Udostępnij:

Dodano:

22.05.2017 15:11

Grzegorz Przyborek. Archipelag autentycznych fikcji

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Galeria FOTO-GEN
Wystawa: 23 czerwca – 15 lipca 2017
Wernisaż: 23 czerwca 2017, godz. 18.00
Kurator: Manfred Bator

 

 

23 czerwca 2017 roku o godz. 18.00 w Galerii FOTO-GEN Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu otwarta zostanie wystawa „Archipelag autentycznych fikcji” profesora Grzegorza Przyborka. Na wrocławskiej wystawie artysty zaprezentowane zostanie kilka najważniejszych cykli prac Przyborka powstałych od 1990 do 2015 roku: Wspomnienia z Arles, Hotel Europa, Thanatos, Szczury, Nie-Lot. Składają się na nie fotografie, rysunki i obiekty. Każda z serii jest osobną opowieścią o przestrzeni i dyskursem artysty z przeniesieniem tej przestrzeni w obraz (Grzegorz Przyborek, Archipelag autentycznych fikcji).

Obiekty czy konstrukcje, które według wcześniejszego projektu buduje, artysta przenosi w fikcyjną przestrzeń obrazu fotograficznego. Fotografia daje mu możliwość powołania do życia świata, który w obrazie fotograficznym egzystuje samodzielnie. Świadomość „obrazo-światów” wyznacza całą twórczość Grzegorza Przyborka – podmiotu filozofującego i (s)twórczego zarazem, afirmującego iluzję realności istnienia świata i przemijalności jego doświadczania, przełożonego na fantazmaty – realne obrazy nie przedmiotów, ale spostrzeżeń, przeżyć i wyobraźni pozostającej na usługach intelektu. To wgląd w siebie, w wewnętrzne spojrzenie na świat i swoją w nim obecność, i co najważniejsze, w sensy wynikające z tych relacji, które generują przekaz zawarty w szkicach, fotoobiektach, instalacjach czy obiektach przestrzennych.

Grzegorz Przyborek przemawia za pośrednictwem języka sztuki wyłącznie w imieniu własnym, a to, że przekaz artysty ma charakter uniwersalny, jest wyłącznie pochodną oryginalnej jakości  przemyśleń i odczuć twórcy i  jego wirtuozerskiego warsztatu artystycznego. „Autentyczne fikcje” są prawdziwe, bo umocowane bytowo w jedynej możliwej realności – w niewzruszonym istnieniu „ja”. Tu kwestią nie jest podobieństwo, a tym bardziej tożsamość rzeczy z jej widokiem, bo obraz nigdy nie był, bo i być nie może, emanacją materii – obrazy nie istniejąc niezależnie od postrzeżenia czerpią swoją egzystencję i adekwatność od podmiotu filozofującego; ich istnienie jest czysto intencjonalne. Wydaje się, że to zupełnie fenomenalne, niemające swojego odpowiednika w sztuce nurtu fotomedialnego, sprzężenie wyobraźni i intelektu z talentem artysty intermedialnego decyduje o wartości sztuki Przyborka – artysty myśliciela.

//
Grzegorz Przyborek – absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Dyplom na Wydziale Grafiki w l974 roku.  Od 1976 roku jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Akademii Sztuk Pięknych  im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi oraz w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Jest autorem licznych tekstów o fotografii. Ma w swoim dorobku dydaktycznym wielu wychowanków aktywnie działających w sztuce. Uprawia twórczość w zakresie fotografii, mediów elektronicznych, obiektu, instalacji, rysunku, grafiki, rzeźby oraz z pogranicza innych dyscyplin sztuki. Brał udział w kilkuset wystawach w Polsce oraz za granicą. Posiada prace w zbiorach: Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, Stadtmuseum Gross-Gerau, Niemcy, Collectiones des Artotheques „Photographie d’Auteur”, Lyon, Francja, Promocje Broncolor, Szwajcaria, Promocja Radici-Group, Bergamo, Włochy, Fond National d’Art Contemporain (FNAC), Francja, Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, Wrocław, Wielkopolskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, Poznań i w kolekcjach prywatnych.

Mecenat: Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego

Organizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Projekt dofinansowany jest ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Patroni medialni: Radio Wrocław Kultura, Pismo Artystyczne Format, Miesięcznik Odra, DOKiS.pl, miesięcznik „Ziemia Kłodzka”, DYSKURS Pismo Naukowo-Artystyczne ASP we Wrocławiu, Quart Kwartalnik Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, Made-in-photo.com, Radio Wrocław, TVP Kultura, TVP Wrocław, Radio RAM

Galeria FOTO-GEN
Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu
Instytucji Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
bpa Nankiera 8, 50-140 Wrocław
tel. 71 344 78 40, e-mail: galeria.foto-gen@okis.pl
Galeria czynna od poniedziałku do soboty w godz. 10.00–18.00

Bilety i wstęp:
Bilety: 4 zł, ulg. 2 zł. W poniedziałki wstęp bezpłatny

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 28.04.2025 05:00

XXXIV Międzynarodowy Festiwal „Maj z Muzyką Dawną”

11 maja rozpocznie się Festiwal "Maj z Muzyką Dawną", w ramach którego odbędą się koncerty i wykłady we Wrocławiu, Strzelinie oraz Żórawinie. Tegoroczna edycja wydarzenia poświęcona jest pamięci Macieja Kieresa, wieloletniego dyrektora artystycznego festiwalu. pokaż więcej »

Dodano: 10.04.2025 10:00

Polskie szkło artystyczne w Bratysławie

W okresie od kwietnia do września 2025 będzie można obejrzeć kilka wystaw polskich artystów szkła w Bratysławie. Ekspozycje promować będą polskie rzemiosło i sztukę szklarską na międzynarodowej scenie artystycznej, a twórczynie i twórcy zaprezentują na nich nowoczesny design oraz dzieła wykonane w tradycyjnych technikach. pokaż więcej »

Dodano: 28.04.2025 13:09

Tomik Roberta Gawłowskiego nominowany do Orfeusza

Z radością informujemy, że tomik poetycki Roberta Gawłowskiego „Otium i inne wiersze rzymskie”, wydany nakładem OKiS we Wrocławiu w 2024 r., otrzymał nominację do Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego ORFEUSZ. pokaż więcej »

Dodano: 28.04.2025 10:00

„Kiedyś różą byłam, dziś gniję w kanale” – premiera spektaklu

Spektakl w reżyserii Roberta Traczyka to historia o Róży Luksemburg, łącząca elementy teatru politycznego, groteski i komiksowej narracji. Wrocławska premiera spektaklu odbędzie się w czerwcu w Sali Teatru Laboratorium, natomiast w maju spektakl będzie prezentowany na Festiwalu PESTKA. pokaż więcej »

Dodano: 28.04.2025 10:00

NASZA BIAŁO-CZERWONA. Uroczystości majowe w Bolesławcu

W dniach 1-3 maja zapraszamy do Bolesławca na uroczystości związane z obchodami Dnia Flagi Rzeczpospolitej i Święta Narodowego Trzeciego Maja. W programie liczne koncerty. pokaż więcej »

Dodano: 28.04.2025 10:00

„Dziki Zachwyt – Majówka Country 2025”

W dniach 1–3 maja w „Western City” w Karpaczu odbędzie się trzydniowa Majówka Country. W programie liczne koncerty, warsztaty taneczne, konkurs tańca liniowego, pokazy jeździeckie, animacje dla dzieci, a także konkursy. pokaż więcej »

Dodano: 28.04.2025 09:00

14. Targi Książki Regionalnej Silesiana

Zapraszamy na stoisko Wydawnictwa OKiS we Wrocławiu na 14. Targach Książki Regionalnej SILESIANA, które odbywają się w dniach 8-11 maja we Wrocławiu. Nasza oferta wydawnicza dostępna również na www.sklep.okis.pl pokaż więcej »

Dodano: 28.04.2025 09:00

Night Music Therapy

8 maja w Showroom Sound Experience we Wrocławiu odbędzie się inauguracja cyklu "Night Music Therapy". Dawid Pawlukanis i Michał Macewicz zabiorą nas świat muzyki ambientowej przy dźwiękach perkusji i elektroniki. pokaż więcej »

Skip to content