Z klasyką/jazzem przez Polskę

Jak dotrzeć do publiczności, która ma utrudniony dostęp do bezpośredniego obcowania z muzyką klasyczną?
Z klasyką przez Polskę to projekt realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, na Dolnym Śląsku współorganizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego z inicjatywy Członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego Krzysztofa Maja. Operatorem jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Założeniem podstawowym podjętej inicjatywy jest prezentacja zjawisk artystycznych na najwyższym poziomie w dolnośląskich miasteczkach, wsiach, na lokalnych scenach, w amfiteatrach i innych przestrzeniach plenerowych. Projekt „Z klasyką przez Polskę” przełamuje bariery w obcowaniu ze sztuką, nie tylko na poziomie finansowym czy organizacyjno-logistycznym, ale i psychologicznym. Dzięki niemu muzyka klasyczna i jazzowa dociera do publiczności, która – często po raz pierwszy – ma okazję zapoznać się ze wspaniałym repertuarem i poznać wybitnych wykonawców.

Artyści występujący w najważniejszych polskich i europejskich salach koncertowych, dostępni zazwyczaj jedynie w zinstytucjonalizowanych przestrzeniach, wystąpią w kameralnej odsłonie poza większymi miastami i w niekonwencjonalnej scenerii.

Bezpośrednio za organizację koncertów na terenie Dolnego Śląska odpowiadać będzie nowo utworzona komórka organizacyjna Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu: Dolnośląskie Laboratorium Kultury we współpracy i pod nadzorem merytorycznym Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. Do włączenia się w projekt zaproszeni zostaną także przedstawiciele dolnośląskich samorządów.

W tegorocznym cyklu wystąpią m.in:
Duet Janusz Wawrowski – skrzypce i Mischa Kozłowski – fortepian, Piotr Paleczny, Olga Pasiecznik – sopran i Ewa Pobłocka – fortepian, duet Sara Dragan – skrzypce i Sławomir Cierniak – fortepian, Anna Radziejewska – mezzosopran i Paweł Sommer – fortepian, Polish Violin Duo, Zawartko/Piasecki z projektem Wagabunda, Marek Napiórkowski – gitara i Artur Lesicki – gitara, Maciej Kitajewski Trio

 

Organizatorzy: Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Polski Impresariat Muzyczny, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – podstawowego funduszu celowego oraz z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodano: 18.11.2022 11:00

„Z klasyką przez Polskę”
Polish Violin Duo

Polish Violin Duo, dwukrotny laureat projektu „Scena Muzyki Polskiej” organizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, wystąpił w ramach cyklu "Z klasyką przez Polskę". Artyści duetu, Marta Gidaszewska i Robert Łaguniak, zagrali 18 i 19 listopada 2022 w Głuszycy oraz Piławie Górnej. pokaż więcej »

Dodano: 04.11.2022 04:00

„Z klasyką przez Polskę”
Anna Radziejewska/ Paweł Sommer

"Romantyczność" to tytuł koncertów mezzosopranistki Anny Radziejewskiej i pianisty Pawła Sommera, które odbyły się w dniach 4 i 5 listopada 2022 w Bolkowie i Wądrożu Wielkim. W programie znalazły się utwory największych kompozytorów europejskich epoki romantyzmu. pokaż więcej »

Dodano: 27.10.2022 08:00

„Z jazzem przez Polskę”
Marek Napiórkowski/Artur Lesicki

Duet najlepszych polskich gitarzystów jazzowych - Marka Napiórkowskiego i Artura Lesickiego - wystąpił w Bierutowie i Jerzmanowej na Dolnym Śląsku z projektem CELULOID, na który składają się gitarowe aranżacje najpiękniejszych tematów polskiej muzyki filmowej. pokaż więcej »

Dodano: 13.10.2022 09:00

„Z klasyką przez Polskę”
Olga Pasiecznik, Ewa Pobłocka

Muzyczne prezentacje w mistrzowskim wykonaniu! W dniach 13-15 października 2022, muzykę kameralną Chopina, Moniuszki czy Schuberta zaprezentował dolnośląskiej publiczności wybitny duet - Olga Pasiecznik (sopran) oraz Ewa Pobłocka (fortepian). pokaż więcej »

Dodano: 16.09.2022 01:20

„Z klasyką przez Polskę”: Piotr Paleczny. Recital Chopinowski

Odwołany koncert Piotra Palecznego, który miał się odbyć 18 września br. w Szczawnie-Zdroju, został przeniesiony na listopad. Nowy termin koncertu zostanie podany wkrótce. pokaż więcej »

Dodano: 12.09.2022 14:26

Fotorelacja z koncertu Zawartko/Piasecki WAGABUNDA w ramach cyklu „Z jazzem przez Polskę”

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z koncertu Zawartko/Piasecki WAGABUNDA w ramach cyklu „Z jazzem przez Polskę”, który odbył się 10 września 2022 w  Żeliszowie. pokaż więcej »

Dodano: 10.09.2022 03:00

„Z jazzem przez Polskę” – Koncerty Zawartko/Piasecki WAGABUNDA

Za nami kolejna odsłona projektu "Z klasyką/jazzem przez Polskę"! W dniach 10 i 11 września 2022 zaprezentował się wrocławski duet Zawartko/Piasecki, który zabrał publiczność w niezwykłą, muzyczną podróż po odległych zakątkach świata...Serdecznie zapraszamy na kolejne wyjątkowe koncerty, które odbywają się w małych miejscowościach na Dolnym Śląsku. pokaż więcej »

Dodano: 04.09.2022 14:23

„Z klasyką przez Polskę” – Sara Dragan, Sławomir Cierpik

Projekt „Z klasyką przez Polskę”  realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, na Dolnym Śląsku współorganizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego z inicjatywy Członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego Krzysztofa Maja. Operatorem jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Założeniem podstawowym podjętej inicjatywy […] pokaż więcej »

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)