Data i miejsce:

12 maja 2023, godz. 18.00
Gminny Ośrodek Kultury w Zawoni
ul. Szkolna 1, Zawonia
Bilety: bezpłatne wejściówki do odbioru w Gminny Ośrodku Kultury w Zawoni

13 maja 2022, godz. 18.00
Ośrodek Kultury w Miliczu
Ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 14, Milicz
Bilety: bezpłatne wejściówki do odbioru w Ośrodku Kultury w Miliczu

14 maja 2022, godz. 18.00
Wołowski Ośrodek Kultury
Generała Władysława Sikorskiego 6, Wołów
Bilety: wstęp wolny

Udostępnij:

Dodano:

12.05.2023 09:00

„Z klasyką przez Polskę”: Jacaras. Hiszpańska muzyka barokowa

12 maja 2023, godz. 18.00
Gminny Ośrodek Kultury w Zawoni
ul. Szkolna 1, Zawonia

13 maja 2022, godz. 18.00
Ośrodek Kultury w Miliczu
Ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 14, Milicz

14 maja 2022, godz. 18.00
Wołowski Ośrodek Kultury
Generała Władysława Sikorskiego 6, Wołów

 

 

Jacaras to unikalny zespół muzyczny, który wyspecjalizował się w wykonywaniu tańców i pieśni pochodzących z Hiszpanii i Ameryki Łacińskiej wieku XVII i XVIII w opracowaniu na współczesne instrumentarium. Te rytmiczne i ekspresyjne tańce, stanowiły podstawę dzisiejszej muzyki popularnej wielu krajów, zwłaszcza stylu flamenco.

Grupa, wbrew obecnym trendom, wykonuje muzykę dawną na współczesnych gitarach, w pozycji stojącej. Wszystkie utwory z repertuaru Jacaras są autorskimi aranżacjami dokonanymi na zespół na podstawie tańców na gitarę solo bądź pieśni z towarzyszeniem gitary.

Inną ważną cechą prezentowanej muzyki jest nawiązywanie do ludowości kultury iberyjskiej, gdyż właśnie z niej rozwinął się w XIX wieku styl flamenco, którego zalążki są słyszalne w wykonaniach zespołu, co może być opcjonalnie wzmocnione występem z towarzyszeniem tancerki flamenco.

Urozmaiceniem repertuaru są także elementy muzyki latynoamerykańskiej, głównie meksykańskiej, a także ostatnio opracowywane pieśni żydowskie (Sefardyjczyków). Taka oferta koncertowa i sposób jej wykonania powoduje, że zespół wpisuje się zarówno w definiowaną zwyczajowo muzykę klasyczną, jak i rozrywkową.

Repertuar, inspiracje, misja.
Muzyka barokowa często kojarzy się słuchaczom z powagą, monumentalnością, kościołem, organami (Bach, Haendel). Bardzo mało znana pozostaje natomiast muzyka rozrywkowa (pieśni i tańce) tamtych czasów, posiadająca zresztą sporo cech, przybliżających ją do współczesnej. Członkowie Jacaras podjęli się misji promocji tej zapomnianej spuścizny baroku i poprzez grę na współczesnych gitarach, podkreślają nawiązanie do muzyki naszych czasów.

Cykl koncertów „Z klasyką przez Polskę” to projekt Polskiego Impresariatu Muzycznego realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we wszystkich regionach kraju. Propaguje muzykę klasyczną i jazzową poprzez promocję znakomitych artystów oraz ambitnego repertuaru w miejscach, w których publiczność na co dzień nie obcuje z ambitną sztuką i nie ma możliwości uczestnictwa w ciekawych i różnorodnych działaniach kulturalnych.
Na Dolnym Śląsku jest współorganizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego z inicjatywy Członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego Krzysztofa Maja. Operatorem przedsięwzięcia jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Dolnośląskie Laboratorium Kultury. Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

 

Skład zespołu:
Piotr Zaleski – kierownik zespołu, timple, canario, śpiew
Julieta Gonzalez-Springer  – śpiew i kastaniety
Łukasz Oleszek –  gitara i śpiew
Mateusz Ławniczak – gitara i śpiew
Łukasz Figiel  – gitara basowa i śpiew
Victor Martínez- Huamán  – instrumenty perkusyjne

 


Projekt „Z klasyką przez Polskę”
  realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, na Dolnym Śląsku współorganizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego z inicjatywy Członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego Krzysztofa Maja. Operatorem jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Założeniem podstawowym podjętej inicjatywy jest prezentacja zjawisk artystycznych na najwyższym poziomie w dolnośląskich miasteczkach, wsiach, na lokalnych scenach, w amfiteatrach i innych przestrzeniach plenerowych. Projekt „Z klasyką przez Polskę” przełamuje bariery w obcowaniu ze sztuką, nie tylko na poziomie finansowym czy organizacyjno-logistycznym, ale i psychologicznym. Dzięki niemu muzyka klasyczna i jazzowa dociera do publiczności, która – często po raz pierwszy – ma okazję zapoznać się ze wspaniałym repertuarem i poznać wybitnych wykonawców.

Artyści występujący w najważniejszych polskich i europejskich salach koncertowych, dostępni zazwyczaj jedynie w zinstytucjonalizowanych przestrzeniach, wystąpią w kameralnej odsłonie poza większymi miastami i w niekonwencjonalnej scenerii.

Bezpośrednio za organizację koncertów na terenie Dolnego Śląska odpowiada nowo utworzona komórka organizacyjna Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu: Dolnośląskie Laboratorium Kultury we współpracy i pod nadzorem merytorycznym Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. Do włączenia się w projekt zapraszani są także przedstawiciele dolnośląskich samorządów.

Organizatorzy:
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Polski Impresariat Muzyczny
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Partnerzy:
Teatr Zdrojowy im. Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego

 

Odsłuchaj treść artykułu

AKTUALNOŚCI

Dodano: 24.11.2023 04:00

WARSZTATY FILMOWE
Podstawy języka filmowego

Warsztaty filmowe dla osób zainteresowanych filmem, chcących realizować własne projekty filmowe oraz przygotowujących się do studiów artystycznych. Zapraszamy 2 grudnia do Instytutu im. Jerzego Grotowskiego. Wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy. pokaż więcej »

Dodano: 10.11.2023 01:00

ANKIETA: DOLNY ŚLĄSK – LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI

Zachęcamy podmioty prowadzące działalność kulturalną na Dolnym Śląsku do udziału w badaniu ankietowym, którego celem jest pozyskanie wiedzy na temat potencjału kulturalnego naszego regionu. pokaż więcej »

Dodano: 27.11.2023 15:00

OKiS na 31. Wrocławskich Targach Dobrych Książek

Serdecznie zapraszamy do odwiedzin naszego stoiska na Wrocławskich Targach Dobrych Książek 2022 , które odbędą się w dniach 30 listopada - 3 grudnia 2023 w Hali Stulecia we Wrocławiu (stoisko numer: 26). Podczas Targów będzie można zakupić publikacje OKiS w atrakcyjnych, promocyjnych cenach! pokaż więcej »

Dodano: 27.11.2023 14:00

MAJDAN: ukraińskie re-kreacje. Od „rewolucji na granicie” do „rewolucji godności | МАЙДАН: українські ре-креації. Від „революції на граніті” до „революції гідності

Performans z cyklu "Scena ukraińska" upamiętniający Rewolucję Godności z listopada 2013 r., podczas której Ukraińcy walczyli o integrację z Europą oraz o podstawowe wartości. pokaż więcej »

Dodano: 27.11.2023 06:30

Dolnośląski Klucz Sukcesu 2023

Kapituła Wyróżnienia „Dolnośląskiego Klucza Sukcesu” po raz 27. wyłoniła Laureatów. Uroczysta Gala wręczenia statuetek odbędzie się 29 listopada 2023 w Strzelińskim Ośrodku Kultury. pokaż więcej »

Dodano: 27.11.2023 06:00

Tomasz Mniamos | FRAKTALE KWAŚNEGO GENU

Nowa wystawa DVJ Mniamosa zawiera grafiki fraktalne 3D połączone z fotografią, które powstały w trakcie pandemii oraz najnowsze prace multimedialne stworzone z użyciem sztucznej inteligencji. Zapraszamy na wernisaż do Galerii Entropia 30 listopada o godz. 18.00. pokaż więcej »

Dodano: 27.11.2023 05:50

Koncert zespołu PESH 

2 grudnia w Teatrze Starym w Bolesławcu odbędzie się koncert zespołu PESH - polsko-norweskiego zespół młodych i niezwykle utalentowanych muzyków aktywnie działających na europejskiej scenie jazzowej. pokaż więcej »

Dodano: 27.11.2023 05:45

MIKOŁAJKOWA ZABAWA W MARCINKOWICACH

Mikołajkowa zabawa na dmuchańcach już 3 grudnia w Marcinkowicach. Wspaniała integracja, która od lat przyciąga setki dzieci z różnych powiatów całego województwa. Serdecznie zapraszamy! pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)