Data i miejsce:

30 czerwca 2022, godz. 18:00 - Bolesławiecki Ośrodek Kultury
plac Piłsudskiego 1C, Bolesławiec
Bilet: 50 zł

1 lipca 2022, godz. 20:00 - Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji, Hala Zawiszów im. Haliny Aszkiełowicz-Wojno
Galla Anonima 1a, Świdnica
Bilet: 20 zł

2 lipca 2022, godz. 18:00- Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Bystrzycy Kłodzkiej, Sala Widowiskowa
Wojska Polskiego 20, Bystrzyca Kłodzka
Bilet: wstęp wolny

3 lipca 2022, godz. 21:00  - Amfiteatr w Lądku-Zdroju,
ul. Orla 7,w obrębie lądeckiego Parku Zdrojowego
Bilet: wstęp wolny

Udostępnij:

Dodano:

30.06.2022 06:00

Cykl koncertów „Gruzińskie opowieści” w ramach Polsko-Gruzińskiego Festiwalu Kultury

Cykl koncertów „Gruzińskie opowieści” odbywał się w ramach Polsko-Gruzińskiego Festiwalu Kultury, podczas którego wystąpili „Narodowy Chór Adżarii Batumi” oraz Adżarski Państwowy Zespół Baletowy „Khorumi”.

Festiwal odbywał się pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego – Cezarego Przybylskiego, Przewodniczącego Najwyższej Rady Autonomicznej Republiki Adżarii – Davita Gabaidze oraz Ambasadora Gruzji w Rzeczpospolitej Polskiej – Zuraba Beridze, a głównym organizatorem koncertów był Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Koncerty w ramach festiwalu współorganizowali: Bolesławiecki Ośrodek Kultury, Gmina Miasta Świdnica, Miejsko -Gminny Ośrodek Kultury w Bystrzycy Kłodzkiej oraz Stowarzyszenie Kultura u Źródeł.

Projekt współfinansowany był z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

 

Festiwal obejmował cykl koncertów w dolnośląskich miejscowościach:

30 czerwca 2022, godz. 18:00 – Bolesławiecki Ośrodek Kultury
plac Piłsudskiego 1C, Bolesławiec
Bilety w cenie 50 zł do nabycia w kasie Kina Forum oraz na stronie www.kino.boleslawiec.pl

1 lipca 2022, godz. 20:00 – Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji, Hala Lodowiska,
ul. Śląska 35, Świdnica
Bilety w cenie 20 zł do nabycia w Informacji Turystycznej w Świdnicy (Rynek 39-40)

2 lipca 2022, godz. 18:00 – Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Bystrzycy Kłodzkiej, Sala Widowiskowa
Wojska Polskiego 20, Bystrzyca Kłodzka
Bilety: wstęp wolny

3 lipca 2022, godz. 21:00 – Amfiteatr w Lądku-Zdroju,
ul. Orla 7, w obrębie lądeckiego Parku Zdrojowego
Bilety: wstęp wolny

 

 

 

ADŻARSKI PAŃSTWOWY ZESPÓŁ BALETOWY “KHORUMI”

„Khorumi” to nazwa zespołu, ale też nazwa tradycyjnego gruzińskiego tańca wojennego. Taniec ten wywodzi się z regionu Adżarii, położonego nad Morzem Czarnym, którego główną część  powierzchni stanowią góry Małego Kaukazu. Taniec „Khorumi” jest najwyższym osiągnięciem adżarskiego tańca ludowego jednak w repertuarze zespołu znajdują się również tańce z innych regionów kraju, takie, jak „Mtiuluri”, „Lazuri”, „Davluri”, „Rachuli” czy „Taniec szabel”.

Adżarski Państwowy Zespół Baletowy „Khorumi” powstał w 2002 roku na bazie adżarskiego państwowego ludowego zespołu śpiewu i tańca imienia M. Kukhianidze. Dyrektorem artystycznym zespołu jest  mistrz gruzińskiej choreografii Temuri Bibileishvili, odznaczony adżarskim Orderem Honoru.  Zespołem na co dzień opiekują się choreografki: Tamta Kervalishvili i Tornike Dolizde oraz menedżerka Lili Varshanidze. Pod opieką doświadczonych instruktorów, umiejętności taneczne w zespole rozwija około 300 osób w różnym wieku, w tym dzieci, młodzież oraz dorośli.

Od początku swojego istnienia „Khorumi” cieszy się ogromnym uznaniem publiczności na całym świecie, zachwycając profesjonalizmem, umiejętnościami technicznymi, a także oryginalną choreografią. Zespół otrzymał wiele nagród podczas gruzińskich i międzynarodowych festiwali, a także podczas Światowego Konkursu Tańców Ludowych.  W 2010 roku rząd regionu Adżarii nadał grupie status „państwowy”, stąd grupa taneczna regularnie bierze udział w występach organizowanych przez rząd Adżarii dla zagranicznych gości. Wśród znanych osobistości świata polityki, przed którymi występowali artyści, wymienić można m.in. prezydenta USA – Joe’go Bidena, kongresmena – Johna McCaina, byłego prezydent USA – Donalda Trumpa, prezydentów Ukrainy i Polski,
a także prezydent Azerbejdżanu – Ilkhama Alieva.

 

ADŻARSKI PAŃSTWOWY ZESPÓŁ WOKALNY „BATUMI”

Zespół powstał w 1991 r. z inicjatywy znanego gruzińskiego mistrza i animatora życia kulturalnego N. Surmanidze oraz władz miasta Batumi. Swoją nazwę grupa zawdzięcza więc burmistrzowi tego pięknego, gruzińskiego miasta. Dyrektorem artystycznym trzynastoosobowego BATUMI jest mistrz pieśni gruzińskiej – Temur Dolidze, a grupa jest obecnie najlepszym w Gruzji wykonawcą tradycyjnych gruzińskich pieśni ludowych, słynąc z perfekcyjnego i wyjątkowego brzmienia.

Artystyczna działalność BATUMI została doceniona przez gruzińskich mistrzów A. Erkomaishviliego i R. Gogiashviliego. Zespół jest laureatem wielu nagród konkursowych,  w tym I nagrody oraz Grand-Prix  na V Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Szwecji oraz  na Konkursie J. Kakhidze „Tbilisi Jesienią”. Grupa wokalna od początku swojego istnienia odnosi szereg sukcesów za granicą, prezentując się na festiwalach m.in. w Iranie, Turcji, Rosji, Finlandii czy Szwajcarii. Repertuar zespołu obejmuje 100 pieśni ze wszystkich regionów Gruzji, które odzwierciedlają gruzińską mentalność, opisują codzienne radości, smutki, marzenia oraz tęsknoty Gruzinów.

 

 

 

 

POLSKO-GRUZIŃSKI FESTIWAL KULTURY

Powołany do istnienia w roku 2017 Polsko-Gruziński Festiwal Kultury jest przestrzenią współpracy kulturalnej i artystycznej między regionem Dolnego Śląska a gruzińską Autonomiczną Republiką Adżarii. Festiwal ma charakter interdyscyplinarny i realizuje projekty z różnych dziedzin artystycznych, które często są projektami realizowanymi wspólnie przez artystów z Dolnego Śląska oraz z Adżarii.  Dotychczas w ramach Festiwalu zrealizowano dwa filmy dokumentalne, koncerty Adżarskiego Państwowego Chóru „Batumi”, spektakle Adżarskiego Państwowego Baletu „Khorumi”, spektakle teatru „Ocelot” ze Złotoryi oraz „Experimental Theatre” z Batumi, plenery i wystawy fotograficzne w Galerii Foto-Gen oraz w Contemporary Art Space w Batumi i wiele innych wydarzeń przybliżających obu narodom kulturę regionów. Z każdej edycji festiwalu realizowany jest reportaż ukazujący realizowany program, a jego emisja ma miejsce na antenie TVP Wrocław.

Głównym organizatorem po stronie dolnośląskiej jest  Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

 

Organizatorzy:
Bolesławiecki Ośrodek Kultury, Gminą Miasta Świdnica, Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Bystrzycy Kłodzkiej, Stowarzyszenie Kultura u Źródeł

 

Współorganizator:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

OKiS

 

 

 

 

Cykl koncertów w ramach Polsko-Gruzińskiego Festiwalu Kultury

 

Wydarzenie objęli Patronatem Honorowym:

Cezary Przybylski Marszałek Województwa Dolnośląskiego

Davit GabaidzePrzewodniczący Najwyższej Rady Autonomicznej Republiki Adżarii

 

Ambasador Gruzji w Rzeczpospolitej Polskiej – Zurab Beridze

Partner projektu:
Konsulat Honorowy Gruzji we Wrocławiu

 

 

Projekt współfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

 

 

AKTUALNOŚCI

Dodano: 06.12.2022 14:45

MIESIĘCZNIK ODRA 12/2022

DYMKOWSKI o pogrobowym sarmatyzmie • ŁUCZAK: Gen. Armagedon • GAJDZIŃSKI: Rok 2022 ku pamięci • NICIEJA: O „szkodliwej kresomanii” • Pożegnania z Rosją: BECKER, MIZURO • Rozmowy z GLUZĄ i LUCCHESIM ROMANOWICZOWA • AUGUSTYNIAK: Na targu III Rzeszy • MANTEUFFEL • KRÜGER z Dziennika pandemii • CEMBRZYŃSKA o sztuce szkła • URBANEK   SPIS TREŚCI 12/2022: 2 Maciej Dymkowski: ZRADYKALIZOWANI POGROBOWCY SARMATÓW […] pokaż więcej »

Dodano: 05.12.2022 06:00

Koncert JARMUŻEK / PAKOWSKA

Serdecznie zapraszamy wraz z artystami i Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu, na magiczny koncert “Jarmużek / Pakowska”, który odbędzie się 8 grudnia 2022, w przestrzeni Sztygarówka, w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia, godz. 18:00.     JARMUŻEK / PAKOWSKA Ten wrocławski duet łączy dolnośląskie pieśni ludowe z jazzem i elektroniką. Charyzmatyczna wokalistka, entuzjastka […] pokaż więcej »

Dodano: 05.12.2022 05:30

Otwarty Uniwersytet Poszukiwań. Współczesny teatr radykalny: przypadki Olivera Frljića, Janeza Janšy i Žigii Divjaka

Do udziału UOP zaproszeni zostali tym razem nie tylko polscy badacze i badaczki, ale i goście z Ukrainy, Białorusi, Czech i Słowenii, którzy zaprezentują w trakcie wykładów i seminariów dorobek awangard teatralnych swoich krajów oraz podejmą próbę refleksji nad ich współczesnymi aspektami. Wykład w języku angielskim. pokaż więcej »

Dodano: 05.12.2022 05:00

LUDOBÓJSTWO. Spektakl o Pier Paolo Pasolinim

Dramat "Ludobójstwo" Jacka Żebrowskiego oparty jest na tekstach włoskiego intelektualisty, pisarza i reżysera Piera Paolo Pasoliniego. Zapraszamy na zdarzenie teatralne w tym samym tytule w reżyserii czervo01 w dniu 10 grudnia 2022 o godzinie 19.00 do Wolskiego Centrum Kultury w Warszawie. pokaż więcej »

Dodano: 05.12.2022 04:30

VII Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga: Muzyczna zaduma po raz dwunasty.

Zimowe, przedświąteczne dni sprzyjają zadumie, zatrzymaniu i słuchaniu muzyki w pięknych wnętrzach. Taką atmosferę potrafią stworzyć Koncerty Adwentowe w późnobarokowym kościele pw. Św. Józefa Oblubieńca NMP w Świdnicy. Fundacja Dobrej Muzyki po raz dwunasty zaprasza na dwa popołudnia z muzyką, w czasie których zabrzmią organy Schlaga z 1870 roku. W dwie niedziele adwentu, tuż przed […] pokaż więcej »

Dodano: 05.12.2022 04:00

XXXIII Polsko- Czeskie Dni Kultury Chrześcijańskiej „Bądźmy Rodziną”

Zachęcamy do zapoznania się z październikowym programem cyklu Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej, w ramach którego przez cały rok organizowane są koncerty, wykłady, prelekcje i spotkania. pokaż więcej »

Dodano: 05.12.2022 03:00

Koncert „Kolęda jest kobietą”

Serdecznie zapraszamy na koncert: "Kolęda jest kobietą". Projekt ten na co dzień i od święta tworzą cztery znakomite instrumentalistki: Kasia Pakowska, Joanna Dudkowska, Aleksandra Awtuszewska i Małgorzata Koperska. Usłyszymy autorskie aranżacje znanych kolęd. pokaż więcej »

Dodano: 05.12.2022 02:00

KONCERT ŚWIĄTECZNY PECTUS AKUSTYCZNIE

Serdecznie zapraszamy na niezwykły i magiczny koncert akustyczny zespołu Pectus. pokaż więcej »

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)