Data i miejsce:

30 czerwca 2022, godz. 18:00 - Bolesławiecki Ośrodek Kultury
plac Piłsudskiego 1C, Bolesławiec
Bilet: 50 zł

1 lipca 2022, godz. 20:00 - Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji, Hala Zawiszów im. Haliny Aszkiełowicz-Wojno
Galla Anonima 1a, Świdnica
Bilet: 20 zł

2 lipca 2022, godz. 18:00- Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Bystrzycy Kłodzkiej, Sala Widowiskowa
Wojska Polskiego 20, Bystrzyca Kłodzka
Bilet: wstęp wolny

3 lipca 2022, godz. 21:00  - Amfiteatr w Lądku-Zdroju,
ul. Orla 7,w obrębie lądeckiego Parku Zdrojowego
Bilet: wstęp wolny

Udostępnij:

Dodano:

30.06.2022 06:00

Cykl koncertów „Gruzińskie opowieści” w ramach Polsko-Gruzińskiego Festiwalu Kultury

Cykl koncertów „Gruzińskie opowieści” odbywał się w ramach Polsko-Gruzińskiego Festiwalu Kultury, podczas którego wystąpili „Narodowy Chór Adżarii Batumi” oraz Adżarski Państwowy Zespół Baletowy „Khorumi”.

Festiwal odbywał się pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego – Cezarego Przybylskiego, Przewodniczącego Najwyższej Rady Autonomicznej Republiki Adżarii – Davita Gabaidze oraz Ambasadora Gruzji w Rzeczpospolitej Polskiej – Zuraba Beridze, a głównym organizatorem koncertów był Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Koncerty w ramach festiwalu współorganizowali: Bolesławiecki Ośrodek Kultury, Gmina Miasta Świdnica, Miejsko -Gminny Ośrodek Kultury w Bystrzycy Kłodzkiej oraz Stowarzyszenie Kultura u Źródeł.

Projekt współfinansowany był z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

 

Festiwal obejmował cykl koncertów w dolnośląskich miejscowościach:

30 czerwca 2022, godz. 18:00 – Bolesławiecki Ośrodek Kultury
plac Piłsudskiego 1C, Bolesławiec
Bilety w cenie 50 zł do nabycia w kasie Kina Forum oraz na stronie www.kino.boleslawiec.pl

1 lipca 2022, godz. 20:00 – Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji, Hala Lodowiska,
ul. Śląska 35, Świdnica
Bilety w cenie 20 zł do nabycia w Informacji Turystycznej w Świdnicy (Rynek 39-40)

2 lipca 2022, godz. 18:00 – Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Bystrzycy Kłodzkiej, Sala Widowiskowa
Wojska Polskiego 20, Bystrzyca Kłodzka
Bilety: wstęp wolny

3 lipca 2022, godz. 21:00 – Amfiteatr w Lądku-Zdroju,
ul. Orla 7, w obrębie lądeckiego Parku Zdrojowego
Bilety: wstęp wolny

 

 

 

ADŻARSKI PAŃSTWOWY ZESPÓŁ BALETOWY “KHORUMI”

„Khorumi” to nazwa zespołu, ale też nazwa tradycyjnego gruzińskiego tańca wojennego. Taniec ten wywodzi się z regionu Adżarii, położonego nad Morzem Czarnym, którego główną część  powierzchni stanowią góry Małego Kaukazu. Taniec „Khorumi” jest najwyższym osiągnięciem adżarskiego tańca ludowego jednak w repertuarze zespołu znajdują się również tańce z innych regionów kraju, takie, jak „Mtiuluri”, „Lazuri”, „Davluri”, „Rachuli” czy „Taniec szabel”.

Adżarski Państwowy Zespół Baletowy „Khorumi” powstał w 2002 roku na bazie adżarskiego państwowego ludowego zespołu śpiewu i tańca imienia M. Kukhianidze. Dyrektorem artystycznym zespołu jest  mistrz gruzińskiej choreografii Temuri Bibileishvili, odznaczony adżarskim Orderem Honoru.  Zespołem na co dzień opiekują się choreografki: Tamta Kervalishvili i Tornike Dolizde oraz menedżerka Lili Varshanidze. Pod opieką doświadczonych instruktorów, umiejętności taneczne w zespole rozwija około 300 osób w różnym wieku, w tym dzieci, młodzież oraz dorośli.

Od początku swojego istnienia „Khorumi” cieszy się ogromnym uznaniem publiczności na całym świecie, zachwycając profesjonalizmem, umiejętnościami technicznymi, a także oryginalną choreografią. Zespół otrzymał wiele nagród podczas gruzińskich i międzynarodowych festiwali, a także podczas Światowego Konkursu Tańców Ludowych.  W 2010 roku rząd regionu Adżarii nadał grupie status „państwowy”, stąd grupa taneczna regularnie bierze udział w występach organizowanych przez rząd Adżarii dla zagranicznych gości. Wśród znanych osobistości świata polityki, przed którymi występowali artyści, wymienić można m.in. prezydenta USA – Joe’go Bidena, kongresmena – Johna McCaina, byłego prezydent USA – Donalda Trumpa, prezydentów Ukrainy i Polski,
a także prezydent Azerbejdżanu – Ilkhama Alieva.

 

ADŻARSKI PAŃSTWOWY ZESPÓŁ WOKALNY „BATUMI”

Zespół powstał w 1991 r. z inicjatywy znanego gruzińskiego mistrza i animatora życia kulturalnego N. Surmanidze oraz władz miasta Batumi. Swoją nazwę grupa zawdzięcza więc burmistrzowi tego pięknego, gruzińskiego miasta. Dyrektorem artystycznym trzynastoosobowego BATUMI jest mistrz pieśni gruzińskiej – Temur Dolidze, a grupa jest obecnie najlepszym w Gruzji wykonawcą tradycyjnych gruzińskich pieśni ludowych, słynąc z perfekcyjnego i wyjątkowego brzmienia.

Artystyczna działalność BATUMI została doceniona przez gruzińskich mistrzów A. Erkomaishviliego i R. Gogiashviliego. Zespół jest laureatem wielu nagród konkursowych,  w tym I nagrody oraz Grand-Prix  na V Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Szwecji oraz  na Konkursie J. Kakhidze „Tbilisi Jesienią”. Grupa wokalna od początku swojego istnienia odnosi szereg sukcesów za granicą, prezentując się na festiwalach m.in. w Iranie, Turcji, Rosji, Finlandii czy Szwajcarii. Repertuar zespołu obejmuje 100 pieśni ze wszystkich regionów Gruzji, które odzwierciedlają gruzińską mentalność, opisują codzienne radości, smutki, marzenia oraz tęsknoty Gruzinów.

 

 

 

 

POLSKO-GRUZIŃSKI FESTIWAL KULTURY

Powołany do istnienia w roku 2017 Polsko-Gruziński Festiwal Kultury jest przestrzenią współpracy kulturalnej i artystycznej między regionem Dolnego Śląska a gruzińską Autonomiczną Republiką Adżarii. Festiwal ma charakter interdyscyplinarny i realizuje projekty z różnych dziedzin artystycznych, które często są projektami realizowanymi wspólnie przez artystów z Dolnego Śląska oraz z Adżarii.  Dotychczas w ramach Festiwalu zrealizowano dwa filmy dokumentalne, koncerty Adżarskiego Państwowego Chóru „Batumi”, spektakle Adżarskiego Państwowego Baletu „Khorumi”, spektakle teatru „Ocelot” ze Złotoryi oraz „Experimental Theatre” z Batumi, plenery i wystawy fotograficzne w Galerii Foto-Gen oraz w Contemporary Art Space w Batumi i wiele innych wydarzeń przybliżających obu narodom kulturę regionów. Z każdej edycji festiwalu realizowany jest reportaż ukazujący realizowany program, a jego emisja ma miejsce na antenie TVP Wrocław.

Głównym organizatorem po stronie dolnośląskiej jest  Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

 

Organizatorzy:
Bolesławiecki Ośrodek Kultury, Gminą Miasta Świdnica, Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Bystrzycy Kłodzkiej, Stowarzyszenie Kultura u Źródeł

 

Współorganizator:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

OKiS

 

 

 

 

Cykl koncertów w ramach Polsko-Gruzińskiego Festiwalu Kultury

 

Wydarzenie objęli Patronatem Honorowym:

Cezary Przybylski Marszałek Województwa Dolnośląskiego

Davit GabaidzePrzewodniczący Najwyższej Rady Autonomicznej Republiki Adżarii

 

Ambasador Gruzji w Rzeczpospolitej Polskiej – Zurab Beridze

Partner projektu:
Konsulat Honorowy Gruzji we Wrocławiu

 

 

Projekt współfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

 

 

AKTUALNOŚCI

Dodano: 01.07.2022 05:00

Międzynarodowy Konkurs Szkła im. Horbowego

1 lipca 2022 oficjalnie ogłoszono Międzynarodowy Konkurs Szkła im. Horbowego, przedsięwzięcie towarzyszące światowym obchodom Międzynarodowego Roku Szkła Organizacji Narodów Zjednoczonych./On the 1st of July 2022 there was officially announced the Horbowy International Glass Competition as an undertaking which attends the global celebration of the United Nations International Year of Glass. pokaż więcej »

Dodano: 09.08.2022 08:48

58. Międzynarodowy Plener Ceramiczno-Rzeźbiarski Bolesławiec 2022

W Bolesławcu po raz kolejny możemy gościć artystów, którzy biorą udział w 58. Międzynarodowym Plenerze Ceramiczno – Rzeźbiarskim. W tym roku artyści przyjechali z różnych części Europy, głównie z Ukrainy, ale też z Białorusi, Gruzji, Szkocji i Polski. pokaż więcej »

Dodano: 08.08.2022 15:57

Fotorelacja z XXV Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Komediowych

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z XXV Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Komediowych, który odbył się w dniach 5-7 sierpnia 2022 w Lubomierzu.     Więcej informacji o Festiwalu na stronie www.okis.pl pokaż więcej »

Dodano: 08.08.2022 05:00

Oleśnicki Festiwal Cyrkowo-Artystyczny OFCA

Jak co roku, artyści cyrkowi i sztukmistrzowie z całego świata zaprezentują się na ulicach Oleśnicy w ramach jednego z największych wydarzeń na Dolnym Śląsku. Festiwal odbędzie się w dniach 12-14 sierpnia 2022. pokaż więcej »

Dodano: 08.08.2022 04:00

LATO 2022 W Zamku Na Wodzie

Koncerty, recitale, wystawa fotografii i turniej rycerski - to wszystko od lipca do września 2022 będzie można zobaczyć w ramach letniego cyklu imprez w Zamku Na Wodzie w Wojnowicach k. Wrocławia. pokaż więcej »

Dodano: 08.08.2022 03:00

XXXIII Polsko-Czeskie Dni Kultury Chrześcijańskiej

Zapraszamy na lipcowe i sierpniowe wydarzenia artystyczne w ramach tegorocznej edycji Festiwalu w wykonaniu Danuty Gołdon- Legler oraz Ogólnopolskiego Teatru William-Es z Wałbrzycha. pokaż więcej »

Dodano: 08.08.2022 02:00

28. Bolesławieckie Święto Ceramiki

Tegoroczne 28. Bolesławieckie Święto Ceramiki odbędzie się w przedostatni weekend sierpnia w dniach 17 - 21 sierpnia 2022. pokaż więcej »

Dodano: 08.08.2022 01:00

„W lustrach Zachodu. Współczesne malarstwo gruzińskie”

Oficjalne otwarcie zbiorowej wystawy gruzińskich artystów prezentującej dzieła 14 twórców, których realizacje opierają się na klasycznych tematach malarstwa europejskiego, odbędzie się 18 sierpnia 2022 o godzinie 18:00 w Galerii Miejskiej we Wrocławiu. Wydarzeniu będzie towarzyszył koncert. pokaż więcej »

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)