Data i miejsce:

Wernisaż: dnia 27.07.18. o godz. 18:00
Galeria Pijalni Wód Mineralnych, Kościuszki 23, Szczawno Zdrój
Podczas wernisażu odbędzie się koncert wiolonczelowy Sylwii Kessels.
Wystawa potrwa do 03.09.2018

Udostępnij:

Dodano:

27.07.2018 08:49

SEKWENCJE NIEPRZEJRZYSTE – wystawa

SEKWENCJE NIEPRZEJRZYSTE

 

Artyści: Manfred Bator, Łukasz Gierlak, Miłosz Flis, Klaudia Zawada.

 

Kurator: Andrzej Mazur

 

Wernisaż: dnia 27.07.18. o godz. 18:00

Galeria Pijalni Wód Mineralnych, Kościuszki 23

Szczawno Zdrój

 

Podczas wernisażu odbędzie się koncert wiolonczelowy Sylwii Kessels.

 

Wystawa potrwa do 03.09.18. Galeria/Pijalnia Wód Mineralnych czynna w godzinach od 07:00 do 18:00 od poniedziałku do niedzieli.

 

Na wystawie zaprezentowane zostaną realizacje czworga artystów: Manfreda Batora, Łukasza Gierlaka, Miłosza Flisa oraz Klaudii Zawady, którzy medium swojej wypowiedzi sytuują w obrębie grafiki, rysunku, fotografii, malarstwa i asamblażu.  Zasadniczą kwestią odnoszącą się do podjętego w ramach wystawy problemu jest zwrócenie uwagi na relację, zachodzącą pomiędzy wyrazistością, podniesieniem skali i ścisłą regularnością a złudzeniem i surrealistycznym emocjonalnym wrażeniem. Manfred Bator, Łukasz Gierlak, Miłosz Flis oraz Klaudia Zawada zaprezentują cztery odmienne cykle, zawierające przyczynowo skutkową sekwencję nieprzejrzystych stanów, zjawisk i sytuacji. W każdym przypadku sekwencja odnosi się do poprzedzającej bazy, osadzonej w wymiarze: rytmicznej i regularnej kompozycji (Klaudia Zawada), konceptualno-semantycznego komentarza krajobrazu (Manfred Bator), przeskalowania celem uwyraźnienia sytuacji (Miłosz Flis) oraz precyzyjnego uwypuklenia detalu stref cielesności (Łukasz Gierlak). Wynikające z nich następstwa wydają się  jednak zmierzać w zupełnie innym kierunku, bowiem regularny i uporządkowany układ okazuje się określać wrażenie złudzenia, semantyczna struktura opisu rodzi pytanie o nią samą i jej enigmatyczną funkcję, przeskalowanie ku wyrazistości otwiera surrealną perspektywę, zaś precyzja i skrupulatne odwzorowanie okazuje się odzwierciedlać nieokreślony stan wewnętrzny.

 

W odniesieniu do odbioru są to zatem sekwencje nieprzejrzyste, nieokreślone, czy gdzie indziej iluzoryczne i złudne. Bynajmniej nie są jednak niewyraźne na gruncie intencji, bowiem wyrazistymi okazują się być późniejsze dookreślenia i refleksja lub interpretacja poparta odczuciem. Sekwencje nieprzejrzyste wynikają z działań artystów, którzy wykorzystali język precyzji, ścisłości, sięgają oni ponadto po te same środki wyrazu, którymi posługuje się nauka (analiza interferencyjności, instrumentarium powiększające). Osiągnięty przez nich rezultat daleki jest jednak od ścisłości, ich światy okazują się być bowiem otwarte, głębokie, emocjonalne, nieprzejrzyste i niejednoznaczne, będąc w niezwykły sposób bliskimi w czytelnych odczuciach.

 

Koncepcja wystawy została opracowana z kuratorem Andrzejem Mazurem w trakcie pleneru artystycznego w strukturze ekologicznej Karkonoszy (okolice Karpacza), organizowanego przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu i Instytut Edukacji Społecznej.

Plakat: Marek Rybicki

 

 

Manfred Bator, artysta plastyk, teoretyk i krytyk sztuki, urodzony w 1986 we Wrocławiu. W latach 2006-2011 odbył studia na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, gdzie uzyskał dyplom w Pracowni Rysunku Profesora Eugeniusza Geta-Stankiewicza oraz w Pracowni Grafiki Warsztatowej Profesora Pawła Frąckiewicza. Dyplom został uznany za najlepszy na kierunku grafika ASP Wrocław 2011. Uczestnik ponad sześćdziesięciu wystaw w kraju i za granicą. Jego działania plastyczne koncentrują się na malarstwie, rysunku, grafice i działaniach w przestrzeni. Doktorant w Instytucie Filozofii Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie otworzył przewód doktorski pod kierunkiem prof. dr hab. Ryszarda Różanowskiego i dr Agnieszki Bandury. Publikuje teksty teoretyczne i krytyczne (m.in. w Piśmie Artystycznym Format, Piśmie Naukowo-Artystycznym DYSKURS oraz w Sztuce i Dokumentacji).

 

Łukasz Gierlak urodzony w 1985 roku, ukończył Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów (2013). Obecnie doktorant na Wydziale Malarstwa i Rysunku na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu pod kierunkiem prof. Jarosława Kozłowskiego. Głównym obszarem jego działań jest rysunek, często wchodzący w relację z innymi mediami (projekcja video, obiekt). Laureat wielu nagród i wyróżnień m.in.:  3.nagrody na  III Międzynarodowym Konkursie Malarskim Fundacji TRZY MOSTY w Warszawie,
Nagrody głównej na I Pomorskim Biennale Sztuki – POTOK SZTUKI w Sopocie, dwóch nagród na Międzynarodowym Biennale Portretu w Tuzli w Bośni i Hercegowinie: Ismet Mujezinovic – award oraz Diploma for drawing, I nagrody na IV Międzynarodowym Triennale Rysunku i Grafiki w  Bangkoku w Tajlandii, nagrody Golden Osten Award na 42nd World Gallery of Drawing w Skopje w  Macedonii, Nagroda Prezydenta Torunia na  VI Ogólnopolskiej Wystawie Rysunku w Toruniu, Grand Prix na I Międzynarodowym Biennale Studentów w Katowicach,  II nagrody na  Europejskim Festiwalu Pasteli na  VI Międzynarodowym Biennale Pasteli w  Nowym Sączu, Nagroda Prezydenta Gdańska na Najlepszych  Dyplomach ASP 2013 w  Gdańsku, wyróżnienia honorowego na V Międzynarodowym Triennale Rysunku we Wrocławiu oraz  wyróżnienia honorowego  na VI Międzynarodowym Biennale Rysunku w  Melbourne w Australii.

Miłosz Flis urodzony w 1986 roku w Lublinie. Absolwent Wydziału Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. W 2012 roku obronił dyplom magisterski z zakresu rzeźby, który zrealizował w pracowni dyplomowej prowadzonej przez prof. Janusza Kucharskiego. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Jego prace znajdują się m.in.  w zbiorach Muzeum Rzeźby Polskiej w Orońsku i Towarzystwa zachęty sztuk pięknych. Brał udział w wielu wystawach w kraju i za Granicą, m.in. Triennale młodych w Orońsku, Warsaw Art Week, Jeune Creatin Europene, Ostrale, Rybie oko, Kunszt-sto lat polskiej rzeźby.

 

Klaudia Zawada ur. w 1990r. w Katowicach. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, na kierunku malarstwo. Dyplom zrealizowała w 2015r.

w pracowni prof. Mariana Waldemara Kuczmy. Obecnie doktorantka na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu pod kierunkiem prof. Hanny Łuczak. Laureatka wielu nagród, wyróżnień oraz stypendiów m.in: Nagrody głównej w konkursie Bryły Platona w Galerii Platon we Wrocławiu, finalistka konkursu Proarte Dziennika Gazety Prawnej, wyróżnienia honorowego na Shenzhen Ineternational Watercolour Biennial w Chinach, Nagrody publiczności na Przeglądzie Młodej Sztuki Świeża Krew we  Wrocławiu, nagrody  GOLDEN OSTEN Award na 42nd World Gallery of Drawing w  Skopje w Macedonii, wyróżnienia honorowego w konkursie malarskim Postawy we Wrocławiu, Stypendium Artystycznego Miasta Poznania, Stypendium Rektora ASP Wrocławia, Stypendium Artystycznego Prezydenta Wrocławia, Stypendium Rady Miasta Wrocławia,  Stypendium Artystycznego Prezydenta Wrocławia, Stypendium Erasmus Universitat de Valencia.

Organizatorzy:

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Uzdrowisko Szczawno-Jedlina S.A.

Instytut Edukacji Społecznej

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 14.04.2025 10:00

Polskie szkło artystyczne w Bratysławie

W okresie od kwietnia do września 2025 będzie można obejrzeć kilka wystaw polskich artystów szkła w Bratysławie. Ekspozycje promować będą polskie rzemiosło i sztukę szklarską na międzynarodowej scenie artystycznej, a twórczynie i twórcy zaprezentują na nich nowoczesny design oraz dzieła wykonane w tradycyjnych technikach. pokaż więcej »

Dodano: 14.04.2025 01:50

XXXIV Międzynarodowy Festiwal „Maj z Muzyką Dawną”

11 maja rozpocznie się Festiwal "Maj z Muzyką Dawną", w ramach którego odbędą się koncerty i wykłady we Wrocławiu, Strzelinie oraz Żórawinie. Tegoroczna edycja wydarzenia poświęcona jest pamięci Macieja Kieresa, wieloletniego dyrektora artystycznego festiwalu. pokaż więcej »

Dodano: 14.04.2025 05:00

Z KLASYKĄ PRZEZ POLSKĘ/ Bartnik, Kawaguchi

W weekend na Dolny Śląsk powraca cykl "Z klasyką przez Polskę", w ramach którego na trzech koncertach wystąpi duet sopranistki Aldony Bartnik i pianisty Naruchiko Kawaguchi.  pokaż więcej »

Dodano: 14.04.2025 04:00

ODWOŁANE! „Taniec Trzech UNESCO” w Jaworze

Z powodu intensywnych opadów deszczu wydarzenie "Taniec Trzech UNESCO", planowane 25 kwietnia, jest odwołane. O nowym terminie poinformujemy wkrótce. pokaż więcej »

Dodano: 14.04.2025 04:00

„Bo ta ziemia to gospoda / W ogromnej naszej podróży”. Sześćdziesięciolecie premiery „Księcia Niezłomnego” Teatru Laboratorium

25 kwietnia w ramach obchodów jubileuszu premiery „Księcia Niezłomnego” Teatru Laboratorium w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu odbędzie się wystawa, pokaz zapisu filmowego spektaklu oraz spotkanie z udziałem prof. Ferruccia Marottiego, prowadzenie: Jarosław Fret. pokaż więcej »

Dodano: 14.04.2025 04:00

Spektakl „HEKSY”, reż. Monika Pęcikiewicz

HEKSY dramatyczne zrodziły się z HEKS powieściowych, lecz w żadnym razie nie są z nimi tożsame. To raczej zupełnie nowy, pulsujący organizm, za który w pierwotnej wersji przygotowanej dla Teatru Dramatycznego w Warszawie odpowiadały improwizująca na podstawie swojej powieści Agnieszka Szpila i prowadząca owe wielomiesięczne improwizacje aktorka – Anna Kłos.Tekst, nad którym rozpoczął pracę Teatr […] pokaż więcej »

Dodano: 14.04.2025 03:00

Obecność. Maria Michałowska

Warszawska odsłona wystawy poświęconej twórczości Marii Michałowskiej, jednej z najbardziej znaczących artystek środowiska wrocławskiej awangardy. Wystawie towarzyszyć będzie monograficzna książka, wydana w ubiegłym roku nakładem OKiS we Wrocławiu. pokaż więcej »

Dodano: 14.04.2025 02:50

Premiera filmu „Smuga Dźwięków” w TVP3 Wrocław

Zapraszamy na premierę filmu dokumentalnego "Smuga dźwięków" w reżyserii Macieja Żurawskiego, która odbędzie się 27 kwietnia o godz. 17.40 na antenie TVP3 Wrocław. pokaż więcej »

Skip to content