Udostępnij:

Dodano:

09.05.2021 15:19

Emisja filmu PLATERÓWKI na TVP3 Wrocław i TVP Historia

Zapraszamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Platerówki” na na antenie TVP 3 Wrocław i TVP Historia

9 maja, godz. 19.00 na TVP Wrocław
10 maja, godz. 17.00 na TVP Historia
11 maja, godz. 8.50 na TVP Historia

Film dokumentalny „Platerówki” przybliża współczesnemu odbiorcy losy polskich dziewcząt wywiezionych na Syberię przez Armię Czerwoną, która zajęła wschodnie ziemie II Rzeczpospolitej w roku 1939. Dramatyczna historia dziewcząt z Kresów jest częścią trudnych i skomplikowanych politycznie losów Polski w latach 1939-1945.

W filmie występują cztery weteranki II wojny światowej (Helena Jabłońska z domu Figura, Anna Lewkowicz z domu Figura, Wiktoria Leniartek z domu Krzywoń, Maria Starczewska z domu Kamińska), które walczyły na froncie wschodnim w 1. Samodzielnym Batalionie Kobiecym im. Emilii Plater, pododdziale piechoty Ludowego Wojska Polskiego, sił zbrojnych sformowanych z polskich zesłańców na terenie ZSRR w Sielcach nad Oką.

Bohaterki filmu wraz z 1. Samodzielnym Batalionem Kobiecym im. Emilii Plater brały udział w walkach u boku Armii Czerwonej z niemieckim okupantem. Młode dziewczyny pełnią służbę jako fizylierki, sanitariuszki, łączniczki, kwatermistrzynie i przede wszystkim jako wartowniczki. Niejednokrotnie ryzykowały życiem i ginęły, mając nadzieję na powrót do swoich domów ojczystych, z których ich w 1939 roku wysiedliła „sojusznicza” teraz Armia Czerwona.

Żołnierki były prostymi dziewczynami – najczęściej chłopkami, w ich przedwojennych domach pielęgnowano patriotyczne i religijne wartości. Problem walki z faszystowskimi Niemcami u boku wcześniejszych katów – Sowietów – był dla nich szczególnie bolesny i miał wymiar tragiczny. Po układach pokojowych w Jałcie okazało się, że nie mogą wrócić do swoich domów na Kresach, do Polski, o którą walczyły. Po wojnie muszą osiedlić się na tak zwanych „ziemiach odzyskanych”, ziemiach niemieckich okupantów. Duża część żołnierek batalionu osiedliło się w jednej wsi, która dzisiaj nazywa się, na ich cześć, „Platerówka” i leży w zachodniej części Dolnego Śląska.

fot. Daniel Jasiński

 

Reżyseria: Maciej Kieres

Scenariusz: Daniel Jasiński

KOPRODUCENCI: TVP Wrocław, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Euroregionalne Centrum Kultury i Komunikacji EuRegioKom Pieńsk

PATRONAT: Marszałek Województwa Dolnośląskiego – Cezary Przybylski

DOFINANSOWANO: ze środków TVP Historia i z Budżetu Województwa Dolnośląskiego

Kontekst historyczno-polityczny przedstawi w filmie prof. dr. hab. Grzegorz Strauchold z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

W scenach fabularyzowanych, w role historycznych bohaterek, wcieliły młode aktorki: Wiktoria Urban (Maria), Julia Kowalska (Anna), Wiktoria Grzesiak (Wiktoria), Sandra Wiertelak (Helena), oraz Weronika Pałat jako Aniela Krzywoń.

Film „Platerówki” powstaje w ramach cyklu filmowo-edukacyjnego „Dolny Śląsk pełen historii” zainicjowanego przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu oraz TVP Wrocław. Celem cyklu jest popularyzacja wiedzy
kulturowo-historycznej o Dolnym Śląsku oraz promocja regionu wśród polskiego społeczeństwa i zagranicą. Filmy emitowane są na antenach telewizji polskiej, są dostępne w Internecie za darmo, a w ramach projektu każde liceum i biblioteka powiatowa w regionie otrzymuje film wydany na płycie DVD.

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 13.05.2025 13:00

TEN JEDEN WAWEL – wycieczka do kina w Lubaniu

Zapraszamy na wycieczkę z oprowadzaniem do kina Wawel w Lubaniu, która odbędzie się 31 maja w ramach trwającej w Galerii FOTO-GEN wystawy „Te Wszystkie Raje, Komety i Polonie”. Ilość miejsc ograniczona! pokaż więcej »

Dodano: 13.05.2025 13:00

XXXIV Międzynarodowy Festiwal „Maj z Muzyką Dawną”

Zapraszamy na koncerty, wykłady i prezentacje w ramach Festiwalu "Maj z Muzyką Dawną" - wydarzenia poświęconego pamięci Macieja Kieresa, wieloletniego dyrektora artystycznego festiwalu. pokaż więcej »

Dodano: 10.04.2025 10:00

Polskie szkło artystyczne w Bratysławie

W okresie od kwietnia do września 2025 będzie można obejrzeć kilka wystaw polskich artystów szkła w Bratysławie. Ekspozycje promować będą polskie rzemiosło i sztukę szklarską na międzynarodowej scenie artystycznej, a twórczynie i twórcy zaprezentują na nich nowoczesny design oraz dzieła wykonane w tradycyjnych technikach. pokaż więcej »

Dodano: 13.05.2025 13:00

„Kiedyś różą byłam, dziś gniję w kanale” – wrocławska premiera spektaklu

Spektakl w reżyserii Roberta Traczyka to historia o Róży Luksemburg, łącząca elementy teatru politycznego, groteski i komiksowej narracji. Wrocławska premiera spektaklu odbędzie się 6 czerwca w Sali Teatru Laboratorium. Bilety już w sprzedaży. pokaż więcej »

Dodano: 13.05.2025 11:00

NOC MUZEÓW 2025 W GALERII FOTO-GEN

Po raz kolejny wraz z dziesiątkami galerii i miejsc na kulturalnej mapie Wrocławia bierzemy udział w Nocy Muzeów. Tego wieczoru będziecie mogli obejrzeć wystawę „Te Wszystkie Raje, Komety i Polonie”, a na miejscu czekać będą jej autorzy Lech Moliński i Jerzy Wypych. pokaż więcej »

Dodano: 13.05.2025 09:30

JUWENALIA 2025 #WROCŁAWRAZEM

Hubert., Lordofon, Enej i inni - wystąpią podczas wielkiego święta studenckiego, które odbędzie się w weekend 21-22 maja na terenie kampusu Politechniki Wrocławskiej. Zapraszamy na Juwenalia 2025 #WrocławRazem! pokaż więcej »

Dodano: 13.05.2025 09:00

Premiera książki poetyckiej Bogusława Michnika „Śniłem się sobie”

Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu oraz Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu zapraszają na premierę książki poetyckiej Bogusława Michnika pt. „Śniłem się sobie”. Wybór wierszy Bogusława Michnika stanowi literacką podróż przez twórczość poety, ukazując ewolucję jego stylu, tematów oraz wrażliwości artystycznej. pokaż więcej »

Dodano: 13.05.2025 08:00

KINO WYOBRAŻONE. Mateusz Rybicki x Zbigniew Kozera. Koncert

W ramach programu towarzyszącego wystawie „Te Wszystkie Raje, Komety i Polonie” wystąpią wrocławscy mistrzowie muzyki improwizowanej — Mateusz Rybicki (klarnet, saksofon) i Zbigniew Kozera (kontrabas). pokaż więcej »

Skip to content