Data i miejsce:

2-11 czerwca 2023
Wystawa w Muzeum Architektury
ul. Bernardyńska 5, Wrocław

2 czerwca 2023
godz. 20:00 wernisaż, Muzeum Architektury
godz. 21:30 JOB KARMA audiowizualny koncert, Muzeum Architektury, wstęp wolny
godz. 22:30 Stary Klasztor: after party: DJ JAKUB S.

3 czerwca 2023
godz 20:00, Sala Witrażowa w Starym Klasztorze, wstęp 50PLN
koncerty: JACASZEK, KRÓLÓWCZANA SMUGA, MONUMENT ZERO, dj set MAREK JEŻYNA (CLUB ALPINO)

4 czerwca 2023
godz 20:00 Sala Witrażowa w S

Udostępnij:

Dodano:

02.06.2023 11:00

RYTUAŁ WIEŻA BABEL ZAMĘT

Symbolika Wieży Babel wiąże się z dość oczywistym sensem, który jest w wymiarze ogólnym zrozumiały. Można mieć pewność, iż każdy człowiek, który zetknął się z treścią przypowieści z Księgi Rodzaju, potrafi wyciągnąć z niej czytelny wniosek będący jednocześnie odpowiedzią na pytanie: do czego prowadzi nadmierna ambicja, chęć przewyższenia Boga, brak pokory wobec rzeczywistości i chęć posiadania statutu, który ową rzeczywistość mógłby sobie podporządkować. Wieża Babel może znajdować rozmaite odniesienia w stanach współczesnego społeczeństwa, zaś wyścig szczurów, wojna w imię korzyści majątkowych, walka o wpływy i władzę za wszelką cenę, czy obsesyjne dążenie, ku temu by stać się idealnym lub idealną na różnorodnych płaszczyznach to najbardziej rozpoznawalne znaczenia, na podstawie których można dokonywać analogii.

 

2 czerwca 2023
godz. 20:00 wernisaż, Muzeum Architektury
godz. 21:30 JOB KARMA audiowizualny koncert, Muzeum Architektury, wstęp wolny
godz. 22:30 Stary Klasztor: after party: DJ JAKUB S.

3 czerwca 2023
godz. 20:00, Sala Witrażowa w Starym Klasztorze, wstęp 50PLN
koncerty: JACASZEK, KRÓLÓWCZANA SMUGA, MONUMENT ZERO, dj set MAREK JEŻYNA (CLUB ALPINO)

4 czerwca 2023
godz. 20:00 Sala Witrażowa w Starym Klasztorze, wstęp: 50PLN
koncerty: SIEBEN (UK), D I D

 

„Rytuał” jako festiwal sztuki pojawił się na mapie Wrocławia w 2000 roku gdzie powstał w wyniku wspólnych działań stowarzyszenia Industrial Art w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Sztuki i OKiS we Wrocławiu. Projekt festiwalu rokrocznie a od 2004 trwający już cyklicznie zakłada organizację wystawy plenerowej wraz z wykładami, koncertami i projekcjami. Cykl autonomicznie potraktowanych zdarzeń, instalacji oraz multimedialnych akcji zaaranżowanych przez zaproszonych artystów traktowany jest jako rodzaj komentarza do uniwersalnych problemów. Festiwal RYTUAŁ  to w założeniu rozgrywane na kilku płaszczyznach zawarte w blokach tematycznych wydarzenie, w którym przenikają się i uzupełniają nośnie obecnie formuły, narzędzia artystycznej kreacji: wideoart, animacja komputerowa, dokument, muzyka elektroniczna, instalacja, performance. Całość ma charakter wielowątkowej opowieści, służącej przede wszystkim ekspresyjnemu sygnalizowaniu treści oraz intuicji odnoszących się kondycji człowieka, jego statusu we współczesnym świecie. Zamiarem tej idei jest wytyczenie drogi: od estetycznego metaopisu ku indywidualnemu rozpoznaniu i refleksji.

Jako cykl multimedialnych obrazów i działań RYTUAŁ jest poszukiwaniem symbolicznych przedstawień dla społecznych i kulturowych zmian zachodzących w rzeczywistości: jest także antycypowaniem skutków ingerencji w uniwersalne i niepodważalne reguły i mechanizmy naszego życia.

 

_______________________________________

ARTYŚCI biorący udział w wystawie:

Agata Grzych, Agata Szuba, Aleksandra Trojanowska, Andrzej Ficowski, Anna Bujak, Anna Gałuszka, Bartłomiej Szlachcic, Elżbieta Leszczyńska – Szlachcic, Grażyna Jaskierska Albrzykowska, Igor Wójcik, Jacek Szleszyński, Jacek Zachodny, Janusz Jasiński, Jarosław Potoczny, Jerzy Kosałka, KinoManual, Katarzyna Frankowska, Krzysztof Skarbek, Krzysztof Wilma, Lech Twardowski, Małgorzata Kazimierczak, Marcin Berdyszak, Marek Grzyb, Hubert Bujak, Mateusz Gzik, Martyna Zaradkiewicz, Michał Staszczak, Michał Wasiak, Milena Anna Łuczyńska, Mirosław Chudy, Pani Tomaszewska, Paulina Domagalska, Paweł Janicki, Paweł Mikułowski, Piotr Jędrzejewski, Piotr Saul, Renata Bonter – Jędrzejewska, Robert Lenard Bachmann, Szymon Lubiński, Szymon Motyl, Teresa Kępowicz, Tomasz Domański, Tomasz Ryfa, Tomasz Stępień, Ula Jagielnicka, Viola Tycz, Witold Makary Owczarek

WPROWADZENIE:
Jarosław Remkowski

_______________________________________

Odsłuchaj treść artykułu

AKTUALNOŚCI

Dodano: 18.09.2023 02:00

Dolnośląski Kongres Kultury 2023

W dniach 13-14 października odbędzie się w DCF we Wrocławiu pierwsza odsłona Dolnośląskiego Kongresu Kultury w ramach obchodów Święta Województwa Dolnośląskiego. Zachęcamy do zapoznania się z programem wydarzenia oraz zgłaszania udziału w panelach i dyskusjach. pokaż więcej »

Dodano: 15.09.2023 11:52

XIX EDYCJA Dolnośląskiego Konkursu Literackiego „MY POLACY – MY DOLNOŚLĄZACY” o Laur Złotego Pióra

Zapraszamy do udziału w konkursie uczniów szkół średnich, techników, szkół branżowych oraz VIII klas szkół podstawowych województwa dolnośląskiego. Termin nadsyłania prac mija 16 listopada 2023 roku. pokaż więcej »

Dodano: 25.09.2023 08:43

Galeria zdjęć z wystawy Konkursu im. Horbowego/ Photos of the Horbowy Competition’s exhibition

Prezentujemy galerię zdjęć Michała Pietrzaka z wrocławskiej wystawy w ramach Międzynarodowego Konkursu Szkła im. Horbowego, którą można oglądać do 21 października w Galerii Geppart./ We present photos by Michal Pietrzak from the Wrocław exhibition as part of the Horbowy International Glass Competition, which will be open until 21st of October at the Geppart Gallery. pokaż więcej »

Dodano: 18.09.2023 08:00

Równowaga I Performance

Zapraszamy na drugą odsłonę projektu "Równowaga". 27 września w sali Instytutu im. J. Grotowskiego odbędą się działania artystyczne, performance w wykonaniu Janusza Bałdygi, Angeliki Fojtuch i Ewy Zarzyckiej. Realizacje trójki uznanych polskich artystów poszerzą kontekst pojęcia równowagi, tak kluczowego w diagnozowaniu przyczyn destabilizacji świata. pokaż więcej »

Dodano: 18.09.2023 07:00

10-lecie Zespołu HEJSZOVINA

Zapraszamy na jubileuszowy koncert Zespołu Wokalnego Hejszovina, podczas którego wystąpią również zaproszeni artyści z repertuarem operetkowym i operowym. Koncert odbędzie się 30 września o godz. 18:00 w Teatrze Zdrojowym w Kudowie-Zdroju. pokaż więcej »

Dodano: 18.09.2023 07:00

3. KWADRA PEŁNIA – KARKONOSKA NOC ELEKTRONICZNEJ AWANGARDY

Industrial Art po latach wraca z projektem 3 KWADRA - tym razem w pełni księżyca! 29-30 września 2023, Schronisko na Hali Szrenickiej pokaż więcej »

Dodano: 18.09.2023 07:00

I BAL CHARYTATYWNY DOBRE SERCA

Serdecznie zapraszamy na Bal Charytatywny, który odbędzie się już 29 września w Górze, a całkowity dochód z imprezy zostanie przeznaczony dla Podopiecznych Stowarzyszenia "Gramy dla". pokaż więcej »

Dodano: 18.09.2023 06:00

Polsko-Czeskie Dni Kultury Chrześcijańskiej we wrześniu

Zapraszamy na wrześniowe wydarzenia artystyczne w ramach XXXIV Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej „Bądźmy Rodziną” pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)