Udostępnij:

Dodano:

21.08.2017 13:39

Wadim Jurkiewicz

Album stanowi posumowanie działalności twórczej Wadima Jurkiewicza (1911-1962), dolnośląskiego artysty nieco zapomnianego i niedocenianego. Katalog przybliża tę ciekawą postać i prezentuje dzieła z różnych etapów twórczości. Książka zawiera kilkadziesiąt czarno-białych fotografii, przede wszystkim z lat 50. i 60. XX wieku, oraz kalendarium, a także tekst autorstwa Zdzisława J. Zielińskiego oraz tekst Waldemara Zielińskiego.

Wadim Jurkiewicz z wykształcenia był lekarzem, z zamiłowania artystą. Zajmował się malarstwem, jeszcze w czasie studiów na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Wileńskiego zainteresował się rysowaniem i malarstwem. We Lwowie w 1945 roku Wadim Jurkiewicz dostał swój pierwszy aparat fotograficzny  – Kodaka. Również w tym roku powojennej zawierusze trafia do Oleśnicy, w której spędza resztę życia. Tam też rozpoczyna się jego życiowa przygoda z fotografią. Był samoukiem. Tworzył przede wszystkim fotografię krajobrazową i kreacyjną. Należał do wrocławskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Fotograficznego i do Związ­ku Pol­skich Ar­ty­stów Fo­to­gra­fi­ków. W roku 1957 roz­po­czął dzia­łal­ność fo­to­gra­ficz­ną wraz z Bo­że­ną Mi­cha­lik, Zbi­gnie­wem Sta­niew­skim i Ed­mun­dem Wi­tec­kim w ra­mach twór­czych po­szu­ki­wań wro­cław­skiej grupy „Po­dwór­ko”. Wadim Jurkiewicz zginął tragicznie rażony prądem w swej ciemni fotograficznej 15 maja 1962 roku.

Redakcja: Jan Bortkiewicz

Tekst: Zdzisław J. Zieliński, Waldemar Zieliński

Fotografie: Wadim Jurkiewicz

Korekta: Bogusława Krzczanowicz

Tłumaczenie: Tomasz Tłuczkiewicz

Projekt graficzny: Marcin Wajda

Wydawca: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Druk:  Drukarnia Anex

ISBN 978-83-62290-68-0

Format: 21 x 28 cm | liczba stron: 110| oprawa: miękka

Język: polski, angielski

Nakład wyczerpany

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 17.02.2025 07:00

Wystawa: „Glass without borders” w Krośnie

Zapraszamy do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie na kolejną odsłonę wystawy dzieł szkła artystycznego, powstałych w ramach projektu „Glass without borders”. pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 06:46

NOWE WARSTWY ARCHITEKTURY Panel dyskusyjny

Podczas spotkania, zorganizowanego wspólnie z Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki, wraz z zaproszonymi gośćmi przyjrzymy się różnym aspektom architektonicznych przemian Wrocławia. pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 06:30

Spotkanie kulturalno-edukacyjne dot. przygotowywanych w 2025 roku wydarzeń kulturalno- edukacyjnych w Polsce i w Czechach..

Zapraszamy na spotkanie dotyczące wydarzeń organizowanych w ramach Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej w 2024 oraz bieżących inicjatyw, które odbędzie się 27 lutego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowej Rudzie. pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 06:30

TOMASZ DOMAŃSKI „Obraz nie Obraz” w BWA w Rzeszowie

Polecamy wystawę Tomasza Domańskiego w BWA w Rzeszowie. Wystawie towarzyszy album- retrospektywa działań artystycznych Domańskiego w latach 1983 – 2023, którego wydawcą jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu. pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 05:00

Prezentacja książki Pawła Skrzywanka pt. „Radiowy kaowiec czyli kulturalnie o Wrocławiu”

7 marca w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu odbędzie się spotkanie promujące książkę „Radiowy KaOwiec, czyli kulturalnie o Wrocławiu”. Z Pawłem Skrzywankiem o jego pracy i działalności społeczno-kulturalnej porozmawia Robert Gawłowski. pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 05:00

Spotkanie autorskie z Martą Hożewską

Zapraszamy do Biblioteki w Kamieńcu Wrocławskim na spotkanie autorskie z Martą Hożewską - autorką książki "Miejsce życzliwe. Rzecz o Targu pod Młynem Sułkowice" pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 04:00

„Radiowy KaOwiec” spotkanie z Pawłem Skrzywankiem

14 marca w Muzeum Pana Tadeusza odbędzie się spotkanie promujące książkę „Radiowy KaOwiec, czyli kulturalnie o Wrocławiu”. Z Pawłem Skrzywankiem o jego pracy i działalności społeczno-kulturalnej porozmawia dyrektor Ossolineum, Łukasz Kamiński. pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 03:00

45. Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu

21 marca, galą we wrocławskim Teatrze Capitol, rozpocznie się 45. edycja Przeglądu Piosenki Aktorskiej. OKiS we Wrocławiu jest koproducentem niektórych wydarzeń tegorocznego festiwalu. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)