Termin i miejsce / Date and location:

13.2-27.4.2025
Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy
ul. Gdańska 20

Kuratorka / Curator:

Dorota Monkiewicz

Organizatorzy / Organisers:

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu
Rynek-Ratusz 24, 50-101 Wrocław

Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy
ul. Gdańska 20, Bydgoszcz

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Dolnośląskiego

The Marshal of the Lower Silesia Region took the honorary patronage of the event

Wystawie towarzyszyć będzie książka pod redakcją Doroty Monkiewicz z tekstami Leszka Koczanowicza, Luizy Nader, Piotra Lisowskiego i Doroty Monkiewicz.
Wydawca: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu
Projekt: Łukasz Paluch

The exhibition will be accompanied by a book edited by Dorota Monkiewicz with texts by Leszek Koczanowicz, Luiza Nader, Piotr Lisowski and Dorota Monkiewicz.
Publisher: Culture and Art Center in Wroclaw
Design: Łukasz Paluch

Udostępnij:

Dodano:

13.02.2025 07:00

Wystawa Karoliny Jaklewicz w BWA w Bydgoszczy

Zapraszamy na kolejną odsłonę wystawy Karoliny Jaklewicz „Geometria w stanie napięcia”, która będzie miała miejsce w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy w terminie 13.2-27.4.2025.

Tytuł wystawy pochodzi z manifestu Ryszarda Winiarskiego, który jako uznany artysta sztuki geometrycznej dokonał w latach osiemdziesiątych rewizji swojej postawy artystycznej w reakcji na wydarzenia stanu wojennego w Polsce. Pod pewnymi względami podobną ewolucję twórczości przeszła Karolina Jaklewicz, która pod presją wydarzeń z lat 2015 – 2023 oraz wobec treści dominujących w debacie publicznej w czasach rządów obozu zjednoczonej prawicy, zaczęła podejmować językiem geometrii bieżąca problematykę polityczną i społeczną.
Jaklewicz ukończyła studia na Wydziale Malarstwa wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom 2007). Pierwszym etapem jej sztuki były architektoniczne przestrzenie, definiowane przez geometryczne bryły i przecinające się płaszczyzny o ograniczonej gamie barwnej. Ale już w 2010 roku pojawił się cykl „Bolesna geometria”, a potem kolejne obrazy odnoszące się do feministycznej problematyki macierzyństwa, „gender equality”, społeczności LGBTQ, ekologii, a w końcu także bieżącej debaty dotyczącej stanu polskiej demokracji oraz jej zagrożeń populizmem i nacjonalizmem. Jaklewicz poświęcała kolejne swoje projekty faszyzacji polskiego życia społecznego, homofobii, antykobiecym ustawom oraz problematyce uchodźczej i migranckiej.
Artystka nigdy jednak nie schodzi w swojej twórczości na poziom anegdoty czy zwykłej dosłowności. Posługuje się za to wyrafinowanym kodem malarskich symboli, które łącznie z tytułami obrazów tworzą czytelną wypowiedź w sprawach, o których chce mówić w swojej sztuce. Artystka wykształciła swój osobisty, rozpoznawalny język w tak uniwersalnej dziedzinie, jaką jest modus geometryczny. O jej strategii wizualnej Luiza Nader napisała w monografii twórczości artystki, że „Jaklewicz w swej odmowie posługiwania się figuracją i literalnością przedstawienia przeciwstawia się przemocy i brutalności obrazów (medialnych i nie tylko) wydarzeń ekstremalnych, które codziennie zalewają odbiorców”.
Karolina Jaklewicz jest świadomą artystką, która wypowiada się nie tylko przez sztukę, ale także jako publicystka i pisarka. Opublikowała trzy powieści: „Jaśminę Berezy” (2020), „Czarne łabędzie, biały puch” (2022) oraz „Lunę” (2024). Bywa także kuratorką wystaw (m.in. „Polska gościnność” w Muzeum Współczesnym Wrocław, 2019/2020).
Wystawa jest pokazem retrospektywnym obrazów z lat 2010-2023. Towarzyszy jej, wydana z okazji wystawy przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu w pełni ilustrowana, dwujęzyczna monografia, pod redakcją Doroty Monkiewicz z tekstami Leszka Koczanowicza, Luizy Nader, Piotra Lisowskiego i Doroty Monkiewicz.

Karolina Jaklewicz – artystka, pisarka, kuratorka. W 2007 roku obroniła dyplom w pracowni prof. Stanisława Kortyki na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Doktora habilitowana, wykładowczyni i kierowniczka Katedry Architektury i Sztuk Wizualnych na Wydziale Politechniki Wrocławskiej. Od 2020 roku była pełnomocniczką rektora Politechniki Wrocławskiej ds. przeciwdziałania dyskryminacji. W latach 2008-18 kuratorka programowa Galerii Socato we Wrocławiu, pomysłodawczyni i kuratorka Przeglądu Młodej Sztuki „Świeża krew”. Od 2012 roku brała udział w organizowanych przez dr Bożenę Kowalską Międzynarodowych Plenerach dla Artystów Posługujących się Językiem Geometrii. Karolina Jaklewicz zajmuje się także literaturą i publicystyką. Opublikowała trzy powieści: Jasmina Berezy (2020), Czarne łabędzie, biały puch (2022) oraz „Luna” (2024). Za twórczość plastyczną była nagradzana – m.in. otrzymała wyróżnienie ZPAP we Wrocławiu za najlepszą wystawę roku 2017 oraz srebrny Medal Sztuki, Nauki i Literatury Société Académique Arts-Sciences-Letters w Paryżu (2022). W malarstwie geometryczny rygor służy do jej wyrażania zaangażowania w palące problemy współczesności. Jej prace znajdują się w krajowych i zagranicznych kolekcjach prywatnych i publicznych.

Kuratorka: Dorota Monkiewicz

 

Fot. Tomasz Zieliński

Fot. Tomasz Zieliński

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 02.04.2025 14:09

Polskie szkło artystyczne w Bratysławie

W okresie od kwietnia do września 2025 będzie można obejrzeć kilka wystaw polskich artystów szkła w Bratysławie. Ekspozycje promować będą polskie rzemiosło i sztukę szklarską na międzynarodowej scenie artystycznej, a twórczynie i twórcy zaprezentują na nich nowoczesny design oraz dzieła wykonane w tradycyjnych technikach. pokaż więcej »

Dodano: 10.04.2025 14:48

XX OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL TEATRALNY MŁODZIEŻOWE ZATARGI Z TEATREM

XX Ogólnopolski Festiwal Teatralny Młodzieżowe Zatargi z Teatrem w Bolesławskim Ośrodku Kultury! Festiwal potrwa od 11 do 13 kwietnia, a w tym roku hasłem przewodnim jest zdanie Stanisława Wyspiańskiego „Teatr mój widzę ogromny.” pokaż więcej »

Dodano: 09.04.2025 14:49

LEGNICKI JARMARK WIELKANOCNY

W dniach 12-13 kwietnia odbędzie się Legnicki Jarmark Wielkanocny. Na jarmarku będzie można znaleźć regionalne przysmaki, rękodzieło oraz świąteczne dekoracje. Dla uczestników przygotowano także warsztaty i animacje. pokaż więcej »

Dodano: 09.04.2025 13:30

Fotorelacja z Karnawału Casanovy

Kilka kadrów z „Krótkiej niesamowitej historii weneckiego karnawału”, czyli konferencji i spektaklu w strojach z epoki w wykonaniu włoskiej grupy teatralnej Compagnia de’Calza „I Antichi”. pokaż więcej »

Dodano: 09.04.2025 04:00

Scena ukraińska. Sezon II 2024/2025

W kwietniu w ramach Sceny Ukraińskiej zapraszamy na premierę spektaklu niezależnego teatru GAS "Słodko-kwaśny", 12 i 13 kwietnia w Sali Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego. pokaż więcej »

Dodano: 17.03.2025 14:30

KRUCHE KSZTAŁTY WYOBRAŹNI. Kolorowe dekady polskiego szkła Horbowy – Dajewska – Illo – Łabiński – Wójcik

Cykl wystaw monograficznych czterech wybitnych polskich artystów szkła: Zbigniewa Horbowego, Małgorzaty Dajewskiej, Mariusza Łabińskiego oraz Igora Wójcika oraz słowackiego designera Patrika Illo pod wspólnym tytułem: „KRUCHE KSZTAŁTY WYOBRAŹNI. Kolorowe dekady polskiego szkła”. pokaż więcej »

Dodano: 17.03.2025 14:15

„Inne trzy. Młode polskie szkło” wystawa w Bratysławie

„Inne trzy. Młode polskie szkło” wystawa, na której zaprezentowane zostaną prace stworzone przez artystki należące do najmłodszego pokolenia polskich projektantów szkła: Julię Ciułek, Justynę Dżaman oraz Katarzynę Pilic. pokaż więcej »

Dodano: 17.03.2025 14:00

Wystawa „Glass without Borders” w Bratysławie

Zapraszamy do Polskiego Instytutu w Bratysławie na kolejną odsłonę wystawy dzieł szkła artystycznego powstałych w ramach projektu Glass without Borders. pokaż więcej »

Skip to content