Wyjazd reprezentacji Dolnego Śląska na 55. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym
W najbliższy weekend (27-29 sierpnia) odbędzie się 55. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolny.
Festiwal ten to jedna z naczelnych imprez folklorystycznych w kraju. Tradycja ludowa stanowi cenną i istotną część polskiego dziedzictwa kulturowego, która nie może zostać zaprzepaszczona w nowych warunkach cywilizacyjnych. Stanowi ona bowiem o naszej tożsamości w zjednoczonej Europie. Udział artystów z Dolnego Śląska w tej imprezie jest bardzo istotny ze względu na to, że dzięki przeglądowi tradycja autentycznego repertuaru, stylu muzykowania oraz śpiewu ludowego Dolnego Śląska podlega ochronie i dokumentacji, a dodatkowo także popularyzacji w szerokich kręgach społecznych – głównie dzięki patronatowi Telewizji Polskiej S.A. oraz Polskiego Radia S.A. Wszelkie te działania są bardzo istotne dla dziedzictwa kulturowego szczególnie rejonów tak specyficznych etnologicznie jak Dolny Śląsk.
W tym roku Dolny Śląsk reprezentowany będzie przez Zespół Śpiewaczy „Gościszowianie” z Gościszowa – tegorocznego laureata Nagrody im. Oskara Kolberga – oraz Łemkowską Męską Grupę Śpiewaczą z Przemkowa.
Zespół GOŚCISZOWIANIE z Gościszowa to polscy reemigranci z Bośni, których przodkowie wywodzą się z Małopolski Wschodniej. Po 1946 r. osiedli w zwartych grupach w okolicach Bolesławca. Dzięki bliskim kontaktom zachowali wysoki poziom integracji, pozwalający na intensywny przekaz pieśni wielu gatunków, m.in. dawnych kolęd, ballad, pieśni rekruckich i miłosnych. Od prawie 40 lat zespół aktywnie uczestniczy we wszystkich wydarzeniach kulturalnych Dolnego Śląska. Współpracuje z instytucjami kultury, fundacjami i szkołami przyczyniając się do pielęgnowania tożsamości kulturowej mieszkańców Gościszowa.
Łemkowska Męska Grupa Śpiewacza z Przemkowa to grupa potomków ekspatriantów z Podkarpacia przesiedlona na Dolny Śląsk w ramach Akcji Wisła po 1947 roku. W repertuarze zespołu znajduje się bogaty zestaw pieśni powszechnych i obrzędowych wykonywanych przez wielopokoleniową grupę w oparciu o przekaz tradycji. Na szczególną uwagę zasługują wielogłosowe wykonania dawnych pieśni weselnych i ballad.
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu od ponad dekady typuje artystów na Kazimierski Festiwal i sprawuje nadzór koordynacyjny nad wyjazdem. Zgodnie z zaleceniami ratyfikowanej w 2011 roku przez Rząd RP Konwencji UNESCO z 2003 roku w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego, twórczość artystów jest dokumentowana i promowana przez OKiS jako cenne zjawisko narodowej kultury.