkolaków, uczniów szkoły podstawowej oraz liceum: BAJKOTWORZENIE- najmłodsi poznają lokalne legendy, stworzą swoje opowieści, z których powstaną książki. FILMOTWORZENIE- dzieciaki pod opieką instruktorów nakręcą film o mieście takim, jakim je widzą, inspirowany opowieściami wałbrzyszan, lokalnymi legendami. PRZESTRZEŃTWORZENIE – to warsztaty metodą Teatru Forum dla najstarszych uczestników. Realizatorkami wałbrzyskiego projektu są trzy panie: Karolina Jefmańska, Justyna Drapała oraz Paulina Wójcik, przy wsparciu Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury.

Warsztaty filmowe „Opowiem wam o Gryfowie” – projekt filmowy z Gryfowa Śląskiego. W ciągu intensywnych siedmiu dni warsztatowych młodzież w wieku 14-19 lat pozna tajniki pracy na profesjonalnym sprzęcie filmowym, a następnie zrealizuje film, według własnego scenariusza, z wykorzystaniem własnego sprzętu do rejestracji. Wartością dodaną projektu będzie wyjazd młodych filmowców do miejsca słynnych plenerów filmowych oraz spotkanie z ludźmi z branży filmowej. Zespół projektowy tworzy: Anna Michalkiewicz, Marzena Wojciechowska oraz Małgorzata Szczepańska przy wsparciu Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury oraz lokalnych instytucji kultury i oświaty.

 Natura Książki – przedsięwzięcie realizowane we wsi Chrośnica, w pięknych plenerach Gór Kaczawskich. Podczas spotkań, dzieci ze wsi Chrośnica oraz ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jeleniej Górze przygotują dla siebie książki wykorzystujące lokalne surowce. Dzieci wykonają narzędzia i pojemniki, nici i farby, pigmenty  oraz poznają etapy powstawania książek z natury. Inicjatywa łączy środowiska oświaty, kultury i organizacji pozarządowych w osobach Haliny Chodorowskiej, Joanny Wojtko, Moniki Wizła-Kubiak.

Migawki z WrocławiaSiła opowieści, moc spotkania – to projekt adresowany do głuchych oraz słyszących mieszkańców Wrocławia, będą oni podczas spotkań w Café Rozrusznik snuć w dwóch językach miejskie opowieści, historie podwórkowe, lokalne, ubrane w uniwersalny kontekst. Po każdym spotkaniu odbędą się warsztaty prowadzone przez pedagoga teatru i filozofa, podczas których zostaną poruszone ważne problemy społeczne. W skład zespołu projektowego wchodzi: Małgorzata Rostkowska, Joanna Rostkowska oraz Katarzyna Kuczyńska. Przedsięwzięcie będzie realizowane przy udziale Wrocławskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

#Potęga Komunikacji – trzy przedstawicielki – Kasia Doszczak-Fuławka, Natalia Zwolska i Wiktoria Wilk-Wrońska połączą siły, by zmierzyć się z zagadnieniem komunikacji niewerbalnej. Projekt #Potęga Komunikacji realizowany będzie przez 6 jesiennych tygodni w szkole podstawowej w Wiadrowie, a jego uczestnikami będą zarówno uczniowie, nauczyciele, mieszkańcy gminy Paszowice. Zakłada on warsztaty, które przybliżą uczestnikom różne formy komunikacji, a podczas wspólnego malowania muralu odkryją nie jeden talent. Ważną częścią projektu będzie integracja, próba odnalezienia wspólnego języka między pokoleniami. To moment, w którym kultura, oświata i sztuka zjednoczą siły, aby przemówić jednym głosem.

Dożynki z tańcem i śpiewem – obrzęd dożynkowy rzeszowski – to projekt folklorystyczny z Proboszczowa, nawiązujący do kultury ludowej Podkarpacia. W realizację przedsięwzięcia będą zaangażowane dzieci i młodzież, także istniejący od 2009 roku zespół ludowy „Fudżijamki”. Uczestnicy warsztatów przygotują obrzęd dożynkowy rzeszowski z elementami tańca, śpiewu i recytacji, samodzielnie opracują program wokalny, muzyczny i taneczny oraz wykonają koronę żniwną – symbol obrzędu dożynkowego. Finał projektu odbędzie się podczas Dożynek Gminnych w Czaplach. W skład zespołu projektowego wchodzi: Beata Gralak, Urszula Panek i Małgorzata Semeniuk.

Kultura języka w eterze – to projekt adresowany do dzieci i młodzieży z Długołęki, których łączy pasja do techniki, elektroniki i komunikacji. Uczestnicy projektu wezmą udział w spotkaniach, warsztatach językowych i lekcjach prowadzonych przez profesjonalistów z Dolnego Śląska. Odwiedzą m. in. Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu oraz Muzeum Radia Wrocław. Efektem warsztatów będą własnoręcznie wykonane urządzenia radiokomunikacyjne, za pomocą których nawiążą łączność z innymi miłośnikami krótkofalarstwa na całym świecie. Projekt realizowany będzie przez trzyosobowy zespół w składzie: Anna Patyk, Grzegorz Zmarzły i Rafał Barański, przy wsparciu Gminnego Ośrodka Kultury w Długołęce.

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 01.10.2024 12:44

REJESTRACJA NA KONGRES KULTURY WROCŁAWIA I DOLNEGO ŚLĄSKA

Zachęcamy do rejestracji na Kongres Kultury Wrocławia i Dolnego Śląska, który odbędzie się pod hasłem „Sztuka współpracy" 25-26 października we Wrocławskim Centrum Kongresowym. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. pokaż więcej »

Dodano: 17.10.2024 12:50

GŁOSOWANIE DO RAD KULTURY

Zachęcamy do głosowania na kandydatów i kandydatki do Dolnośląskiej Rady Kultury oraz Wrocławskiej Rady Kultury. Głosowanie online na 1 wybraną osobę do każdej z Rad trwa do 26 października. pokaż więcej »

Dodano: 13.10.2024 01:00

„Lobster” – prapremiera Teatru Kombinat

OKiS we Wrocławiu wspólnie z Teatrem Kombinat zapraszają na prapremierę spektaklu pt. „Lobster”. Spektakl powstał w ramach współpracy wrocławskich artystek – pisarki i dramaturżki Agnieszki Wolny-Hamkało oraz reżyserki Katarzyny Baranieckiej. Bilety już w sprzedaży. pokaż więcej »

Dodano: 12.10.2024 07:30

XII Festiwal Niezależnej Kultury Białoruskiej

Zapraszamy na Festiwal Niezależnej Kultury Białoruskiej, który ponownie zagości w stolicy Dolnego Śląska w dniach 16-20 października. pokaż więcej »

Dodano: 12.10.2024 07:00

Koncerty „Z klasyką przez Polskę”/ Polish Violin Duo

Marta Gidaszewska oraz Robert Łaguniak, czyli Polish Violin Duo, zaprezentują się podczas dolnośląskiego cyklu koncertowego 17,18 i 19 października w Złotowie, Dziadowej Kłodzie i Oleśnicy. W programie m.in. A. Vivaldi, C. Saint-Saëns oraz G. Barta. pokaż więcej »

Dodano: 12.10.2024 07:00

„Historia o niezwykłym pijaństwie” – spotkanie autorskie z Przemysławem Wojcieszkiem

Serdecznie zapraszamy na spotkanie promujące najnowszą książkę Przemysława Wojcieszka „Historia o niezwykłym pijaństwie”. Autor wprowadzi nas w fascynujący świat, gdzie szczęście bohaterów rośnie wprost proporcjonalnie wraz z ilością wypitego piwa. pokaż więcej »

Dodano: 12.10.2024 06:00

Dolnośląskie Salony Muzyczne

W październiku rozpoczynamy cykl Dolnośląskich Salonów Muzycznych, który jest wzorowany na tradycji dziewiętnastowiecznych salonów muzycznych, organizowanych przez szlachtę i elitę finansową. W ramach cyklu na terenie Dolnego Śląska odbędą się koncerty muzyki klasycznej. pokaż więcej »

Dodano: 12.10.2024 05:00

Scena ukraińska. Sezon II 2024/2025

19 października w Sali Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego odbędzie się dokumentalny spektakl „Jutro 10 lat temu” wyreżyserowany przez artystki niezależnego Teatru GAS i współtworzony przez młodzież w wieku pochodzącą z różnych części Ukrainy. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)