Data i miejsce:

18 października 2024, godz. 18.00
Dom Edyty Stein
ul. Nowowiejska 38, Wrocław

22 listopada 2024, godz. 18.00
Pałac w Suchej Górnej
ul. Parkowa 6, Sucha Górna

23 listopada 2024, godz. 16.00
Dom Kultury w Gozdnicy
ul. Ceramików 25, Gozdnica

24 listopada 2024, godz. 18.00
Dolnośląska Izba Lekarska
ul. Kazimierza Wielkiego 45, Wrocław

20 listopada 2024, godz. 15.30
Teatr Zdrojowy im Fryderyka Chopina
ul. Zielona, Duszniki-Zdrój

Udostępnij:

Dodano:

18.10.2024 03:00

Dolnośląskie Salony Muzyczne

Formuła koncertów cyklu Dolnośląskie Salony Muzyczne wzorowana jest na niemalże zanikłej już tradycji dziewiętnastowiecznych salonów muzycznych. Organizowane przez szlachtę i elitę finansową były zarówno wydarzeniem kulturalnym, jak spotkaniem towarzyskim. To właśnie tam zbierali się przedstawiciele sztuki, polityki i biznesu. Rozmawiano o nowych myślach, konfrontowano idee i nawiązywano kontakty. Dla muzyków była to okazja do zaprezentowania się melomanom i mecenasom. To właśnie w salonach zaczynały się kariery największych dziewiętnastowiecznych wirtuozów.

 

DSM zostały stworzone w dwóch zasadniczych celach. Pierwszym z nich jest odrodzenie tradycji koncertów salonowych, dzięki którym publiczność miała możliwość obcować z muzyką klasyczną w nieco mniej formalny sposób, niż ma to miejsce na wielkich salach koncertowych. Dzięki temu twórczość Bacha, Mozarta i innych geniuszy była ludziom przystępniejsza, bardziej zrozumiała, a przez to bliższa. Drugim założeniem jest integracja muzycznego środowiska Dolnego Śląska oraz Saksonii na poziomie instytucjonalnym oraz personalnym. Jedną z tradycji salonowych było również zapraszanie na występy muzyków-amatorów. W związku z tym DSM angażuje w swoich koncertach i wspiera w rozwoju artystycznym utalentowanych muzycznie przedstawicieli różnych zawodów.

 

PAŹDZIERNIK 2024

Všechno nejlepší, Bedřichu!
W 2024 roku wypada ważna dla kultury czeskiej rocznica, czyli dwusetny jubileusz urodzin Bedřicha Smetany. Kompozytor czerpał inspirację z muzyki i sztuki nie tylko czeskiej, ale również niemieckiej, polskiej i węgierskiej. W związku z tym koncerty będą okazją do przybliżenia publiczności niemieckiej i polskiej nie tylko postaci jubilata, ale również pokazania wzajemnych wpływów dorobku kulturalnego tych krajów. W programie obok wirtuozowskich utworów fortepianowych Liszta (2 rapsodia węgierska), Smetany (Slavnost českých venkovanů) i Chopina (fantazja-impromptu) znajdą się również utwory wokalne Wagnera (Wesendonck Lieder). W moderacji przywoływane będą fragmenty z życia powiązanych ze sobą kompozytorów oraz informacje na temat multikulturowych korzeni utworów.

 

 

 

LISTOPAD 2024

„Goethe, Mickiewicz”
Cykl koncertów poświęcony twórczości dwóch wielkich pisarzy. W programie znajdą się wirtuozowskie utwory fortepianowe inspirowane twórczością Adama Mickiewicza (fortepianowa ballada F-dur Fryderyka Chopina) oraz Johanna Goethe’go (Król Elfów Franciszka Liszta) jak również pieśni napisane do słów obydwu poetów (między innymi pieśń Precz z moich oczu Fryderyka Chopina do słów Adama Mickiewicza). Ważnym elementem koncertu będzie ukazanie obustronnego wpływu kultury polskiej oraz niemieckiej. W tym nurcie zaprezentowane będą między innymi pieśni kompozytorów niemieckich, napisane do słów Mickiewicza (Pani Twardowska Carla Loewe) oraz polskich do słów Goethego.

W każdym koncercie bierze udział dwoje muzyków profesjonalnych: Jerzy Owczarz (fortepian, moderacja), Magdalena Wachowska/Anna Kopytko/Aleksandra Malisz (sopran/mezzosopran). Oprócz tego do części koncertów zaangażowani będą muzycy z grupy amatorskiej DSM, ich udział potwierdzany jest na miesiąc przed koncertem.

 

Projekt jest współfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Współorganizator:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 14.04.2025 10:00

Polskie szkło artystyczne w Bratysławie

W okresie od kwietnia do września 2025 będzie można obejrzeć kilka wystaw polskich artystów szkła w Bratysławie. Ekspozycje promować będą polskie rzemiosło i sztukę szklarską na międzynarodowej scenie artystycznej, a twórczynie i twórcy zaprezentują na nich nowoczesny design oraz dzieła wykonane w tradycyjnych technikach. pokaż więcej »

Dodano: 14.04.2025 01:50

XXXIV Międzynarodowy Festiwal „Maj z Muzyką Dawną”

11 maja rozpocznie się Festiwal "Maj z Muzyką Dawną", w ramach którego odbędą się koncerty i wykłady we Wrocławiu, Strzelinie oraz Żórawinie. Tegoroczna edycja wydarzenia poświęcona jest pamięci Macieja Kieresa, wieloletniego dyrektora artystycznego festiwalu. pokaż więcej »

Dodano: 14.04.2025 05:00

Z KLASYKĄ PRZEZ POLSKĘ/ Bartnik, Kawaguchi

W dniach 24-26 kwietnia na Dolny Śląsk powróci cykl "Z klasyką przez Polskę", w ramach którego na trzech koncertach wystąpi duet sopranistki Aldony Bartnik i pianisty Naruchiko Kawaguchi.  pokaż więcej »

Dodano: 14.04.2025 04:00

ODWOŁANE! „Taniec Trzech UNESCO” w Jaworze

Z powodu intensywnych opadów deszczu wydarzenie "Taniec Trzech UNESCO", planowane 25 kwietnia, jest odwołane. O nowym terminie poinformujemy wkrótce. pokaż więcej »

Dodano: 14.04.2025 04:00

„Bo ta ziemia to gospoda / W ogromnej naszej podróży”. Sześćdziesięciolecie premiery „Księcia Niezłomnego” Teatru Laboratorium

25 kwietnia w ramach obchodów jubileuszu premiery „Księcia Niezłomnego” Teatru Laboratorium w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu odbędzie się wystawa, pokaz zapisu filmowego spektaklu oraz spotkanie z udziałem prof. Ferruccia Marottiego, prowadzenie: Jarosław Fret. pokaż więcej »

Dodano: 14.04.2025 04:00

Spektakl „HEKSY”, reż. Monika Pęcikiewicz

HEKSY dramatyczne zrodziły się z HEKS powieściowych, lecz w żadnym razie nie są z nimi tożsame. To raczej zupełnie nowy, pulsujący organizm, za który w pierwotnej wersji przygotowanej dla Teatru Dramatycznego w Warszawie odpowiadały improwizująca na podstawie swojej powieści Agnieszka Szpila i prowadząca owe wielomiesięczne improwizacje aktorka – Anna Kłos.Tekst, nad którym rozpoczął pracę Teatr […] pokaż więcej »

Dodano: 14.04.2025 03:00

Obecność. Maria Michałowska

Warszawska odsłona wystawy poświęconej twórczości Marii Michałowskiej, jednej z najbardziej znaczących artystek środowiska wrocławskiej awangardy. Wystawie towarzyszyć będzie monograficzna książka, wydana w ubiegłym roku nakładem OKiS we Wrocławiu. pokaż więcej »

Dodano: 14.04.2025 02:45

Koncert Hawdalowy – Opowieści krakowskiego Kazimierza

Zapraszamy na wyjątkowy Koncert Hawdalowy, który przeniesie Państwa w niezwykłą muzyczną podróż po krakowskim Kazimierzu – pełnym historii, magii i dźwięków nasyconych emocjami. Na scenie wystąpi znakomite Nazzar Trio. pokaż więcej »

Skip to content