Miejsce i termin wystawy:

16-31 grudnia 2022
Wernisaż: 16 grudnia 2022
Wystawa została przedłużona do 23 stycznia 2023

Miejsce:

Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze
ul. Matejki 28, 58-500 Jelenia Góra

Organizator:

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Współorganizator:

Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Dofinansowanie:

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - podstawowego funduszu celowego oraz z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Partnerzy:

Stacja Turystyczna ORLE
Towarzystwo Izerskie
Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka
Jaroš Glass

Patronat Honorowy:

Marszałek Województwa Dolnośląskiego – Cezary Przybylski

Patroni medialni

TVP Kultura, TVP3 Wrocław, Radio Wrocław, Radio Ram, TV Dami

Udostępnij:

Dodano:

16.12.2022 04:00

State of Glass | Wystawa pofestiwalowa | e-Glass Festival 2022

Wystawa pofestiwalowa
State of Glass. Dolnośląskie Warsztaty i Sympozjum Szkła Artystycznego i Designu

Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze
ul. Matejki 28, 58-500 Jelenia Góra
Wernisaż: 16 grudnia 2022, godz. 18.00
Wystawa: 16-31 grudnia 2022
Wystawa została przedłużona do 23 stycznia 2023

Przed nami wystawa podsumowująca jedną z najbardziej spektakularnych imprez, które organizujemy na Dolnym Śląsku! Tegoroczny projekt pod nazwą State of Glass. Dolnośląskie Warsztaty i Sympozjum Szkła Artystycznego i Designu łączył się nie tylko z zagadnieniami edukacji artystycznej, ale przede wszystkim wymianą umiejętności między artystami i studentami. W trakcie warsztatów realizowanych w dniach 15-21 lipca 2022 roku powstały autorskie dzieła sztuki i designu, które teraz będziemy mieć okazję podziwiać w Laboratorium Szkła Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze od 16 grudnia 2022 roku do 23 stycznia 2023 roku.

To kolejna okazja do poznania wybitnych specjalistów i twórców szkła, ale także poszerzenia wiedzy o regionie słynącym od setek lat z tradycji szklarskich. Przewodnim tematem tegorocznych działań artystów i studentów były poszukiwania wokół stanu szkła na pograniczu polsko-czeskim z zakresu zarówno szkła artystycznego, jak i użytkowego. W ramach wystawy zobaczymy prace następujących twórców:

ARTYŚCI / ARTISTS
Mariusz Łabiński / PL
Katarzyna Pilic / PL
Jiří Šuhájek / CZ
STUDENCI / STUDENTS
Марія Дунайська (Mariia Dunaiska) / UKR
Natalia Dzidowska / PL
Dominika Łaska / PL
Marcelina Matynia / PL
GOŚCIE FESTIWALU / FESTIVAL GUESTS
Jakub Berdych / CZ
Софія Довгань (Sofia Dovhan) / UKR
Анастасія Капиця (Anastasiia Kapitsia) / UKR
Вікторія Онисько (Wiktoria Onysko) / UKR
Назарій Вініченко (Nazarij Winiczenko) / UKR
Róża Wójcik / PL
Igor Wójcik / PL
PROWADZĄCY WARSZTATY / LEADERS OF THE WORKSHOPS
Joanna Bujak / PL
Kamila Mróz / PL

State of Glass. Dolnośląskie Warsztaty i Sympozjum Szkła Artystycznego i Designu

Celem projektu State of Glass. Dolnośląskie Warsztaty i Sympozjum Szkła Artystycznego i Designu było tworzenie autorskich dzieł sztuki i designu przez wybitnych specjalistów i twórców szkła, a także wymiana doświadczeń między artystami, hutmistrzami i technologami z Polski i Czech. Spotkania były także formą prezentacji najnowszych, ekologicznych technologii szkła artystycznego, a zwieńczeniem całego projektu stała się wystawa dzieł powstałych podczas warsztatów w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze.

Wpisując się w Międzynarodowy Rok Szkła ogłoszony przez Organizację Narodów Zjednoczonych, działania realizowane w ramach cyklu wydarzeń pozwoliły zaprezentować wszechstronne możliwości tego materiału, czyli technologiczną, naukową i ekonomiczną rolę szkła oraz jego znaczenie dla poprawy jakości i rozwoju nowoczesnych technologii. State of Glass było także formą promocji tzw. „kulturowego złota” Dolnego Śląska, z jego unikatowym w skali ogólnopolskiej szlakiem hutnictwa i niezwykle bogatej tradycji artystycznej w tym zakresie.

Oprócz działań artystycznych oraz edukacyjnych projekt objął również działania o charakterze integracyjnym, jak przejazd uczestników na starych rowerach z huty Karlsthal (Stacja Turystyczna Orle w Szklarskiej Porębie – Jakuszycach) do dawnej huty Josefa Riedela w czeskiej Izerce.

Więcej o plenerze: LINK
Fotorelacja z pleneru: LINK

 

Fotorelacja z wernisażu wystawy pofestiwalowej State of Glass | e-Glass Festival 2022. Fot. Natalia Dzidowska
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wernisażu wystawy pofestiwalowej State of Glass | e-Glass Festival 2022.

 

Projekt „State of Glass. Dolnośląskie Warsztaty i Sympozjum Szkła Artystycznego i Designu” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Wartość dofinansowania
60 000,00zł
Całkowity koszt działania
110 000.00zł

Dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

 

 

 

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 14.07.2025 02:00

„Dimensionlessness of Glass. Dolnośląskie Warsztaty
i Sympozjum Szkła Artystycznego i Designu”

Tegoroczne hasło e-Glass Festival „Dimensionlessness of glass” ukazuje różnorodność stylistyk, technik i koncepcji, poszukując nowatorskich, eksperymentalnych wymiarów szkła artystycznego i designu. Pierwsza część wydarzenia odbędzie się w terminie 14-26 lipca. pokaż więcej »

Dodano: 14.07.2025 00:00

25. Summer Guitar Festival. Krzyżowa | Jubileusz Festiwalu!

20 lipca rozpocznie się jubileuszowa edycja Summer Guitar Festival w Krzyżowej! W programie bezpłatne koncerty m.in. gwiazd Gypsy swing - Joscho Stephana i Svena Jungbecka, a także Mateusza Kowalskiego i Marka Pasiecznego z orkiestrą gitarową, którzy prawykonają suitę Pasiecznego. pokaż więcej »

Dodano: 14.07.2025 01:00

Osiedla Kultury i Sztuki 2025

Co ciekawego wydarzy się w najbliższym czasie na wrocławskich osiedlach? Jakie przedsięwzięcia realizowane będą w ramach projektu OSIEDLA KULTURY I SZTUKI 2025? Zachęcamy do zapoznania się z letnim harmonogramem wydarzeń. pokaż więcej »

Dodano: 14.07.2025 01:00

Velvet Thursdays x OKiS – czwartki dla wrażliwych uszu

Zapraszamy w każdy czwartek od 19 czerwca do 21 sierpnia na letni cykl wieczorów z muzyką ambient, deep, dub i organic techno w wykonaniu wrocławskich mistrzów gatunku. To wyjątkowa forma podróży w świat dźwięków i spokojnych rytmów.  pokaż więcej »

Dodano: 14.07.2025 00:10

COUNTRY pod Śnieżką 2025!

15-17 sierpnia zapraszamy na jeleniogórskie Błonie gdzie odbędzie się Piknik Country pod Śnieżką. Przygotujcie się na trzy dni niesamowitej muzyki i wspaniałej atmosfery pod Karkonoszami! To wyjątkowy festiwal nie tylko dla fanów country. pokaż więcej »

Dodano: 07.07.2025 08:00

MIESIĘCZNIK „ODRA” 7-8/2025

Nowy numer już w sprzedaży, a w nim m.in.: SURDYKOWSKI, DUDEK: powyborcze bilanse/ ORZECHOWSKI: Lęki Zachodu/ MIODEK: Naprawdę nowa polszczyzna/ DYMKOWSKI: Historia znów zaskakuje. pokaż więcej »

Dodano: 04.07.2025 13:03

Festiwal małych Prapremier 2025 w Wałbrzychu

Festiwal małych Prapremier to jedyny festiwal w Polsce prezentujący wyłącznie spektakle prapremierowe teatrów lalkowych, skierowane do publiczności dziecięco-młodzieżowej. Jest to wydarzenie ogólnopolskie o charakterze biennale. pokaż więcej »

Dodano: 04.07.2025 12:22

Fotorelacja z Festiwalu Polskiego Performance (nie) Obecność w Pradze

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z Festiwalu Polskiego Performance (nie) Obecność, który odbył się w Pradze 25 i 26 czerwca 2025. pokaż więcej »

Przejdź do treści