Udostępnij:

Dodano:

17.04.2022 10:00

Emisja filmu „SZLAK SNÓW” na TVP3 Wrocław

Zapraszamy na emisję filmu „SZLAK SNÓW”,  która odbędzie się 17 kwietnia 2022 na antenie TVP3 Wrocław o godz 18:45.

 

SZLAK SNÓW to autotematyczny film opowiadający o filmach. Większość z nas kocha kino. Mamy swoje ulubione filmy, seriale, bohaterów. Ale czy potrafilibyśmy odpowiedzieć z łatwością na pytanie, czym film właściwie jest?  Jaka jest jego istota? Czy film to tylko kronika dokumentująca historię? Czy może film, jak sugerował Wojciech Jerzy Has, jest niczym sen? Czy wiemy jednak, co to w ogóle sen? A może film to jakaś „magia” jak chcą niektórzy? A może film to podróż? Podróż bohatera i widza wyruszających razem ku przygodzie w tajemniczym filmowym świecie?

Historia Wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych i zrealizowanych w niej obrazów filmowych oraz piękne plenery Dolnego Śląska stają się pretekstem, by spróbować odpowiedzieć na pytanie, jaka jest istota filmu, a także okazją do odkrycia historii polskiej kinematografii na Dolnym Śląsku oraz pięknych plenerów tego regionu.
W podróż po Dolnym Śląsku, szlakiem filmów zrealizowanych we Wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych, wyrusza prowadzący – wrocławski aktor Edwin Petrykat. Będąc w drodze Petrykat odwiedzi miejsca, w których realizowane były pamiętne sceny m.in. z takich filmów jak: „Sami Swoi”, „Wielki Szu”, „Rękopis znaleziony w Saragossie” „Pętla”, „Popiół i Diament” „Jańcio Wodnik”, „Stawka większa niż życie”, „Mała Moskwa”.

Na swojej drodze przez Dolny Śląsk i świat filmu Edwin-bohater poprowadzi widza w stronę istoty tego, czym film jest i spróbuje odpowiedzieć na pytanie: dlaczego, jako widzowie, znajdujemy w filmach coś, co jest częścią nas samych. Film poprzez tworzenie światów iluzorycznych paradoksalnie ukazuje nam prawdę o nas samych, a na Dolnym Śląsku pomagał Polakom w procesie zadomawiania się w nowym miejscu po II wojnie światowej.

Film powstał w ramach cyklu „Dolny Śląsk Pełen Historii”, którego głównym założeniem jest popularyzacja wiedzy o kulturze i historii Dolnego Śląska w Polsce i zagranicą.

 

Reżyseria: Maciej Kieres, Zbigniew Maćków
Scenariusz: Daniel Jasiński
Montaż: Jerzy Szota
Kierownik produkcji: Maciej Kasprzyk

 

Produkcja:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, TVP3 Wrocław,
Warszawska Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych
Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu

Partnerzy:

Mercedes-Benz Grupa Wróbel,
Zamek na Skale w Trzebieszowicach,
Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny,
Saco Films

Dofinansowano ze środków:
TVP Historia, Budżetu Województwa Dolnośląskiego, Fundacji KGHM

 

Projekt współfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Dolny-Slask

 

 

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 08.12.2024 09:00

Brittleness / Performance

We wtorek, 10 grudnia zapraszamy do Instytutu im. Jerzego Grotowskiego na ostatnie w tym roku wydarzenie z zakresu performance, którego hasłem przewodnim jest słowo „Brittleness”. pokaż więcej »

Dodano: 08.12.2024 08:00

Spotkanie promujące monografię „Karolina Jaklewicz. Geometria w stanie napięcia”

Spotkanie promujące najnowszą publikację Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu:  monografię „Karolina Jaklewicz. Geometria w stanie napięcia” wydaną pod red. Doroty Monkiewicz. Rozmowę poprowadzi: Dorota Monkiewicz Osoby prelegenckie: Karolina Jaklewicz, Piotr Lisowski, Agata Małodobry pokaż więcej »

Dodano: 08.12.2024 07:00

„Muzyczne Czwartki” w Jeleniej Górze 2024

„Grudniowe Świętowanie” to koncert kameralny w wykonaniu uczniów i pedagogów PSM I i II stopnia w Jeleniej Górze, który odbędzie się 12 grudnia w Galerii Karkonoskiej. Serdecznie zapraszamy. pokaż więcej »

Dodano: 08.12.2024 06:00

WARSTWY Sinta Werner

Punktem wyjścia narracji wystawy Sinty Werner stała się przestrzeń Galerii FOTO-GEN, w której jak w soczewce skupia się historia miasta Wrocławia. Narracja wystawy „Warstwy“ zbudowana została wokół głównych źródeł inspiracji Sinty Werner. Artystka skupia się na wrocławskim modernizmie, widząc w nim kulturową spuściznę miasta i istotny element jego tożsamości. pokaż więcej »

Dodano: 08.12.2024 06:00

Ratownik. Szaleniec czy pasjonat? Rozmowa Long Table 

Czy ratowanie zabytków jest pasją, czy szaleństwem? Kim są ratownicy - ludzie, którzy ratują zabytki? Na podobne pytania odpowie Marek Sztark z Dolnośląskiego Laboratorium Kultury podczas spotkania long table 13 grudnia w Tarczynie. Zapraszamy! pokaż więcej »

Dodano: 08.12.2024 06:00

Grudniowe pokazy spektaklu „Maria Skłodowska-Curie w mowie obronnej”

13 i 14 grudnia zapraszamy do Instytutu im. Jerzego Grotowskiego na kolejne pokazy spektaklu o życiu słynnej noblistki oraz wyzwaniach i dylematach tej wybitnej naukowczyni. pokaż więcej »

Dodano: 08.12.2024 06:00

„Z jazzem przez Polskę” | Tomasz Wendt „Daily Things”

Wrocławski saksofonista jazzowy, Tomasz Wendt, wystąpi w połowie grudnia ze swoim projektem „Daily Things" i znakomitymi artystami polskiej sceny jazzowej w ramach cyklu koncertowego „Z jazzem przez Polskę". pokaż więcej »

Dodano: 08.12.2024 06:00

„Jesień” – spektakl Teatru Polskiego w Podziemiu

W grudniu zapraszamy na kolejne pokazy najnowszego spektaklu Teatru Polskiego w Podziemiu, scenicznej adaptacja powieści Ali Smith „Jesień" w reżyserii Katarzyny Minkowskiej. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)