Data

9.11–2.12.2017
Wernisaż: 09.11.2017, godz. 18.00
Finisaż/Performance multimedialny: 01.12.2017, godz. 20.00

Miejsce

Galeria FOTO-GEN
Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu
Instytucji Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
pl. bpa Nankiera 8, 50-140 Wrocław
tel. 71 344 78 40
e-mail: galeria.foto-gen@okis.pl,
Galeria czynna od poniedziałku do soboty w godz. 10.00–18.00.

Bilety

Bilety: 4 zł, ulg. 2 zł. W poniedziałki wstęp bezpłatny.

Udostępnij:

Dodano:

09.11.2017 08:50

Andrzej Dudek-Dürer „Czas”

Andrzej Dudek-Dürer, urodzony i mieszkający we Wrocławiu, jest jedną z najbardziej oryginalnych, konsekwentnych i rozpoznawalnych osobowości współczesnej polskiej sztuki. Performer, autor grafik, kolaży, fotografii i filmów, a także kompozytor i muzyk tworzący zarówno własne instrumenty jak i wykorzystujący media elektroniczne, jest aktywny na bardzo wielu polach wypowiedzi.
Wystawa będzie przeglądem podstawowej problematyki i sposobów wyrazu obecnych w całej twórczości Andrzeja Dudka-Dürera, od połowy lat 60. XX wieku do chwili obecnej. Uwzględnione będą prace zrealizowane w różnych formach techniki fotograficznej, grafiki, prace wideo i nagrania dźwiękowe. Narzucającą się w nich kategorią pojęciową jest „czas”, którego wszechstronne rozumienie determinuje różne przejawy rzeczywistości. Bardzo bogata formalnie oraz ilościowo twórczość artysty, z konieczności zostanie przedstawiona w skondensowanej postaci tak, aby zaakcentować motywy i problemy najbardziej dla niego charakterystyczne  i wyrażane poprzez zróżnicowane środki techniczne.
Głównym motywem w pokazanych pracach będą fotograficzne autoportrety, w różny sposób przetwarzane, stanowiące element kolaży i fotomontaży, a także obecne w dokumentacjach performance. Ukazywanie się tam artysty jako „żywej rzeźby” dotyczy również prac odnoszących się do tzw. „sztuki spodni”, „sztuki butów” czy znaku „copyright”. Uwzględnione też będą znamienne dla artysty prace zawierające odwołania do dzieł Albrechta Dürera. Kolejną grupą dzieł będą te, które wiążą się z licznymi podróżami Andrzeja Dudka-Dürera po 1979 r. (łącznie z jego aktywnością w dziedzinie sztuki poczty), oraz realizacje wynikające z  kontaktów z innymi artystami. Twórczość z ostatniego okresu reprezentować będą wielkoformatowe autoportrety, w których wykorzystane zostały możliwości cyfrowego przetwarzania obrazu. Zaprezentowane będą też przykłady autorskich realizacji wideo oraz kompozycji muzycznych.
Wystawie będzie towarzyszyła bogato ilustrowana publikacja zawierająca też faktografię dotyczącą twórczości Andrzeja Dudka-Dürera, tekst wprowadzający oraz  fragmenty wywiadów z artystą, co pozwoli na dokładne zapoznanie się z jego koncepcją twórczą realizowaną już przeszło 50 lat. Ta ekspozycja niewątpliwie stanowić będzie jedno z najważniejszych tegorocznych wydarzeń artystycznych we Wrocławiu. Przyczyni się do utrwalenia pozycji artysty, którego dorobek znany jest już na całym świecie.
Adam Sobota

Kurator: Adam Sobota

Mecenat: Cezary Przybylski — Marszałek Województwa Dolnośląskiego
Projekt dofinansowany jest ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Patroni medialni: Pismo Artystyczne Format, DOKiS.pl, Quart Kwartalnik Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, Miesięcznik Odra, TVP 3 Wrocław, Radio Wrocław, Radio Wrocław Kultura, Radio Ram, Ziemia Kłodzka

Identyfikacja wizualna: Agata Szuba

Projekt dofinansowany przez Miasto Wrocław

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 14.04.2025 10:00

Polskie szkło artystyczne w Bratysławie

W okresie od kwietnia do września 2025 będzie można obejrzeć kilka wystaw polskich artystów szkła w Bratysławie. Ekspozycje promować będą polskie rzemiosło i sztukę szklarską na międzynarodowej scenie artystycznej, a twórczynie i twórcy zaprezentują na nich nowoczesny design oraz dzieła wykonane w tradycyjnych technikach. pokaż więcej »

Dodano: 14.04.2025 01:50

XXXIV Międzynarodowy Festiwal „Maj z Muzyką Dawną”

11 maja rozpocznie się Festiwal "Maj z Muzyką Dawną", w ramach którego odbędą się koncerty i wykłady we Wrocławiu, Strzelinie oraz Żórawinie. Tegoroczna edycja wydarzenia poświęcona jest pamięci Macieja Kieresa, wieloletniego dyrektora artystycznego festiwalu. pokaż więcej »

Dodano: 14.04.2025 05:00

Z KLASYKĄ PRZEZ POLSKĘ/ Bartnik, Kawaguchi

W dniach 24-26 kwietnia na Dolny Śląsk powróci cykl "Z klasyką przez Polskę", w ramach którego na trzech koncertach wystąpi duet sopranistki Aldony Bartnik i pianisty Naruchiko Kawaguchi.  pokaż więcej »

Dodano: 14.04.2025 04:00

ODWOŁANE! „Taniec Trzech UNESCO” w Jaworze

Z powodu intensywnych opadów deszczu wydarzenie "Taniec Trzech UNESCO", planowane 25 kwietnia, jest odwołane. O nowym terminie poinformujemy wkrótce. pokaż więcej »

Dodano: 14.04.2025 04:00

„Bo ta ziemia to gospoda / W ogromnej naszej podróży”. Sześćdziesięciolecie premiery „Księcia Niezłomnego” Teatru Laboratorium

25 kwietnia w ramach obchodów jubileuszu premiery „Księcia Niezłomnego” Teatru Laboratorium w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu odbędzie się wystawa, pokaz zapisu filmowego spektaklu oraz spotkanie z udziałem prof. Ferruccia Marottiego, prowadzenie: Jarosław Fret. pokaż więcej »

Dodano: 14.04.2025 04:00

Spektakl „HEKSY”, reż. Monika Pęcikiewicz

HEKSY dramatyczne zrodziły się z HEKS powieściowych, lecz w żadnym razie nie są z nimi tożsame. To raczej zupełnie nowy, pulsujący organizm, za który w pierwotnej wersji przygotowanej dla Teatru Dramatycznego w Warszawie odpowiadały improwizująca na podstawie swojej powieści Agnieszka Szpila i prowadząca owe wielomiesięczne improwizacje aktorka – Anna Kłos.Tekst, nad którym rozpoczął pracę Teatr […] pokaż więcej »

Dodano: 14.04.2025 03:00

Obecność. Maria Michałowska

Warszawska odsłona wystawy poświęconej twórczości Marii Michałowskiej, jednej z najbardziej znaczących artystek środowiska wrocławskiej awangardy. Wystawie towarzyszyć będzie monograficzna książka, wydana w ubiegłym roku nakładem OKiS we Wrocławiu. pokaż więcej »

Dodano: 14.04.2025 02:45

Koncert Hawdalowy – Opowieści krakowskiego Kazimierza

Zapraszamy na wyjątkowy Koncert Hawdalowy, który przeniesie Państwa w niezwykłą muzyczną podróż po krakowskim Kazimierzu – pełnym historii, magii i dźwięków nasyconych emocjami. Na scenie wystąpi znakomite Nazzar Trio. pokaż więcej »

Skip to content