Wystawa Witolda i Piotra Adamczyków Podobieństwa i różnice, różnice i podobieństwa w Kielcach
„Wystawa zakończy cykl prezentacji sztuki braci Adamczyków w 9 polskich galeriach. Dla podkreślenia artystycznej wartości projektu kurator wystawy Bronisław Kowalewski i dyrektorka kieleckiego BWA Stanisława Zacharko zorganizowali dodatkowo w tym samym czasie i miejscu prezentację sztuki dwóch artystek bliźniaczek z Lublina: Anny i Ireny Nawrot. Kieleckie BWA dzieła od kilku lat w nowej siedzibie, położonej w samym centrum miasta, na pięknym wzgórzu, niedaleko Muzeum Narodowego i katedry. Galeria ma nie tylko w Kielcach, ale i w całej Polsce wysoką pozycję artystyczną ze względu na atrakcyjny program, który z powodzeniem upowszechnia współczesną polską sztukę. W ostatnich latach odbyły się tam również wybrane wystawy Dolnośląskiego Festiwalu Artystycznego, np. Natalii LL czy Mariusza Kubielasa.
Naszej wystawie towarzyszy publikacja o tym samym, co wystawa tytule „Podobieństwa i różnice, różnice i podobieństwa”, która została wydana na początku zeszłego roku jako katalog do wystawy, zawiera ona dogłębną analizę sztuki artystów, m.in. autorką interesującego tekstu „Podobni mimo różnic. Różni mimo podobieństw”, o malarstwie Witolda i Piotra Adamczyków, jest Natalia Cieślak. W katalogu zamieszczone są również starannie dobrane i zaprojektowane reprodukcje, 63 prace i fotografie oraz biografie malarzy. Artystycznej wartości planowanych wystaw i publikacji, służących zrozumieniu sztuki dwóch braci bliźniaków, Natalia Cieślak dopatruje się w tym: że akt wspólnego malowania nie jest dla nich działaniem obliczonym na stworzenie dzieła sztuki o podwójnej atrybucji. Poprzez współpracę i realizację projektu malarskiego zasadzającego się na próbie zbadania podobieństw i różnic między pracami realizowanymi przez każdego z osobna, przy użyciu tych samych materiałów i technik, dąży do zrozumienia istoty swej podwójność przy jednoczesnej świadomości własnej indywidualności. Katalog przetłumaczony został na język angielski przez Jana Wasiewicza.
Wystawy Witolda i Piotra Adamczyków, organizowane w ramach programu Dolnośląskiego Festiwalu Artystycznego Ośrodka Kultury i Sztuki, odbyły się w 2017 i 2018 roku już w 8 galeriach, były to:
- Wałbrzyska Galeria Sztuki Biura Wystaw Artystycznych Zamek Książ
- Galeria Miejskiego Biura Wystaw Artystycznych w Lesznie
- Muzeum Ziemi Rawickiej w Rawiczu
- Galerii Na Piętrze w Rawiczu
- Galerii Biura Wystaw Artystycznych w Rzeszowie
- Galeria Zamojska Biuro Wystaw Artystycznych w Zamościu
- Biuro Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze
- Galeria Sztuki w Legnicy
Dzięki naszym wystawom i wydawnictwu dwaj artyści, do zeszłego roku słabo znani, byli promowani przez dobre polskie galerie. W tym roku Pismo Artystyczne Format zamieści tekst o sztuce Witolda i Piotra Adamczyka”.
Bronisław Kowalewski
Dyrektor Dolnośląskiego Festiwalu Artystycznego
Piotr Adamczyk Witold Adamczyk, Teraz79, Teraz2, akryl, płótno, 180x180cm, 2016