Udostępnij:

Dodano:

26.09.2022 12:02

Uroczystość wręczenia Nagrody Kulturalnej Śląska za rok 2022

W dniach 23-24 września 2022 w Oldenburgu (Dolna Saksonia) odbyły się uroczystości związane z wręczeniem Nagrody Kulturalnej Śląska 2022.

Nagrodę Główną otrzymała Agnieszka Ostapowicz, artystka związana z Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Została wyróżniona za zasługi na rzecz porozumienia, muzyczne wsparcie młodzieży oraz rolę ambasadorki kulturowego krajobrazu Śląska i krzewienie idei „Muzyki bez granic”. W latach 1999-2015 prowadziła „Młodą Polsko-Niemiecką Filharmonię”, dzięki której dzieci z obu krajów miały okazję rozwijać się muzycznie oraz nawiązywać międzynarodowe przyjaźnie. Jest także inicjatorką międzynarodowego festiwalu „Young Classic Wratislavia” oraz licznych inicjatyw Fundacji Pro Arte, działającej na rzecz porozumienia przez sztukę.

Drugą laureatką została dr Beate Störtkuhl, uhonorowana za budowanie mostów oraz zaangażowanie na rzecz wspólnego dziedzictwa kulturowego. Jest ekspertką w dziedzinie historii sztuki Śląska. Angażuje się w licznych gremiach naukowych, które zajmują się tematyką kultury niemieckiej i polskiej. Opublikowała liczne prace naukowe, książki i monografie o śląskiej historii i teraźniejszości. Współtworzyła także duże transgraniczne projekty, konferencje i publikacje. W swojej pracy podkreśla powiązania, które z powodu Żelaznej Kurtyny przez lata były świadomie zakrywane.

Nagrodę Specjalną przyznano dr Ingrid Hartmann, która zaangażowała się w odbudowę zrujnowanego pałacu w Pakoszowie, niegdyś należącego do przodków jej męża. Zabytek łączy przeszłość regionu z jego europejską teraźniejszością. Pałac stał się miejscem połączenia narodów tworzących historię śląskich Karkonoszy oraz międzynarodowych spotkań kulturalnych.

W uroczystościach wzięli udział między innymi dolnosaksoński Minister Spraw Zagranicznych – Boris Pistorius oraz Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego – Krzysztof Maj.

Nagroda Kulturalna Śląska Kraju Związkowego Dolnej Saksonii przyznawana jest od 1977 roku za wybitne osiągnięcia w dziedzinie literatury, sztuk plastycznych i muzyki artystom zamieszkałym na Śląsku, a jej celem jest wspieranie wspólnej pielęgnacji i rozwoju śląskiego dziedzictwa kulturowego oraz twórczości kulturalnej Ślązaczek i Ślązaków. Ponadto nagroda może być przyznawana za szczególne zasługi w zakresie utrzymywania, rozwoju i krzewienia śląskiego dorobku kulturowego.

Laureatkom tegorocznej Nagrody serdecznie gratulujemy!

 

Nagroda Kulturalna Śląska jest współfinansowana z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

 

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 17.02.2025 07:00

Wystawa: „Glass without borders” w Krośnie

Zapraszamy do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie na kolejną odsłonę wystawy dzieł szkła artystycznego, powstałych w ramach projektu „Glass without borders”. pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 06:46

NOWE WARSTWY ARCHITEKTURY Panel dyskusyjny

Podczas spotkania, zorganizowanego wspólnie z Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki, wraz z zaproszonymi gośćmi przyjrzymy się różnym aspektom architektonicznych przemian Wrocławia. pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 06:30

Spotkanie kulturalno-edukacyjne dot. przygotowywanych w 2025 roku wydarzeń kulturalno- edukacyjnych w Polsce i w Czechach..

Zapraszamy na spotkanie dotyczące wydarzeń organizowanych w ramach Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej w 2024 oraz bieżących inicjatyw, które odbędzie się 27 lutego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowej Rudzie. pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 06:30

TOMASZ DOMAŃSKI „Obraz nie Obraz” w BWA w Rzeszowie

Polecamy wystawę Tomasza Domańskiego w BWA w Rzeszowie. Wystawie towarzyszy album- retrospektywa działań artystycznych Domańskiego w latach 1983 – 2023, którego wydawcą jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu. pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 05:00

Prezentacja książki Pawła Skrzywanka pt. „Radiowy kaowiec czyli kulturalnie o Wrocławiu”

7 marca w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu odbędzie się spotkanie promujące książkę „Radiowy KaOwiec, czyli kulturalnie o Wrocławiu”. Z Pawłem Skrzywankiem o jego pracy i działalności społeczno-kulturalnej porozmawia Robert Gawłowski. pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 05:00

Spotkanie autorskie z Martą Hożewską

Zapraszamy do Biblioteki w Kamieńcu Wrocławskim na spotkanie autorskie z Martą Hożewską - autorką książki "Miejsce życzliwe. Rzecz o Targu pod Młynem Sułkowice" pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 04:00

„Radiowy KaOwiec” spotkanie z Pawłem Skrzywankiem

14 marca w Muzeum Pana Tadeusza odbędzie się spotkanie promujące książkę „Radiowy KaOwiec, czyli kulturalnie o Wrocławiu”. Z Pawłem Skrzywankiem o jego pracy i działalności społeczno-kulturalnej porozmawia dyrektor Ossolineum, Łukasz Kamiński. pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 03:00

45. Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu

21 marca, galą we wrocławskim Teatrze Capitol, rozpocznie się 45. edycja Przeglądu Piosenki Aktorskiej. OKiS we Wrocławiu jest koproducentem niektórych wydarzeń tegorocznego festiwalu. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)