Data i miejsce:

6 lipca 2023, godz. 20.30
Amfiteatr w Lądku-Zdroju
ul. Orla 7, Lądek-Zdrój

7 lipca 2023, godz. 19.00
Amfiteatr przy Kościelnej Górze w Mieroszowie
ul. Parkowa 1, Mieroszów

9 lipca 2023, godz. 19.00
Gminne Centrum Kultury i Sztuki w Trzebnicy,
ul. Prusicka 12, Trzebnica
Bezpłatne wejściówki na koncert do odbioru w GCKiS w Trzebnicy

Udostępnij:

Dodano:

06.07.2023 02:00

Spektakl baletowo-chóralny „Gruzińskie opowieści”

W dniach od 6-9 lipca 2023 odbył się cykl trzech muzyczno-tanecznych przedstawień „Gruzińskie opowieści” w wykonaniu Gruzińskiego Państwowego Zespół Choreograficznego BATUMI oraz Narodowego Chóru Adżarii BATUMI. Występy były częścią edycji XXXII Międzynarodowego Festiwalu „Maj z Muzyką Dawną”, organizowanego przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu.

 

6 lipca 2023, godz. 20.30
Amfiteatr w Lądku-Zdroju
ul. Orla 7, Lądek-Zdrój

7 lipca 2023, godz. 19.00
Amfiteatr przy Kościelnej Górze w Mieroszowie
ul. Parkowa 1, Mieroszów

9 lipca 2023, godz. 19.00
Gminne Centrum Kultury i Sztuki w Trzebnicy,
ul. Prusicka 12, Trzebnica
Bezpłatne wejściówki na koncert do odbioru w GCKiS w Trzebnicy

 

 

GRUZIŃSKI PAŃSTWOWY ZESPÓŁ CHOREOGRAFICZNY:

Pomysłodawcą i twórcą zespołu jest choreograf Enver Khabadze, uhonorowany tytułem Narodowego Artysty Gruzińskiego.  Pierwszy występ odbył się w 1992 roku, a zespół szybko zyskał sławę w kraju i za granicą, występując m.in. w Grecji, Szwecji, Danii, Izraelu, Syrii, Bułgarii, Rosji, Armenii, Niemczech, Belgii, Hiszpanii, Chinach, Włoszech, Ukrainie, Turcji, Iranie i innych.

Od 2007 roku grupa taneczna prowadzi działalność w Centrum Kultury w Batumi. Od 2011 roku dyrektorem artystycznym zespołu jest Honorowy Artysta Adżarii, Teimuraz Bolkvadze, który kontynuuje tradycję zapoczątkowaną przez twórcę grupy i swojego mistrza. Funkcję choreografa zespołu pełni znany gruziński tancerz baletowy, choreograf i autor prestiżowych projektów tanecznych Shalva.

Gruziński Państwowy Zespół Choreograficzny cechuje profesjonalizm oraz artyzm, które potwierdzają prestiż oraz międzynarodową sławę tej grupy tanecznej. Niezwykłe, zachwycające publiczność na całym świecie, autorskie  choreografie zespołu łączą elementy gruzińskich tańców ludowych z nowoczesnym, uniwersalnym podejściem do sztuki tańca.

Zespół wielokrotnie reprezentował Gruzję na międzynarodowych uroczystościach oraz przedsięwzięciach kulturalnych. W grudniu 2014 roku, w „Palace Ukraina” w Kijowie, zespół na specjalne zaproszenie wziął udział we wspólnym projekcie ze światowej sławy muzykiem amerykańskim Wasylem Papadyukiem i jego orkiestrą.

W lipcu 2015 roku zespół prezentował się w słynnej sali koncertowej „Dzintari” w Jurmale na Łotwie, a także uświetnił swoimi występami wernisaż Rezo (Lauza) Chanishvili, przewodniczącego Związku Twórczego Gruzińskich Choreografów.

W ostatnich latach grupa wielokrotnie prezentowała się na międzynarodowych festiwalach i konkursach tańca oraz folklorystycznych. Z wielkim sukcesem wystąpiła na VIII Międzynarodowym Festiwalu Łotewskiego Tańca Ludowego „Sudmarina”, zdobywając nagrodę GRAND PRIX (2016), na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym St. In Agrigento we Włoszech, gdzie otrzymał nagrodę Grand Prix (2018), a także na Międzynarodowym Konkursie Tańca Ludowego Złotego Karagoza w Bursie w Tuketi, zdobywając I nagrodę (2018).

 

ADŻARSKI PAŃSTWOWY ZESPÓŁ WOKALNY „BATUMI”:

Zespół wokalny powstał w 1991 r. z inicjatywy znanego gruzińskiego mistrza i animatora życia kulturalnego N. Surmanidze oraz władz miasta Batumi. Swoją nazwę grupa zawdzięcza więc burmistrzowi tego pięknego, gruzińskiego miasta. Dyrektorem artystycznym trzynastoosobowego BATUMI jest mistrz pieśni gruzińskiej Temur Dolidze, a grupa jest obecnie najlepszym w Gruzji wykonawcą tradycyjnych gruzińskich pieśni ludowych, słynąc z perfekcyjnego i wyjątkowego brzmienia.

Artystyczna działalność BATUMI została doceniona przez gruzińskich mistrzów A. Erkomaishviliego i R. Gogiashviliego. Zespół jest laureatem wielu nagród konkursowych,  w tym I nagrody oraz Grand Prix  na V Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Szwecji oraz  na Konkursie J. Kakhidze „Tbilisi Jesienią”. Grupa wokalna od początku swojego istnienia odnosi szereg sukcesów za granicą, prezentując się na festiwalach m.in. w Iranie, Turcji, Rosji, Finlandii czy Szwajcarii. Repertuar zespołu obejmuje 100 pieśni ze wszystkich regionów Gruzji, które odzwierciedlają gruzińską mentalność, opisują codzienne radości, smutki, marzenia oraz tęsknoty Gruzinów.

 

WSPÓŁPRACA POLSKO-GRUZIŃSKA NA DOLNYM ŚLĄSKU:

Występ gruzińskich artystów jest jedną z form istniejącej od w roku 2017  współpracy kulturalnej i artystycznej między regionem Dolnego Śląska a gruzińską Autonomiczną Republiką Adżarii. Współpraca ma charakter interdyscyplinarny i realizuje projekty z różnych dziedzin artystycznych, które często są projektami realizowanymi wspólnie przez artystów z Polski oraz z Adżarii. Dotychczas w ramach Festiwalu zrealizowano dwa filmy dokumentalne, koncerty Adżarskiego Państwowego Chóru „Batumi”, spektakle Adżarskiego Państwowego Baletu „Khorumi”, spektakle teatru „Ocelot” ze Złotoryi oraz „Experimental Theatre” z Batumi, plenery i wystawy fotograficzne w Galerii FOTO-GEN oraz w Contemporary Art Space w Batumi i wiele innych wydarzeń przybliżających obu narodom kulturę regionów. 

 

 

 

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 22.02.2024 09:00

ANTOLOGIA „KOŃCA ŚWIATA NIE BĘDZIE”. Spotkanie autorskie ze Stanisławem Bielskim.

24 lutego w Parafii Greckokatolickiej pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego we Wrocławiu odbędzie się spotkanie autorskie ze Stanisławem Bielskim, które poprowadzi Anna Ursulenko. pokaż więcej »

Dodano: 22.02.2024 08:00

SALON ZIMOWY I o filmie. kinoMANUAL i Adriana Prodeus

Artyści z kinoMANUAL i Adriana Prodeus, autorka tekstu do publikacji towarzyszącej wystawie "Salon zimowy", zapraszają na rozmowę o filmach, eksperymentach, sprzęcie, dźwiękach i comprovisation. pokaż więcej »

Dodano: 22.02.2024 07:00

Wystawy poplenerowe Impresje Kłodzkie II. Pleneru Malarskiego w Lewinie Kłodzkim

Kolejna odsłona wystawy obrazów powstałych podczas letniego pleneru 1 marca we Wrocławiu. Zapraszamy do Otwartych Pracowni Plastycznych im. Eugeniusza Gepperta przy ul. Ruskiej. pokaż więcej »

Dodano: 22.02.2024 06:00

Salon Zimowy: LOTTO – koncert w galerii FOTO-GEN

Zapraszamy na drugi koncert w ramach wystawy "Salon Zimowy" duetu kinoMANUAL, na którym wystąpi grupa LOTTO. 2 marca 2023, godz. 19.00, wstęp wolny! pokaż więcej »

Dodano: 22.02.2024 05:00

Wiosna, lato, jesień, zima i znowu wiosna | Весна, літо, осінь, зима і знову весна

Zapraszamy do Instytutu im. Jerzego Grotowskiego na spektakl na podstawie klasycznego utworu ukraińskiego Łesi Ukrainki pt. „Pieśń lasu”. Przedstawienie w ramach cyklu „Scena ukraińska” odbędzie się 9 i 10 marca oraz 13 i 14 kwietnia. pokaż więcej »

Dodano: 22.02.2024 04:00

Muzyczne Czwartki w Jeleniej Górze 2024

Wraz z uczniami i pedagogami Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Jeleniej Górze zapraszamy na cykl 9 koncertów kameralnych "Muzyczne Czwartki". pokaż więcej »

Dodano: 22.02.2024 03:00

Improwizacja: struktura i impuls | Імпровізація: структура та імпульс

Warsztaty teatralne dla młodzieży w wieku 12–19 lat, których celem jest pogłębienie kreatywności, motywacji i jakości pracy w grupie odbędą się 27 kwietnia. Udział w warsztatach jest bezpłatny, zapisy do 25 kwietnia. pokaż więcej »

Dodano: 22.02.2024 02:00

DUB PISTOLS, PAPRIKA KORPS,  BOGATYNIA

Wybuchowe połączenie dwóch oryginalnych zespołów Dub Pistols (UK) i Paprika Korps (PL)! Zapraszamy na koncert łączący różne gatunki muzyczne oraz wspólną zabawę do Bogatyni. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)