Data i miejsce:

11.10.2024, godz. 19.00
Teatr Zdrojowy im. Henryka Wieniawskiego
ul. Tadeusza Kościuszki 19, Szczawno-Zdrój

12.10.2024, godz. 17.00,
Teatr Zdrojowy im. M. Ćwiklińskiej
ul. Parkowa 2, Polanica-Zdrój

13.10.2024, godz. 17.00
Gminna Sala Widowiskowa w Ścinawce Średniej
ul. Adama Mickiewicza 14

Bilety:

Bilety w cenie 100zł/70zł/50zł/30zł do nabycia:

w Teatrze Zdrojowymw Polanicy-Zdroju, ul. Parkowa 2
tel. 74 869 06 43 (pn.-pt.: 9.00-15.30)

w Gminnym Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Radkowie, ul. Handlowa 11
rezerwacje@teatr.polanica.pl

w Biurze Teatru Zdrojowego (8:30-14:30)
Kawiarni Bohema w Parku Zdrojowym (12:00-21:00)
Recepcji Domu Zdrojowego (24h)

lub w sprzedaży internetowej www.kupbilecik.pl

Udostępnij:

Dodano:

03.09.2024 04:00

Koncerty„Z klasyką przez Polskę”/ Rafał Blechacz przełożone!

Rafał Blechacz
Laureat I nagrody na XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina

Nowe terminy recitali:
11.10.2024 (piątek), godz. 19.00, Szczawno-Zdrój
12.10.2024 (sobota), godz. 17.00, Polanica-Zdrój
13.10.2024 (niedziela), godz. 17.00, Ścinawka Średnia

PROGRAM:

Ludwig van Beethoven (1770-1827)
Sonata fortepianowa c-moll op. 27 nr 2 Księżycowa
Adagio sostenuto
Allegretto
Presto agitato

Fryderyk Chopin (1810-1849)
3 Mazurki op. 50
G-dur
As-dur
cis-moll

III Sonata fortepianowa h-moll op. 58
Allegro maestoso
Scherzo
Largo
Finale

 

Rafał Blechacz
Urodził się w 1985 roku w Nakle nad Notecią. Grę na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat. Uczył się w Państwowej Szkole Muzycznej im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy pod kierunkiem prof. Jacka Polańskiego. W 2007 roku ukończył studia pianistyczne w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Jeszcze jako uczeń otrzymał wiele nagród i wyróżnień.

Jako zdobywca Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w 2005 roku zaczął koncertować w najbardziej prestiżowych salach m.in.: w Concertgebouw w Amsterdamie, Musikverein w Wiedniu, Filharmonii Berlińskiej, Alte Oper we Frankfurcie, Herkulessaal w Monachium, Sali Pleyel’a w Paryżu, Royal Festival Hall oraz Wigmore Hall w Londynie, Tonhalle w Zurichu, La Scala w Mediolanie. Jest zapraszany na najlepsze festiwale muzyczne: Salzburg (Austria), Verbier (Szwajcaria), La roque-d’Anthéron (Francja), Klavier-Festival Ruhr (Niemcy) oraz Gilmore Festival (USA). Koncertuje z wieloma orkiestrami symfonicznymi, współpracując z wybitnymi dyrygentami, takimi jak: Charles Dutoit, Valery Gergiev, Daniel Harding, Pavo Järvi, Fabio Luisi, Kent Nagono, Andris Nelsons, Victor Pablo Perez, Trevor Pinnock, Mikhail Pletnev, Jerzy Semkow, Antoni Wit, Dawid Zinman. W 2006 roku podpisał ekskluzywny kontrakt z niemiecką wytwórnią fonograficzną Deutsche Grammophon. Jest drugim w historii, po Krystianie Zimermanie, polskim artystą związanym z tą prestiżową firmą.

Pierwsza płyta z Preludiami Fryderyka Chopina ukazała się w 2007 roku. W Polsce uzyskała status platynowej płyty już w drugim tygodniu sprzedaży. Została wyróżniona wieloma nagrodami m.in. niemiecką Echo Klassik i francuską Diapason D’or. Rok później została wydana kolejna płyta, tym razem z sonatami Haydna, Mozarta i Beethovena, ciesząca się równie znakomitym przyjęciem. Po sukcesie dwóch pierwszych albumów artysta uczcił Rok Chopinowski 2010, nagrywając oba Koncerty fortepianowe Chopina z towarzyszeniem legendarnej Concertgebouw Orchestra pod batutą Jerzego Semkowa. Orkiestra ta została uznana przez brytyjski magazyn Gramophone za najlepszą orkiestrę świata w 2009 roku. Kolejna, trzecia już płyta Rafała Blechacza została uhonorowana prestiżową nagrodą krytyków z Niemiec, Austrii i Szwajcarii Preis der Deutschen Schallplattenkritik. W Polsce uzyskała w krótkim czasie status podwójnej płyty platynowej. Kolejne nagranie – utworów Debuss’ego i Szymanowskiego, z uwagi na dobór repertuaru jak i jego wykonanie zyskało znaczny rozgłos i uznanie międzynarodowej krytyki muzycznej. W 2012 roku Deutsche Phono Akademie przyznało mu nagrodę Echo Klassik w kategorii Najlepsza płyta solowa roku (XIX i XX w.). Ponadto zostało ono wyróżnione jako Album Miesiąca przez brytyjski magazyn Gramophone. Otrzymało też polską nagrodę fonograficzną Fryderyk, jako najlepszy album z muzyką klasyczną (2013). Jesienią 2013 roku Rafał Blechacz powrócił do repertuaru chopinowskiego nagrywając siedem wielkich polonezów. Album ten już w dniu sprzedaży okazał się złotą płytą. Otrzymał nagrodę Preis der Deutschen Schallplattenkritik, jako najlepszy album w kategorii Muzyka fortepianowa (2013).

Rafał Blechacz za swoją dotychczasową działalność artystyczną w lipcu 2010 roku otrzymał nagrodę Premio Internazionale Accademia Musicale Chigiana (Siena), przyznawaną przez międzynarodowe jury krytyków muzycznych. W styczniu 2014 w Nowym Jorku został ogłoszony zdobywcą Nagrody Gilmore’ 2014, niezwykle wysoko cenionej w świecie pianistycznym, która jest przyznawana co cztery lata najbardziej wyróżniającemu się artyście z udzieleniem finansowego wsparcia na dalszy rozwój kariery artystycznej.

24 lutego 2015 roku w Warszawie podczas koncertu w Filharmonii Narodowej został odznaczony, przyznanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W lutym 2017 roku ukazał się nowy album nagrany dla firmy Deutsche Grammophon z utworami J.S. Bacha zyskując uznanie krytyki na całym świecie.

Od 2016 roku artysta współpracuje z koreańską skrzypaczką Bomsori Kim, czego owocem jest nagrany w 2018 roku album, również dla wytwórni Deutsche Grammophon.

W marcu 2023 roku nakładem tej samej wytwórni ukazał się solowy album Chopin z nagraniami dwóch Sonat Fryderyka Chopina, za który artysta otrzymał dwa Fryderyki. Wygrał w kategorii najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej oraz album roku recital solowy.

 

 

Projekt „Z klasyką przez Polskę”  realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, na Dolnym Śląsku współorganizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego z inicjatywy Członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego Krzysztofa Maja. Operatorem jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Założeniem podstawowym podjętej inicjatywy jest prezentacja zjawisk artystycznych na najwyższym poziomie w dolnośląskich miasteczkach, wsiach, na lokalnych scenach, w amfiteatrach i innych przestrzeniach plenerowych. Projekt „Z klasyką przez Polskę” przełamuje bariery w obcowaniu ze sztuką, nie tylko na poziomie finansowym czy organizacyjno-logistycznym, ale i psychologicznym. Dzięki niemu muzyka klasyczna i jazzowa dociera do publiczności, która – często po raz pierwszy – ma okazję zapoznać się ze wspaniałym repertuarem i poznać wybitnych wykonawców.

Artyści występujący w najważniejszych polskich i europejskich salach koncertowych, dostępni zazwyczaj jedynie w zinstytucjonalizowanych przestrzeniach, wystąpią w kameralnej odsłonie poza większymi miastami i w niekonwencjonalnej scenerii.

Bezpośrednio za organizację koncertów na terenie Dolnego Śląska odpowiadać będzie nowo utworzona komórka organizacyjna Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu: Dolnośląskie Laboratorium Kultury we współpracy i pod nadzorem merytorycznym Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. Do włączenia się w projekt zaproszeni zostaną także przedstawiciele dolnośląskich samorządów.

Organizatorzy: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Polski Impresariat Muzyczny, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 03.09.2024 08:00

„Stascha…” na Dolnośląskim Festiwalu Nauki

Spektakl „Stascha, czyli płomień w oddechu”, o pisarce międzywojnia Stanisławie Przybyszewskiej, powróci w połowie września do Sali Teatru Laboratorium w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Trwają zapisy na spektakle. pokaż więcej »

Dodano: 22.08.2024 12:57

WYBORY DO DOLNOŚLĄSKIEJ/ WROCŁAWSKIEJ RADY KULTURY

Chcesz mieć realny wpływ na politykę kulturalną naszego regionu lub miasta Wrocławia? Zgłoś swoją kandydaturę do Dolnośląskiej Rady Kultury lub Wrocławskiej Rady Kultury. Nabór kandydatów ruszy 29 sierpnia. pokaż więcej »

Dodano: 19.08.2024 13:46

Kongres Kultury Wrocławia i Dolnego Śląska

W dniach 25-26 października br. pod hasłem "Sztuka współpracy" odbędzie się Kongres Kultury Wrocławia i Dolnego Śląska adresowany do wszystkich osób zainteresowanych i zajmujących się szeroko pojętą kulturą. W programie m.in. debaty, dyskusje i warsztaty, wybory do dwóch Rad Kultury oraz działania artystyczne we Wrocławiu oraz w regionie. pokaż więcej »

Dodano: 02.08.2024 14:08

Wyniki drugiego naboru do programu: Osiedla Kultury i Sztuki

Trwa nabór projektów do programu Osiedla Kultury i Sztuki. Środki przyznawane są do momentu ich całkowitego wyczerpania. Zachęcamy do poznania listy projektów, które już otrzymały dofinansowanie w trwającym naborze. pokaż więcej »

Dodano: 10.09.2024 14:27

MIESIĘCZNIK „ODRA” 9/2024

NAGRODA „ODRY” 2023 dla URSZULI KOZIOŁ • WISZEWSKI: kryzys w nauce • Rozmowy z: Anną Pacześniak, Martinem Schulze Wesselem, Winrichem Hoppem • GAJDZIŃSKI o tarciach w koalicji 15 X • WIŚNIEWSKI • HAUSER •  Jak być nadal chrześcijaninem? – SURDYKOWSKI, SANIEWSKI • OKOŃSKI: Niechciany Reich-Ranicki • LISKOWACKI: kryzys w księgarstwie pokaż więcej »

Dodano: 03.09.2024 10:00

Nagroda Odry za rok 2023 dla Urszuli Kozioł

Po trzyletniej przerwie Redakcja i Rada Redakcyjna „Odry” postanowiły przyznać Nagrodę „Odry” Urszuli Kozioł, poetce, prozaiczce, felietonistce, przez wiele lat redaktorce „Odry”, za opublikowany w 2023 roku „Raptularz”, tom poruszających wierszy „o miłości i śmierci. / O starości. / O potrzebie rozmowy z samą sobą (od ja do ja), ale też / z imaginacyjnym kochankiem”. […] pokaż więcej »

Dodano: 03.09.2024 09:00

Wrocławska sztuka w USA/ „Obecnie spada się poziomo”

"Obecnie spada się poziomo" to nazwa wystawy prezentującej twórczość  wrocławskich osób artystycznych związanych z miejscową Akademią Sztuk Pięknych, która odbędzie się we wrześniu br. w Midway Gallery w Bostonie. Celem wystawy jest zaproszenie na pokaz i dyskusję lokalnych mieszkańców o zróżnicowanym gender, pochodzeniu narodowym, klasowym i rasowym. pokaż więcej »

Dodano: 03.09.2024 08:00

ROZŚPIEWANY DOLNY ŚLĄSK – KONCERTY PLENEROWE JANUSZA CEDRO – LATO 2024

Zapraszamy na koncerty wrocławskiego wokalisty i instrumentalisty - Janusza Cedro. W programie najpiękniejsze piosenki polskie lat 60. i 70. Na wszystkie koncerty wstęp wolny. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)