Udostępnij:

Dodano:

21.08.2017 13:39

Wadim Jurkiewicz

Album stanowi posumowanie działalności twórczej Wadima Jurkiewicza (1911-1962), dolnośląskiego artysty nieco zapomnianego i niedocenianego. Katalog przybliża tę ciekawą postać i prezentuje dzieła z różnych etapów twórczości. Książka zawiera kilkadziesiąt czarno-białych fotografii, przede wszystkim z lat 50. i 60. XX wieku, oraz kalendarium, a także tekst autorstwa Zdzisława J. Zielińskiego oraz tekst Waldemara Zielińskiego.

Wadim Jurkiewicz z wykształcenia był lekarzem, z zamiłowania artystą. Zajmował się malarstwem, jeszcze w czasie studiów na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Wileńskiego zainteresował się rysowaniem i malarstwem. We Lwowie w 1945 roku Wadim Jurkiewicz dostał swój pierwszy aparat fotograficzny  – Kodaka. Również w tym roku powojennej zawierusze trafia do Oleśnicy, w której spędza resztę życia. Tam też rozpoczyna się jego życiowa przygoda z fotografią. Był samoukiem. Tworzył przede wszystkim fotografię krajobrazową i kreacyjną. Należał do wrocławskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Fotograficznego i do Związ­ku Pol­skich Ar­ty­stów Fo­to­gra­fi­ków. W roku 1957 roz­po­czął dzia­łal­ność fo­to­gra­ficz­ną wraz z Bo­że­ną Mi­cha­lik, Zbi­gnie­wem Sta­niew­skim i Ed­mun­dem Wi­tec­kim w ra­mach twór­czych po­szu­ki­wań wro­cław­skiej grupy „Po­dwór­ko”. Wadim Jurkiewicz zginął tragicznie rażony prądem w swej ciemni fotograficznej 15 maja 1962 roku.

Redakcja: Jan Bortkiewicz

Tekst: Zdzisław J. Zieliński, Waldemar Zieliński

Fotografie: Wadim Jurkiewicz

Korekta: Bogusława Krzczanowicz

Tłumaczenie: Tomasz Tłuczkiewicz

Projekt graficzny: Marcin Wajda

Wydawca: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Druk:  Drukarnia Anex

ISBN 978-83-62290-68-0

Format: 21 x 28 cm | liczba stron: 110| oprawa: miękka

Język: polski, angielski

Nakład wyczerpany

Odsłuchaj treść artykułu

AKTUALNOŚCI

Dodano: 10.11.2023 01:00

ANKIETA: DOLNY ŚLĄSK – LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI

Jeszcze dzisiaj zachęcamy podmioty prowadzące działalność kulturalną na Dolnym Śląsku do udziału w badaniu ankietowym, którego celem jest pozyskanie wiedzy na temat potencjału kulturalnego naszego regionu. pokaż więcej »

Dodano: 04.12.2023 06:00

BENEFIS KUBY STANKIEWICZA

Benefis jednego z najbardziej cenionych, polskich pianistów jazzowych - Kuby Stankiewicza, z okazji Jego urodzin. Wśród gości koncertu, na który zapraszamy 5 grudnia o godz. 18.00 do Sali Koncertowej Radia Wrocław gwiazdy polskiej sceny jazzowej, m.in. Grażyna Auguścik, Anna Maria Jopek, Jan Ptaszyn Wróblewski, Piotr Baron i Piotr Wojtasik. pokaż więcej »

Dodano: 04.12.2023 05:00

WYSTAWA „HAVEL I POLSKA”

Zapraszamy na warszawską odsłonę wystawy "Havel i Polska", która rozpocznie się 6 grudnia w Ośrodku Kultury "Arsus" w Warszawie. Ekspozycja upamiętnia postać byłego prezydenta Czechosłowacji oraz późniejszych Czech, a jej organizatorami są Fundacja Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej oraz OKiS we Wrocławiu. pokaż więcej »

Dodano: 04.12.2023 05:00

HAŁDA JAZZ 2023 – Edycja zimowa

Warsztaty jazzowe dla dzieci, koncert integracyjny oraz koncert z jazzowymi aranżacjami kolęd - to propozycje grudniowej edycji Festiwalu Hałda Jazz, która odbędzie się w terminie 6-20 grudnia w kilku miejscowościach na Dolnym Śląsku. pokaż więcej »

Dodano: 04.12.2023 05:00

Mała Akademia Jazzu – ,,Jazzowe Mikołajki w Bolkowie’’

Zaprasza na ,,Jazzowe Mikołajki’’ w ramach Małej Akademii Jazzu, które odbędą się w 6 grudnia Centrum Kulturalno-Bibliotecznym Gminy Bolków - GALERIA ARS ET HISTORIA. Wydarzenie jest organizowane w ramach XVI edycji Międzynarodowego Festiwalu Hałda Jazz 2023. pokaż więcej »

Dodano: 04.12.2023 04:00

Pendofsky, Gumolit & EyeCandy Visual

Już 7 grudnia o godz. 19.00 w Gminnym Centrum Kultury i Sztuki w Trzebnicy wystąpi basista, bandleader i kompozytor – Marcin Pendowski ze swoim znakomitym zespołem PENDOFSKY. Koncert z utworami z płyty "Gumolit" uświetnią dynamiczne wizualizacje artystów EyeCandy Visual. pokaż więcej »

Dodano: 04.12.2023 03:30

REINTERPRETACJE | performens dźwiękowy

Dźwiękowe podsumowanie 2023 roku w sztukach wizualnych OKiS we Wrocławiu. 7 grudnia zapraszamy na „Reinterpretacje” - trzy eksperymenty dźwiękowe reinterpretujące twórczość Mariny Abramowić, Jerzego Rosołowicza i Alex Urban, przenoszące sztukę wizualną na doświadczenie słuchowe. pokaż więcej »

Dodano: 04.12.2023 03:00

Dolnośląska tożsamość. Kim jest Dolnoślązak?

8 grudnia w Teatrzr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu odbędzie się spotkanie z autorem książki „Dolny Śląsk i Dolnoślązacy", Sławomirem Szymańskim, dot. tożsamości regionalnej i współwydanej przez OKiS we Wrocławiu. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)