Udostępnij:

Dodano:

10.10.2022 11:44

Zmarł wrocławski filmowiec Zbigniew Maćków

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pana Zbigniewa Maćkowa, naszego Przyjaciela oraz współrealizatora filmów dokumentalnych Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu. W imieniu Dyrekcji oraz całego Zespołu OKiS składamy Rodzinie Zmarłego szczere kondolencje.

fot. Alicja Gawrońska

Ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Wrocławski, a w latach 70. rozpoczął pracę we wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych. Tworzył przede wszystkim scenariusze filmowe, ale pracował również jako pomocnik operatora, asystent reżysera, a później jako II reżyser przy wielu polskich produkcjach, m.in. przy serialu „Lalka” oraz „Ballada o Januszku”. Jak sam wielokrotnie wspominał, miał dużo większy wpływ na kształt filmów niż mogłoby to wynikać z napisów końcowych. – Życie filmowców jest bardzo bogate pod względem towarzyskim. Ale jako drugi reżyser rzadko mogłem korzystać w pełni z tych uciech, bo ktoś nazajutrz musiał ogarnąć plan filmowy, musiał być w pełni sił, by zastąpić pierwszego reżysera, często leczącego się na drugi dzień – żartował pan Zbigniew.

Wrocławski filmowiec współpracował z najwybitniejszymi postaciami polskiej kinematografii, m.in. z Bronisławem Pawlikiem, Juliuszem Machulskim, Kazimierzem Kutzem oraz osobiście poznał wiele ikon europejskiego filmu – Zbigniewa Cybulskiego czy Marleną Dietrich. Za najbardziej „swój” Maćków uznawał film pt. „Odlotowe wakacje” – baśń fantasy dla dzieci z 1999 roku, do której sam napisał scenariusz oraz którą wyreżyserował. Wielkim marzeniem filmowca była jednak realizacja filmu o Marku Hłasce, którego ostatecznie nigdy nie udało się rozpocząć.

Zbigniew Maćków był współautorem scenariusza filmu dokumentalnego  „Pamiętajcie o ogrodach” o dolnośląskich laureatach Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, zrealizowanego w 2012 roku, a także autorem filmu dokumentalnego  „Szlak snów”, wyprodukowanego w 2021 roku przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu.  Ten ostatni dokument opowiada o filmowym Wrocławiu oraz różnych miejscach na Dolnym Śląsku, gdzie realizowane były filmy wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych. W czasach swojej świetności wytwórnia ta posiadała 3 hale zdjęciowe, studio nagrań, halę projekcyjną, dział budowy dekoracji i montażownię, a w jej  wnętrzach nakręcono jedną czwartą całej powojennej polskiej produkcji filmowej. Swoje filmy realizowali tam tacy twórcy, jak: Andrzej Wajda, Roman Polański, Wojciech Has, Tadeusz Konwicki czy Krzysztof Kieślowski.

Zbigniew Maćków Filmografia filmpolski.pl

 

AKTUALNOŚCI

Dodano: 02.12.2022 03:30

„Technologia nie znosi ambicji”
Lucjan Demidowski / Piotr Zugaj

Do 19 lutego trwa wystawa "Technologia nie znosi ambicji", która prezentuje prace Lucjana Demidowskiego i Piotra Zugaja. Kuratorem wystawy jest Paweł Bąkowski. pokaż więcej »

Dodano: 01.12.2022 08:00

NIE/ DOSKONAŁY BŁĄD, wystawa ,,75 Lat ZPAF 1947- 2022″

Czy błąd może być źródłem inspiracją w sztuce fotografii? Czy zjawiska następujące w sposób niekontrolowany mogą wywoływać ciekawe, niepowtarzalne inspiracje?... W dniach 1 grudnia 2022 - 12 lutego 2023 odbywa się wystawa Okręgu Dolnośląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików w MWW. pokaż więcej »

Dodano: 25.01.2023 08:00

XX Ogólnopolski Koncert Charytatywny na rzecz Pomocy Rodakom na Wschodzie

28 i 29 stycznia 2023 roku Syców będzie świętował jubileuszową XX-tą edycję Ogólnopolskiego Koncertu Charytatywnego na rzecz Pomocy Rodakom na Wschodzie. W tym roku myślimy szczególnie o Polakach i Poloniach, które mieszkają na Ukrainie, podkreślając aktualne potrzeby. pokaż więcej »

Dodano: 25.01.2023 07:00

XI KONCERT CHARYTATYWNY Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci

Już po raz 12 odbędzie się wyjątkowy Koncert Charytatywny z udziałem gwiazd polskiej sceny kabaretowej i muzycznej, z którego całkowity dochód przeznaczony zostanie na pomoc podopiecznym Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci. Na to wyjątkowe wydarzenie zapraszamy 29 stycznia 2023 do Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia we Wrocławiu. pokaż więcej »

Dodano: 25.01.2023 06:00

Szkolenia z bezpieczeństwa wydarzeń o charakterze publicznym: Organizuj i śpij spokojnie. Bezpieczeństwo wydarzeń o charakterze publicznym

Dolnośląskie Laboratorium Kultury organizuje 2 lutego br. szkolenie o tym, jak zarządzać bezpieczeństwem wydarzeń i imprez kulturalnych. Informujemy, że nabór chętnych do udziału w szkoleniu został zamknięty. pokaż więcej »

Dodano: 25.01.2023 05:00

Szkolenia z bezpieczeństwa wydarzeń o charakterze publicznym: Dokumentacja na imprezę – to wcale nie jest tak skomplikowane, jak się wydaje!

Dolnośląskie Laboratorium Kultury organizuje 3 lutego br. szkolenie dotyczące tworzenia dokumentacji na imprezy kulturalne w kontekście bezpieczeństwa i imprez masowych. Informujemy, że nabór chętnych do udziału w szkoleniu został zamknięty. pokaż więcej »

Dodano: 25.01.2023 03:00

Wystawa pofestiwalowa State of Glass. Dolnośląskie Warsztaty i Sympozjum Szkła Artystycznego i Designu 2022

Zapraszamy na kolejną wystawę podsumowującą jedną z najbardziej spektakularnych imprez, poświęconych w całości projektowaniu i tworzeniu szklanych dzieł sztuki. W ramach „State of Glass” w Centrum Dziedzictwa Szkła Krosno zobaczymy prace artystów i studentów, które powstały w lipcu 2022 roku w ramach projektu o tej samej nazwie. Celem projektu „State of Glass. Dolnośląskie Warsztaty i […] pokaż więcej »

Dodano: 25.01.2023 02:00

Alex Urban. She Devil

Zapraszamy na wystawę artystki Alex Urban SHE DEVIL, która odbędzie się w dniach 10 lutego -16 kwietnia 2023 w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA. Alex Urban swoją opowieścią o kobietach usiłuje odczarować złogi fallocentrycznej, zanurzonej w religii kultury i aberracyjne odarcie ich z powagi i właściwej im roli. pokaż więcej »

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)