Data i miejsce:

2-11 czerwca 2023
Wystawa w Muzeum Architektury
ul. Bernardyńska 5, Wrocław

2 czerwca 2023
godz. 20:00 wernisaż, Muzeum Architektury
godz. 21:30 JOB KARMA audiowizualny koncert, Muzeum Architektury, wstęp wolny
godz. 22:30 Stary Klasztor: after party: DJ JAKUB S.

3 czerwca 2023
godz 20:00, Sala Witrażowa w Starym Klasztorze, wstęp 50PLN
koncerty: JACASZEK, KRÓLÓWCZANA SMUGA, MONUMENT ZERO, dj set MAREK JEŻYNA (CLUB ALPINO)

4 czerwca 2023
godz 20:00 Sala Witrażowa w S

Udostępnij:

Dodano:

02.06.2023 11:00

RYTUAŁ WIEŻA BABEL ZAMĘT

Symbolika Wieży Babel wiąże się z dość oczywistym sensem, który jest w wymiarze ogólnym zrozumiały. Można mieć pewność, iż każdy człowiek, który zetknął się z treścią przypowieści z Księgi Rodzaju, potrafi wyciągnąć z niej czytelny wniosek będący jednocześnie odpowiedzią na pytanie: do czego prowadzi nadmierna ambicja, chęć przewyższenia Boga, brak pokory wobec rzeczywistości i chęć posiadania statutu, który ową rzeczywistość mógłby sobie podporządkować. Wieża Babel może znajdować rozmaite odniesienia w stanach współczesnego społeczeństwa, zaś wyścig szczurów, wojna w imię korzyści majątkowych, walka o wpływy i władzę za wszelką cenę, czy obsesyjne dążenie, ku temu by stać się idealnym lub idealną na różnorodnych płaszczyznach to najbardziej rozpoznawalne znaczenia, na podstawie których można dokonywać analogii.

 

2 czerwca 2023
godz. 20:00 wernisaż, Muzeum Architektury
godz. 21:30 JOB KARMA audiowizualny koncert, Muzeum Architektury, wstęp wolny
godz. 22:30 Stary Klasztor: after party: DJ JAKUB S.

3 czerwca 2023
godz. 20:00, Sala Witrażowa w Starym Klasztorze, wstęp 50PLN
koncerty: JACASZEK, KRÓLÓWCZANA SMUGA, MONUMENT ZERO, dj set MAREK JEŻYNA (CLUB ALPINO)

4 czerwca 2023
godz. 20:00 Sala Witrażowa w Starym Klasztorze, wstęp: 50PLN
koncerty: SIEBEN (UK), D I D

 

„Rytuał” jako festiwal sztuki pojawił się na mapie Wrocławia w 2000 roku gdzie powstał w wyniku wspólnych działań stowarzyszenia Industrial Art w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Sztuki i OKiS we Wrocławiu. Projekt festiwalu rokrocznie a od 2004 trwający już cyklicznie zakłada organizację wystawy plenerowej wraz z wykładami, koncertami i projekcjami. Cykl autonomicznie potraktowanych zdarzeń, instalacji oraz multimedialnych akcji zaaranżowanych przez zaproszonych artystów traktowany jest jako rodzaj komentarza do uniwersalnych problemów. Festiwal RYTUAŁ  to w założeniu rozgrywane na kilku płaszczyznach zawarte w blokach tematycznych wydarzenie, w którym przenikają się i uzupełniają nośnie obecnie formuły, narzędzia artystycznej kreacji: wideoart, animacja komputerowa, dokument, muzyka elektroniczna, instalacja, performance. Całość ma charakter wielowątkowej opowieści, służącej przede wszystkim ekspresyjnemu sygnalizowaniu treści oraz intuicji odnoszących się kondycji człowieka, jego statusu we współczesnym świecie. Zamiarem tej idei jest wytyczenie drogi: od estetycznego metaopisu ku indywidualnemu rozpoznaniu i refleksji.

Jako cykl multimedialnych obrazów i działań RYTUAŁ jest poszukiwaniem symbolicznych przedstawień dla społecznych i kulturowych zmian zachodzących w rzeczywistości: jest także antycypowaniem skutków ingerencji w uniwersalne i niepodważalne reguły i mechanizmy naszego życia.

 

_______________________________________

ARTYŚCI biorący udział w wystawie:

Agata Grzych, Agata Szuba, Aleksandra Trojanowska, Andrzej Ficowski, Anna Bujak, Anna Gałuszka, Bartłomiej Szlachcic, Elżbieta Leszczyńska – Szlachcic, Grażyna Jaskierska Albrzykowska, Igor Wójcik, Jacek Szleszyński, Jacek Zachodny, Janusz Jasiński, Jarosław Potoczny, Jerzy Kosałka, KinoManual, Katarzyna Frankowska, Krzysztof Skarbek, Krzysztof Wilma, Lech Twardowski, Małgorzata Kazimierczak, Marcin Berdyszak, Marek Grzyb, Hubert Bujak, Mateusz Gzik, Martyna Zaradkiewicz, Michał Staszczak, Michał Wasiak, Milena Anna Łuczyńska, Mirosław Chudy, Pani Tomaszewska, Paulina Domagalska, Paweł Janicki, Paweł Mikułowski, Piotr Jędrzejewski, Piotr Saul, Renata Bonter – Jędrzejewska, Robert Lenard Bachmann, Szymon Lubiński, Szymon Motyl, Teresa Kępowicz, Tomasz Domański, Tomasz Ryfa, Tomasz Stępień, Ula Jagielnicka, Viola Tycz, Witold Makary Owczarek

WPROWADZENIE:
Jarosław Remkowski

_______________________________________

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 15.07.2024 06:00

Glass without borders. Dolnośląskie Warsztaty i Sympozjum Szkła Artystycznego i Designu

W dniach 15-28 lipca po raz kolejny spotkamy się na pograniczu polsko-czeskim, by podziwiać autorskie dzieła sztuki i designu polskich, czeskich, koreańskich i amerykańskich artystów. pokaż więcej »

Dodano: 25.06.2024 13:10

OSIEDLA KULTURY I SZTUKI/ DRUGI NABÓR 2024

Nowy nabór w ramach programu OSIEDLA KULTURY I SZTUKI. Dotacje na przedsięwzięcia artystyczne mogą pozyskać artyści, grupy nieformalne czy organizacje pozarządowe. Nabór potrwa do wyczerpania środków lub zamknięcia projektu. pokaż więcej »

Dodano: 23.07.2024 10:00

Fotorelacja z 24. Summer Guitar Festival. Krzyżowa 2024

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z 24. Summer Guitar Festival, który odbył się w dniach 14-21 lipca 2024 w Krzyżowej. pokaż więcej »

Dodano: 15.07.2024 03:00

XXXV Polsko – Czeskie Dni Kultury Chrześcijańskiej „Bądźmy Rodziną”

Zachęcamy do zapoznania się z bieżącym programem cyklu wydarzeń w ramach Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej 2024. pokaż więcej »

Dodano: 15.07.2024 02:40

“Bliskie Kino” i Festiwal Filmowy Spektrum

Letnie pokazy filmów w dolnośląskich plenerach. Od 22 czerwca do 14 września odbędzie się pięć projekcji kinowych hitów z ostatnich lat. “Bliskie Kino” zawita do Szczepanowa, Duszników Zdrój, Obornik Śląskich, Świebodzic i Kamiennej Góry. pokaż więcej »

Dodano: 15.07.2024 02:32

30. BOLESŁAWIECKIE ŚWIĘTO CERAMIKI

Jubileuszowe 30. Bolesławieckie Święto Ceramiki. Ceramiczne serce Polski otworzy się na turystów z całego świata! Tylko w Bolesławcu nad Bobrem „kobaltowy zawrót głowy”, który w tym roku potrwa od 14 do 18 sierpnia.  pokaż więcej »

Dodano: 15.07.2024 02:00

Festiwal Performansu „(nie) Obecność”

Festiwal „(nie) Obecność”, to wielowymiarowe, międzynarodowe wydarzenie otwierające przestrzeń dla różnorodnych stylów artystycznych i tematów społecznych . Pierwsza odsłona projektu miała miejsce w czerwcu w Görlitz, na drugą zapraszamy na początku października do Ostravy. pokaż więcej »

Dodano: 15.07.2024 01:00

„Muzyczne Czwartki” w Jeleniej Górze 2024

3 października w Galerii Karkonoskiej odbędzie się koncert "Wiwat Muzyka” z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki, w wykonaniu uczniów i pedagogów PSM I i II stopnia w Jeleniej Górze. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)