Data i miejsce:

22 maja 2023
Oratorium Marianum
plac Uniwersytecki 1, Wrocław

Udostępnij:

Dodano:

22.05.2023 08:00

XX Konkurs Piosenki Słowiańskiej

22 maja 2023 roku w Oratorium Marianum odbyła się jubileuszowa, XX edycja Konkursu Piosenki Słowiańskiej, którego organizatorami byli Instytut Filologii Słowiańskiej, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Biuro Współpracy Międzynarodowej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej UWr.

Początkowo udział w konkursie brali tylko studenci z Instytutu Filologii Słowiańskiej, a więc bohemiści, rusycyści, serbiści i ukrainiści. Z czasem konkurs nabrał charakteru ogólnopolskiego, a nawet międzynarodowego. Na scenie Auli Leopoldyńskiej i Oratorium Marianum występowali studenci z Krakowa, Opola, Lublina, Warszawy, Białegostoku, Zielonej Góry, a także z zaprzyjaźnionych ośrodków uniwersyteckich z Czech, Rosji i Ukrainy.

Do udziału w tym tegorocznym,  jubileuszowym XX Konkursie Piosenki Słowiańskiej zaproszono studentów wszystkich   uczelni – zarówno wrocławskich, jak innych ośrodków, zarówno polskich, jak i zagranicznych (np. studentów biorących udział w programie Erasmus+ oraz studentów-obcokrajowców ze Szkoły Języka Polskiego i Kultury dla Cudzoziemców, którzy zechcieli zaprezentować się na scenie Oratorium Marianum wykonując piosenkę  słowiańską.

Warunki uczestnictwa:

Do koncertu w eliminacjach wstępnych zakwalifikowani zostali przez organizatorów studenci, którzy najlepiej zaprezentują piosenkę w jednym z języków nauczanych w Instytucie Filologii Słowiańskiej. Do konkursu zostanie dopuszczonych maksymalnie 15 osób:
– 2 wykonawców lub zespoły śpiewające w języku czeskim
– 2 w języku rosyjskim
– 2 w języku chorwackim/serbskim
– 2 w języku ukraińskim
+ 4 wykonawców w innym języku słowiańskim

Stawiając na różnorodność i zachowanie proporcji prosimy młodych artystów o  przesłanie w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia 2023 roku zgłoszenia i demo 2 różnych utworów w wybranym języku i w języku polskim – komisja przedkonkursowa złożona z organizatorów i muzyków wybierze jeden z nich na podstawie barwy głosu i doboru repertuaru.

Zgłoszenie powinno zawierać:
– nazwę zespołu/imię i nazwisko solisty, uczelnię/miasto;
– tytuł i język w jakim utwór będzie wykonywany;
– dotychczasowe osiągnięcia (kilka zdań o sobie, obowiązkowo);
– skład osobowy i instrumentarium; (utwory można wykonywać tylko a capella lub z akompaniamentem) brak możliwości odtwarzania z podkładu muzycznego;
– osoby dopuszczone do konkursu same dobierają swoich akompaniatorów, w razie problemów organizatorzy służą pomocą;
– telefon oraz adres e-mail.

Zgłoszenia prosimy kierować na adres : kps@uwr.edu.pl +48 506 75 83 22 Formularz zgłoszeniowy
– organizatorzy zapewniają profesjonalną obsługę techniczną.
– koszty podróży oraz noclegów ponoszą uczestnicy.

XX edycja Konkursu Piosenki Słowiańskiej odbędzie się w poniedziałek 22 maja w godzinach 16.00-19.00 w Oratorium Marianum.
W przededniu i w dniu konkursu przewidziane są próby, o których wszyscy zakwalifikowani zostaną poinformowani odpowiednio wcześniej.

Organizatorzy przygotowali następujące nagrody:
– I Nagroda Dziekana Wydziału Filologicznego UWr  2 000 PLN
– II Nagroda – Wrocławskiego Klubu ANIMA – recital w Animie
– III Nagroda – Dyrekcji IFS – 1000 PLN
– Nagroda Publiczności

Wyróżnienia
*Nagroda Biura Współpracy Międzynarodowej dla najlepiej śpiewającego  obcokrajowca 1000 PLN
* Nagroda Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu  500 PLN
* Nagroda Dyrekcji Instytutu Filologii Germańskiej 500 PLN
* Nagroda Konsula Honorowego RCz we Wrocławiu p. Arkadiusza Ignasiaka – dwie równorzędne nagrody po 500 PLN każda
* Nagroda anonimowego miłośnika piosenki słowiańskiej – 500 PLN
* kolacja dla dwojga ufundowana przez restaurację ARMINE
* kolacja dla dwojga ufundowana przez Kozacką Chatkę
* zaproszenie do Centrum Sztuki Głosu Art Voice Anny Majkut-Polańskiej

Nagrody główne przyznaje jury, wyróżnienia fundatorzy nagród.

Finalistów oceniać będą: przewodniczący jury – dr Mateusz Wiśniewski z IFS (był związany z Operą Wrocławską, a obecnie z International Antonina Campi Vocal Competition),  prorektor UWr  prof. Patrycja Matusz, prorektor UWr ds. studenckich prof. Maciej Cesarz, dyrektor IFS prof. Oleh Beley, dyrektor OKiS-u Igor Wójcik, wokalistka, właścicielka Centrum Sztuki Głosu Art Voice Anna Majkut-Polańska i multiinstrumentalista  Andrzej Walus.

W trakcie obrad jury wystąpią laureaci poprzednich konkursów oraz zaproszeni goście.

Wyniki konkursu ogłosi przewodniczący jury dr Mateusz Wiśniewski z IFS, a nagrody wręczą fundatorzy nagród.

Nagrodę publiczności przyzna jury studenckie (trzy osoby) wyłonione spośród publiczności.

 

Więcej informacji na stronie www.uwr.edu.pl

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 15.06.2025 01:30

„Letnie Warsztaty Artystyczne – Sing, Art, Dance Gromadka”

30 czerwca ruszają „Letnie Warsztaty Artystyczne – Sing, Art, Dance Gromadka”. Dzieci uczestniczące w warsztatach będą miały możliwość rozwoju swoich talentów. pokaż więcej »

Dodano: 13.06.2025 02:30

„Taniec z Melpomeną. Szkice teatralne” Grzegorz Ćwiertniewicz

Nowość wydawnicza OKiS – „Taniec z Melpomeną. Szkice teatralne” Grzegorza Ćwiertniewicza – już w sprzedaży stacjonarnej w siedzibie OKiS oraz w księgarni internetowej. pokaż więcej »

Dodano: 13.06.2025 02:00

XI Festiwal im. Włodka Szomańskiego „Nie tylko gospel”

Zapraszamy na XI Festiwal im. Włodka Szomańskiego „Nie tylko gospel", który rozpocznie się już 4 lipca w Mieroszowie! W bogatym programie Festiwalu m.in. koncert tenorów, czyli Tre Voci – polskie trio wokalne, wykonujące muzykę pop operową. pokaż więcej »

Dodano: 13.06.2025 01:30

Dimensionlessness of Glass. Dolnośląskie Warsztaty i Sympozjum Szkła Artystycznego i Designu

Tegoroczne hasło e-Glass Festival „Dimensionlessness of glass” ma ukazać różnorodność stylistyk, technik i koncepcji, poszukując nowatorskich, eksperymentalnych wymiarów szkła artystycznego i designu. W tym roku odbędzie się w terminie 14-26 lipca, 13-17 września oraz w listopadzie. pokaż więcej »

Dodano: 13.06.2025 01:00

25. Summer Guitar Festival. Krzyżowa | Jubileusz Festiwalu!

W tym roku współorganizujemy 25. edycję Summer Guitar Festival, która odbędzie się w terminie 20-27 lipca w Krzyżowej! Wśród gwiazd jubileuszowej edycji festiwalu: Joscho Stephan, Sven Jungbeck, Mateusz Kowalski i Marek Pasieczny. pokaż więcej »

Dodano: 09.06.2025 11:58

Fotografia teatralna

Wystawa prac wykonanych w ramach IV edycji warsztatów fotografii teatralnej prowadzonych przez Tobiasza Papuczysa. Wernisaż 9 czerwca, godz. 18:00 pokaż więcej »

Dodano: 08.06.2025 06:00

Velvet Thursdays x OKiS – czwartki dla wrażliwych uszu

Zapraszamy w każdy czwartek od 19 czerwca do 21 sierpnia na letni cykl wieczorów z muzyką ambient, deep, dub i organic techno w wykonaniu wrocławskich mistrzów gatunku. To wyjątkowa forma podróży w świat dźwięków i spokojnych rytmów.  pokaż więcej »

Dodano: 07.06.2025 12:12

Fotorelacja z premiery spektaklu „Kiedyś różą byłam, dziś gniję w kanale”

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z premiery spektaklu „Kiedyś różą byłam, dziś gniję w kanale”, która odbyła się  6 czerwca 2025 w Sali Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego. pokaż więcej »

Przejdź do treści