Udostępnij:

Dodano:

09.08.2018 12:40

Wystawy Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu w najnowszym numerze Pisma Artystycznego „Format”

W najnowszym numerze Pisma Artystycznego Format (78) zostały opublikowane aż cztery teksty poświęcone wystawom zorganizowanym przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu.

 

Redaktor naczelny pisma, dr Andrzej Saj, w tekście „Sobo–wtórzenie, w sztuce?” pisze o wspólnej ekspozycji braci Witolda i Piotra Adamczyków pt. „Podobieństwa i różnice, różnice i podobieństwa” (https://okis.pl/witold-adamczyk-piotr-adamczyk-podobienstwa-i-roznice-roznice-i-podobienstwa/). Wystawa, której kuratorem był Bronisław Kowalewski, zaprezentowana została w ramach programu Dolnośląskiego Festiwalu Artystycznego, w 2017 i 2018 roku już w 8 polskich galeriach sztuki (m.in. w galeriach BWA w Jeleniej Górze, Rzeszowie i Zamościu oraz w Galerii Sztuki w Legnicy).

Po raz kolejny, przedmiotem refleksji na łamach „Formatu” były ekspozycje realizowane  w Galerii FOTO-GEN Ośrodka Kultury i Sztuki.

Jubileuszową, dziesiątą odsłonę projektu „Made  in Photo” (https://okis.pl/wystawa-made-inphoto-10/) opisał dr Marek Śnieciński. Made in Photo – kreacyjne, inscenizacyjne i intermedialne cechy realizacji fotomedialnych to autorski projekt badawczy związany z dydaktycznym zastosowaniem podstawowego zadania statutowego (Fotomedia w procesie pozyskiwania i kreowania obrazu w technologiach analogowych i cyfrowych), realizowany w Pracowni Fotografii Intermedialnej w zespole: prof. Andrzej P. Bator, dr Agata Szuba. W trakcie 10 edycji projektu zostały zaprezentowane  artefakty, prezentującą realizacje fotomedialne powstałe w czterech artystycznych pracowniach akademickich: wrocławskiej, warszawskiej, gdańskiej i łódzkiej.

O wystawie „Dialog obrazów” (https://okis.pl/dialog-obrazow-wystawa-w-ramach-polsko-gruzinskiego-festiwalu-kultury/), podsumowującej projekt fotograficzny zrealizowany w ramach Polsko-Gruzińskiego Festiwalu Kultury, napisał Andrzej Mazur. Kuratorem obydwu wystaw był pełniący obowiązki kierownika Działu Sztuki Fotografii Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Manfred Bator. W przypadku wystawy „Dialogu obrazów” dzielił on tę funkcję wspólnie z Iraklim Dzneladze, dyrektorem Contemporary Art Space w Batumi, które również eksponowało tę polsko-gruzińską ekspozycję. Efektem współpracy obydwu galerii jest także eksponowana aktualnie w Galerii FOTO-GEN wystawa współczesnej fotografii gruzińskiej „Fragmenty Gruzji” oraz kolejna edycja projektu „Made in Photo”, której wernisaż odbędzie się 02.09.18 w Muzeum Adżarii w ramach międzynarodowego festiwalu fotografii Batumi Photo Days 2018. Katalogi towarzyszące wszystkim z omawianych ekspozycji fotograficznych są dostępne w Galerii FOTO-GEN, do której odwiedzenia serdecznie namawiamy.

Ponad to w numerze został opublikowany tekst Andrzeja Więckowskiego pt. „Spuszczanie widzenia ze smyczy”, inspirowany indywidualną wystawą Batora pt. „Geometria i kolory” (https://okis.pl/geometrie-i-kolory/) w Galerii PhotoZona.

W najnowszym „Formacie” znajduje się również czwarty numer wydawanego przez nas z Akademią Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu Formatu Literackiego.  Format Literacki nie tylko wzbogaca treściowo kolejne numery Formatu, integrującego twórców z różnych dziedzin sztuk plastycznych, ale także w chwili obecnej pełni funkcję jednej z najwartościowszych inicjatyw związanych z promocją wrocławskiej literatury.

Odsłuchaj treść artykułu

AKTUALNOŚCI

Dodano: 15.09.2023 11:52

XIX EDYCJA Dolnośląskiego Konkursu Literackiego „MY POLACY – MY DOLNOŚLĄZACY” o Laur Złotego Pióra

Zapraszamy do udziału w konkursie uczniów szkół średnich, techników, szkół branżowych oraz VIII klas szkół podstawowych województwa dolnośląskiego. Termin nadsyłania prac mija 16 listopada 2023 roku. pokaż więcej »

Dodano: 01.09.2023 09:00

MIESIĘCZNIK ODRA 9/2023

We wrześniowym numerze ODRY m.in.: BALCEROWICZ: O widmie populizmu • SURDYKOWSKI: Wyborcza mgła •SCHUDY: Walka rzeki z nomenklaturą • Armenia dziś – a ludobójstwo Ormian •BALCERZAN: Awangarda interakcyjna • Przypomnienie Andrzeja Bobkowskiego •SZKOŁA: Galicyjskie wędrówki • Kroutvor: Praski labirynt • MASTERNAK Krzechowicz: Drzewa w sztuce • CIMAFIEJEWA, DMITROCA – poezja • 8 Arkusz pokaż więcej »

Dodano: 18.09.2023 06:00

Równowaga I Performance

Zapraszamy na drugą odsłonę projektu "Równowaga". 27 września w sali Instytutu im. J. Grotowskiego odbędą się działania artystyczne, performance w wykonaniu Janusza Bałdygi, Angeliki Fojtuch i Ewy Zarzyckiej. Realizacje trójki uznanych polskich artystów poszerzą kontekst pojęcia równowagi, tak kluczowego w diagnozowaniu przyczyn destabilizacji świata. pokaż więcej »

Dodano: 18.09.2023 05:00

3. KWADRA PEŁNIA – KARKONOSKA NOC ELEKTRONICZNEJ AWANGARDY

Industrial Art po latach wraca z projektem 3 KWADRA - tym razem w pełni księżyca! 29-30 września 2023, Schronisko na Hali Szrenickiej pokaż więcej »

Dodano: 18.09.2023 04:00

Polsko-Czeskie Dni Kultury Chrześcijańskiej we wrześniu

Zapraszamy na wrześniowe wydarzenia artystyczne w ramach XXXIV Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej „Bądźmy Rodziną” pokaż więcej »

Dodano: 18.09.2023 03:30

10-lecie Zespołu HEJSZOVINA

Zapraszamy na jubileuszowy koncert Zespołu Wokalnego Hejszovina, podczas którego wystąpią również zaproszeni artyści z repertuarem operetkowym i operowym. Koncert odbędzie się 30 września o godz. 18:00 w Teatrze Zdrojowym w Kudowie-Zdroju. pokaż więcej »

Dodano: 18.09.2023 03:00

SPEKTAKL „AUGUST” W PIEKARNI

Organizatorzy Festiwalu Niezależnej Kultury Białoruskiej zapraszają na wyjątkowy spektakl "August", który odbędzie się w Centrum Sztuk Performatywnych PIEKARNIA. pokaż więcej »

Dodano: 18.09.2023 03:00

XI Festiwal Niezależnej Kultury Białoruskiej, „RAZEM-LEPIEJ”

Od 1 po 8 października, zapraszamy wydarzenia, wśród których zaplanowano m.in. wieczór poetycko-literacki z Uladzimiram Niaklajevym, spotkanie wokół książki CELA 18, prezentację monodramu MÓJ CHLEB Zoi Belochvostik, czytania performatywne, wystawy, oraz koncerty białoruskich artystów. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)