Data i miejsce:

20–23 czerwca 2024,
Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego,
Księcia Witolda 62, Wrocław

Bilety:

Bilety można kupić online za pośrednictwem strony internetowej Instytutu im. Jerzego Grotowskiego: www.bilety.grotowski-institute.pl
Bilety na pojedynczy spektakl: normalny 35 PLN / ulgowy 25 PLN
Karnet na wszystkie prezentowane spektakle i wydarzenia festiwalowe: 80 PLN
Bilet dla osób z niepełnosprawnością: ulgowy 25 PLN (dla opiekuna 1 PLN)
Na czytania performatywne wstęp wolny, wymagana rezerwacja bezpłatnej wejściówki

Udostępnij:

Dodano:

20.06.2024 06:00

III Festiwal Teatru na faktach „Rzeczy zbędne”

Rzeczy zbędne pojawiają się w plecaku uciekinierki z Mariupola, gdy podróżuje dwie doby przepełnionym pociągiem na granicę z Polską. Okazuje się, że ze wszystkich drobnych bibelotów, które można spakować w 15 minut przed kolejnym nalotem, najważniejsze są jabłko i stary batonik. Inaczej czeka ją głód. Książki, pamiętniki, stare misie, kamyki z domowego ogródka i zdjęcia ukochanych zajmują tylko cenne miejsce.

Nie tylko przedmioty bywają rzeczami zbędnymi. Dla jednych stają się nimi także idee i wartości, wydawałoby się – niezbywalne, podczas gdy inni są gotowi poświęcić dla nich wszystko. To wolność w Białorusi, człowieczeństwo na pograniczu polsko-białoruskim czy pokój w Rosji.

To także „rzeczy zbyteczne”, o których mówi Jacek Hołówka w rozmowie z Karoliną Lewestam, takie jak literatura lub opera – rzeczy „niekonieczne”, przynoszące przyjemność przełamania prozy własnego życia, a zarazem poszerzające jego perspektywę.

My, podążając tym tropem, do listy rzeczy zbędnych” dopisujemy teatr – z przekonaniem, że na scenie możemy opowiedzieć każdą, nawet najdrobniejszą i najcichszą opowieść.

Książka, słowo, gest sprzeciwu, całe osobiste światy pozwalają trwać naszym bohaterom, wypełniają przestrzeń w plecaku między starym batonikiem a jabłkiem. Co powinno się zabrać ze sobą do nowego domu? A co za sobą pozostawić?

Podczas Festiwalu Teatru na faktach chcemy opowiadać o zwykłych ludziach podejmujących niezwykle trudne decyzje. Każdy ze spektakli i każde z czytań performatywnych będzie się odnosić do prawdziwych bohaterów i zdarzeń. Twórcy i twórczynie wsłuchują się w historie dziejące się tu i teraz, najaktualniejsze i najdrażliwsze. Wiele z nich zostanie opowiedzianych po raz pierwszy tak głośno i z taką mocą.

Zaprezentujemy spektakle o osobistej wierze, o migracji, o uwięzieniu, o pracy bez końca i braku perspektyw na godziwe zajęcie, o mniejszości i wykluczeniu. Każda z tych historii wydarzyła się gdzieś w Polsce, a czasami poza jej granicami. W programie III edycji festiwalu znajdziecie premierowe pokazy dokumentalne, najciekawsze i najnowsze  realizacje wrocławskiego Teatru na faktach, a także produkcje gościnne, z ostrzeliwanego rakietami Charkowa czy z białoruskiej celi.

Tradycyjnie już pokazom i czytaniom będą towarzyszyć dyskusje z bohaterami i bohaterkami spektakli, osobami eksperckimi i aktywistycznymi. Możliwość rozmowy stanowi dla nas dopełnienie spektaklu i jest formą zwerbalizowania problemu, możliwością zadania pytania u źródła.

Festiwal będzie w całości dostępny dla osób z niepełnosprawnością ruchową, a wybrana część programu zostanie przystosowana dla osób z dysfunkcją słuchu i z niepełnosprawnością wzroku.

W ramach festiwalu odbędzie się II edycja Konkursu na Dokumentalne Czytanie Performatywne. Jury złożone z twórców teatralnych, dziennikarzy i pisarzy wyłoni tekst, który zostanie wystawiony na scenie Instytutu Grotowskiego w przyszłym sezonie. W zeszłym roku zwyciężył „Tłusty czwartek” Anastazji Charitonowej, który w formie pełnoprawnego spektaklu będzie miał premierę podczas tegorocznego festiwalu.

Jakub Tabisz

 

Jakub Tabisz jest twórcą spektakli dokumentalnych „Pogranica”, „Nowi”, „Kwarantanna”, „Paraliż. Sprawa Igora Stachowiaka” oraz akcji performatywnej „Bohater.dok”. Był dwukrotnie nominowany (w latach 2019 i 2021) do Wrocławskiej Nagrody Artystycznej, został także wyróżniony tytułem „30 Kreatywnych Wrocławia 2021”. Na co dzień pracuje w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego, gdzie prowadzi projekt „Teatr na faktach”. Jest dyrektorem artystycznym festiwalu Teatru na faktach.

 

Więcej informacji o festiwalu na stronie www.grotowski-institute.pl

 

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 13.06.2025 06:00

60. Międzynarodowy Festiwal Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju

W dniach 19-22 czerwca odbywa się jubileuszowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju, które ponownie stanie się muzycznym sercem Polski! Wydarzenie łączy bogactwo tradycji z nowoczesnym brzmieniem, prezentując wybitne dzieła oraz znakomitych artystów. pokaż więcej »

Dodano: 13.06.2025 06:00

KSIĘSTWO CZOCHA – TWIERDZA RYCERSKA. FESTIWAL PEŁEN UNIESIEŃ!

Odwiedź jeden z najpiękniejszych zamków na Dolnym Śląsku i poczuj emocje średniowiecznych turniejów rycerskich, pokazów sokolniczych, piękno tańców, zabaw i zwyczajów dworskich. To wszystko podczas dorocznego święta Księstwo Czocha, które odbędzie się już 19-21 czerwca w Zamku w Leśnej. pokaż więcej »

Dodano: 13.06.2025 05:00

„SŁOJE DRZEWA” | Premiera

Spektakl, w którym fragmenty prozy Urszuli Kozioł, wybrane jej wiersze oraz cytaty z esejów i felietonów składają się na literacki portret wybitnej poetki, od lat związanej z Wrocławiem. pokaż więcej »

Dodano: 13.06.2025 04:30

GET-STANKIEWICZ W FOTOGRAFII JACKA SAMOTUSA – WYSTAWA W RAMACH JATKOWISKA 2025

Zapraszamy na wystawę fotografii Jacka Samotusa która odbędzie się 21 czerwca w Galerii Arts and Prints podczas Jatkowiska 2025 – święta sztuki i wspólnoty artystycznej na ul. Jatki. pokaż więcej »

Dodano: 13.06.2025 04:00

Święto Wrocławia 2025 – Wielki Piknik z atrakcjami na Pawłowicach

Taniec, muzyka, śpiew, regionalne potrawy i stroje – będzie smacznie, kolorowo i międzykulturowo. 22 czerwca w należącym do Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu parku Pawłowickim odbędzie się wydarzenie „Razem we Wrocławiu: Wielki Wrocławski Piknik” w ramach Święta Wrocławia 2025. pokaż więcej »

Dodano: 13.06.2025 03:00

Festiwal Polskiego Performance (nie) Obecność w Pradze

2 edycja Festiwalu Polskiego Performance będzie miała miejsce w Pradze, w czerwcu 2025. Program tegorocznego Festiwalu skupi się na krytycznej analizie języka, zachęcając widzów do głębszej refleksji nad polityczną i społeczną odpowiedzialnością słów. pokaż więcej »

Dodano: 13.06.2025 03:00

Warsztaty florystyczne „Dzieła kwiatem malowane”

Projekt pt. „Dzieła kwiatem malowane” to cykl kilkunastu spotkań dla artystów, inspirowanych patronką roku Marią Pawlikowską- Jasnorzewską. Inicjatywa ta w oryginalny sposób łączy poezję z florystyką. pokaż więcej »

Dodano: 13.06.2025 02:30

„Taniec z Melpomeną. Szkice teatralne” Grzegorz Ćwiertniewicz

Już wkrótce w sprzedaży stacjonarnej w siedzibie OKiS oraz w księgarni internetowej znajdzie się nasza nowość wydawnicza – „Taniec z Melpomeną. Szkice teatralne” Grzegorza Ćwiertniewicza. pokaż więcej »

Przejdź do treści