Salon Kultury i Biznesu Genius Loci 2020
Ceramika, przyszłość architektury i innowacje. To trzy najistotniejsze elementy tegorocznej edycji Salonu Genius Loci, która odbywa się w dniach 27-30 września w Platinium Mountain w Szklarskiej Porębie.
Spotkania, panele, prezentacje, a wszystko to w ramach Salonu Biznesu i Kultury Genius Loci, którego inicjatorem i pomysłodawcą jest Konrad Tomaszewski a współorganizatorem Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu
Genius Loci, to wydarzenie podzielone na: dzień odkrywcy i artysty, dzień wynalazcy i dzień architekta.
W ramach poszczególnych paneli przez cały okres trwania Salonu Kultury i Biznesu odbywają się: wykłady, salon dyskusyjny, prezentacje, wernisaż oraz uroczyste wręczenie nagrody „Kulturalny Geniusz” oraz koncert. Wydarzenie to jest spotkaniem ludzi kultury i biznesu z Dolnego Śląska i całej Polski.
Pierwszy dzień, odbywający się pod patronatem ministra nauki i szkolnictwa wyższego Wojciecha Murdzka, poświęcony będzie wywiadom i panelom dyskusyjnym. Uczestnicy będą mogli się m.in. dowiedzieć jak ustalić swoją genealogię na podstawie DNA. Bardziej zainteresowani sztuką będą zaś mogli podziwiać rzeźby ceramiczne autorstwa Władysława Garnika, „nestora polskiej ceramiki”, który nawet po przekroczeniu 90. roku życia nie przestaje być aktywnym.
Poniedziałek (28 września) poświęcony będzie innowacjom, którym patronuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Zaprosiło ono „najciekawszych swoich beneficjentów”, wśród których jest Firma SensDX z Wrocławia. Firma wprowadza na rynek test na COVID-19, który daje wynik badania w sześć minut. Test wykrywa zakażenie koronawirusem również na bardzo wczesnym etapie infekcji, a jego skuteczności jest porównywalna do testów genetycznych RT-PCR. Umożliwia on diagnostykę koronawirusa oraz wirusa grypy A/B po jednym wymazie. „Test SensDx sprawdza obecność aktywnego białka wirusa i nie wykaże fałszywie dodatniego wyniku w przypadku obecności resztkowego RNA nieaktywnego wirusa, co jest kluczowym czynnikiem odróżniającym technologię SensDx od metod PCR.
Wtorek (29 września) poświęcony będzie przyszłości polskiej architektury. O tym jak ją widzi za „5, 10, lub 50 lat” opowiadać będzie w Szklarskiej Porębie „top ten polskiej architektury”. Konrad Tomaszewski opowiada o tym, co się zmieniło w jego życiu artystycznym od czasu jego poprzedniej rozmowy z Radiem Wnet. Prace artysty wystawione zostały wśród prac najlepszych szklarzy w Muzeum Narodowym w Poznaniu.
Harmonogram wydarzenia do pobrania
Zachęcamy do wysłuchania wywiadu z Konradem Tomaszewski w Radio Wnet.fm w którym przybliżony został program Salonu Kultury i Biznesu Genius Loci – TUTAJ
Salon Kultury i Biznesu Genius Loci został objęty Honorowym Patronatem:
Marszałka Województwa Dolnośląskiego – Cezarego Przybylskiego.
Współorganizacja:
Imperium Tomaszewskich Sp. z o.o.
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Projekt współfinansowany z Budżetu Województwa Dolnośląskiego