Data i godzina

26 maja 2017, godz. 17.00

Miejsce

Galeria FOTO-GEN
Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu
Instytucji Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
pl. bpa Nankiera 8, 50-140 Wrocław
tel. 71 344 78 40
e-mail: galeria.foto-gen@okis.pl,
Galeria czynna od poniedziałku do soboty
w godz. 10.00–18.00.

Bilety

Wstęp wolny

Udostępnij:

Dodano:

26.05.2017 09:00

Spotkanie autorskie z Adamem Zaleskim

 

26 maja 2017 o godz. 17.00 zapraszamy do Galerii FOTO-GEN na spotkanie z Adamem Zaleskim, który opowie o książce Zabierajcie się ze wszystkim − pojedziecie! Poprowadzi je Piotr Nowak.

 

Kazimiera Kuzborska – Wspomnienia o trudnej historii

Książka Adama Zaleskiego ma wymiar szczególny. Opisuje losy rodziny inteligenckiej na tle wydarzeń XX wieku. Pokazuje, jak wychowanie, wartości etyczne i moralne, patriotyzm pomaga bohaterom godnie żyć w czasie pokoju i przetrwać w czasie trudnych lat kolejnych wojen.

Losy rodziny Zaleskich to przykład losów tysięcy bezimiennych rodzin, których – niestety – nie znamy i prawdopodobnie już nie poznamy, a nie zostały opisane. Interesującym faktem jest niezwykły pragmatyzm hrabiny Stanisławy Zaleskiej, która wychowana w zamożnej rodzinie – umie stawić czoło rzeczywistości. Samotnie, w obcym kraju, w ekstremalnych niewolniczych warunkach zapewnia byt małoletnim dzieciom.

Książka jest też swoistym studium losów ocalałej rodziny zamordowanego oficera Ryszarda Zaleskiego, obrońcy Lwowa. Po wojnie i powrocie do Polski dzieci kształcą się, pracują, awansują. Mama znajduje pracę, działa na rzecz lokalnej społeczności. Jest cenioną, spełnioną zawodowo i prywatnie osobą, samodzielną finansowo.

Mijały lata – zesłaniec Adam został profesorem zwyczajnym Politechniki Wrocławskiej – uznanym na świecie, lubianym w środowisku, wychowawcą kilku pokoleń absolwentów.

Czas nie zatarł jednak pamięci o Ojcu, o czasie poniewierki, głodzie, braku ojczyzny.

Stąd ta książka.

 

Adam Zaleski Pamięci Ojca

Książka jest próbą zapisu ważniejszych wydarzeń mojego życia. Los wyznaczył mi miejsce na ziemi, które podlegało w XX wieku wielkim zmianom politycznym i etnicznym. Dlatego nagromadzi się materiał, moim zdaniem, nadający się do zapisania, a tym samym – utrwalenia.

Starałem się w tej książce zaprezentować swoje pochodzenie, opisując rodzinę ojca i matki. Następnie przedstawiam przejścia moich rodziców podczas I wojny światowej na Ukrainie, okres międzywojenny i koncentruję się na opisie wydarzeń II wojny światowej, w której mój ojciec uczestniczył, dostał się do niewoli sowieckiej i tam został zamordowany, co pozostało w historii pod nazwą Zbrodnia Katyńska. Jako rodzina oficerska zostaliśmy aresztowani i wywiezieni do Północno-Wschodniego Kazachstanu do katorżniczych prac fizycznych. Starałem się opisać z pamięci pobyt na zesłaniu, nawiązując przy tym do wydarzeń politycznych w Europie podczas wojny.

W okresie powojennym dużo podróżowałem służbowo i prywatnie. Opisuję obserwacje z tych peregrynacji, przedstawiam niektórych napotkanych, ciekawszych ludzi ich środowiska.

Książkę poświęcam swojemu ojcu i jego współtowarzyszom – polskim jeńcom wojennym, zamordowanych bestialsko przez oprawców ze stalinowskiej policji politycznej NKWD.

Pragnę, aby ta książka była protestem przeciwko łamaniu przyjętych w cywilizowanym świecie konwencji w stosunkach międzynarodowych.

Adam Zaleski (ur. 1928) lwowianin, sybirak, fototechnik, tenisista, narciarz, maratończyk, meloman, turysta. Emerytowany profesor zwyczajny nauk technicznych, wieloletni pracownik naukowy i dydaktyczny Politechniki Wrocławskiej; prodziekan Wydziału Chemicznego (1969-1974), dyrektor Instytutu Chemii Organicznej i Fizycznej (1986-1991). Autor wielu patentów, publikacji naukowych, aplikacyjnych i popularyzujących technikę. Zasłużony i honorowy członek Fotoklubu RP (od 1998). Honorowy członek Royal Photographic Society of Great Britain (od 2000). Honorowy członek Związku Polskich Artystów Fotografików (od 2014).

zaleski.adam.artwroc.com

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 26.03.2024 13:28

Spokojnych Świąt

Niech Święta będą czasem odpoczynku, rodzinnych spotkań i refleksji, a nadchodzący czas przyniesie wiele sukcesów i spełnionych marzeń. Zdrowych, radosnych i pogodnych Świąt Wielkanocnych życzą dyrektor Igor Wójcik i zespół Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu. pokaż więcej »

Dodano: 07.03.2024 12:15

KULTURA I SZTUKA NA WROCŁAWSKICH OSIEDLACH

Co ciekawego wydarzy się w najbliższym czasie na wrocławskich osiedlach? Jakie przedsięwzięcia realizowane będą w ramach projektu OSIEDLA KULTURY I SZTUKI 2024? Zachęcamy do zapoznania się z harmonogramem wydarzeń. pokaż więcej »

Dodano: 28.03.2024 14:00

Instant Christmas Band / I Love 69 Popgejů

19 kwietnia w Klubie Proza odbędzie się pierwsze w tym roku wydarzenie z serii dźwiękowo-performatywnej OKiS. Spotkanie z czeskim eksperymentem dźwiękowo-wizualnym w wykonaniu Petra Válka i jego projektu Instant Christmas Band oraz niepokornych I Love 69 Popgejů. pokaż więcej »

Dodano: 27.03.2024 11:57

EMISJA FILMU DOKUMENTALNEGO „KOMANDOR” na TVP 3 WROCŁAW

31 marca o godz. 18.55, na antenie TVP 3 Wrocław, odbędzie się emisja filmu dokumentalnego „Komandor" o historii Biegu Piastów oraz jego pomysłodawcy i założycielu, Julianie Gozdowskim. pokaż więcej »

Dodano: 26.03.2024 10:06

Fotorelacja ze spektaklu „FOLWARK ZWIERZĘCY”

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze spektaklu „FOLWARK ZWIERZĘCY”, który odbyły się 23 i 25 marca 2024, w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego, Sali Teatru Laboratorium we Wrocławiu. pokaż więcej »

Dodano: 21.03.2024 14:47

FOTORELACJA Z WERNISAŻU WYSTAWY „BLACKOUT UA”

Trwa wystawa "BLACKOUT UA" w Łucku, która jest wyrazem solidarności i dialogu wspólnoty kulturalnej Zachodu z Narodem ukraińskim i która prezentuje prace ponad 50 artystów z Polski, Czech, Niemiec, Włoch i Ukrainy. pokaż więcej »

Dodano: 21.03.2024 09:00

Tomasz Domański „Kolekcjoner”

Najnowsza wystawa Tomasza Domańskiego w galerii Neon ASP Wrocław wpisuje się w cykl prezentacji, podsumowujących cztery dekady jego działalności artystycznej. Cyklowi temu towarzyszy monografia twórcy Obraz nie Obraz 1983-2023, wydana nakładem OKiS we Wrocławiu. pokaż więcej »

Dodano: 21.03.2024 08:30

XVII Międzynarodowy Festiwal „Hałda Jazz” 2024

Przed nami XVII edycja Międzynarodowego Festiwalu Hałda Jazz 2024. Program tegorocznej edycji obiecuje wiele atrakcji, różnorodność muzycznych smaków oraz ekspansję jazzową, docierając nawet najmniejszych miasteczek i gmin wiejskich. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)