Udostępnij:

Dodano:

25.06.2024 14:59

Zofia Tarasiewicz – śpiewaczka ludowa wyróżniona na 58. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków ludowych w Kazimierzu Dolnym!

Tegoroczna edycja festiwalu odbyła się w dniach 20-23 czerwca i przyciągnęła ponad 600 uczestników z wszystkich regionów Polski.

Reprezentująca  Województwo Dolnośląskie śpiewaczka-solistka Zofia Tarasiewicz w swojej kategorii zmierzyła się z 31 innymi artystami i została wyróżniona Nagrodą specjalną im. prof. Jerzego Bartmińskiego.

fot. własność artysty

 

ZOFIA TARASIEWICZ wywodzi się z grupy Górali Czadeckich. Śpiewu uczyła się w gronie rodzinnym od rodziców i wujków. Uczestniczyła w festiwalach kazimierskich dwukrotnie zdobywając główną nagrodę – Basztę (1996, 2001) oraz I nagrodę (2019). W 2019 roku została zaproszona przez Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu do cyklu koncertowego Pieśni z lasów i pól w ramach Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans. W 2020 roku została laureatką Nagrody im. Oskara Kolberga. W repertuarze posiada bogaty zestaw dawnych pieśni weselnych, miłosnych, żartobliwych, wojackich, rekruckich, a także kolęd i ballad.

Oprócz Zofii Tarasiewicz nasze województwo reprezentowały Zespół Śpiewaczy LASOWIANIE z Pieńska oraz Góralski Teatr Pieśni DUNAWIEC ze Zbylutowa. Prezentacje Dolnośląskich artystów spotkały się z tak dużym uznaniem mediów, że zaowocowały nagraniami radiowymi oraz dokumentowanymi rozmowami o kultywowanych przez nich wielopokoleniowych tradycji muzycznych.  Pokłosie nagrań i rozmów odnaleźć można m.in. w audycji „Kiermasz pod Kogutkiem” na antenie PR 1.

Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych  to jedna z naczelnych imprez folklorystycznych w Polsce. Tradycja ludowa stanowi cenną i istotną część polskiego dziedzictwa kulturowego, a współcześnie powinna być szczególnie kultywowana jako ważny element tożsamości kulturowej Europy. Udział artystów z Dolnego Śląska w tej imprezie jest bardzo istotny ze względu na fakt, że dzięki przeglądowi tradycja autentycznego repertuaru, stylu muzykowania oraz śpiewu ludowego Dolnoślązaków podlega ochronie i dokumentacji, a dodatkowo także popularyzacji w szerokich kręgach społecznych. Wszelkie te działania są bardzo istotne dla dziedzictwa kulturowego szczególnie rejonów tak specyficznych etnologicznie, jak Dolny Śląsk.

Laureatce serdecznie gratulujemy, a wszystkim artystom składamy serdeczne podziękowania za godne zaprezentowanie naszego województwa na tej najważniejszej dla autentycznego przekazu tradycji imprezie w Polsce.

Dziękujemy również samorządom lokalnym za współpracę i pomoc w organizacji wyjazdu delegacji: Urząd Miasta i Gminy w Lwówku Śląskim, Euroregionalne Centrum Kultury i Komunikacji w Pieńsku, Prezydent Miasta Bolesławiec.

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 15.07.2024 06:00

Glass without borders. Dolnośląskie Warsztaty i Sympozjum Szkła Artystycznego i Designu

W dniach 15-28 lipca po raz kolejny spotkamy się na pograniczu polsko-czeskim, by podziwiać autorskie dzieła sztuki i designu polskich, czeskich, koreańskich i amerykańskich artystów. pokaż więcej »

Dodano: 15.07.2024 02:00

24. Summer Guitar Festival

Zapraszamy na koncerty w ramach  24. Summer Guitar Festival, które odbędą się dniach 14-21 lipca w Krzyżowej k. Świdnicy. Wystąpią m.in. Mateusz Kowalski, Marek Napiórkowski z zespołem KonKubiNap, Sir Nylon McSteel oraz Pełech/Horna Duo. pokaż więcej »

Dodano: 25.06.2024 13:10

OSIEDLA KULTURY I SZTUKI/ DRUGI NABÓR 2024

Nowy nabór w ramach programu OSIEDLA KULTURY I SZTUKI. Dotacje na przedsięwzięcia artystyczne mogą pozyskać artyści, grupy nieformalne czy organizacje pozarządowe. Nabór potrwa do wyczerpania środków lub zamknięcia projektu. pokaż więcej »

Dodano: 15.07.2024 05:00

Koncert Katarzyna Mirowska Quartet podczas Festiwalu Festiwalowi Glass without borders

Podczas tegorocznej edycji e-Glass Festival – Glass without borders – przygotowaliśmy mnóstwo dodatkowych atrakcji dla publiczności, m.in. koncert jazzowy grupy Katarzyna Mirowska Quartet, który odbędzie się 19 lipca w Hotelu Polana Jakuszycka w Szklarskiej Porębie. pokaż więcej »

Dodano: 15.07.2024 04:00

XXXV Polsko – Czeskie Dni Kultury Chrześcijańskiej „Bądźmy Rodziną”

Zachęcamy do zapoznania się z bieżącym programem cyklu wydarzeń w ramach Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej 2024. pokaż więcej »

Dodano: 15.07.2024 03:00

“Bliskie Kino” i Festiwal Filmowy Spektrum

Letnie pokazy filmów w dolnośląskich plenerach. Od 22 czerwca do 14 września odbędzie się pięć projekcji kinowych hitów z ostatnich lat. “Bliskie Kino” zawita do Szczepanowa, Duszników Zdrój, Obornik Śląskich, Świebodzic i Kamiennej Góry. pokaż więcej »

Dodano: 15.07.2024 02:00

Festiwal Performansu „(nie) Obecność”

Festiwal „(nie) Obecność”, to wielowymiarowe, międzynarodowe wydarzenie otwierające przestrzeń dla różnorodnych stylów artystycznych i tematów społecznych . Pierwsza odsłona projektu miała miejsce w czerwcu w Görlitz, na drugą zapraszamy na początku października do Ostravy. pokaż więcej »

Dodano: 15.07.2024 01:00

„Muzyczne Czwartki” w Jeleniej Górze 2024

3 października w Galerii Karkonoskiej odbędzie się koncert "Wiwat Muzyka” z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki, w wykonaniu uczniów i pedagogów PSM I i II stopnia w Jeleniej Górze. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)