Data:

21 czerwca - 25 sierpnia 2019
Wernisaż: 21 czerwca 2019, godz. 18:00

Miejsce:

Centrum Sztuki Stara Kopalnia,
Park Wielokulturowy Stara Kopalnia,
ul. Piotra Wysockiego 29, Wałbrzych

Udostępnij:

Dodano:

21.06.2019 02:00

„Zawsze początek, spotkanie” – malarstwo Mariusza Mikołajka

Galeria Sztuki Współczesnej Starej Kopalni zaprasza na wernisaż wystawy Mariusza Mikołajka „Zawsze początek, spotkanie”, który odbędzie się w budynku galerii – B5. Po wernisażu zapraszamy również na spotkanie autorskie w kawiarni Sztygarówka na terenie Starej Kopalni, które poprowadzi Paweł Ludwiczak – kierownik działu wystaw.

Wystawa potrwa do 25 sierpnia, wstęp na wernisaż i wystawę: wolny.

Mariusz Mikołajek – artysta malarz, autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych, uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych, animator działań plastycznych, akcji, warsztatów, happeningów i spotkań (w tym około 20 wystaw i spotkań w szkołach).

Założył i prowadził pracownię plastyczną, warsztaty i plenery w Monarze oraz we współpracy ze Stowarzyszeniem Wszechstronnej Pomocy Dzieciom „Ja, Ty, My” w Domu Dziecka we Wrocławiu. Organizował również wystawy i akcje plastyczne w niekonwencjonalnych miejscach np. dworzec, schronisko dla bezdomnych czy galeria handlowa. Wszystkimi takimi działaniami poszerzał relację: artysta – widz, uczestnik, odbiorca. Jego aktywność mocno związana jest z kontaktem z ludźmi i podmiotowym traktowaniem uczestników relacji.

Z kolei „ryzyko sztuki”, który to termin często powtarza, jest dla Mikołajka wyrazem wolności, odwagi i uczciwości wypowiedzi twórczej, niezależnej od obowiązujących prądów i wykładni. Rozwój doświadczenia twórczego ( „Zawsze początek”), to postawa wobec świata, czasu i wartości.

Chociaż z uporem przedstawia się jako malarz, jego sztuka wykracza poza tradycyjnie rozumiane malarstwo. Próbuje dopełnić swoją wypowiedź formami trójwymiarowymi, performance’m, wideo czy instalacją. Jego indywidualne wystawy, takie jak „Ruchome, nieruchome obrazy” w Kinie „Helios”, „Przestrzeń odkupiona” w Muzeum w Ratuszu i Muzeum Współczesnym w Radomiu, „Zawsze początek” w Browarze Mieszczańskim, „Miejsce” w BWA Wrocław i „Okna” są czymś w rodzaju side specyfic. Zamiast pojedynczego dzieła dialogującego z wybraną przestrzenią, cała konstrukcja wystawy staje się też wypowiedzią odnoszącą się do tożsamości wybranego miejsca .

Mikołajek aktywnie działa w Fundacji OK, art. Założył ją wraz z Witoldem Liszkowskim i Janem Mikołajkiem w 2012 roku, aby rozwijać wszelkie działania, które wpisują się w „budowanie miasta sztuki”. Fundacja prowadzi od 2013 roku Ośrodek Kulturalnej Animacji Podwórkowej. Wraz z mieszkańcami Nadodrza we Wrocławiu stworzyła dwa olbrzymie murale ”Podwórko- nasze atelier” i „Podwórko-odkrywanie sztuki”. Powstała też Galeria OK, Art, która prezentuje m.in. prace powstałe podczas warsztatów w ośrodku.

Jego zdaniem każde działanie twórcze poszerza przestrzeń sztuki naznaczając w sposób szczególny relacje międzyludzkie. Dlatego od wszelkich programów, woli brać pod uwagę rzeczywistość, w której ludzie spotykają się w obszarze sztuki.

Współorganizatorem jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Wystawa odbywa się w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Artystycznego OKiS we Wrocławiu. Dyrektorem festiwalu jest Bronisław Kowalewski.

Projekt jest współfinansowany ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego.

 

 

         

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 03.09.2024 08:00

„Stascha…” na Dolnośląskim Festiwalu Nauki

Spektakl „Stascha, czyli płomień w oddechu”, o pisarce międzywojnia Stanisławie Przybyszewskiej, powróci w połowie września do Sali Teatru Laboratorium w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Trwają zapisy na spektakle. pokaż więcej »

Dodano: 29.08.2024 11:05

Spotkania informacyjne na Dolnym Śląsku

W imieniu wszystkich współorganizatorów zapraszamy osoby zainteresowane i zajmujące się szeroko pojętą kulturą na spotkania konsultacyjne w regionie dotyczące naborów związanych z Kongresem Kultury Wrocławia i Dolnego Śląska, które rozpoczną się 2 września. pokaż więcej »

Dodano: 22.08.2024 12:57

WYBORY DO DOLNOŚLĄSKIEJ/ WROCŁAWSKIEJ RADY KULTURY

Chcesz mieć realny wpływ na politykę kulturalną naszego regionu lub miasta Wrocławia? Zgłoś swoją kandydaturę do Dolnośląskiej Rady Kultury lub Wrocławskiej Rady Kultury. Nabór kandydatów ruszy 29 sierpnia. pokaż więcej »

Dodano: 19.08.2024 13:46

Kongres Kultury Wrocławia i Dolnego Śląska

W dniach 25-26 października br. pod hasłem "Sztuka współpracy" odbędzie się Kongres Kultury Wrocławia i Dolnego Śląska adresowany do wszystkich osób zainteresowanych i zajmujących się szeroko pojętą kulturą. W programie m.in. debaty, dyskusje i warsztaty, wybory do dwóch Rad Kultury oraz działania artystyczne we Wrocławiu oraz w regionie. pokaż więcej »

Dodano: 02.08.2024 14:08

Nabór do programu: Osiedla Kultury i Sztuki

Trwa nabór projektów do programu Osiedla Kultury i Sztuki. Środki przyznawane są do momentu ich całkowitego wyczerpania. Zachęcamy do poznania listy projektów, które już otrzymały dofinansowanie w trwającym naborze. pokaż więcej »

Dodano: 03.09.2024 12:00

POLSKIE PRZEBOJE NA DOLNYM ŚLĄSKU.

Wokalista Janusz Cedro zaprezentuje najpiękniejsze piosenki polskie lat 60. i 70. podczas koncertu we Wrocławiu i Lewinie Kłodzkim. Zapraszamy 7 i 8 września o godz. 17.00. Wstęp wolny. pokaż więcej »

Dodano: 03.09.2024 12:00

10. Wrocławski Maraton Czytelniczy

7 września odbędzie się jubileuszowy, 10. Wrocławski Maraton Czytelniczy. We wspólnym czytaniu weźmie udział 100 osób, przedstawiciele świata kultury, mediów, nauki, samorządu i organizacji pozarządowych. Lekturą tegorocznego maratonu będzie jedna z najlepszych książek Marka Hłaski pt. „Piękni dwudziestoletni”. pokaż więcej »

Dodano: 03.09.2024 10:00

Nagroda Odry za rok 2023 dla Urszuli Kozioł

Po trzyletniej przerwie Redakcja i Rada Redakcyjna „Odry” postanowiły przyznać Nagrodę „Odry” Urszuli Kozioł, poetce, prozaiczce, felietonistce, przez wiele lat redaktorce „Odry”, za opublikowany w 2023 roku „Raptularz”, tom poruszających wierszy „o miłości i śmierci. / O starości. / O potrzebie rozmowy z samą sobą (od ja do ja), ale też / z imaginacyjnym kochankiem”. […] pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)