Udostępnij:

Dodano:

09.04.2022 04:00

„Szczawno. Uzdrowisko książęce” – premierowe emisje filmu na antenie TVP Historia, TVP Historia 2 i TVP3 Wrocław

 

Zapraszamy na premierowe emisje filmu „Szczawno. Uzdrowisko książęce”

18 kwietnia 2022, godz. 11.00 (poniedziałek Wielkanocny) na antenie TVP Historia

18 kwietnia 2022, godz. 12.11 (poniedziałek Wielkanocny) na antenie TVP Historia 2

24 kwietnia 2022,  godz. 19.05 na antenie TVP3 Wrocław

 

 

W roku 2021 Szczawno-Zdrój obchodziło jubileusz 800-lecia istnienia, to miasto, które w materiałach pisanych zostało pierwszy raz wymienione w Księdze Henrykowskiej w roku 1221 pod nazwą „Salzborn”. Film przybliża polskim odbiorcom historię i zabytki miasta, ukazując jego wyjątkowe miejsce na mapie kulturowej Polski.

Szczawno-Zdrój to miasto zbudowane na źródłach wody, która przyciągnęła w tę okolicę pierwszych osadników. O jego wyjątkowości świadczy zachowany po dzień dzisiejszy charakterystyczny uzdrowiskowy układ urbanistyczny wraz z zabytkową uzdrowiskową architekturą czasów belle epoque. Oblegane przez kuracjuszy dolnośląskie uzdrowiska były w posiadaniu miejscowych bogatych arystokratów, tak i też było ze Szczawnem, które po niemiecku nosiło nazwę Salzbrunn, a którego właścicielem byli od roku 1509 Hochbergowie z sąsiedniego zamku Książ. Charakter i sława Szczawna to dzieło Hochbergów i zatrudnianych przez nich wybitnych osobowości takich jak Caspar Schwenckfeld czy dr Samuel Zemplin. Hochbergowie zadbali o to, by uzdrowisko stało się miejscem prestiżowym, godnym książąt i władców państw.

Miasto może poszczycić wieloma wspaniałymi zabytkami powiązanymi z uzdrowiskowym byciem „u wód” i są to przede wszystkim: budynek pijalni, spacerowania, kursal, budynki i pawilony przyrodolecznicze, wille oraz wspaniały teatr w stylu neorokokowym i jeszcze wspanialszy Grand Hotel.

Do miasteczka na leczenie przyjeżdżało też wielu Polaków, w pewnym momencie stanowili oni aż ¼ kuracjuszy. Najbardziej znanymi byli Henryk Wieniawski (przebywał w Szczawnie w roku 1855), Zygmunt Krasiński, (w 1838 roku), książę Antoni Radziwiłł (w 1830 roku) czy dr Ludwik Zamenhof (w 1901 roku).

 

Film powstał w ramach cyklu „Dolny Śląsk Pełen Historii”, którego głównym założeniem jest popularyzacja wiedzy o kulturze i historii Dolnego Śląska w Polsce i zagranicą.

 

 

Reżyseria: Maciej Kieres
Scenariusz: Daniel Jasiński
Zdjęcia: Jerzy Szota, Artur Stroiński
Montaż: Jerzy Szota
Producenci: Igor Wójcik, Maciej Kasprzyk, Maciej Kieres

 

Koprodukcja:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego,
TVP Historia, TVP3 Wrocław

 

Projekt współfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Dolny-Slask

 

 

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 31.03.2025 13:26

Finisaż wystawy „GLASS WITHOUT BORDERS”

Finisaż wystawy „Glass without borders” w ramach projektu e-Glass Festival w Centrum Dziedzictwa Szkła Krosno połączony z promocją katalogu. Zapraszamy w czwartek, 2 kwietnia o godz. 10.00. pokaż więcej »

Dodano: 17.03.2025 00:20

„Monologi pana H. czytanie performatywne albo stand-up” Henryka Koczana pt. „Bajki ze Stumyślowego Lasu”

Wraz z Klubem Muzyki i Literatury we Wrocławiu zapraszamy na „Monologi pana H. czytanie performatywne albo stand-up” w wykonaniu Henryka Koczana pt. „Bajki ze Stumyślowego Lasu”. Występowi będzie towarzyszyła oprawa muzyczna pokaż więcej »

Dodano: 17.03.2025 00:20

TE WSZYSTKIE RAJE, KOMETY I POLONIE

Wystawa nawiązuje do książki Te wszystkie Raje, Zrywy i Jutrzenki. O małych kinach na Dolnym Śląsku autorstwa Lecha Molińskiego i Jerzego Wypycha. Czwórka artystów – Gerard Lebik, Lech Moliński, Kamila Mróz i Jerzy Wypych – podejmie temat powojennych losów kin poprzez różne media: dźwięk, tekst, instalację i fotografię. pokaż więcej »

Dodano: 17.03.2025 00:10

KARNAWAŁ CASANOVY – weneccy artyści we wrocławskim Ratuszu

Zapraszamy na „Krótką niesamowitą historię weneckiego karnawału”, czyli konferencję i spektakl w strojach z epoki w wykonaniu Compagnia de’Calza „I Antichi”. Podczas wydarzenia, które odbędzie się  8 kwietnia w Sali Wielkiej Ratusza we Wrocławiu będzie można poznać historię najsłynniejszego karnawału na świecie od jego początków do upadku Republiki. pokaż więcej »

Dodano: 15.03.2025 10:10

Nagroda Kulturalna Śląska 2025 dla Jacka Głomba

Dyrektor Teatru im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, Jacek Głomb, został laureatem Nagrody Kulturalnej Śląska. Nagroda Kraju Związkowego Dolnej Saksonii przyznawana jest za wybitne działania na rzecz kultywowania i upowszechniania kultury śląskiej oraz współpracy polsko-niemieckiej. pokaż więcej »

Dodano: 15.03.2025 00:30

Jazz Piano Masterclass/ Vardan Ovsepian

Zapraszamy na część otwartą Jazz Piano Masterclass 8 kwietnia na Wydziale Muzyki Jazzowej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Zajęcia poprowadzi Vardan Ovsepian, amerykański kompozytor i pianista, wykładowca California Institute of The Arts. pokaż więcej »

Dodano: 10.03.2025 08:00

25. Summer Guitar Festival. Krzyżowa | Jubileusz Festiwalu!

W tym roku współorganizujemy 25. edycję Summer Guitar Festival, która odbędzie się w terminie 20-27 lipca w Krzyżowej! Wśród gwiazd jubileuszowej edycji festiwalu: Joscho Stephan, Sven Jungbeck, Mateusz Kowalski i Marek Pasieczny. pokaż więcej »

Dodano: 24.02.2025 01:00

42. Ogólnopolski Turniej Małych Form Satyrycznych w Bogatyni

Trwa nabór zgłoszeń do konkursu na tekst satyryczny o nagrodę „Złotego Kosy” oraz konkursu na sceniczną prezentację własnych utworów satyrycznych. Gala finałowa odbędzie się 24 maja na scenie Bogatyńskiego Ośrodka Kultury. pokaż więcej »

Skip to content