Udostępnij:

Dodano:

30.12.2020 12:01

Marek Dyżewski „Ocalić od zapomnienia”

Książka stanowi zbiór trzydziestu esejów poświęconych polskiej kulturze muzycznej ostatnich dekad. Prezentuje wybitnych twórców tej kultury oraz jej najbardziej doniosłe, mające wagę w skali międzynarodowej, zjawiska. W przeciwieństwie do praktykowanej dziś w naszym kraju publicystyki muzycznej, ograniczającej się do opisu bieżących wydarzeń, intencją autora jest pogłębione spojrzenie na rzeczywistość muzyki polskiej, odzwierciedlające jej dokonania w szerszym horyzoncie czasowym.

Większość tekstów niniejszej antologii, bo aż dwadzieścia jeden, związana jest z Wrocławiem. To dogodna okazja, by ukazać kulturotwórcze znaczenie pewnych instytucji – takich na przykład, jak festiwal Wratislavia Cantans czy pamiętna wystawa Wrocław 2000 – Moje Miasto,  festiwal Gaudeamus bądź też Dni Muzyki Starych Mistrzów. Obok tekstów poświęconych muzycznym arcydziełom Jana Sebastiana Bacha, Claudia Monteverdiego, Fryderyka Chopina, Roberta Schumanna, Antona Brucknera czy Giuseppe Verdiego ­ istotną część książki stanowią eseje o wybitnych interpretatorach muzyki, takich jak Andrzej Markowski, Tatiana Szebanowa, Gustav Leonhardt, Edmund Kajdasz, Stanisław Krukowski i Jan Ślęk.

Walorem publicystyki Marka Dyżewskiego jest postrzeganie muzyki z perspektywy jej związków z innymi dziedzinami sztuki i kultury, a także – jasność przekazu, zwięzłość, retoryczna elegancja i swego rodzaju muzyczność, przejawiająca się w budowie słownych fraz.

O autorze

Marek Dyżewski jest absolwentem wrocławskiej Akademii Muzycznej, w której kształcił się pod kierunkiem prof. Barbary Hesse-Bukowskiej. Studiował również historię sztuki na uniwersytetach we Wrocławiu i Wiedniu oraz na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Odbył też staż naukowo-badawczy na uniwersytecie w Brukseli. W radiu i telewizji komentował odbywające się w Polsce międzynarodowe imprezy muzyczne: Festiwal Oratoryjno-Kantatowy Wratislavia Cantans, Konkurs Dyrygencki im. Grzegorza Fitelberga, Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego i Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Prowadził wykłady na wszystkich polskich uczelniach muzycznych, a także w: Berlinie, Bonn, Hamburgu, Norymberdze, Brukseli, Paryżu, Sankt Petersburgu, Wiedniu i Waszyngtonie. W latach 1990-1994 był rektorem wrocławskiej Akademii Muzycznej. Uczelnia ta zawdzięcza mu wybudowanie nowej, okazałej siedziby, wzmocnienie kadry profesorskiej, powołanie do życia nowych specjalności, wzbogacenie instrumentarium oraz rozwinięcie kontaktów międzynarodowych.

 

Teksty: Marek Dyżewski

Redakcja językowa i korekta: Bogusława Krzczanowicz

Projekt graficzny i łamanie: Julita Gielzak

Koordynacja wydawnicza: Marta Przetakiewicz

Wydawca: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Druk:  Drukarnia JAKS

ISBN 978-83-65892-66-9

Format: 16 x 24 cm | liczba stron: 336 | oprawa: twarda obita płótnem

Język: polski

Cena: 50 zł + koszt wysyłki, nakład wyczerpany

Dodruk 2021

Książkę można zamówić pisząc na adres: wydawnictwa@okis.pl

Więcej o publikacji na: www.okis.pl

Partnerem wydawniczym książki jest Strefa Kultury Wrocław w ramach Wrocławskiego Programu Wydawniczego

Projekt współfinansowany z Budżetu Województwa Dolnośląskiego

*Książka „Ocalić od zapomnienia” otrzymała wyróżnienie w 61. Konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek na Najpiękniejszą Książkę Roku 2020 w kategorii książki naukowe, popularnonaukowe (humanistyka).

*Książka „Ocalić od zapomnienia” Marka Dyżewskiego nominowana do Nagrody Edytorskiej Pióro Fredry 2021

 

 

 

 

Autor zdjęć: Artur Korzeniowski

 

RECENZJE

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu opublikował zbiór znakomitych esejów Marka Dyżewskiego, zatytułowany znacząco „Ocalić od zapomnienia”. Cechą wspólną wszystkich tekstów jest oszałamiająca erudycja, piękna polszczyzna, a przy tym subtelna zachęta do refleksji. Książka została przepięknie i niezwykle starannie wydana. To jeden z tych rzadkich przypadków, kiedy wyrafinowanej formie towarzyszy ważka i interesująca myśl. Tego nie można ominąć!

Autor jest postacią znaną i cenioną zarówno w obszarze polskiej kultury muzycznej, jak też w środowisku wrocławskim. Miałam kilkakrotnie okazję wysłuchać jego wykładów, zarówno w Klubie Muzyki i Literatury, jak też w ramach Konkursu Ojczyzny Polszczyzny – były to zawsze wystąpienia najwyższej próby: oszałamiająca erudycja, piękna polszczyzna, a przy tym subtelna zachęta do refleksji i piękne muzyczne (i nie tylko) przykłady dopełniające słowo mówione. Byłam więc ogromnie ciekawa i szczęśliwa, gdy wydano eseje Profesora. Ciekawa – bo przecież nie wszystkie jego pisma i wykłady są mi znane, a poza tym słowo pisane ma jednak inne walory niż żywy kontakt. Szczęśliwa – bo oto zdarzyła się okazja, aby do pewnych tematów powrócić, a inne poznać. Muszę przyznać, że od początku książka mnie po prostu ZACHWYCIŁA i już nie mogłam (nadal nie mogę!) się od niej oderwać….

Barbara Lekarczyk-Cisek
Co pragnie Marek Dyżewski: „Ocalić od zapomnienia” , tekst na blogu kulturalneingrediencje.blogspot.com

***
Ocalić od zapomnienia (przyp. red.) pod tym bezpretensjonalnym tytułem prof. Marek Dyżewski wydał tom esejów wybranych z blisko półwiecza swojej pracy na polu muzyki. Powstały one pod opiekuńczym okiem Mnemosyne, której imię jest synonimem pamięci. Bogini ta była matką dziewięciu muz, poczętych z Zeusem, a Grecy znający dobrze artystyczne procesy, potrafili opisać je jako owoce kreatywnej i bujnej natury oraz żyznej pamięci. Autor jakby pochodził z tej antycznej szkoły filozofów, nie brakuje bowiem w książce odwołań do Platona czy Sokratesa. I w tych esejach odbijają się jak w lustrach obrazy przeszłości Europy i Polski, a kompozytorzy i wirtuozi żyją pod czułym piórem prof. Dyżewskiego. Powiedzmy od razu, że Autor przybliża nam też wielkość muzyki polskiej na przestrzeni dziejów, którą dotychczas znaliśmy niejako w rozproszeniu…

dr Marek Baterowicz
Marek Baterowicz o książce Marka Dyżewskiego

***

Ośrodek Kultury i Sztuki wydał książkę z felietonami Marka Dyżewskiego, byłego Rektora Akademii Muzycznej we Wrocławiu i wybitnego krytyka muzycznego. To również ciekawe spojrzenie na kulturalny Wrocław kilku dekad...


Paweł Skrzywanek
Ocalić od zapomnienia.., czyli Marek Dyżewski pisze o muzyce,
felieton na www.radiorodzina.pl

***

 

 

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 17.02.2025 07:00

Wystawa: „Glass without borders” w Krośnie

Zapraszamy do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie na kolejną odsłonę wystawy dzieł szkła artystycznego, powstałych w ramach projektu „Glass without borders”. pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 06:46

NOWE WARSTWY ARCHITEKTURY Panel dyskusyjny

Podczas spotkania, zorganizowanego wspólnie z Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki, wraz z zaproszonymi gośćmi przyjrzymy się różnym aspektom architektonicznych przemian Wrocławia. pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 06:30

Spotkanie kulturalno-edukacyjne dot. przygotowywanych w 2025 roku wydarzeń kulturalno- edukacyjnych w Polsce i w Czechach..

Zapraszamy na spotkanie dotyczące wydarzeń organizowanych w ramach Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej w 2024 oraz bieżących inicjatyw, które odbędzie się 27 lutego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowej Rudzie. pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 06:30

TOMASZ DOMAŃSKI „Obraz nie Obraz” w BWA w Rzeszowie

Polecamy wystawę Tomasza Domańskiego w BWA w Rzeszowie. Wystawie towarzyszy album- retrospektywa działań artystycznych Domańskiego w latach 1983 – 2023, którego wydawcą jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu. pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 05:00

Prezentacja książki Pawła Skrzywanka pt. „Radiowy kaowiec czyli kulturalnie o Wrocławiu”

7 marca w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu odbędzie się spotkanie promujące książkę „Radiowy KaOwiec, czyli kulturalnie o Wrocławiu”. Z Pawłem Skrzywankiem o jego pracy i działalności społeczno-kulturalnej porozmawia Robert Gawłowski. pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 05:00

Spotkanie autorskie z Martą Hożewską

Zapraszamy do Biblioteki w Kamieńcu Wrocławskim na spotkanie autorskie z Martą Hożewską - autorką książki "Miejsce życzliwe. Rzecz o Targu pod Młynem Sułkowice" pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 04:00

„Radiowy KaOwiec” spotkanie z Pawłem Skrzywankiem

14 marca w Muzeum Pana Tadeusza odbędzie się spotkanie promujące książkę „Radiowy KaOwiec, czyli kulturalnie o Wrocławiu”. Z Pawłem Skrzywankiem o jego pracy i działalności społeczno-kulturalnej porozmawia dyrektor Ossolineum, Łukasz Kamiński. pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 03:00

45. Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu

21 marca, galą we wrocławskim Teatrze Capitol, rozpocznie się 45. edycja Przeglądu Piosenki Aktorskiej. OKiS we Wrocławiu jest koproducentem niektórych wydarzeń tegorocznego festiwalu. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)