Udostępnij:

Dodano:

29.08.2017 15:28

Wacław Szpakowski 1883–1973. Linie rytmiczne | Rhythmical Lines

Monografia wydana w dwóch osobnych wersjach językowych: polskiej i angielskiej.

Książka Wacław Szpakowski 1883–1973. Linie rytmiczne poświęcona jest twórczości Wacława Szpakowskiego – artysty w Polsce szerzej nieznanego, ale bardzo cenionego w kręgu specjalistów zajmujących się sztuką XX wieku. Jego rysunki uznane zostały za pionierskie dla sztuki abstrakcyjnej. Wacław Szpakowski przez ostatnie 28 lat życia mieszkał we Wrocławiu, jednak jego dzieła docenione i eksponowane zostały dopiero po śmierci, pod koniec lat 70. Rysunki, tworzone w latach 1900–1951, znalazły się ostatnio na wielkiej wystawie Inventing Abstraction 1910–1925, przedstawionej w nowojorskim Museum of Modern Art na przełomie 2012 i 2013 roku, co wyznacza ich rangę jako istotnych dla światowej sztuki współczesnej.

Publikacja zawiera reprodukcje prac artysty, dwa jego autorskie teksty (w tym jeden dotychczas nieznany) oraz analizy jego twórczości przeprowadzone przez siedmiu badaczy sztuki współczesnej – polskich i zagranicznych. Ujmują one jego dzieła z różnych perspektyw, dopełniając się wzajemnie. Rysunki Szpakowskiego wymagają interdyscyplinarnego podejścia, gdyż ich niezwykle oryginalna estetyka sytuuje je na styku sztuk wizualnych, muzyki i nauki (matematyki).

Analizy otwiera podsumowanie dotychczasowej wiedzy o twórczości Szpakowskiego, czyli tekst Janusza Zagrodzkiego Opisanie świata z 1998 roku; pozostałe eseje zostały napisane specjalnie dla naszej książki. Ich autorami są: Serge Salat z Francji (Wacław Szpakowski i punkt pierwotny – twórczość polskiego artysty na tle tradycji sztuki europejskiej), Masha Chlenova z USA (Motywując linię. Wacław Szpakowski jako modernista), Grzegorz Sztabiński (Piechur linii. Twórczość Wacława Szpakowskiego na tle abstrakcji geometrycznej w sztuce XX wieku), Maciej H. Zdanowicz (Obrazy-partytury Wacława Szpakowskiego. Muzyczny aspekt „Linii rytmicznych”), Jacek Świątkowski (Teoretyk dynamiki kształtów? Akcenty matematyczne w twórczości Wacława Szpakowskiego) i Elżbieta Łubowicz (Nowa linia sztuki. Inna abstrakcja w rysunkach Wacława Szpakowskiego).

Obszerną część książki stanowi piękny esej o życiu i twórczości artysty, napisany przez jego córkę – Annę Szpakowską-Kujawską, znaną wrocławską malarkę i ilustrowany fotografiami z rodzinnego archiwum. Tekst ten pozwala poznać fascynującą osobowość tego skromnego twórcy, za życia kryjącego się za swoimi rysunkami, którym nadawał formę bezosobowych „obrazów czasowych”.

Twórczość Szpakowskiego właściwie dopiero dzisiaj, po upowszechnieniu się konceptualnych zasad sztuki w drugiej połowie XX wieku, ma szansę być rozumiana przez szerszą publiczność. Ujawnia ona także swój ogromny potencjał związany z rozwojem technicznych mediów, co szybko odkrywają młodzi twórcy w dziedzinie sztuki, muzyki i nauk ścisłych.

Publikacja wydana została w ramach programu Dolnośląskiego Festiwalu Artystycznego przy OKiS.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Redakcja: Elżbieta Łubowicz

Współpraca redakcyjna: Bronisław Kowalewski, Marta Przetakiewicz

Projekt: Monika Aleksandrowicz

Współpraca projektowa: Łukasz Kujawski

Teksty: Wacław Szpakowski, Masha Chlenova, Elżbieta Łubowicz, Serge Salat, Anna Szpakowska-Kujawska, Grzegorz Sztabiński, Jacek Świątkowski, Janusz Zagrodzki, Maciej H. Zdanowicz

Przekład: Małgorzata Możdżyńska-Nawotka (język angielski) | Tomasz Stróżyński (język francuski)

Wydawca: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

ISBN 978-83-62290-18-5

Format: 30,7×21,8 cm | liczba stron: 352 | oprawa: twarda

Język: polski

Angielska wersja językowa:

ISBN: 978-83-62290-22-2

Tłumaczenie: Małgorzata Możdżyńska-Nawotka

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 04.02.2025 12:23

„KOMANDOR” M. KIERESA NA TVP HISTORIA

Film dokumentalny „Komandor” w reżyserii Macieja Kieresa, o Biegu Piastów oraz jego pomysłodawcy - Julianie Gozdowskim, już 7 lutego o godz. 18:10 na TVP Historia i TVP Historia 2. Zapraszamy. pokaż więcej »

Dodano: 02.02.2025 16:29

Odszedł Maciej Kieres

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Macieja Kieresa, naszego Wspaniałego Kolegi i wieloletniego Pracownika OKiS we Wrocławiu, Kierownika Działu Muzyki i Projektów Audiowizualnych. Bliskim Maćka składamy wyrazy głębokiego współczucia. Dyrekcja i zespół OKiS we Wrocławiu pokaż więcej »

Dodano: 02.02.2025 16:20

Sklep z planetami | kinoMANUAL w Poznaniu

W lutym na kilka tygodni  poznańska Galeria Rodriquez zamieni się w „Sklep z planetami” – miejsce, gdzie niczego nie można kupić, ale zawsze można popatrzeć. Wystawa będzie rozwinięciem projektu „Salon zimowy" duetu kinoMANUAL,  zrealizowanego rok temu w Galerii FOTO-GEN.  pokaż więcej »

Dodano: 31.01.2025 12:31

Wystawa Karoliny Jaklewicz w BWA w Bydgoszczy

Zapraszamy na kolejną odsłonę wystawy Karoliny Jaklewicz „Geometria w stanie napięcia", która odbędzie się w Galerii Miejskiej BWA w Bydgoszczy w terminie od 13 lutego do 27 kwietnia. pokaż więcej »

Dodano: 29.01.2025 12:42

42. Ogólnopolski Turniej Małych Form Satyrycznych w Bogatyni

Trwa nabór zgłoszeń do konkursu na tekst satyryczny o nagrodę „Złotego Kosy” oraz konkursu na sceniczną prezentację własnych utworów satyrycznych. Gala finałowa odbędzie się 24 maja na scenie Bogatyńskiego Ośrodka Kultury. pokaż więcej »

Dodano: 24.01.2025 01:00

„Jesień” – lutowe pokazy spektaklu Teatru Polskiego w Podziemiu

W lutym zapraszamy na kolejne pokazy najnowszego spektaklu Teatru Polskiego w Podziemiu, scenicznej adaptacja powieści Ali Smith „Jesień" w reżyserii Katarzyny Minkowskiej. pokaż więcej »

Dodano: 24.01.2025 00:30

Scena ukraińska. Sezon II 2024/2025

Tegoroczna odsłona Sceny Ukraińskiej spektakl Oleny Hrabiny i Daryny Yurchenko The Room | Кімната 12 lutego w Sali Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego. Po spektaklu o 19.30 odbędzie się spotkanie z twórczyniami. pokaż więcej »

Dodano: 23.01.2025 11:13

Wystawa poplenerowa III. Impresje Kłodzkie – BWA Wałbrzych

Serdecznie zapraszamy na wystawę poplenerową III. Impresje Kłodzkie do Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA. Wystawa czynna jest do 9 lutego 2025. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)