Udostępnij:

Z klasyką/jazzem przez Polskę

Jak dotrzeć do publiczności, która ma utrudniony dostęp do bezpośredniego obcowania z muzyką klasyczną?
Z klasyką przez Polskę to projekt realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, na Dolnym Śląsku współorganizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego z inicjatywy Członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego Krzysztofa Maja. Operatorem jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Założeniem podstawowym podjętej inicjatywy jest prezentacja zjawisk artystycznych na najwyższym poziomie w dolnośląskich miasteczkach, wsiach, na lokalnych scenach, w amfiteatrach i innych przestrzeniach plenerowych. Projekt „Z klasyką przez Polskę” przełamuje bariery w obcowaniu ze sztuką, nie tylko na poziomie finansowym czy organizacyjno-logistycznym, ale i psychologicznym. Dzięki niemu muzyka klasyczna i jazzowa dociera do publiczności, która – często po raz pierwszy – ma okazję zapoznać się ze wspaniałym repertuarem i poznać wybitnych wykonawców.

Artyści występujący w najważniejszych polskich i europejskich salach koncertowych, dostępni zazwyczaj jedynie w zinstytucjonalizowanych przestrzeniach, wystąpią w kameralnej odsłonie poza większymi miastami i w niekonwencjonalnej scenerii.

Bezpośrednio za organizację koncertów na terenie Dolnego Śląska odpowiadać będzie nowo utworzona komórka organizacyjna Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu: Dolnośląskie Laboratorium Kultury we współpracy i pod nadzorem merytorycznym Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. Do włączenia się w projekt zaproszeni zostaną także przedstawiciele dolnośląskich samorządów.

W tegorocznym cyklu wystąpią m.in:
Duet Janusz Wawrowski – skrzypce i Mischa Kozłowski – fortepian, Piotr Paleczny, Olga Pasiecznik – sopran i Ewa Pobłocka – fortepian, duet Sara Dragan – skrzypce i Sławomir Cierniak – fortepian, Anna Radziejewska – mezzosopran i Paweł Sommer – fortepian, Polish Violin Duo, Zawartko/Piasecki z projektem Wagabunda, Marek Napiórkowski – gitara i Artur Lesicki – gitara, Maciej Kitajewski Trio

 

Organizatorzy: Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Polski Impresariat Muzyczny, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – podstawowego funduszu celowego oraz z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

 

 

 

 

 

 

 

 

Odsłuchaj treść artykułu

Dodano: 09.12.2023 06:00

„Z JAZZEM PRZEZ POLSKĘ”: Michał Aftyka Quintet

Kolejna odsłona cyklu realizowanego z powodzeniem na Dolnym Śląsku w ramach współpracy NIMIT oraz OKiS we Wrocławiu. Tym razem, w Środzie Śląskiej, zaprezentuje się kwintet Michała Aftyki - laureata programu "Jazzowy debiut fonograficzny" oraz głównej nagrody w konkursie muzyki improwizowanej "Współbrzemienia". pokaż więcej »

Dodano: 25.11.2023 07:00

„Z klasyką przez Polskę”: Hornet Quartet

Koncerty zespołu HORNET QUARTET odbyły się 25 i 26 listopada w Bolesławcu i Leśnej. pokaż więcej »

Dodano: 15.09.2023 08:00

„Z klasyką przez Polskę”: Katarzyna Kaczorowska i Katarzyna Falana duet fortepianowy.

Muzyka Maurycego Moszkowskiego w wykonaniu duetu fortepianowego zabrzmiała 15 i 16 września podczas kolejnych dwóch koncertów cyklu "Z klasyką przez Polskę". pokaż więcej »

Dodano: 01.09.2023 06:00

„Z JAZZEM PRZEZ POLSKĘ”: Kuba Stankiewicz Trio

Kuba Stankiewicz, jeden z najlepszych polskich pianistów jazzowych, wystąpił ze swoim Trio w ramach cyklu "Z jazzem przez Polskę" 1 września w Zamku Grodziec oraz 3 września 2023 w Gryfowie Śląskim. pokaż więcej »

Dodano: 18.08.2023 10:00

„Z klasyką przez Polskę”: Piotr Alexewicz. Recitale fortepianowe

Piotr Alexewicz, jeden z najbardziej utalentowanych pianistów swojej generacji, wystąpił z recitalami w ramach projektu „Z klasyką przez Polskę” w dniach 18 -20 sierpnia 2023 w Strzelinie, Tyńcu Małym i Świerzawie. pokaż więcej »

Dodano: 05.08.2023 05:00

„Z JAZZEM PRZEZ POLSKĘ”: PEŁECH/HORNA DUO

Duet znakomitych gitarzystów, wykonujący muzykę hiszpańską. latynoamerykańską i jazzową, wystąpił w ramach cyklu "Z jazzem przez Polskę". Koncerty odbyły się 11 sierpnia 2023 w Krzyżowej oraz 13 sierpnia 2023 Jaworzynie. pokaż więcej »

Dodano: 23.06.2023 04:00

„Z klasyką przez Polskę”: Piotr Paleczny. Recital Chopinowski

Piotr Paleczny, jeden z najwybitniejszych pianistów polskich, wystąpił z repertuarem chopinowskim na trzech koncertach na Dolnym Śląsku w dniach 23-25 czerwca 2023 w ramach cyklu "Z klasyką przez Polskę". pokaż więcej »

Dodano: 10.06.2023 05:00

„Z jazzem przez Polskę”
Trio Piotr Damasiewicz Into the Roots

Za nami czerwcowe prezentacje z cyklu "Z jazzem przez Polskę", podczas których Trio Piotr Damasiewicz Into The Roots prezentowało kompozycje jazzowe inspirowane muzyką Maroka i Karpat. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)