Udostępnij:

Dodano:

29.06.2021 13:42

HCM

Czytanie w ciemności na podstawie prozy eksperymentalnej Andrzeja Urbańskiego pt. HCM

 

DŹWIĘKI I REŻYSERIA: CZERVO01

 

Premiera: 29 czerwca 2021
Sala Teatru Laboratorium
Przejście Żelaźnicze, Rynek-Ratusz 27, Wrocław

 

„Jeżeli ktoś nie wiedział dotąd, jak działa sprzężenie myśl-umysł-rzeczywistość, to słuchając prozy-nieprozy Andrzeja K. Urbańskiego może to lepiej zrozumieć. Jak mówił Gurdżijew – człowiek-maszyna nie może nic czynić. Wszystko mu się zdarza. Na nic nie ma wpływu. Nie widziałem dotąd dosadniejszej artystycznej ilustracji tej metafory. To co jest w nas mechaniczne (umysł), zawsze oczekuje od życia i sztuki jakiegoś efektu, puenty i organizuje rzeczywistość w wyobraźni pod te założenia, we wszystkim doszukując się sensu”.

Maciej Milach

 

 

 

 

Informacja o twórcach:

Marcin Czerwiński (czervo01) – ur. 1971, wydawca strony literacko-artystycznej plazaciemnia.pl, pomysłodawca i realizator projektu teatralnego „Ciemnia” (reżyserował m.in. „Wąwóz snów”, „Kościuszko–wieszanie”, „Ludobójstwo”). Założyciel i przez dwie dekady redaktor naczelny czasopisma „Rita Baum”. Nauczyciel akademicki, literaturoznawca, autor książek o literaturze: „Smutek labiryntu” (2013), „Maszyna przecząca” (2014) oraz wielu artykułów naukowych, w tym o twórczości Brunona Schulza. Kurator na festiwalach sztuki w Kłodzku i Słubicach. Realizator wrocławskiej Nocy Performerów (2017-2019). Wydawca, performer, eseista, autor tomu wierszy „Miniaturzyści esperanto” (2020). Publikował w szeregu czasopism literackich, artystycznych i naukowych. Mieszka we Wrocławiu.

Andrzej Urbański (ur. 1963) – zajmuje się wideo, instalacją, malarstwem, fotografią, rzeźbą oraz książką artystyczną. Od 1988 roku swoje prace prezentuje na wystawach, pokazach oraz najważniejszych festiwalach filmowych i sztuki mediów, m.in. w ramach Biennale Sztuki Mediów WRO we Wrocławiu (regularnie od 1991 roku.), N.E.W.S. Baltic Art Biennale (Szczecin, Ryga, Visby 1999-2000), Image Forum Festival (Tokio, Yokohama, Kioto, Fukuoka, 2002), International Rotterdam Film Festival (2002), Warsaw Electronic Festival (2003), a także m.in. w Muzeum M. Chagalla w Witebsku, Muzeum Narodowym w Szczecinie, Museum Moderner Kunst Ludwig Stiftung oraz w Kunsthalle w Wiedniu, w galeriach Bunkier Sztuki w Krakowie, Wozownia w Toruniu, Kronika w Bytomiu, BWA we Wrocławiu i Zielonej Górze, Instytucie Sztuki Wyspa w Gdańsku. Jego prace wideo powstawały we współpracy z ośrodkami Telewizji Polskiej we Wrocławiu i Szczecinie, są częścią wielu kolekcji. Juror pierwszej polskiej edycji festiwalu The One Minutes (2006). Laureat drugiej nagrody Międzynarodowego Biennale Sztuki Mediów WRO (1999) oraz Wyróżnienia Honorowego Międzynarodowego Festiwalu transmediale w Berlinie (2003); w roku 2010 otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mieszka i pracuje we Wrocławiu, gdzie kontynuuje swój wieloletni projekt „Widok bez okna”.

Orfeusz Jakubiszyn aktor, performer. Związany z niezależnymi grupami artystycznymi Wrocławia. W latach 80. z Pomarańczową Alternatywą brał udział w nieformalnych działaniach parateatralnych i literackich. Adept Studia Pantomimy przy Wrocławskim Teatrze Pantomimy Henryka Tomaszewskiego, uczeń wydziału aktorsko-wokalnego Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia we Wrocławiu. Współpracuje z Teatrem Formy, Wrocławskim Teatrem Pantomimy, Studiem Matejka, Instytutem Grotowskiego, Więcej niż Teatr, Te-O-Ka. Uczestnik warsztatów z obszarów teatru fizycznego, improwizacji, butoh, dramatu, teatroterapii, terapii uzależnień. Wolontariusz Domów Pomocy Społecznej.

 

 

Producenci i organizatorzy:
Plaża i Ciemnia || plazaciemnia.pl (Marcin Czerwiński)
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Spektakl dofinansowany z Budżetu Województwa Dolnośląskiego.

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 15.11.2024 10:01

Zmarł Olgierd Krzysztof Gubrynowicz

Z żalem zawiadamiamy o odejściu Olgierda Krzysztofa Gubrynowicza. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w czwartek 21.11.2024  na cmentarzu Grabiszyńskim we Wrocławiu o godz. 12.00. Rodzinie składamy wyrazy głębokiego współczucia. Cześć Jego pamięci! pokaż więcej »

Dodano: 12.11.2024 14:08

MIESIĘCZNIK „ODRA” 11/2024

SURDYKOWSKI: „Europa” na mieliźnie • ORZECHOWSKI o wyborach w Austrii ROZMOWY z SAFJANEM, GÓRALCZYKIEM i ANNUSEWICZEM SUPADY: Hłasko w Niemczech • „Pełnia” białoruska • CHMIELEWSKI o Obrazie TONGO EISEN-MARTIN – poezja • ZALEWSKI o WALDMAN pokaż więcej »

Dodano: 11.11.2024 07:00

„Jesień” – prapremiera

Już wkrótce najnowsza premiera Teatru Polskiego w Podziemiu to sceniczna adaptacja powieści Ali Smith „Jesień" w reżyserii Katarzyny Minkowskiej – jednej z najzdolniejszych artystek najmłodszego pokolenia. pokaż więcej »

Dodano: 11.11.2024 07:00

3KWADRA – KARKONOSKA NOC ELEKTRONICZNEJ AWANGARDY /STARY KSIĘŻYC – SIERP/

Zapraszamy na multimedialne przedsięwzięcie do schroniska HALA SZRENICKA. Trwający dwa dni projekt stanowi sensoryczną podróż, w której waloryzacji ulega dźwięk, obraz oraz indywidualne relacje z naturą. pokaż więcej »

Dodano: 11.11.2024 06:00

Spotkanie na temat książki „Miejsce życzliwe. Rzecz o Targu pod Młynem Sułkowice”

Spotkanie promujące książkę „Miejsce życzliwe. Rzecz o Targu pod Młynem Sułkowice" Marty Hożewskiej. W swoim reportażu autorka wnikliwie opisuje realia jednego z najsłynniejszych targowisk we Wrocławiu. pokaż więcej »

Dodano: 11.11.2024 05:00

Scena ukraińska. Sezon II 2024/2025

16 i 17 listopada w Sali Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego odbędą się kolejne pokazy spektaklu niezależnego teatru GAS "Wiosna, lato, jesień, zima i znowu wiosna". pokaż więcej »

Dodano: 11.11.2024 04:30

„Rzeczpospolita Śpiewająca” koncert z okazji Święta Niepodległości Polski

Zapraszamy na radosne, wspólne śpiewanie starych i nowych piosenek o Polsce, które odbędzie się 17 listopada 2024 o godzinie 16:00 w Centrum Historii Zajezdnia. pokaż więcej »

Dodano: 11.11.2024 04:00

„Muzyczne Czwartki” w Jeleniej Górze 2024

„Listopadowe krople deszczu” to koncert kameralny w wykonaniu uczniów i pedagogów PSM I i II stopnia w Jeleniej Górze, który odbędzie się 21 listopada w Galerii Karkonoskiej. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)