Miejsce:

Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie
ul. Blich 2, 38-400 Krosno

Termin:

12 stycznia – 15 marca 2018
Wernisaż: 12 stycznia 2018, godz. 17:30

Udostępnij:

Dodano:

12.01.2018 08:12

E-Glass. Kulturowe Złoto Dolnego Śląska. Wystawa

 

Uczestnicy: Małgorzata Dajewska, Igor Wójcik, dr Mariusz Łabiński, Jakub Berdych (jr), Kuba Berdych (st), dr Peter Stanicky, Oldřich Plíva, Magdalena Wodarczyk, Katarzyna Pilic, Maja Zbrożek, Magdalena Rojek, Diana Szydłowska.

Kuratorzy: Igor Wójcik i dr Mariusz Łabiński
Współpraca kuratorska: Magdalena Wodarczyk

Organizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Współorganizator: Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Honorowy patronat: Cezary Przybylski  Marszałek Województwa Dolnośląskiego
Wystawa będzie prezentacją dzieł powstałych podczas Pleneru Szkła Artystycznego E-glass, który jest unikatowym edukacyjnym przedsięwzięciem w skali kraju i transeuropejskich kontaktów z zakresu sztuki szkła na twórczej płaszczyźnie oraz wymiany nowych technologii artystycznych. Podczas pleneru i sympozjum odbyły się warsztaty artystyczne ze studentami szkła, pokazy tworzenia szkła artystycznego i designu, tworzenie witraży, szkła palnikowego i hutniczego.

E-glass realizowany był od 26 sierpnia do 2 września 2017 w Leśnej Hucie w Szklarskiej Porębie, w Stacji Turystycznej Orle w Jakuszycach (w miejscu dawnej huty Karlsthal) oraz w Hucie Szkła „Martin Štefánek” w Desnej (CZ). W najbardziej atrakcyjnym, letnim okresie wakacyjnym studenci, artyści, designerzy, przy wsparciu hutmistrzów z Polski będą „na żywo” projektowali i tworzyli szkło artystyczne i szklany design.

Uczestnikami Festiwalu w tym roku, wraz ze studentami i absolwentami Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, byli sławni designerzy i artyści: prof. Małgorzata Dajewska (PL), Igor Wójcik (PL), dr Mariusz Łabiński (PL), Jakub Berdych (jr) (CZ), dr Peter Stanicky (CZ). Pokazy formowania szkła na palniku gazowym realizowała Beata Damian-Speruda, pokazy i warsztaty techniki witrażowej absolwentka ASP we Wrocławiu, Karolina Spiak, a pokazy i warsztaty dmuchania szkła na piecu plenerowym (tzw. leśnym): Jakub Kwarciński, Maciej Siedlecki, Wojciech Boś. W projekcie merytorycznym udział wzięli również hutmistrzowie i hutnicy Huty Szkła Julia w Piechowicach i Leśnej Huty w Szklarskiej Porębie oraz przedstawiciele Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze oraz Severočeskégo Muzeum w Libercu. Zaproszeni artyści (prof. Małgorzata Dajewska, Igor Wójcik, dr Mariusz Łabiński, Jakub Berdych, dr Peter Stanicky) przeprowadzili dla studentów i gości autoprezentacje. Historycy sztuki: dr Oldrich Palata – z Muzeum Severočeskégo w Libercu i dr Justyna Wierzchucka – kustosz szkła z Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze przygotowali wykłady o historii szkła artystycznego i designu.

Dolny Śląsk to region o wybitnie bogatej historii sztuki szklarstwa. Ma ona parusetletnią tradycję i jest przykładem współpracy wielu pokoleń twórców tego regionu. Jedyny w skali Polski plener i najnowsze zjawiska w sztuce szkła są rękojmią jego oryginalności na artystycznej mapie Polski i Europy.

 

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 03.09.2024 08:00

„Stascha…” na Dolnośląskim Festiwalu Nauki

Spektakl „Stascha, czyli płomień w oddechu”, o pisarce międzywojnia Stanisławie Przybyszewskiej, powróci w połowie września do Sali Teatru Laboratorium w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Trwają zapisy na spektakle. pokaż więcej »

Dodano: 29.08.2024 11:05

Spotkania informacyjne na Dolnym Śląsku

W imieniu wszystkich współorganizatorów zapraszamy osoby zainteresowane i zajmujące się szeroko pojętą kulturą na spotkania konsultacyjne w regionie dotyczące naborów związanych z Kongresem Kultury Wrocławia i Dolnego Śląska, które rozpoczną się 2 września. pokaż więcej »

Dodano: 22.08.2024 12:57

WYBORY DO DOLNOŚLĄSKIEJ/ WROCŁAWSKIEJ RADY KULTURY

Chcesz mieć realny wpływ na politykę kulturalną naszego regionu lub miasta Wrocławia? Zgłoś swoją kandydaturę do Dolnośląskiej Rady Kultury lub Wrocławskiej Rady Kultury. Nabór kandydatów ruszy 29 sierpnia. pokaż więcej »

Dodano: 19.08.2024 13:46

Kongres Kultury Wrocławia i Dolnego Śląska

W dniach 25-26 października br. pod hasłem "Sztuka współpracy" odbędzie się Kongres Kultury Wrocławia i Dolnego Śląska adresowany do wszystkich osób zainteresowanych i zajmujących się szeroko pojętą kulturą. W programie m.in. debaty, dyskusje i warsztaty, wybory do dwóch Rad Kultury oraz działania artystyczne we Wrocławiu oraz w regionie. pokaż więcej »

Dodano: 02.08.2024 14:08

Nabór do programu: Osiedla Kultury i Sztuki

Trwa nabór projektów do programu Osiedla Kultury i Sztuki. Środki przyznawane są do momentu ich całkowitego wyczerpania. Zachęcamy do poznania listy projektów, które już otrzymały dofinansowanie w trwającym naborze. pokaż więcej »

Dodano: 03.09.2024 12:00

POLSKIE PRZEBOJE NA DOLNYM ŚLĄSKU.

Wokalista Janusz Cedro zaprezentuje najpiękniejsze piosenki polskie lat 60. i 70. podczas koncertu we Wrocławiu i Lewinie Kłodzkim. Zapraszamy 7 i 8 września o godz. 17.00. Wstęp wolny. pokaż więcej »

Dodano: 03.09.2024 12:00

10. Wrocławski Maraton Czytelniczy

7 września odbędzie się jubileuszowy, 10. Wrocławski Maraton Czytelniczy. We wspólnym czytaniu weźmie udział 100 osób, przedstawiciele świata kultury, mediów, nauki, samorządu i organizacji pozarządowych. Lekturą tegorocznego maratonu będzie jedna z najlepszych książek Marka Hłaski pt. „Piękni dwudziestoletni”. pokaż więcej »

Dodano: 03.09.2024 10:00

Nagroda Odry za rok 2023 dla Urszuli Kozioł

Po trzyletniej przerwie Redakcja i Rada Redakcyjna „Odry” postanowiły przyznać Nagrodę „Odry” Urszuli Kozioł, poetce, prozaiczce, felietonistce, przez wiele lat redaktorce „Odry”, za opublikowany w 2023 roku „Raptularz”, tom poruszających wierszy „o miłości i śmierci. / O starości. / O potrzebie rozmowy z samą sobą (od ja do ja), ale też / z imaginacyjnym kochankiem”. […] pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)