Udostępnij:

Dodano:

10.10.2022 11:44

Zmarł wrocławski filmowiec Zbigniew Maćków

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pana Zbigniewa Maćkowa, naszego Przyjaciela oraz współrealizatora filmów dokumentalnych Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu. W imieniu Dyrekcji oraz całego Zespołu OKiS składamy Rodzinie Zmarłego szczere kondolencje.

fot. Alicja Gawrońska

Ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Wrocławski, a w latach 70. rozpoczął pracę we wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych. Tworzył przede wszystkim scenariusze filmowe, ale pracował również jako pomocnik operatora, asystent reżysera, a później jako II reżyser przy wielu polskich produkcjach, m.in. przy serialu „Lalka” oraz „Ballada o Januszku”. Jak sam wielokrotnie wspominał, miał dużo większy wpływ na kształt filmów niż mogłoby to wynikać z napisów końcowych. – Życie filmowców jest bardzo bogate pod względem towarzyskim. Ale jako drugi reżyser rzadko mogłem korzystać w pełni z tych uciech, bo ktoś nazajutrz musiał ogarnąć plan filmowy, musiał być w pełni sił, by zastąpić pierwszego reżysera, często leczącego się na drugi dzień – żartował pan Zbigniew.

Wrocławski filmowiec współpracował z najwybitniejszymi postaciami polskiej kinematografii, m.in. z Bronisławem Pawlikiem, Juliuszem Machulskim, Kazimierzem Kutzem oraz osobiście poznał wiele ikon europejskiego filmu – Zbigniewa Cybulskiego czy Marleną Dietrich. Za najbardziej „swój” Maćków uznawał film pt. „Odlotowe wakacje” – baśń fantasy dla dzieci z 1999 roku, do której sam napisał scenariusz oraz którą wyreżyserował. Wielkim marzeniem filmowca była jednak realizacja filmu o Marku Hłasce, którego ostatecznie nigdy nie udało się rozpocząć.

Zbigniew Maćków był współautorem scenariusza filmu dokumentalnego  „Pamiętajcie o ogrodach” o dolnośląskich laureatach Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, zrealizowanego w 2012 roku, a także autorem filmu dokumentalnego  „Szlak snów”, wyprodukowanego w 2021 roku przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu.  Ten ostatni dokument opowiada o filmowym Wrocławiu oraz różnych miejscach na Dolnym Śląsku, gdzie realizowane były filmy wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych. W czasach swojej świetności wytwórnia ta posiadała 3 hale zdjęciowe, studio nagrań, halę projekcyjną, dział budowy dekoracji i montażownię, a w jej  wnętrzach nakręcono jedną czwartą całej powojennej polskiej produkcji filmowej. Swoje filmy realizowali tam tacy twórcy, jak: Andrzej Wajda, Roman Polański, Wojciech Has, Tadeusz Konwicki czy Krzysztof Kieślowski.

Zbigniew Maćków Filmografia filmpolski.pl

 

AKTUALNOŚCI

Dodano: 24.11.2022 07:00

OKiS na 30. Wrocławskich Targach Dobrych Książek

Serdecznie zapraszamy na stoisko Wydawnictwa OKiS na Wrocławskich Targach Dobrych Książek 2022 w dniach 1-4 grudnia 2022 w Hali Stulecia we Wrocławiu. Podczas Targów będzie można zakupić publikacje OKiS w atrakcyjnych, promocyjnych cenach! pokaż więcej »

Dodano: 30.11.2022 08:00

NIE/ DOSKONAŁY BŁĄD, wystawa ,,75 Lat ZPAF 1947- 2022″

Czy błąd może być źródłem inspiracją w sztuce fotografii? Czy zjawiska następujące w sposób niekontrolowany mogą wywoływać ciekawe, niepowtarzalne inspiracje?... Zapraszamy na nową wystawę Okręgu Dolnośląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików w MWW oraz na wernisaż wystawy 1 grudnia 2022 o godz. 18:00. pokaż więcej »

Dodano: 30.11.2022 07:00

„Technologia nie znosi ambicji”
Lucjan Demidowski / Piotr Zugaj

Od 2 grudnia 2022 zapraszamy na nową wystawę w Galerii FOTO-GEN OKiS "Technologia nie znosi ambicji", na której zdjęcia Lucjana Demidowskiego Piotra Zugaja pokaż więcej »

Dodano: 30.11.2022 06:30

Szkolenie Zarządzanie Projektem w Kulturze 2022

Zapraszamy 3-4 grudnia na wyjątkowe szkolenie z zarządzania projektem w kulturze. Będą na nim bardzo praktyczne informacje o tym, jak pozyskać środki na projekty kulturalne oraz treningowy pokaz metodyki zarządzania projektem społecznym. Udział w szkoleniu jest bezpłatny pokaż więcej »

Dodano: 30.11.2022 06:00

Koncert JARMUŻEK / PAKOWSKA

Serdecznie zapraszamy wraz z artystami i Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu, na magiczny koncert “Jarmużek / Pakowska”, który odbędzie się 8 grudnia 2022, w przestrzeni Sztygarówka, w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia, godz. 18:00.     JARMUŻEK / PAKOWSKA Ten wrocławski duet łączy dolnośląskie pieśni ludowe z jazzem i elektroniką. Charyzmatyczna wokalistka, entuzjastka […] pokaż więcej »

Dodano: 30.11.2022 05:00

LUDOBÓJSTWO. Spektakl o Pier Paolo Pasolinim

Dramat "Ludobójstwo" Jacka Żebrowskiego oparty jest na tekstach włoskiego intelektualisty, pisarza i reżysera Piera Paolo Pasoliniego. Zapraszamy na zdarzenie teatralne w tym samym tytule w reżyserii czervo01 w dniu 10 grudnia 2022 o godzinie 19.00 do Wolskiego Centrum Kultury w Warszawie. pokaż więcej »

Dodano: 30.11.2022 04:00

XXXIII Polsko- Czeskie Dni Kultury Chrześcijańskiej „Bądźmy Rodziną”

Zachęcamy do zapoznania się z październikowym programem cyklu Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej, w ramach którego przez cały rok organizowane są koncerty, wykłady, prelekcje i spotkania. pokaż więcej »

Dodano: 30.11.2022 03:00

Koncert „Kolęda jest kobietą”

Serdecznie zapraszamy na koncert: "Kolęda jest kobietą". Projekt ten na co dzień i od święta tworzą cztery znakomite instrumentalistki: Kasia Pakowska, Joanna Dudkowska, Aleksandra Awtuszewska i Małgorzata Koperska. Usłyszymy autorskie aranżacje znanych kolęd. pokaż więcej »

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)