Udostępnij:

2022

Odsłuchaj treść artykułu

Dodano: 11.01.2023 16:30

Lucjan Demidowski / Piotr Zugaj „Technologia nie znosi ambicji”

Katalog do wystawy Lucjana Demidowskiego i Piotra Zugaja „Technologia nie znosi ambicji” prezentowanej w Galerii Foto-Gen w dniach 2 grudnia 2022 – 19 lutego 2023. Publikacja to wybór prac prezentowanych na wystawie, do której punktem wyjścia stał się wywiad przeprowadzony przez Piotra Zugaja z Lucjanem Demidowskim w 2020 r., będący również częścią ekspozycji w formie […] pokaż więcej »

Dodano: 30.12.2022 14:19

40 lat Kawiarni Artystycznej Pod Kalamburem – Art Cafe

40 lat historii Art Cafe Kalambur. Historia wyjątkowego miejsca tętniącego muzyką i sztuką. Historia wyjątkowych ludzi. pokaż więcej »

Dodano: 29.12.2022 14:23

Andrzej Mazur, Syntezy 2. Eseje krytyczne

Syntezy 2. Eseje krytyczne Andrzeja Mazura to kontynuacja pierwszego, wydanego przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu w 2019 roku tomu, Syntezy. Eseje krytyczne. Tym razem autor przybliżył sylwetki i twórczość takich artystów jak: Anna Bujak, Jan Chwałczyk, Tomasz Domański, Miłosz Flis, Zbigniew Horbowy, Konrad Jarodzki, Katarzyna Koczyńska-Kielan, Jerzy Kosałka, Marzena Krzemińska, Zdzisław Nitka, Dominik […] pokaż więcej »

Dodano: 20.12.2022 12:02

Impresje Kłodzkie – katalog wystawy

Fragment z tekstu Marii Groyeckiej-Ratajczak: (…) grupa artystów, członków Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Wrocławskiego, wyjeżdżając na plener malarski do Lewina Kłodzkiego, jakże bogatego w piękne i różnorodne krajobrazy, aby nabrać świeżości patrzenia, czerpać pełnymi garściami z widoków przyrody i jej piękna, doznać przygody twórczej, która inspiruje do nowych działań. Zamieszkali w Lewinie Kłodzkim, w […] pokaż więcej »

Dodano: 18.12.2022 10:44

Masada Poezje, שירה מצדה, Piotr Chrzczonowicz

Słowo wstępu od Stefanii Pruszyńskiej: Te wiersze rozwibrowane światami bez granic. Mówiące, wołajace śpiewem wyłkanym z cierpień. I tańcem pokonujacym rozpacz – jak muzyka żydawska, ta nieokiełznana w zawodzeniu i też ta w szczerej prostocie dziecięcej radości. Muzyka spleciona z modlitwą i żarem ludzkich pragnień… nostalgii bezkresnej… Takie to mi bliskie, że płaczę w swoim […] pokaż więcej »

Dodano: 18.12.2022 10:26

Dolny Śląsk w 58 odsłonach. 1945-2022

Słowo wstępu od Cezarego Przybylskiego – Marszałka Województwa Dolnośląskiego: „Publikacja, którą macie Państwo przed sobą, gromadzi wybrane epizody z bogatej historii naszego regionu. Znalazły się tu zarówno sylwetki wybitnych osobowości, garść słynnych dolnośląskich tajemnic, ale i ciekawostki z wielu dziedzin. Autorzy w zajmujący sposób przedstawiają też kluczowe momenty naszych regionalnych dziejów, jak powojenne lata odbudowy, […] pokaż więcej »

Dodano: 16.12.2022 12:40

Peregryn – Robert Gawłowski

Peregryn – bohater najnowszej książki poetyckiej Roberta Gawłowskiego – idąc przez świat, aktywizuje swój rozum i zmysły. Przemierza nie tylko jakieś bliżej nieokreślone krainy czy odwiedza pełne tajemnic odludne miejsca, ale też błądzi w przestrzeniach kosmicznych, a nawet zanurza się w głębinach ludzkiej świadomości i podświadomości. Jego wędrówka stanowi wielką metaforę ludzkiego losu, a on sam […] pokaż więcej »

Dodano: 16.12.2022 12:33

Tysiąc genialnych galaktyk – Justyna Paluch

„Tysiąc genialnych galaktyk” to wiersze, które były pisane przeze mnie na przestrzeni lat 2006-2022. Część z nich pochodzi z arkusza poetyckiego zatytułowanego „cyzelować, nizać, bukszpanić”. Zależało mi, by wiersze zebrane w arkusz w 2008 r., teraz, ponad 10  lat później, zyskały nowe światło, nowy kontekst, oddalenie, a jednocześnie, chciałam udowodnić, że arkusz był tylko zapowiedzią tego, co […] pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)