Udostępnij:

Dodano:

09.04.2022 04:00

„Szczawno. Uzdrowisko książęce” – premierowe emisje filmu na antenie TVP Historia, TVP Historia 2 i TVP3 Wrocław

 

Zapraszamy na premierowe emisje filmu „Szczawno. Uzdrowisko książęce”

18 kwietnia 2022, godz. 11.00 (poniedziałek Wielkanocny) na antenie TVP Historia

18 kwietnia 2022, godz. 12.11 (poniedziałek Wielkanocny) na antenie TVP Historia 2

24 kwietnia 2022,  godz. 19.05 na antenie TVP3 Wrocław

 

 

W roku 2021 Szczawno-Zdrój obchodziło jubileusz 800-lecia istnienia, to miasto, które w materiałach pisanych zostało pierwszy raz wymienione w Księdze Henrykowskiej w roku 1221 pod nazwą „Salzborn”. Film przybliża polskim odbiorcom historię i zabytki miasta, ukazując jego wyjątkowe miejsce na mapie kulturowej Polski.

Szczawno-Zdrój to miasto zbudowane na źródłach wody, która przyciągnęła w tę okolicę pierwszych osadników. O jego wyjątkowości świadczy zachowany po dzień dzisiejszy charakterystyczny uzdrowiskowy układ urbanistyczny wraz z zabytkową uzdrowiskową architekturą czasów belle epoque. Oblegane przez kuracjuszy dolnośląskie uzdrowiska były w posiadaniu miejscowych bogatych arystokratów, tak i też było ze Szczawnem, które po niemiecku nosiło nazwę Salzbrunn, a którego właścicielem byli od roku 1509 Hochbergowie z sąsiedniego zamku Książ. Charakter i sława Szczawna to dzieło Hochbergów i zatrudnianych przez nich wybitnych osobowości takich jak Caspar Schwenckfeld czy dr Samuel Zemplin. Hochbergowie zadbali o to, by uzdrowisko stało się miejscem prestiżowym, godnym książąt i władców państw.

Miasto może poszczycić wieloma wspaniałymi zabytkami powiązanymi z uzdrowiskowym byciem „u wód” i są to przede wszystkim: budynek pijalni, spacerowania, kursal, budynki i pawilony przyrodolecznicze, wille oraz wspaniały teatr w stylu neorokokowym i jeszcze wspanialszy Grand Hotel.

Do miasteczka na leczenie przyjeżdżało też wielu Polaków, w pewnym momencie stanowili oni aż ¼ kuracjuszy. Najbardziej znanymi byli Henryk Wieniawski (przebywał w Szczawnie w roku 1855), Zygmunt Krasiński, (w 1838 roku), książę Antoni Radziwiłł (w 1830 roku) czy dr Ludwik Zamenhof (w 1901 roku).

 

Film powstał w ramach cyklu „Dolny Śląsk Pełen Historii”, którego głównym założeniem jest popularyzacja wiedzy o kulturze i historii Dolnego Śląska w Polsce i zagranicą.

 

 

Reżyseria: Maciej Kieres
Scenariusz: Daniel Jasiński
Zdjęcia: Jerzy Szota, Artur Stroiński
Montaż: Jerzy Szota
Producenci: Igor Wójcik, Maciej Kasprzyk, Maciej Kieres

 

Koprodukcja:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego,
TVP Historia, TVP3 Wrocław

 

Projekt współfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Dolny-Slask

 

 

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 17.02.2025 07:00

Wystawa: „Glass without borders” w Krośnie

Zapraszamy do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie na kolejną odsłonę wystawy dzieł szkła artystycznego, powstałych w ramach projektu „Glass without borders”. pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 06:46

NOWE WARSTWY ARCHITEKTURY Panel dyskusyjny

Podczas spotkania, zorganizowanego wspólnie z Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki, wraz z zaproszonymi gośćmi przyjrzymy się różnym aspektom architektonicznych przemian Wrocławia. pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 06:30

Spotkanie kulturalno-edukacyjne dot. przygotowywanych w 2025 roku wydarzeń kulturalno- edukacyjnych w Polsce i w Czechach..

Zapraszamy na spotkanie dotyczące wydarzeń organizowanych w ramach Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej w 2024 oraz bieżących inicjatyw, które odbędzie się 27 lutego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowej Rudzie. pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 06:30

TOMASZ DOMAŃSKI „Obraz nie Obraz” w BWA w Rzeszowie

Polecamy wystawę Tomasza Domańskiego w BWA w Rzeszowie. Wystawie towarzyszy album- retrospektywa działań artystycznych Domańskiego w latach 1983 – 2023, którego wydawcą jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu. pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 05:00

Prezentacja książki Pawła Skrzywanka pt. „Radiowy kaowiec czyli kulturalnie o Wrocławiu”

7 marca w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu odbędzie się spotkanie promujące książkę „Radiowy KaOwiec, czyli kulturalnie o Wrocławiu”. Z Pawłem Skrzywankiem o jego pracy i działalności społeczno-kulturalnej porozmawia Robert Gawłowski. pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 05:00

Spotkanie autorskie z Martą Hożewską

Zapraszamy do Biblioteki w Kamieńcu Wrocławskim na spotkanie autorskie z Martą Hożewską - autorką książki "Miejsce życzliwe. Rzecz o Targu pod Młynem Sułkowice" pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 04:00

„Radiowy KaOwiec” spotkanie z Pawłem Skrzywankiem

14 marca w Muzeum Pana Tadeusza odbędzie się spotkanie promujące książkę „Radiowy KaOwiec, czyli kulturalnie o Wrocławiu”. Z Pawłem Skrzywankiem o jego pracy i działalności społeczno-kulturalnej porozmawia dyrektor Ossolineum, Łukasz Kamiński. pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 03:00

45. Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu

21 marca, galą we wrocławskim Teatrze Capitol, rozpocznie się 45. edycja Przeglądu Piosenki Aktorskiej. OKiS we Wrocławiu jest koproducentem niektórych wydarzeń tegorocznego festiwalu. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)