Data:

15 grudnia 2017-7stycznia 2018
Wernisaż: 15 grudnia 2017, godz.18:00

Miejsce:

Galeria Sztuki SOCATO, pl. Solny 11, Wrocław

Udostępnij:

Dodano:

05.12.2017 09:20

Wystawa poplenerowa IX PARK SZTUKI Zamek Kliczków

Druga, „wrocławska wystawa” w renomowanej galerii sztuki współczesnej „Socato” to efekt pracy artystów, uczestników dwutygodniowego pleneru malarskiego, który odbył się z początkiem sierpnia 2017 na terenie Folwarku Książęcego należącym do kompleksu Zamku Kliczków koło Bolesławca.

            Plenery odbywają się dzięki przychylności i wieloletniemu wsparciu właścicieli Zamku Kliczków, państwa Magdy i Jerzego Ludwinów. Od początku organizowany jest przez Związek Polskich Artystów Plastyków we Wrocławiu oraz wsparciu władz Dolnego Śląska. Pierwsze dwa plenery prowadził Witold Liszkowski, zaś od siedmiu lat komisarzem jest Krystyna Szczepaniak.

„Park Sztuki – Zamek Kliczków”, to już tradycja! Trzeba przyznać, jest to jedyny taki plener skierowany gównie dla środowiska artystów, malarzy z Wrocławia. Celem tego przedsięwzięcia jest zaprezentowanie szerszej publiczności znanych i cenionych twórców związanych ze stolicą Dolnego Śląska. Wyjście poza Wrocław. Przez dwa tygodnie, podczas trwania pleneru w przestrzeni ekspozycyjnej Zamku Kliczków prezentowana była pierwsza wystawa. Zwiedzający mogli zobaczyć obrazy, jak też przeczytać krótką informację o każdym z uczestników tegorocznego dziewiątego pleneru. Pogoda dopisała, preferencja zwiedzających zaskoczyła najśmielsze oczekiwania. Niektórzy bardziej zaciekawieni turyści zawędrowali do Folwarku Książęcego, gdzie mieli przyjemność mieszkać i tworzyć artyści. Tam mieli okazję osobiście porozmawiać z artystami, zobaczyć ich przy pracy, a nawet wspólnie pracować.

            Dotychczas plenery były tylko dla środowiska artystów Dolnego Śląska i zrzeszonych w ZPAP oddział Wrocław. Klucz został przełamany, gdy postanowiono zapraszać również artystów z innych okręgów, a nawet spoza granic Polski. To pozwoliło świetnie wymieniać się ideami, poglądami, przybliżać środowiska twórcze. W tym roku przełamana została kolejny raz konwencja uczestniczących. Tym razem zaproszenie było skierowane ku młodemu pokoleniu, „świeżo upieczonych” absolwentów ASP we Wrocławiu. Ten pomysł zaowocował – młode pokolenia dało energie dojrzałym oraz nowe spojrzenie na swoją twórczość, zaś ci starsi i już mocno usadowieni na polu artystycznym wiedzę oraz co ważne też wiarę w to co się robi. (K. S.)

Kurator:  Krystyna Szczepaniak

Uczestnicy: Katarzyna Banaś,  Agata Brożek, Piotr Butkiewicz, Michalina Cieślikowska-Kulmatycka, Tomasz Dobiszewski, Malgorzata Jojnowicz, Janusz Kotlewski, Piotr Pachecki, Martyna Rejczak, Justyna Sirecka, Krystyna Szczepaniak, Martyna Zaradkiewicz, Anna Zawalińska.

Organizatorzy:

Zarząd Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków we Wrocławiu, Dyrekcja i Właściciele Zamku Kliczków, Fundacja Pro Culturae Bono, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Galeria sztuki „Socato”.

Projekt jest współfinansowany ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 07.11.2025 13:16

10.11.2025 OKiS nieczynny

Informujemy, że w dniu 10 listopada 2025 Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu jest nieczynny. pokaż więcej »

Dodano: 04.11.2025 14:52

MIESIĘCZNIK „ODRA” 11/2025

Nowy numer już w sprzedaży, a w nim m.in.: MOCZAR WIECZNIE ŻYWY Z Pawłem Machcewiczem rozmawia Piotr Gajdziński, Marek Orzechowski: KLĄTWA DOBRYCH UCZYNKÓW, Wojciech Łuczak: CZEKAJĄC NA EFEKT KATHARSIS, Krzysztof Mączkowski: CZY (I JAK) KOWALSKI MOŻE OCALIĆ PLANETĘ? pokaż więcej »

Dodano: 01.11.2025 10:15

„Dimensionlessness of Glass. Dolnośląskie Warsztaty
i Sympozjum Szkła Artystycznego i Designu”

Zapraszamy na trzecią odsłonę tegorocznego e-Glass Festival „Dimensionlessness of glass”, która odbędzie się 6-7 i 10-12 listopada w w Hucie Szkła Martin Stefanek w Desnej. W ramach wydarzenia odbędą się bezpłatne pokazy artystów: Mariusza Łabińskiego i Igora Wójcika. pokaż więcej »

Dodano: 01.11.2025 08:00

Dolnośląskie Salony Muzyczne 2025

W listopadzie w ramach cyklu Dolnośląskich Salonów Muzycznych, który jest wzorowany na tradycji dziewiętnastowiecznych salonów muzycznych, organizowanych przez szlachtę i elitę finansową, na terenie Dolnego Śląska odbędą się koncerty w Pieńsku, Gozdnicy i Zawidowie. pokaż więcej »

Dodano: 01.11.2025 08:00

„Polskie drogi do Niepodległości”

11 listopada w Siedlęcinie odbędą się Obchody Święta Odzyskania Niepodległości Powiatu Karkonoskiego. W programie oficjalne uroczystości patriotyczne oraz koncert pieśni patriotycznych. pokaż więcej »

Dodano: 01.11.2025 07:00

WYKŁAD MARKA DYŻEWSKIEGO ODWOŁANY

Informujemy, że z przyczyn niezależnych od organizatorów wykład Marka Dyżewskiego o muzycznych perłach średniowiecza został odwołany. pokaż więcej »

Dodano: 01.11.2025 06:00

„Szpieg z Krainy Głuchych”

„Szpieg z Krainy Głuchych” to spektakl-musical z muzyką rap, graną i śpiewaną na żywo. Opowiada o głosie Głuchych. Migana historia Marka Śmietany – Głuchego lektora polskiego języka migowego (PJM), performera i działacza na rzecz praw Głuchych. pokaż więcej »

Dodano: 01.11.2025 05:00

WROCŁAWSKIE ZADUSZKI JAZZOWE

16 listopada w sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu odbędzie się koncert z udziałem wybitnych artystów polskiej sceny jazzowej, Tria Kuby Stankiewicza i Macieja Sikały, kontynuuje wieloletnią tradycję Zaduszek Jazzowych zapoczątkowaną przez wrocławskie środowiska jazzowe i studenckie. W programie kompozycje Krzysztofa Komedy i Jana Ptaszyna Wróblewskiego. pokaż więcej »

Przejdź do treści