Data:

3 sierpnia 2021, godz. 16:30

Miejsce:

Aula Katedry Judaistyki, Uniwersytet Wrocławski
ul. Św. Jadwigi 3/4, Wrocław

Bilety:

wstęp wolny

Udostępnij:

Dodano:

03.08.2021 05:00

Spotkanie z twórczością Miry Żelechower-Aleksiun i zapowiedź książki „Mira między A i Ż” w ramach 23. Festiwalu Kultury Żydowskiej SIMCHA

3 sierpnia o godz. 16.30 zapraszamy  do Auli Katedry Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego na spotkanie z twórczością Miry Żelechower-Aleksiun i zapowiedź książki „Mira między A i Ż”. Spotkanie poprowadzi Jan Pelczar. Wstęp wolny. Wydarzenie odbywa się w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej SIMCHA.

 

Mira Żelechower-Aleksiun – polska malarka żydowskiego pochodzenia, przedstawicielka wrocławskiego środowiska artystycznego. Urodziła się jako Mona Janklewicz w Millerowie w obwodzie rostowskim, dokąd uciekli jej rodzice podczas II wojny światowej. Dwa miesiące później jej ojciec został zamordowany przez hitlerowców. Po zakończeniu wojny jako repatriantka wraz z matką wróciła do Polski i osiadła w Mieroszowie. Malarka została adoptowana przez swojego ojczyma, Henryka Żelechowera i przejęła po nim nazwisko, zmieniono jej również imię. W 1947 rodzina przeprowadziła się do Wrocławia. W 1966 roku otrzymała dyplom w zakresie malarstwa architektonicznego w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Zadebiutowała po raz pierwszy w 1967 roku wystawą w Galerii Teatru Kalambur we Wrocławiu. W latach 60. i 70. aktywnie uczestniczyła w ważniejszych przeglądach malarstwa polskiego. Podczas stanu wojennego brała udział w ruchu kultury niezależnej, między innymi jako współorganizatorka wrocławskiego Biennale Młodych „Droga i Prawda”. Prowadzi także aktywną działalność pozaartystyczną, głównie na rzecz pojednania chrześcijan i żydów. W 2016 ukazała się książka poświęcona Mirze Żelechower-Aleksiun, Mona: opowieść o życiu malarki, napisana przez Monikę Braun. Nowa książka o artystce „Mira od A do Ż” zostanie wydana niebawem przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu (OKiS). Jest żoną prof. Jana Jaromira Aleksiuna, z którym ma córkę, historyk Natalię Aleksiun.

 

Jan Pelczar (ur. 1981) – dziennikarz Radia RAM, absolwent Polskiej Szkoły Reportażu. Od 1997 roku nieprzerwanie związany z radiem, od 1998 roku prowadzi autorski magazyn filmowy. Przeprowadził setki wywiadów z ludźmi kultury i sportu. Współpracownik „Przekroju”. Publikował m.in. w „Dużym Formacie”, „Przeglądzie Sportowym”, „Kinie”, „Playboyu” i „Reportagen”. Nominowany do Nagrody Grand Press 2018 w kategorii „Reportaż”. Prowadzi festiwalowe gale, spotkania z twórcami, premiery. Lecę. Piloci mi to powiedzieli to jego pierwsza książka. Obecnie pracuje nad debiutem prozatorskim.

 

 

 

 

 

 

 

Okładka książki „Mira między A i Ż”. Na okładce wykorzystano obraz Miry Żelechower-Aleksiun Tak, warto!, 1990, akryl, papier, 20×30, fot. P. Kuzborski

Mira Żelechower-Aleksiun, Yes, It Is Worth It!, 1990, acrylic, paper, 30×50, fot. P. Kuzborski

Projekt graficzny okładki: Bartosz Konieczny

 

Wydawca
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Partnerem wydawniczym książki jest Strefa Kultury Wrocław w ramach Wrocławskiego Programu Wydawniczego.
Publikacja dofinansowana została z Budżetu Województwa Dolnośląskiego.

 

 

 

 

Organizatorzy:
Festiwal Kultury Żydowskiej SIMCHA
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Spotkanie dofinansowane z Budżetu Województwa Dolnośląskiego.

 

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 05.05.2025 11:00

XXXIV Międzynarodowy Festiwal „Maj z Muzyką Dawną”

11 maja rozpocznie się Festiwal "Maj z Muzyką Dawną", w ramach którego odbędą się koncerty i wykłady we Wrocławiu, Strzelinie oraz Żórawinie. Tegoroczna edycja wydarzenia poświęcona jest pamięci Macieja Kieresa, wieloletniego dyrektora artystycznego festiwalu. pokaż więcej »

Dodano: 10.04.2025 10:00

Polskie szkło artystyczne w Bratysławie

W okresie od kwietnia do września 2025 będzie można obejrzeć kilka wystaw polskich artystów szkła w Bratysławie. Ekspozycje promować będą polskie rzemiosło i sztukę szklarską na międzynarodowej scenie artystycznej, a twórczynie i twórcy zaprezentują na nich nowoczesny design oraz dzieła wykonane w tradycyjnych technikach. pokaż więcej »

Dodano: 05.05.2025 10:00

14. Targi Książki Regionalnej Silesiana

Zapraszamy na stoisko Wydawnictwa OKiS we Wrocławiu na 14. Targach Książki Regionalnej SILESIANA, które odbywają się w dniach 8-11 maja we Wrocławiu. Nasza oferta wydawnicza dostępna również na www.sklep.okis.pl pokaż więcej »

Dodano: 05.05.2025 09:00

JUWENALIA WROCŁAWSKIE 2025

Zapraszamy na największe święto studentów we Wrocławiu - Juwenalia Wrocławskie 2025 odbędą się 9 i 10 maja na Polach Osobowickich. pokaż więcej »

Dodano: 05.05.2025 09:00

Wielkie Jeleniogórskie Juwenalia 2025

Przed nami trzy dni szalonej zabawy i niezapomnianych wrażeń! Już 9-11 maja 2025 odbędą się Wielkie Jeleniogórskie Juwenalia 2025. Na uczestników czekają m.in. koncerty gwiazd polskiej sceny muzycznej z Agnieszką Chylińską na czele. pokaż więcej »

Dodano: 05.05.2025 08:00

Koncert „Hallowed be the name of Jesus” w Karpaczu

Przeniesiony Koncert Wielkanocny Spirituals Singers Band w Kościele w Karpaczu odbędzie się 10 maja. W programie utwory z nurtu gospel, spirituals, evergreen, a także niezapomniane piosenki zespołu The Beatles. pokaż więcej »

Dodano: 05.05.2025 08:00

„MARIA SKŁODOWSKA-CURIE” – DEBATA I SPEKTAKL W WARSZAWIE

10 maja spektakl "Maria Skłodowska-Curie w mowie obronnej" w reżyserii Mariusza Wójtowicza. prezentowany będzie w Ursynowskim Centrum Kultury ALTERNATYWY w Warszawie. Pokaz poprzedzi debata dotycząca polskiej noblistki w kontekście łączenia ról naukowczyni i matki. pokaż więcej »

Dodano: 05.05.2025 07:30

„Kiedyś różą byłam, dziś gniję w kanale” – wrocławska premiera spektaklu

Spektakl w reżyserii Roberta Traczyka to historia o Róży Luksemburg, łącząca elementy teatru politycznego, groteski i komiksowej narracji. Wrocławska premiera spektaklu odbędzie się 6 czerwca w Sali Teatru Laboratorium. Bilety już w sprzedaży. pokaż więcej »

Skip to content