Data:

4 października - 4 listopada 2022

Miejsce:

Společenské centrum
Panská 1492, 516 01 Rychnov nad Kněžnou, Czechy

Bilety:

Wstęp wolny

Udostępnij:

Dodano:

04.10.2022 13:36

Wystawa „Szlak do wolności Solidarności Polsko-Czechosłowackiej”

Serdecznie zapraszamy na wystawę „Szlak do wolności Solidarności Polsko-Czechosłowackiej”. Na wystawie można prześledzić wspólną drogę, jaką przeszły przez komunizm Polska, Czechy i Słowacja oraz historię przyjaźni pomiędzy tymi narodami, która pomogła tym społeczeństwom odzyskać wolność.

Dla niektórych gości będzie to podróż do przeszłości. Dla innych to wystawa ukazująca demokratyczne fundamenty prowadzenia polityki opartej na uczciwości, słowności i przyjaźni. Solidarność Polsko-Czechosłowacka jest najlepszym przykładem odnoszenia wielkich korzyści dzięki dawaniu, unikaniu politycznej gry i układów opartych na transakcji. Uczestnicy SP-Cz w tamtych trudnych latach nie mieli wątpliwości, że jedyna droga, aby osiągnąć wolność to ta oparta na współpracy, wsparciu i solidarności. Efekty, jakie przynosi do dziś ich działalność są nie do przecenienia: w dzisiejszej polityce, kulturze czy zwykłym życiu w naszej części Europy możemy spotkać ślady związane z ich aktywnością. Rosnąca ilość przejść na granicy Polski z Czechami i Słowacją, integrujące się społeczności z tych krajów, coraz większa ilość wspólnie podejmowanych inicjatyw kulturalnych i sportowych – a nawet Grupa Wyszehradzka – to widoczne ślady zostawione przez ludzi, którzy uwierzyli w prymat przyjaźni nad interesem.

Wystawa przedstawia w sposób chronologiczny najważniejsze wydarzenia z historii Polski i z Czechosłowacji na przestrzeni lat 1945-1989 w kontekście walki z komunistycznym reżimem. Na planszach prezentowane są unikatowe fotografie, dokumentujące ważne momenty na drodze do odzyskania niepodległości przez nasze narody.

Za najważniejszy okres uznaliśmy czas świadomej współpracy pomiędzy dysydentami naszych krajów, której pomysłodawczynią była Czeszka − sygnatariuszka Karty 77 Anna Šabatová. Jak wielu z prezentowanych tu działaczy, poniosła surowe konsekwencje − była więziona za przekonania w Czechosłowackiej Republice Socjalistycznej.

Szczególną uwagę zwracamy na wyjątkowych ludzi , którzy swoją postawą, graniczącą z heroizmem, stawili czoło potędze nieprawości, łamaniu podstawowych praw człowieka – prawa do wolności, do bezpiecznego domu, do samostanowienia o losie swoich ojczyzn. Nie oczekiwali laurów, marzyli o wolności, godnym traktowaniu „człowieka prostego” – jak pisał Czesław Miłosz. Z pewnością, walka nie była równa, z jednej strony aparat przemocy, z drugiej –  otwarte serca, poświęcenie i ufność, że każde działanie dla ojczyzny ma sens. Narażali zdrowie, życie, spokój rodzin i dzięki nim zaczęła się długa wędrówka międzynarodówki dysydentów, nasz wspólny szlak do wolności.

Nasza wystawa rozpoczęła się we Wrocławiu, mieście, które w sposób szczególny połączyło Polaków, Czechów i Słowaków. W listopadzie 1989 roku we Wrocławiu odbył się Przegląd Niezależnej Kultury Czechosłowackiej, który Václav Havel nazwał „uwerturą do Aksamitnej Rewolucji”. Wystawa opowiada o wspólnym dążeniu do wolności.

 

 

Opracowanie merytoryczne wystawy: Grzegorz Majewski
Opracowanie merytoryczne wystawy: Petr Blazek
Konsultant merytoryczny: Mirosław Jasiński

Tłumacz na język czeski: Jan Škvrňák

Organizatorzy:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Stowarzyszenie Komitet Obywatelski Ziemi Kłodzkiej
Fundacja Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej
Komitet Organizacyjny Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej „Bądźmy Rodziną”

Wystawa współfinansowana z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego

 

 

 

CESTA KE SVOBODĚ

Polsko-československé Solidarity

 

Výstava chronologickým způsobem představuje nejdůležitější události z historie Polska a Československa v letech 1945–1989, které byly přelomem v dějinách odporu proti komunistickému režimu. Na panelech jsou prezentovány unikátní fotografie, které dokumentují zásadní okamžiky na cestě k získání nezávislosti pro naše národy.

Věnujeme se především období úspěšné spolupráce mezi disidenty z obou zemí, jejíž iniciátorkou byla Češka – signatářka Charty 77 Anna Šabatová. Jako mnohé další osobnosti, které sehrály důležitou roli v příběhu Polsko-československé solidarity, byla za svou opoziční činnost vězněná.

Zvláštní pozornost věnujeme výjimečným lidem, kteří se svým postojem hraničícím s hrdinstvím postavili čelem proti nespravedlnosti, potlačování základní lidských práv – právo na svobodu, bezpečný domov a sebeurčení osudu jejich vlasti. Neočekávali vavříny, snili o svobodě a důstojném zacházení s „obyčejným člověkem” – jak napsal Czesław Miłosz. Jistě, boj nebyl rovnocenný, na jedné straně aparát moci, na straně druhé otevřená srdce, odhodlání a víra, že každá činnost pro vlast má smysl. Dávali v sázku zdraví, životy a rodinný pokoj. Jejich zásluhou započala dlouhá cesta disidentské internacionály, jak vzájemnou spolupráci sami ironicky nazývali, zkrátka společná cesta ke svobodě.

Naše výstava začala ve Vratislavi, ve městě, které různým způsobem spojilo Poláky, Čechy a Slováky. V listopadu 1989 se zde uskutečnila Přehlídka nezávisé československé kultury, kterou Václav Havel nazval „předehrou sametové revoluce”. Výstava vypráví o společné tíhnutí ke svobodě.

Odborná příprava výstavy: Grzegorz Majewski, Petr Blažek
Odborná konzultace: Mirosław Jasiński

Překlad do českého jazyka: Jan Škvrňák

Odsłuchaj treść artykułu

AKTUALNOŚCI

Dodano: 15.09.2023 11:52

XIX EDYCJA Dolnośląskiego Konkursu Literackiego „MY POLACY – MY DOLNOŚLĄZACY” o Laur Złotego Pióra

Zapraszamy do udziału w konkursie uczniów szkół średnich, techników, szkół branżowych oraz VIII klas szkół podstawowych województwa dolnośląskiego. Termin nadsyłania prac mija 16 listopada 2023 roku. pokaż więcej »

Dodano: 01.09.2023 09:00

MIESIĘCZNIK ODRA 9/2023

We wrześniowym numerze ODRY m.in.: BALCEROWICZ: O widmie populizmu • SURDYKOWSKI: Wyborcza mgła •SCHUDY: Walka rzeki z nomenklaturą • Armenia dziś – a ludobójstwo Ormian •BALCERZAN: Awangarda interakcyjna • Przypomnienie Andrzeja Bobkowskiego •SZKOŁA: Galicyjskie wędrówki • Kroutvor: Praski labirynt • MASTERNAK Krzechowicz: Drzewa w sztuce • CIMAFIEJEWA, DMITROCA – poezja • 8 Arkusz pokaż więcej »

Dodano: 18.09.2023 06:00

Równowaga I Performance

Zapraszamy na drugą odsłonę projektu "Równowaga". 27 września w sali Instytutu im. J. Grotowskiego odbędą się działania artystyczne, performance w wykonaniu Janusza Bałdygi, Angeliki Fojtuch i Ewy Zarzyckiej. Realizacje trójki uznanych polskich artystów poszerzą kontekst pojęcia równowagi, tak kluczowego w diagnozowaniu przyczyn destabilizacji świata. pokaż więcej »

Dodano: 18.09.2023 05:00

3. KWADRA PEŁNIA – KARKONOSKA NOC ELEKTRONICZNEJ AWANGARDY

Industrial Art po latach wraca z projektem 3 KWADRA - tym razem w pełni księżyca! 29-30 września 2023, Schronisko na Hali Szrenickiej pokaż więcej »

Dodano: 18.09.2023 04:00

Polsko-Czeskie Dni Kultury Chrześcijańskiej we wrześniu

Zapraszamy na wrześniowe wydarzenia artystyczne w ramach XXXIV Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej „Bądźmy Rodziną” pokaż więcej »

Dodano: 18.09.2023 03:30

10-lecie Zespołu HEJSZOVINA

Zapraszamy na jubileuszowy koncert Zespołu Wokalnego Hejszovina, podczas którego wystąpią również zaproszeni artyści z repertuarem operetkowym i operowym. Koncert odbędzie się 30 września o godz. 18:00 w Teatrze Zdrojowym w Kudowie-Zdroju. pokaż więcej »

Dodano: 18.09.2023 03:00

SPEKTAKL „AUGUST” W PIEKARNI

Organizatorzy Festiwalu Niezależnej Kultury Białoruskiej zapraszają na wyjątkowy spektakl "August", który odbędzie się w Centrum Sztuk Performatywnych PIEKARNIA. pokaż więcej »

Dodano: 18.09.2023 03:00

XI Festiwal Niezależnej Kultury Białoruskiej, „RAZEM-LEPIEJ”

Od 1 po 8 października, zapraszamy wydarzenia, wśród których zaplanowano m.in. wieczór poetycko-literacki z Uladzimiram Niaklajevym, spotkanie wokół książki CELA 18, prezentację monodramu MÓJ CHLEB Zoi Belochvostik, czytania performatywne, wystawy, oraz koncerty białoruskich artystów. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)