Wydawca:

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu - Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Osoby redaktorskie:

Agnieszka Chodysz-Foryś
Piotr Lisowski

Osoby autorskie:

Agnieszka Chodysz-Foryś, Marika Kuźmicz, Piotr Lisowski, Zofia Reznik, Paweł Szroniak, Wiktoria Szczupacka.

Projekt książki:

Marian Misiak

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Dolnośląskiego

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Udostępnij:

Dodano:

29.11.2024 14:07

Wrocław performatywny 1957–1989 / Zapowiedź

„Wrocław performatywny 1957-1989” to projekt historyczno-badawczy poświęcony szeroko pojętym działaniom performatywnym związanym z wrocławskim środowiskiem artystycznym drugiej połowy XX wieku. Jego celem jest kompleksowa analiza najważniejszych zjawisk jakie rozegrały się na tym polu we wskazanym okresie, poddając je jednocześnie krytycznej refleksji.

Publikacja ta, która ukaże się naładem Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu w 2025 roku, będzie początkiem serii wydawnictw poświęcony sztuce performance w Polsce i we Wrocławiu.

Obszarem badawczym pozostają tutaj zarówno działania parateatralne, happening oraz performance jak również przejawy aktywizmu obecnego na ulicach Wrocławia w latach 80. Kluczowe pozostają także konkretne postawy twórcze i grupy artystyczne, jak również niezależne galerie, miejsca sztuki zakładane w klubach studenckich, pracowniach artystycznych czy prywatnych mieszkaniach, dla których performatywność pozostawała ważnym wyznacznikiem aktywności.

Jednym z celów będzie zaakcentowanie jednej z kluczowych ról interdyscyplinarnego wrocławskiego środowiskowa w kształtowaniu się w Polsce obrazu „sztuki akcji” i wpływu tego typu działań na generalne przemiany w polu sztuki począwszy od lat 60. XX wieku.

Performatywne, nierzadko efemeryczne działania zajmują w projekcie centralne miejsce. To one w głównej mierze pozwalają na zaistnienie sytuacji opartej na spotkaniu ludzi, mającej na celu wywołanie emocji, stworzenie tymczasowej społeczności, pobudzenie dyskusji czy zamanifestowanie poglądów. Ramy czasowe wyznaczają dwie daty: 1957 i 1989. Pierwsza wiąże się z pierwszą manifestacją sensibilistów, których spektakle-akcje zapoczątkowane we Wrocławiu stanowią protohappeningową działalność w Polsce. Druga data to przełom transformacyjny, upadek systemu komunistycznego i poprzedzający go moment narastającego chaosu politycznego ale i odczucia coraz większej swobody i wolności.

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 17.02.2025 07:00

Wystawa: „Glass without borders” w Krośnie

Zapraszamy do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie na kolejną odsłonę wystawy dzieł szkła artystycznego, powstałych w ramach projektu „Glass without borders”. pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 06:46

NOWE WARSTWY ARCHITEKTURY Panel dyskusyjny

Podczas spotkania, zorganizowanego wspólnie z Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki, wraz z zaproszonymi gośćmi przyjrzymy się różnym aspektom architektonicznych przemian Wrocławia. pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 06:30

Spotkanie kulturalno-edukacyjne dot. przygotowywanych w 2025 roku wydarzeń kulturalno- edukacyjnych w Polsce i w Czechach..

Zapraszamy na spotkanie dotyczące wydarzeń organizowanych w ramach Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej w 2024 oraz bieżących inicjatyw, które odbędzie się 27 lutego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowej Rudzie. pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 06:30

TOMASZ DOMAŃSKI „Obraz nie Obraz” w BWA w Rzeszowie

Polecamy wystawę Tomasza Domańskiego w BWA w Rzeszowie. Wystawie towarzyszy album- retrospektywa działań artystycznych Domańskiego w latach 1983 – 2023, którego wydawcą jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu. pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 05:00

Prezentacja książki Pawła Skrzywanka pt. „Radiowy kaowiec czyli kulturalnie o Wrocławiu”

7 marca w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu odbędzie się spotkanie promujące książkę „Radiowy KaOwiec, czyli kulturalnie o Wrocławiu”. Z Pawłem Skrzywankiem o jego pracy i działalności społeczno-kulturalnej porozmawia Robert Gawłowski. pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 05:00

Spotkanie autorskie z Martą Hożewską

Zapraszamy do Biblioteki w Kamieńcu Wrocławskim na spotkanie autorskie z Martą Hożewską - autorką książki "Miejsce życzliwe. Rzecz o Targu pod Młynem Sułkowice" pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 04:00

„Radiowy KaOwiec” spotkanie z Pawłem Skrzywankiem

14 marca w Muzeum Pana Tadeusza odbędzie się spotkanie promujące książkę „Radiowy KaOwiec, czyli kulturalnie o Wrocławiu”. Z Pawłem Skrzywankiem o jego pracy i działalności społeczno-kulturalnej porozmawia dyrektor Ossolineum, Łukasz Kamiński. pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 03:00

45. Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu

21 marca, galą we wrocławskim Teatrze Capitol, rozpocznie się 45. edycja Przeglądu Piosenki Aktorskiej. OKiS we Wrocławiu jest koproducentem niektórych wydarzeń tegorocznego festiwalu. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)