Udostępnij:

Dodano:

01.10.2018 15:05

42. edycja Nagrody Kulturalnej Śląska

29 września 2018 w Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej w Legnicy odbyła się 42. gala wręczania Nagrody Kulturalnej Śląska.

Nagroda Kulturalna Śląska to prestiżowe wyróżnienie, które przyznawane jest za pielęgnowanie i rozwijanie śląskiego dziedzictwa kulturowego oraz wybitną twórczość kulturalną Ślązaczek i Ślązaków. W tym roku Laureatami zostali: Andrzej Kosendiak, dyrektor Narodowego Forum Muzyki, historyk Joachim Bahlcke oraz Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej. Nagrody wręczali  – dr Tadeusz Samborski, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego oraz Boris Pistorius, Minister Spraw Wewnętrznych Kraju Związkowego Dolna Saksonia. Uroczystą Galę uświetniły występy duetu Magdaleny Czopki i Beaty Wołczyk oraz zespołu Art Chamber Duo.

Serdecznie gratulujemy tegorocznym Laureatom!

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu od 2003 roku jest organizatorem wykonawczym polskich edycji tego wyjątkowego w skali Europy polsko-niemieckiego wydarzenia. W jego ramach organizuje on galę przyznania nagród oraz imprezy towarzyszące, a podczas niemieckich edycji (wręczenie NKŚ ma miejsce raz w Niemczech, raz w Polsce) wspiera organizację wyjazdu polskiej delegacji na to wydarzenie, które odbywa się na terenie Dolnej Saksonii.
Nagroda Kulturalna Śląska Kraju Związkowego Dolnej Saksonii przyznawana jest od 1977 roku. Wiele Ślązaczek i Ślązaków, którzy po drugiej wojnie światowej musieli opuścić swoją ojczyznę, osiedliło się w Dolnej Saksonii przyczyniając się w znacznym stopniu do odbudowy tego kraju. Dlatego dolnosaksoński rząd krajowy ufundował swego czasu tę nagrodę jako znak więzi łączącej Kraj Związkowy Dolna Saksonia ze Ślązaczkami i Ślązakami żyjącymi w Republice Federalnej Niemiec.
Nagrodą tą wyróżniane były osiągnięcia twórców pochodzących ze Śląska lub których wyróżnione dzieła wykazują związki ze Śląskiem. Przyznawano ją za wybitne dzieła indywidualne lub zbiorowe w dziedzinie literatury, sztuk plastycznych i muzyki.
Od 1991 roku rząd Dolnej Saksonii kierowany myślą o porozumieniu i pojednaniu między Niemcami i Polakami zmienił formułę nagrody i przyjął za cel wspieranie Nagrodą Kulturalną Śląska wspólnej pielęgnacji i rozwoju śląskiego dziedzictwa kulturowego oraz twórczości kulturalnej Ślązaczek i Ślązaków. Od tamtej chwili nagrodą tą wyróżniani są za wybitne osiągnięcia w dziedzinie literatury, sztuk plastycznych i muzyki również polscy artyści zamieszkali na Śląsku.
Ponadto nagroda ta może być przyznawana za szczególne zasługi w zakresie utrzymywania, rozwoju i krzewienia śląskiego dorobku kulturowego. Ze zmianą formuły wiązano nadzieję, iż publiczne honorowanie laureatek i laureatów z Niemiec i Polski ułatwi spotkania ludzi związanych pochodzeniem lub swoją twórczością z europejsko-śląskim pejzażem kulturalnym.
W ubiegłym dziesięcioleciu spełniły się nadzieje związane z odnową Nagrody Kulturalnej Śląska. W tym czasie przekształciła się ona w nagrodę polsko-niemieckich spotkań, zaliczaną do trwałych elementów porozumienia między Polską i Niemcami.

Laureatami Nagrody byli m.in.: pisarka Olga Tokarczuk, rzeźbiarz Stanisław Wysocki, pisarz Tadeusz Różewicz, poetka Urszula Kozioł, kompozytor Paweł Mykietyn, filolog i językoznawca prof. Jan Miodek. Pierwszym polskim laureatem NKŚ był prawnik i historyk dr Maciej Łagiewski.

 

Nagroda Kulturalna Śląska jest współfinansowana ze środków Budżetu Województwa Dolnośląskiego.

Znalezione obrazy dla zapytania urząd marszałkowski dolnoślaski

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 17.02.2025 07:00

Wystawa: „Glass without borders” w Krośnie

Zapraszamy do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie na kolejną odsłonę wystawy dzieł szkła artystycznego, powstałych w ramach projektu „Glass without borders”. pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 06:46

NOWE WARSTWY ARCHITEKTURY Panel dyskusyjny

Podczas spotkania, zorganizowanego wspólnie z Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki, wraz z zaproszonymi gośćmi przyjrzymy się różnym aspektom architektonicznych przemian Wrocławia. pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 06:30

Spotkanie kulturalno-edukacyjne dot. przygotowywanych w 2025 roku wydarzeń kulturalno- edukacyjnych w Polsce i w Czechach..

Zapraszamy na spotkanie dotyczące wydarzeń organizowanych w ramach Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej w 2024 oraz bieżących inicjatyw, które odbędzie się 27 lutego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowej Rudzie. pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 06:30

TOMASZ DOMAŃSKI „Obraz nie Obraz” w BWA w Rzeszowie

Polecamy wystawę Tomasza Domańskiego w BWA w Rzeszowie. Wystawie towarzyszy album- retrospektywa działań artystycznych Domańskiego w latach 1983 – 2023, którego wydawcą jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu. pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 05:00

Prezentacja książki Pawła Skrzywanka pt. „Radiowy kaowiec czyli kulturalnie o Wrocławiu”

7 marca w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu odbędzie się spotkanie promujące książkę „Radiowy KaOwiec, czyli kulturalnie o Wrocławiu”. Z Pawłem Skrzywankiem o jego pracy i działalności społeczno-kulturalnej porozmawia Robert Gawłowski. pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 05:00

Spotkanie autorskie z Martą Hożewską

Zapraszamy do Biblioteki w Kamieńcu Wrocławskim na spotkanie autorskie z Martą Hożewską - autorką książki "Miejsce życzliwe. Rzecz o Targu pod Młynem Sułkowice" pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 04:00

„Radiowy KaOwiec” spotkanie z Pawłem Skrzywankiem

14 marca w Muzeum Pana Tadeusza odbędzie się spotkanie promujące książkę „Radiowy KaOwiec, czyli kulturalnie o Wrocławiu”. Z Pawłem Skrzywankiem o jego pracy i działalności społeczno-kulturalnej porozmawia dyrektor Ossolineum, Łukasz Kamiński. pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 03:00

45. Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu

21 marca, galą we wrocławskim Teatrze Capitol, rozpocznie się 45. edycja Przeglądu Piosenki Aktorskiej. OKiS we Wrocławiu jest koproducentem niektórych wydarzeń tegorocznego festiwalu. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)